reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zachytávání videa z videokamery

superdrooper (208)|4.9.2011 18:54
Zdravím, mám menší dotaz: mám digitální kameru Panasonic NV-GS180EP. Mám problém v tom, že nedokáži z kamery stáhnout digitální video. Žádný program (WinDV, VideoSpin, ...) kameru vůbec nedetekují a nestahují. Ale třeba přes Skype si mohu záznam normálně prohlížet, tj. Skype kameru najde a normálně záznam přehrává (v rámci webkamery). Ještě doplním, že operační systém mám nový Win 7, ve kterém mi originál software od Panasonicu nechodí (předtím jsem měl Win XP a vše běhalo normálně).
Co je špatně? Proč Skype kameru najde a záznam přehrává a specializované programy na zachytávání videa nic nevidí? :cry

Počítač: Athlon II X2 255, 4 GB RAM, Fortron 400W, MSI 760GM-P33, kameru připojuji jako dříve přes USB
Richmond (8084)|4.9.2011 19:57
Podle mě je špatně ten detail se softwarem od Panasonicu (zkusil jsi ho nainstalovat v režimu kompatibility?). Ta kamera nemá firewire? :notsure
superdrooper (208)|4.9.2011 20:13
[quote=Richmond;470815]Podle mě je špatně ten detail se softwarem od Panasonicu (zkusil jsi ho nainstalovat v režimu kompatibility?). Ta kamera nemá firewire? :notsure[/quote]

Zdravím,
jen doplním, že se nejedná o můj počítač a moji kameru. Kamera má firewire a majitel dříve vždy všechno řešil přes USB, v počítači nikdy firewire neměl a ani teď ho tam nemá. Software od Panasonicu je nějaká prastará verze z roku 2004, instalace prý končí s nějakým problémem kvůli ochraně dat.
Já osobně nemám s kamerou žádné zkušenosti, ale je mi divné, proč specializované programy na zachytávání videa (WinDV, VideoSpin,..) žádnou kameru nedetekují a Skype v režimu webkamery kameru připojenou přes USB najde a normálně video přehrává. Podle mě by přece mělo být jedno, zda se to bude ukládat přes software od Panasonicu či přes nějaký jiný software?
Richmond (8084)|4.9.2011 20:18
Divné to není - Skype má vlastní "standartní" ovladače (mě pod ním jede kamerka na booku ikdyž nemám nainstalované drivery). To samé třeba pod OSX - kamera mi nefunguje v softwaru, ale ve Face Timu se bezproblémů rozsvítí ledka a hurá. Ten software bych zkusil nainstalovat, alespoň zjistíš jestli s tím něco jde nebo nejde. Kameru přes USB jsem zatím neviděl (resp. viděl, ale uměla přes usb přenášet pouze fotky/fungovala jako čtečka), firewire je rozhodně standartnější než usb.
superdrooper (208)|4.9.2011 20:30
[quote=Richmond;470836]Divné to není - Skype má vlastní "standartní" ovladače (mě pod ním jede kamerka na booku ikdyž nemám nainstalované drivery). To samé třeba pod OSX - kamera mi nefunguje v softwaru, ale ve Face Timu se bezproblémů rozsvítí ledka a hurá. Ten software bych zkusil nainstalovat, alespoň zjistíš jestli s tím něco jde nebo nejde. Kameru přes USB jsem zatím neviděl (resp. viděl, ale uměla přes usb přenášet pouze fotky/fungovala jako čtečka), firewire je rozhodně standartnější než usb.[/quote]

Je to možné, že přes USB to umí jen jejich software. Majitel měl předtím Win XP, kameru v USBčku a tahal to přes software od Panasonicu. Jak říkám, nemám s tím žádné zkušenosti. Zkusím se u něj stavit a dostat tam ten jejich originál software.
alfah4ns (1040)|7.9.2011 20:58
Pokud neseženeš drivery ke kameře pro USB připojení, nehneš se. Jelikož se jedná pravděpodobně o starší kameru, je možné, že ty drivery nerozjedeš pod moderním OS, ale pouze pod XP.

