reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: IP kamery?

Petr S. (1220)|8.9.2011 21:56
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


IP kamery?



Pro zabezpečení prostor se čím dál více prosazují IP kamery. Jednotlivé modely se odlišují převážně funkcemi a některé tak vidí třeba i v noci. Jsou tato zařízení opravdu užitečná, nebo jsou to "jen" hračky? Používáte je? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Zoidik (1405)|8.9.2011 22:02
Pokud bych měl nějaké prostory, které bych potřeboval hlídat, tak krom klasické zabezpečovačky s GSM modulem bych použil také nějaké takovéto srandičky připojené na nějaký server včetně záznamu na HDD. Osobně to považuji za dobrou věc k zabezpečovacímu zařízení.
Richmond (8084)|8.9.2011 22:08
Pokud nedokáže kamera zaostřit třeba na značku auta stojícího 2m před vchodem pak je to podle mého hračka. Na druhou stranu pokud má kovové tělo, výtečné rozlišovací schopnosti, záložní baterii, noční vidění, detektor pohybu, servo tak je to... smysluplná hračka :)
jrx (1880)|8.9.2011 23:01
[quote=Richmond;471799]Pokud nedokáže kamera zaostřit třeba na značku auta stojícího 2m před vchodem pak je to podle mého hračka. Na druhou stranu pokud má kovové tělo, výtečné rozlišovací schopnosti, záložní baterii, noční vidění, detektor pohybu, servo tak je to... smysluplná hračka :)[/quote]

Ono taky záleží na použití, hračkama bych ip kamery rozhodně nenazýval [SIZE="1"](neplést si ip kameru a webku, kvalitní zabezpečení není levná věc a už vůbec ne u většího objektu)[/SIZE] K čemu ti je zaostřování někam do pr*ele na značku auta např. u vnitřní kamery, popřípadě u kamery hlídající jenom nějaký vchod. ;) A záložní baterii v kameře nehledej :p
Richmond (8084)|8.9.2011 23:23
[quote=Jiri@tncm;471815]K čemu ti je zaostřování někam do pr*ele na značku auta např. u vnitřní kamery, popřípadě u kamery hlídající jenom nějaký vchod. ;) A záložní baterii v kameře nehledej :p[/quote]
Třeba k tomu, že si jí otočím na rack, sezoomuju na ledky a hned vidím, jestli něco jede/nejede - to samé pokud mi v létě zazvoní alarm, stačí mrknout na čidlo jestli mi tam nesedí moucha (ono je to docela láká) nebo jestli tam fakt někdo je. S tou baterkou jsem to nezkoumal, ale rád bych ji v nějaký kameře hledal :p Na hlídání vchodu (místo kukátka) nebo jako couvací kamera stačí snad stará vomlácená nokie s wifi z bazaru, izolepa a šikovný program...

http://us.sanyo.com/High-Definition
http://www.overseas.sanyo.com/security/products/ntsc/network/video_camera/vcc_hd4000.html
jrx (1880)|8.9.2011 23:49
[quote=Richmond;471818]Třeba k tomu, že si jí otočím na rack, sezoomuju na ledky a hned vidím, jestli něco jede/nejede [/quote]

No tak si tam prdneš takovou, která ti vyhovuje, ale pořád to z ostatních kamer nedělá automaticky hračky :p A starou omlácenou nokii místo kukátka jo, jako zabezpečení ne (už vidím jak vykládáš pojišťovně o izolepě :D)

[quote=Richmond;471818]http://www.overseas.sanyo.com/security/products/ntsc/network/video_camera/vcc_hd4000.html[/quote]

Pěkná, ale nic zas extra ;)
Richmond (8084)|9.9.2011 00:29
[quote=Jiri@tncm;471823]
Pěkná, ale nic zas extra ;)[/quote]
Taky už neni nejmladší ;) Ty rybí oka jsem ještě někde zahlíd kolem 23k
http://www.fullhdcctv.com/
http://www.sanyo.de/products/CCTV/livedemo.asp?lg=E
brabcak (2)|9.9.2011 15:09
[quote=Richmond;471818]Třeba k tomu, že si jí otočím na rack, sezoomuju na ledky a hned vidím, jestli něco jede/nejede - to samé pokud mi v létě zazvoní alarm, stačí mrknout na čidlo jestli mi tam nesedí moucha (ono je to docela láká) nebo jestli tam fakt někdo je. S tou baterkou jsem to nezkoumal, ale rád bych ji v nějaký kameře hledal :p Na hlídání vchodu (místo kukátka) nebo jako couvací kamera stačí snad stará vomlácená nokie s wifi z bazaru, izolepa a šikovný program...

