reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

[HLEDÁM] Nástroje na čištění PC

Devouver (304)|7.9.2011 05:14
Zdravím,
hledám nějaké nástroje na čištění počítače. Na čištění registrů, defragmentace atp.
Současně využívám Antivir od Windows + antimalware od malwarebytes a defraggera na defregmentaci.
Chci svůj PC čistit cirka každé dva týdny, aby se postupně nezapráskal bordelem.
Moc se v tomto ohledu nevyznám a nevím co hledat. Děkujiu za odpovědi.
kevin00 (10238)|7.9.2011 06:28
Tak bych k tomu doplnil už pouze Ccleaner pro vyčištění systému a SUPERAnti-Spyware pro odstranění "breberek".
Devouver (304)|7.9.2011 18:05
Děkuji, ihned stáhnu (pokud to je freeware) a vyzkouším :)
Jandaskunk (2330)|7.9.2011 18:09
A pozoruješ nějaké zpomalení systému nebo to chceš jen jako "prevenci"? Pár registrů ti stejně systém nezpomalí (hlavně pokud se jedná o Win 7) a nesprávným odstraněním (nebo odstraněním potřebných registrů - což u těchto programů jako je CCleaner se může stát) ti to může rozhodit systém (vlastní zkušenost - rozhozenej Windows účet atd.). Já různé tyhle "vychytávky" přestal používat a jedu už rok bez problémů a bez zpomalení systému...
EditorPO (2819)|7.9.2011 18:16
tie dva nástroje od Kevina sú na vyčistenie systému

skôr by som sa zameral na preventívnu rezidentnú ochranu, aby si nemal problémy, ktoré popisuje Jandaskunk
kevin00 (10238)|7.9.2011 18:18
[quote=Jandaskunk;471456]A pozoruješ nějaké zpomalení systému nebo to chceš jen jako "prevenci"? Pár registrů ti stejně systém nezpomalí (hlavně pokud se jedná o Win 7) a nesprávným odstraněním (nebo odstraněním potřebných registrů - což u těchto programů jako je CCleaner se může stát) ti to může rozhodit systém (vlastní zkušenost - rozhozenej Windows účet atd.). Já různé tyhle "vychytávky" přestal používat a jedu už rok bez problémů a bez zpomalení systému...[/quote]

Co je u Tebe pár registrů ? A myslíš to "nezpomalení systému" jak jsi tu minule psal, že systém Ti bootuje 2 minuty :notsure
Program CCleaner je běžně doporučován, nejedná se o žádnou "hardcore" utilitu a pro udržení systému v "kondici" je tyto činnosti doporučeno provádět.
Jandaskunk (2330)|7.9.2011 18:20
Systém mi bootuje do minuty, co se týče načítání plochy, tak tam je to ovlivněno hlavně programy po spuštění, kterých mám víc než ze začátku, takže je jasné, že tam je to pomalejší.

Windows 7 nepotřebují "udržovat v kondici" tolik, jako u WinXP...na běžný používání stačí mít dostatečnou rezidentní ochranu, aut. windows defragmentaci (která naprosto stačí, Defraggler dělá skoro tu samou práci - mám ho tu taky) a žádný vrtání v registrech a systém běží v pohodě. CCleaner a podobné programy jsou diskutabilní - na jedné straně je to doporučováno, na druhé straně s nima jsou špatné zkušenosti.