Mám doma miniDV Sonku s podobným problémem, jediné, co se detekuje přes USB, je obsah paměťové karty, na samotné capture funkce z kazety už je nutný kompatibilní sw s drivery, které jsou z roku jedna-dva a pod ničím novějším, než win xp, nejdou nahodit. Naštěstí má můj notebook firewire, přes který sedmičky berou kameru už saby o sobě, takže to jede.
(takže by to možná firewire karta za 200 vyřešila... ono stejně, tahat obraz z kamery přes USB... no fuj - alsepoň u mě to vždy znamenalo ještě v době XP citelnou ztrátu kvality i v dodávaném sw - PAL vs 320x240, nebo kolik :) )
Richmond (8084)|7.9.2011 22:57
[quote=alfah4ns;471533]no fuj - alsepoň u mě to vždy znamenalo ještě v době XP citelnou ztrátu kvality i v dodávaném sw - PAL vs 320x240, nebo kolik :) )[/quote]
PAL je 720x512, tahat z kazety i přes fw (počítám, že 400 - 800 měly standartně jen macy) musí trvat taky pěkně dlouho. S tím USB je to u Sony přesně jak říkáš, vlastně si nedokážu ani představit jak bych to vůbec tahal přes USB :notsure
Alf (305)|8.9.2011 07:04
Panasonic opravdu u některých svých kamer umožňoval stahování videa přes USB (měl jsem to u NV-GS400 a použil jsem to maximálně 2x). Šlo to ale pouze s dodávaným SW a ten byl jenom pro WXP. Pokud uživatel trvá na připojení přes USB, je tu možno zkusit nainstalovat software v režimu kompatibility (čemuž moc nevěřím, protože jsou nekompatibilní drivery), nebo nainstalovat do W7 XP Mod (tomu sice věřím víc, ale taky to není stoprocentní a navíc musíš mít W7 ve verzi Pro nebo Ultimate). Proto si myslím, že FW kabel a karta do PC by byly IMO nejjednodušší řešení.
alfah4ns (1040)|8.9.2011 12:39
Richi:
Mám firewire 400, mezi business notebooky byly tyto porty docela rozšířené :)
No a dlouho, no... ta kamera to pouští rychlostí běžného přehrávání...
A datový tok taky není zrovna malej, cca 3 MB/s (holt 25 nekomprimovaných obrázků za s), přitom ta výsl. kvalita nevypadá zrovna nejlépe, v dnešní době vys. rozlišení.

USB fakt na toto vhodné není.

EDIT:
plácám blbosti, nějaká komprese tam musí být...
nekomprimovaných 24bit x 25snímků by v PAL bylo o dost víc, teď koukám na kalkulačku...
každopádně i těch 3-4MB/s je dost, člověk pak má pár minut video a leze to na gigabyty...

EDIT2:
ono USB 2.0 to ani nemůže zachytit, i kdyby chtělo, z kamery do PC tečou data nekomprimovaně,
24bit = 3byte*720*576*25 = cca 30MB/s, což už je na hranici reálné přenosové rychlosti USB 2.0...
Richmond (8084)|8.9.2011 12:49
Mám ne-bussiness umpc a má taky FW400, na bussiness Latitudu E6500 je bohužel také jen 400... Inu, co jiní považují za smysluplný standard, ostatní výrobci nedávají ani na desky do pc ;) Komprese bývá většinou MPEG2, novější kamery už AVCHD. Bez komprese ukládaly jen betacamy, ale pochybuji, že by to byl zrovna případ tazatele...
alfah4ns (1040)|8.9.2011 12:53
Já myslel, že z kamery jede obraz tak jak je a komprese se děje až v sw v pc, pokud se tedy bavíme o kamerách na kazety. Ale mohu se mýlit.
Docela by to ale dávalo smysl v tom, že mi staré PC (desktop před ntb) nedokázal provést plynulý capture přes USB 2.0, musel jsem dokupovat firewire kartu. V ntb jsme to pak samozřejmě už požadoval rovnou...

btw. mám tento model
http://www.sony.cz/product/sdh-minidv/dcr-trv22e#pageType=TechnicalSpecs
superdrooper (208)|8.9.2011 13:00
[quote=Alf;471580]Proto si myslím, že FW kabel a karta do PC by byly IMO nejjednodušší řešení.[/quote]

Velice děkuji za všechny rady, objednám tedy FireWire kartu a kabel.
Alf (305)|8.9.2011 18:45
[quote=alfah4ns;471631]...ono USB 2.0 to ani nemůže zachytit, i kdyby chtělo, z kamery do PC tečou data nekomprimovaně,
24bit = 3byte*720*576*25 = cca 30MB/s, což už je na hranici reálné přenosové rychlosti USB 2.0...[/quote]
Možná by bylo dobré se trochu zamyslet než něco takového napíšeš. Selským rozumem bys došel na to, že nemá logiku, aby se již zkomprimovaná data dekomprimovala pro přenos a následně po přenosu zase zkomprimovala. Ty v tom nějakou logiku vidíš? A pokud jde o přenosovou rychlost, USB 2.0 má 480Mbps...
alfah4ns (1040)|8.9.2011 19:30
USB 2.0 v reálu dokáže přenést max cca 30MB/s, tedy polovinu své teoretické rychlosti. Firewire 400 má sice teoretické maximum nižší (400Mbps), ale reálně dokáže přenést více (cca 40MB/s)
Je to hezky vidět např. u externích HDD.

A ano, logiku to nemá... ale potom nechápu, proč mi ten přenos USB 2.0 nedokázalo zvládnout...