http://us.sanyo.com/High-Definition
http://www.overseas.sanyo.com/security/products/ntsc/network/video_camera/vcc_hd4000.html[/quote]

Moc mě baví takovéhle názory. Hlavně lidiček, co si koupí levnou kamerku, co jakože umí všecko, i to otočení. Dvakrát to použijou, čtyřikrát ukážou kamarádovi a pak je to přestane bavit. :) Ale hlavně že tomu bliká ledka, aby bylo vidět, že to funguje. :D
Je potřeba na co to člověk potřebuje a co od toho očekává. Na čučafuku za pár stovek sice a ideálního světla uvidíte super obraz, ale trošku se setmí a .... A u otočných kamer navíc funguje Murphy víc, než kdekoliv jinde. Koukaj zrovna tam, kde se nic neděje. A člověk u toho věčně sedět nebude, aby si otočil sám. :)
Pro obyč. člověka na barák je ideální kamera pevná. Raději dvě tři pevné, než jedna otočná. V případě nahrávání na interní flashku bych si zjistil něco o interní detekci pohybu. Aby zaznamenávala pouze pohyb a ne i přelet mraku. :) V lepším případě je dobré mít kamery nahrávané na nějaké NAS pole.
Další věc je zvážit, jestli normální kameru, nebo megapixel (HD). V tomhle případě bych byl opatrný. Normální kamery jsou většinou citlivější, jak megapixle. A většinou potřebujeme hlídat za zhoršených světelných podmínek. :) Tady nastupuje stejná a hlavně zcestná masáž, že čím víc megapixel, tím lepší kamera. Což ovšem není až tak prvda, ale jako marketingový ukecávač to je ideální. :)
Prostě, když člověk chce i jen jednu kamerku na domek, určitě neprohloupí, když se půjde zeptat někam, kde tomu rozumí, protože si může ušetřit pár zklamání a vcelku dost peněz.
Neregistrovaný (0)|9.9.2011 15:17
IP kamery jsou nesmyslně drahé a složité. Samotná kamera je spíž k pláči. Velice rychle každý zjistí, že k ní potřebujete další a další HW aby získal skutečný komfort při sledování obrazu, popřípadě k jeho zpracování a uložení. Na druhé straně, vysoká variabilita zařízení a s čím vším jde spojit je téměř až etrémní.
Pokud používáme kameru uvnitř okruhu, není co vytknout. Velice rychle zapomeňte na plynulé video se zvukem přes internet a na dlouhé vzdálenosti. To už strýčkovi do Austrálie zavoláte lépe přes skype se svou stařičkou USB kamerou a vyloudíte daleko smysluplnější a kvalitnější obraz, než se konektovat na nějakou IP kameru. Najdete li na netu nějakou s kvalitním a plynulým obrazem, někdy označenou jako FHD (flash HD), na druhé straně zeměkoule, věřte, že cena tohoto kousku se šplhá ke 100 tisícům a jestli je vybavena kvalitním transfokátorem, tuto hranici lehce překonává.
Richmond (8084)|9.9.2011 15:17
Mno... Ty Sanya rozpoznávají obličeje a dokáží člověka sledovat (případně fotit/nahrát) takže mraky opravdu nehrozí (tím nechci říct, že tohle neumí obyčejná webka). Ovládání serva funguje i v pda takže s tím bych problém neviděl ;)
Neregistrovaný (0)|9.9.2011 15:18
Ale jistě. Pokud člověk chce levně základním způsobem zabezpečit byt, tak proč ne. Za pár korun jsou kamery, které mají i vstupy na další bezpečnostní čidla.
Pokud člověk nechce řešit záložní napájení kamery, tak stačí mít UPSkou jištěný router (prostě mít router v té samé UPSce co PC) a kameru napájet po ethernetu.
Pak i když zloděj vyhodí pojistky, jeho fotky se ukládají na FTP, odesílají mailem a majiteli bytu přijde SMS s alarmem. Samozřejmě to chce noční vidění.
Navíc některé kamery mají i port na ovládání externího zařízení, tak můžete třeba na dálku odpálit dýmovnici, nebo slzný plyn (asi nejrychlejší řešení, jak zloděje zastavit). Plus mají zvukový výstup, tak můžete zloději třeba přečíst desatero, aby pochopil, že dělá ošklivou nepěkná věc.
No a mezi tím někdo jinej může zkusit volat policii, třeba i přijede.
Dobrý je, že toto všechno funguje stejně, ať jste na chatě, nebo na Hawaii. A za pár korun. A nehrozí falešné poplachy, resp. vždy vidíte, jestli to je zloděj, nebo ze zdi spadlý obraz.
Richmond (8084)|9.9.2011 15:31
Jasně, já dával příklad, prostě když někdo zavolá, že mu nejdou telefony tak se připojím na kameru, otočím na druhou stranu, zjistím, že server jede a můžu rovnou řešit překoplý kabel. Podobně s mouchou na pohybovém senzoru atd. S tím nočním režimem nečekám ani u kamery za 20k žádný zázrak - stačí aby měl potencionální zloděj rozvícený dálkový a značku mezi nima nepřečtu ani z 10m se 4mpx kamerou
brabcak (2)|9.9.2011 15:52
[QUOTE=Richmond;471910]Jasně, já dával příklad, prostě když někdo zavolá, že mu nejdou telefony tak se připojím na kameru, otočím na druhou stranu, zjistím, že server jede a můžu rovnou řešit překoplý kabel. Podobně s mouchou na pohybovém senzoru atd. S tím nočním režimem nečekám ani u kamery za 20k žádný zázrak - stačí aby měl potencionální zloděj rozvícený dálkový a značku mezi nima nepřečtu ani z 10m se 4mpx kamerou[/QUOTE