EDIT: Pár registrů, tím myslím pár kB registrů....
Richmond (8084)|7.9.2011 19:11
Údržbu registrů bohužel potřebují i Windows 7 - prostě když po sobě programy nezametou stopy, tak je logický, že jsou tam k ničemu a čím větší je registr, tím náročnější je na údržbu (a na výkon při přihlašování/bootu). Osobně bych ještě proto doporučil místo klasické odinstalace Revo Unninstaller ;) Ono je toho víc, ale myslím, že si vystačíš s tím co tu bylo zmíněno (navíc jsou odskoušené)

edit: CCleaner taky není vše, třeba na startup je lepší Spybot (z nové verze jsem poněkud rozpačitý)
Jandaskunk (2330)|7.9.2011 19:34
Takže mi chceš říct, že pár kilobajtů (v extrémních případech jsou to desítky megabajtů) registrů je horší než si odpálit systém? Budiž, psal jsem svůj názor (a některých dalších, kteří měli s těmito programy stejný problém). Tazatel ať si z toho udělá svůj.

Pro mě je CCleaner už pouze jako takovej poslední pokus před reinstalací systému.
kevin00 (10238)|7.9.2011 19:35
S Revem se přidávám, trochu jsem na něj pozapomněl. Taktéž jej používám, maže právě ony zbytky po programech. které by jinak v systému zůstaly :thumb
kevin00 (10238)|7.9.2011 19:39
[quote=Jandaskunk;471495]Takže mi chceš říct, že pár kilobajtů (v extrémních případech jsou to desítky megabajtů) registrů je horší než si odpálit systém? Budiž, psal jsem svůj názor (a některých dalších, kteří měli s těmito programy stejný problém). Tazatel ať si z toho udělá svůj.[/quote]

Ano má. Je obecně známo, že "nafukující se" registr zpomaluje systém.
Zatím jsem hromadněji nezaznamenal větší problémy s "čističi". Pokud jsi nějak vysazen na CCleaner, lze použít alternativy, např. Glary Utilities.
Jandaskunk (2330)|7.9.2011 19:48
Psal jsem to obecně...každý čistič dělá v podstatě to samé - hrabe se v registru....je to dobré, když je systém už hodně zaneřáděn a je značné zpomalení systému (které nezpůsobuje virus, HW nebo programy po spouštění), ale používat to co dva týdny mi přijde jako zbytečné hrabání v registru (navíc nekontrolované, nepředpokládám, že Devouver si bude každou položku zkoumat a nastavovat CCleaner, aby to nepoškodilo systém).
Nichts.cz (103)|7.9.2011 20:04
[quote=Richmond;471487]
edit: CCleaner taky není vše, třeba na startup je lepší Spybot (z nové verze jsem poněkud rozpačitý)[/quote]

Psal jsem s radou na Viry.cz, kvuli zabezpeceni proti virum. Bylo mi receno, ze spybot je jiz zastaraly a nemam jej tudiz pouzivat. Doporucily mi SUPERAantispyware a Aviru. Jako cistici programy mam CCleaner a Wice PC Engineer. Zatim bez problemu cca 2 roky

A mam dotaz v CCleaner je taky kolonka na odinstalovani programu. Funguje podobne jako Revo Unninstaller?
kevin00 (10238)|7.9.2011 20:12
[quote=Jandaskunk;471500]Psal jsem to obecně...každý čistič dělá v podstatě to samé - hrabe se v registru....je to dobré, když je systém už hodně zaneřáděn a je značné zpomalení systému (které nezpůsobuje virus, HW nebo programy po spouštění), ale používat to co dva týdny mi přijde jako zbytečné hrabání v registru (navíc nekontrolované, nepředpokládám, že Devouver si bude každou položku zkoumat a nastavovat CCleaner, aby to nepoškodilo systém).[/quote]

Ano, budu řešit problém až bude "ucho téměř utrženo" a to ještě možná ... nejsi ty politik :notsure :p :D :D :D

Používám CCleaner již dost dlouho (předtím již zmíněný Glary Utilities) a nikdy jsem neměl sebemenší problém. Tento soft používám i na "cizích strojích", taktéž je dávám i do "cizích strojů" a používají je "cizí uživatelé" a nikdo si zatím nestěžoval. Pokud sem dáš xxx odkazů, kde si lidé hromadně stěžují na nekorektní funkci "čističů" změním možná názor.
Jandaskunk (2330)|7.9.2011 20:25
Měl jsem problém jak u sebe (odpálenej účet zničeho nic, virus v tom nebyl - používal jsem CCleaner) a pak minoritní problémy u ostatních (různé chyby, příčina ovšem neznámá, takže tam to na to házet nemůžu)....já radši problémům předcházím, než abych pak řešil kde se zase co pos*alo a kvůli čemu...."ucho téměř utrženo" hrozí akorát u nějakých extrémních případů, kde dělá někdo se systémem psí kusy, když se nebudu k systému chovat jako "prase", tak nepotřebuju všemožný "magic utilities" na "čištění" systému.

Od tý doby, co to nepoužívám, tak žádný problém - k systému se chovám pořád stejně - náhoda?
Richmond (8084)|7.9.2011 20:38
Revo používám tak rok a od tý doby vidím, že třeba NOD po sobě nechá 2000 registrů (viděl jsem už i přes 4tis) a x mega souborů zašitejch do složky s Windows, to samý Office, Cyberlink Power Director nějakých 150 atp. Pár programů co po sobě uklidí jsem taky viděl, ale jsou to tak 2 ze 100 (mj. nV ovladače ;)). Jak ten systém musí vypadat po 2 letech snad nemusím vysvětlovat. CCleaner mě ani zákazníkům nikdy systém nezbořil, na druhou stranu efektivnost optimalizace není kdovíjaká, znám lepší programy na zrychlení systému, ale ty už jsou placený nebo systém opravdu umí sestřelit (resp. jsou náročný na to, abys dohledal co vlastně čistí).

Co se XPček týče tak poslední kapkou byla jejich vlastnost, že třeba i pokud na fungl nový systém nahraju 1GB fontů tak nabíhají 10min (supr featura pro DTP studia) :D

Zajímavý je, že třeba pitomej Mac nemá registry a nic na "čitění" nepotřebuje :idea

edit: pro srovnání jak jsou na tom defaultní MSConfig, CCleaner a starej Spybot. Mě osobně je "čištění" celkem fuk, já si pořádek sjednat umím, ale jak říkám CCleaner + Revo + Defraggler je trojka, která mě krom nějakých odkazů na taskbaru nikdy nic většího nenapáchala, naopak jsou to poměrně malé, jednoduché a přesto užitečné utilitky ;)

BTW debata na EHW mě fakt nepřesvěčí - přecijen se v tomhle hrabu od nějakých Windows 3.1 na disketách a do tý doby, než se razantně nezmění architektura windows budu věřit svým očím.
Bez_nazvu.png
Devouver (304)|8.9.2011 07:59
No pěkná diskuze.
Notak sem si stáhl ty prográmky a přichystám se na údržbu.

Jinak válí se mi doma několik HDD. Napadlo mě že by možná bylo lepší na starý Seagate z minulého počítače dát systém (7200 ot. Sata II. 250GB) mám stejný, akorát s kapacitou 500GB a rozdělený na dva oddíly. Jelikož teď v PC mám přechodný zdroj než mi přijde nový a ten má jen 1 sata napájení, chtěl bych se tudíž zeptat jestli existuje nějaký soft na formátování disku, kterej můžu bootova z flash disku?

OT: Soráč že nerozdělím bodíky, ale jaksi mi odpovídají na vlákna furt ti samí :/ Takže mě to vyhazuje hlášku typu že musím rozat víc bodů než budumoct znova udělit body na tento nick.
zsdx (2098)|8.9.2011 09:53
Ano, existuji SW na deleni/klonovani disku bootovatelne z USB/floppy/CD (namatkou GParted), pouze na formatovani ti staci i DVD od Win7/Vista, ale taky existuji napajeci redukce Molex -> 2xSATA. :)
r34ktor (7477)|8.9.2011 14:07
[quote=kevin00;471498]Ano má. Je obecně známo, že "nafukující se" registr zpomaluje systém.[/quote]
Dříve to platilo, ale při dnešních kapacitách operační paměti je vliv nulový.