Řešit detekci překoplého kabelu takto mi přijde drahé a neúčelné. :) Ale budiž. Pokud chci značku auta, pořídím kameru, která to umí přečíst. Pozor. Na také ale neuvidíte zase krom SPZ nic jiného. Multi-kulti kamery, které umí vše prostě neexistují. A pokud ano, tak to je stejně jen na oko a v praxi nepoužitelné. Takové rozpoznávání obličejů (Sanyo), nu budiž. Ale co když tam jsou ty ksichty dva a každý jde jiným směrem? :D A točení na Ipadu? Super funkce, ale pochybuji, že tu hračku máte pořád s sebou a opět zde nastupuje pan Murphy, který čeká za rohem, až bude moct úřadovat. :)
Co je velice dobrá investice, tak pevná kamera, ve venkovním krytu s IR přísvitem. A zde zase výstraha. IR přísvit by kamera měla umět sama regulovat, jinak je vše daleko mdlé a vše blízko přesvícené.
Dobré je mít kameru napojenou na další výstrahu a v případě poplachu juknout, co se děje. Dneska už existují i kamery s inteligentní detekcí pohybu směru, velikosti, barvy atd. Ale tady je cena už někde hodně mimo možnosti normálního člověka.
Každopádně, aby vše fungovalo jak má a kamerák dělal to co má, je potřeba počítat s investicí cca 10 000 Kč a víc.
Richmond (8084)|9.9.2011 16:17
[quote=brabcak;471916]Takové rozpoznávání obličejů (Sanyo), nu budiž. Ale co když tam jsou ty ksichty dva a každý jde jiným směrem? :D[/quote]
Není to featura Sanya (jak jsem psal - tohle umí i ta nejobyčejnější webka). Psal jsem to ve spojitosti s těmi zmiňovanými mraky - zkrátka ten software pozná jestli je to člověk (a nakreslí zelený rámeček včetně směru) nebo auto (bílý rámeček). Pokud jsou dva v zorném úhlu kamery tak je stejně to fuk.
[quote=brabcak;471916]A točení na Ipadu? Super funkce, ale pochybuji, že tu hračku máte pořád s sebou a opět zde nastupuje pan Murphy, který čeká za rohem, až bude moct úřadovat. :)[/quote]
Nemám iPad, mám plnohodnotný OS (OSX/Win/Debian) takže není problém s aplikací x pod OS y atd. ;)
[quote=brabcak;471916]...a v případě poplachu juknout, co se děje. Dneska už existují i kamery s inteligentní detekcí pohybu směru, velikosti, barvy atd.[/quote]
No ještě, že jsem nenapsal výše to samé...
wthulmann (238)|9.9.2011 19:24
má zkušenost s pár IP kamerama, žádná sláva (mimochodem, měl bych na prodej jeden Ovislink AirLive WL-5460CAM 802.11g Wireless, PAN/TILT, MPEG4). Nikdy nesplňovaly to, co jsme si od nich sliboval. Takže teď mám klasické kamery a digitatalizační kartu v serveru a možnostmi je to někde úplně jinde. Mluvím tedy hlavně o obrazu. Noktovize se zoomem/tiltem kombinovaná s obrovským záběrem... takové IP kamery se prostě neprodávají.
Neregistrovaný (0)|9.9.2011 20:56
Doma používám kombinaci synology NASu a dvou noname IP kamer (jedna doplněna o čínské infra světlo). Chodí to parádně, k záznamům mám přístup i z Android mobilu.
Silas15 (5)|9.9.2011 22:14
já uvažuji o kameře v prodejně. je tu ale jedna věc, buď musí někdo sedět před obrazovkama a hlídat, nebo se to bude nahrávat, ale kdo pak bude projíždět hodiny záznamu že? a v druhém případě sice budu mít zloděje nahraného, ale to mi bude docela k ničemu, když už bude dávno pryč. kdyby alespoň člověk mohl jeho obličej vytisknout a vylepit na dveře, aby si na něj lidi i prodavačky daly pozor. to se ale u nás nesmí. tak že si myslím že bez člověka co by byl placenej jen za koukání ip kamery do obchodu nemají až tak smysl.