[quote=kevin00;471513]Ano, budu řešit problém až bude "ucho téměř utrženo" a to ještě možná ... nejsi ty politik :notsure :p :D :D :D[/quote]
Většina lidí si spíše problémy různými "optimalizátory" vyrábí. CCleaner je dobrý, ale funkci čištění registrů nedoporučuji lidem bez hlubších znalostí provádět.

V drtivé většině případů stačí občas promazat dočasné soubory a pravidelně defragmentovat (to Windows beztak dělají automaticky).
Devouver (304)|8.9.2011 15:38
[quote=zsdx;471600]Ano, existuji SW na deleni/klonovani disku bootovatelne z USB/floppy/CD (namatkou GParted), pouze na formatovani ti staci i DVD od Win7/Vista, ale taky existuji napajeci redukce Molex -> 2xSATA. :)[/quote]

Ano vím že mi stačí DVD s instalačkou, ale ty teď nemám k dispozici.
A redukc nehodlám kupovat, protože nový zdroj je už na cestě, byly by to zbytečně vyhozené peníze.

Umí ten Gparted i formátovat?
kevin00 (10238)|8.9.2011 15:53
Samozřejmě.
Richmond (8084)|8.9.2011 17:04
Ještě k té nebezpečnosti CCleaneru:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=B5bpQO_lzw4"]boot0.mkv - YouTube[/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=cZfq9bWk3Wg"]boot1 xvid - YouTube[/ame]
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=qfWKOROSHKA"]boot2.mkv - YouTube[/ame]

...omlouvám se za "trhanost", ale nejsem fyzicky u toho pc takže jsem nahrával přes vzdálenou plochu. Podrobnosti doplním do vlákna, které nejspíš založím jako reakci na toto téma + dáme malý testík programů.
majatrabi (28)|8.9.2011 17:08
Nevím proč chceš dělat každé dva týdny, čistku na PC. Jestli stále instaluješ a odins. Ale zvaš jetli se ti neoplatí vytvořit image HDD(primarni C: )
Richmond (8084)|8.9.2011 17:32
No nevím, ale mě to trvalo ani ne tři minuty včetně stahování na ultra-low-end singlecoru :rolleyes: Je pravda, že čistka proběhla až po 2 měsících (zhruba), ale jedním dechem dodám, že je ten systém nainstalovanej přes rok-možná dva, pc slouží jako první pomoc nebo jako "blešák" když není čas. Zálohování partišny je sice věc účinná, ale když nečistíš tak prakticky neúčiná - bordel si prostě taháš celou dobu s sebou až to přeroste do stavu, kdy se reinstalaci stejně nevyhneš
majatrabi (28)|8.9.2011 18:03
Právě jsem psal, že nevím proč chce každé dva týdny čistit PC. Jenom jsem z toho usoudil, že má čistý systém a pár programků, které použivá. Potom dělá nějaké pokusy sprogramy, weby, hry-testy(tam potřebuje sytém čistý) atd. Kde hrozí zanešení nějaké toho "balastu". Proto jsem mu to doporučil.
Sám používám čistící programky. Na jedno PC je 5 uživatelů(24hod/7dni v týdnu).
Jinak stebou souhlasím.
Devouver (304)|9.9.2011 19:56
Nu protože mě nebaví co půl rok až rok řešit to že počítač jede jak šnek, načítání prohlížeče až 5 minut a to bez breberek (ano jsem si jistý) Raději zapnu občas toho cccleanera a jiné.
V minulých winech jsem měl registry velké skoro 250mb. Plus defegmentace, vybíríní různých breberek, uninstal nepotřebných programů a následná záloha mi zabrala skoro celej den. Proto raději pustím defragglera přes noc, na to pomocí makra navážu kompletní antivir test a pak se spustí anti-malware a udělá taky komplet test. Proto si chci čistit PC, abych se u toho nemusel celej den vztekat popřípadně reinstalovat.
kevin00 (10238)|9.9.2011 20:10
[quote=Devouver;471969]V minulých winech jsem měl registry velké skoro 250mb. Plus defegmentace, vybíríní různých breberek, uninstal nepotřebných programů a následná záloha mi zabrala skoro celej den. Proto raději pustím defragglera přes noc, na to pomocí makra navážu kompletní antivir test a pak se spustí anti-malware a udělá taky komplet test. Proto si chci čistit PC, abych se u toho nemusel celej den vztekat popřípadně reinstalovat.[/quote]

:thumb ... to dělám cca 1x měsíčně a nikdo mě nepřesvědčí o tom, že to dělám špatně, jelikož vím, jaká je odezva systému, když to přestanu dělat
Richmond (8084)|9.9.2011 22:11
Souhlas - ikdyž se budu chovat k ccleaneru jako BFU tak přijdu maximálně o zástupce na taskbaru - snad je jasně vidět z videa, že mě to neuškodilo ani přes mojí "neopatrnost". Nevím jak ostatním, ale mě při nějakých 50 nainstalovaných programech a vcelu "neprasecky" udržovaném systému drží windows na 180MB registrech (někdo tu zmiňoval něco v kB což je úsměvné)

edit: pokud někdo má nově nainstalovaný systém a je ochoten ho nechat rok zablešovat tak ať sem postne velikost registru - já se podle mě docela snažil a na 32bit W7 je výsledkem opravdu těch 180mb + tam má řekněme rok systém nesledovaný soubor po souboru. Případně ať postne postup/video - mile, mile rád se poučím co nejvís zablešuje a nezablešuje systém nebo jak to řešit
Jandaskunk (2330)|12.9.2011 19:24
Richmond: 180MB registrů je celkem, ale snad nemyslíš, že ti CCleaner odstraní všechny :) Mluvil jsem samozřejmě o těch "nepotřebných" registrech, které CCleaner "čistí". Světe div se, ale dřív jsem to také "čistil" a mám tu ještě nějaké zálohy registrů a největší má 54 KB (první "čištění")...poté to je po nějakých jednotkách KB (max. 13KB v průběhu)...to je skutečná brzda PC...

To více času strávím "čištěním", než když bych nechal ty registry tam. Mimo registrů CCleaner "čistí" také různé cookies a temporary files (většinou z netu), úžasných několik stovek MB, z kterých ale větší část opět lidi stáhnou....takže nechápu jaký toto má význam, hlavně pokud se to dělá každé dva týdny (nebo i častěji).

EDIT: Moje velikost registrů - 228MB, bez "čištění" 7 měsíců (poslední záloha registru z CC je z 6.2. - 7KB) - Win 7 64bit
Georginek (2957)|12.9.2011 19:36
Ja sem zkousel hafo programku, a nejvic se mi osvedcil TuneUp :)
Richmond (8084)|12.9.2011 23:53
[quote=Jandaskunk;472355]EDIT: Moje velikost registrů - 228MB, bez "čištění" 7 měsíců (poslední záloha registru z CC je z 6.2. - 7KB) - Win 7 64bit[/quote]

Má to 768mb ram + instalace rok (?) + slouží jako mezičlánek mezi mým pc a cizím "čímkoliv" (není problém přes to skenovat 100 virů na jeden disk, prostě taková malá mobilní desinfekce :)) takže už má chudák za sebou :D

Zkoušel jsem to na něm protože jsem předpokládal největší riziko a zároveň nejmarkantnější nárůst "výkonu". Zdokumentované mám bohužel jen dva programy - CCleaner a 360amigo systems něco, nevím, někde jsem kliknul na banner :rolleyes: :stupid + :cool:

    Testovací objekt a boot "ground zero" - 393s:
arima umpc (zde bych rád vypíchl, že se to prodávalo i jako gigabyte u60, [SIZE="1"]flašnuto na mivvy05 kvůli vyššímu rozlišení na externím monitoru[/SIZE] :D ), singlecore 1.2 ghz via c-7m, s3 unichrome integrovaná do vx700, 768mb ram 533mhz, 4200rpm 1.8" disk (sem tam upadl, smart kdyžtak dodám jestli není v reportu), w7 32b, osx 10.5 místo linuxu... report v přílohách, stav disku a programů po startu v přílohách, os nabíhal do sítě s 2-3x pc a automaticky se připojoval k internetu přes wifi, firewire, kamera a bt zapnuté, nahráváno přes fraps a vzdálenou plochu, jako "stopky" jsem použil boot timer z download.com.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=B5bpQO_lzw4"]boot0.mkv - YouTube[/ame]

Vycházel jsem z cca 2měs používaného ničím čištěného systému, první boot 393.091s, stáhnul aktuální verzi CCleaneru ze serveru SHW a kliknul na čištění, bez zálohy čehokoliv (vyklikl jsem pouze zkratky na taskbaru), to samé s 360amigo cleanerem (oneclick největší červený tlačítko - ano, teď si sypu popel na hlavu, aplikace šla jako druhá po ccleaneru, takže to měla lehčí (nebo možná horší :))
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=cZfq9bWk3Wg&feature=related"]boot1.mkv - YouTube[/ame]

    CCleaner - 311s
CCleanerem jsem vyčistil soubory a opravil registry, restartoval systém a nechal naběhnout. Z původních 393s se boot zkrátil na 311s takže "něco to udělalo".
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=qfWKOROSHKA&feature=related"]boot2.mkv - YouTube[/ame]

    360amigo System Cleaner - 443s/431s

Jal jsem se tedy druhého programu, nainstaloval a spustil (původně jsem chtěl jen skenovat, ale pak mě zaujalo tlačítko "Jednotlačítkové čištění" - naprosto skvělé pro tuto příležitost seznámit se s programem, slibujícím zrychlení a vyčištění :inlove - následuje chybová hláška, o druhé partišně (hsf formát na němž je osx, systém na ni má přístup pouze pro čtení, ale aplikace tam evidentně něco chtěla :)) ...což zní jako výzva
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=urGoMoscKrE&feature=related"]boot3.mkv - YouTube[/ame]
Restartoval jsem systém a počkal než naběhnou windows. Teď přichází ta zábavnější část - vzdálená plocha nefunguje, pc není přihlášené v síti - zkouším se tedy připojit na druhý os, ale marně (to co znělo původně jako "výzva" přehodnocuji na "pěkná blbost", po zhruba půlhodině klení jdu fyzicky k pc :D). Po nalogování nefunguje wifi, resp. pc nenašlo ze 3 apček ani jedno, típám alespoň screeen (443s boot) a znovu restartuji pc. Při druhém bootu se už pc připojí (431s) "jako obvykle", ovšem oproti CCleaneru o třetinu později (...v tuto chvíli nevím, že jsem zároveň přišel o zkratky v taskbaru a přidal se mi System Cleaner do programů po spuštění :))


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=7i7Py3_DFg8&feature=related"]boot4.mkv - YouTube[/ame]

    CCleaner podruhé - 309s
První co mě napadlo bylo opětovné použití CCleaneru i přes minulé "vyčištění" 360amigo System Cleanerem, tentokrát systém bootuje za 309s.
http://www.youtube.com/user/RichmondsTube#p/u/0/puio8EGs7QU

    Další, reálné přihlášení a závěr - 282s
Pro jistotu jsem opět pc restartoval a přihlásil jsem se přímo na něm a opět típl screen - 282s. Evidentně k nějakému zlepšení na mém pc došlo, minimálně na zkrácení času potřebném k bootu ;)