na druhou stranu jednoduchost jejich použití o relativní cenové dostupnost je super.
kamen (2)|11.9.2011 11:28
Já si myslím, že ip-kamery jsou docela užitečné hračky. Řešil jsem doma jak pohlídat dvouleté dítě v bytě a přitom sedět u PC nebo noťasu a nemuset za ní pořád lítat po bytě co dělá. Tak jsem si koupil tudle TP-Link TL-SC3130G. Zabírá mi to jeden pokoj a část chodby, takže teď zrovna vidím jak tahá kočku za ocas. O kočku nemám strach ta si s malou poradí, ale o naše děti se asi bojíme všichni. Instalace a sprovoznění ip-kamer není složitá a myslím, že to zvládne každý trochu technicky zalozený uživatel.Tyto hračičky toho umí docela hodně, ale taky mají své mouchy jako každá taková hračička. Já jsem ale spokojen. Ip-kamera mi nabídla co jsem hledal a nemusel jsem hledat odbounou pomoc se sprovozněním.
Neregistrovaný (0)|11.9.2011 16:32
[quote=wthulmann;471955]má zkušenost s pár IP kamerama, žádná sláva (mimochodem, měl bych na prodej jeden Ovislink AirLive WL-5460CAM 802.11g Wireless, PAN/TILT, MPEG4). Nikdy nesplňovaly to, co jsme si od nich sliboval. Takže teď mám klasické kamery a digitatalizační kartu v serveru a možnostmi je to někde úplně jinde. Mluvím tedy hlavně o obrazu. Noktovize se zoomem/tiltem kombinovaná s obrovským záběrem... takové IP kamery se prostě neprodávají.[/quote]

Jj. tak ještě jaká cena karty a kamer? Na rozdíl od OvisLinku......
Zajímavá úvaha okolo kamery za3k a systému za 30....to už i slepice na dvorku rozezná. ýe ta dražší je jaksi lepší........
kamtar (3)|11.9.2011 20:04
Mno myslím si že na polovinu věcí je používání IP kamer zbytečné když už mám nějaký větší okruh bude účelnější použít normalní kamery + server ne?
Neregistrovaný (0)|29.1.2014 10:06
Jak zjistim IP svoji kamery. Jedná se mi o to, ze do telefonu jdou stahnout ruzne aplikace na IP kamery, ale nedokazu tam zadat tu svou doma. Vite nekdo jak na to? Dekuji.
milapulpa (3)|22.11.2016 16:55
A což třeba parkovací kamery? Myslíte, že bezdrátový videostream je tam využitelný? Někde jsem viděl srovnatelnou s touto https://www.2din.cz/couvaci-kamery/ccd-parkovaci-kamera-vw-golf-vii-4035, akorát bez drátů, myslím, že byla na aliexpress, výrobce zaručoval, že z této kamery je možný stream přímo do smartphonu. Nakolik je taková investice rozumná?