reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NTB cca 13k Kč - VŠ - STROJÍRENSTVÍ

_FrOst_ (88)|14.9.2011 20:13
Zdravím.

Rád bych poprosil o vaše tipy na výběr co nejlepšího notebooku do 13.000 Kč (+- 2000 Kč). Bude sloužit pro studium na VŠ (solid works, inventor, AutoCad a jim podobné konstrukční a strojírenské programy). Dále by neuškodilo možnost pro použití na normální práci v podobě internetu, filmu a jim podobné.. Hry nehraju vůbec.. Uvítám jakkoliv jiné postřehy k mojí problematice

• úhlopříčka minimálně 15,6"
• matný displej
• ideálně LED podsvícení (není podmínkou)
• HDD alespoň 500 GB
• numerická klávesnice
• optická mechanika
• zabudované Wi-Fi a Ethernet (RJ45)
• výdrž by měla být také nějaká "rozumná" (kvůli přednáškám atd.)
• může být i bez OS, pokud to bude kvůli dodržení cenové hranice třeba
appa (12)|16.9.2011 21:51
http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/288624-hp-g72-b03sg-black.html

matný display je trochu problém. Má menší HDD, ale to bych řešil externím HDD 2,5" přes USB. V ceně kolem 1500,- máš 500-640GB

nebo http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/292319-hp-pavilion-g6-1017sh-charcoal-grey.html

Sice menší LCD ale zase větší interní HDD. Je to včetně WIN 7


pokud ti beva 2 stovky přes 15tis, tak třeba http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/263757-hp-pavilion-dv6-3040ew.html

tady procesor AMD, 17", LED podsvícení - http://www.gigacomputer.cz/cs/zbozi/288629-hp-pavilion-g7-1033eg-grey.html
Regis (44)|17.9.2011 00:04
Já bych si dovolil appem nesouhlasit. Nekoukal sem na to úplně přesně, tak se možná pletu, ale veškerý jeho výběr měl lesklé displeje. Matný display může být v této cenové kategorii poměrně dost limitující záležitost. Myslím si, že na 80% můžeš tím pádem vybírat v téhle ceně pouze z řad HP probook, nebo Lenovo Thinkpad edge. Použití na "normální práci" to jest internet, facebook, email.... nemusíš vubec zmiňovat. To zvládne naprostá většina notesů.
Otázkou je jak je to s tím inventorem, Autocadem, etc. Pokud je to na 2d jde hlavně o procesor. Doporučil bych něco z řady core i5. Pokud tam bude i práce s 3d doporučil bych něco s dedikovanou grafikou. Jedná se ti o kreslení, takže čím větší rozlišení, tím lépe. Toliko teorie

Daným požadavkům v téhle ceně nejlépe vyhovuje asi toto http://www.alza.cz/hp-probook-4530s-d236884.htm dělá se i bez operáku, ale je levnější jen cca o 500.

A tohle je asi to nejlevěnší co bych na tuhle práci doporučil http://www.alza.cz/hp-probook-6560b-d226762.htm

A tohle je věc, kterou bych si koupil osobně http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t410s-2904-hng-d225856.htm formát displeje 16:10, 3 roky záruka, odolná konstrukce, výkon, lehký a tenký, osvětlená klávesnice. Na přenášení velmi pohodlné, na rýsování doma vhodné k přípojení externího monitoru a plné klávesnice. Bohužel je to mimo požadovanou cenu, tak nenabízim jen si tu nad tím slintám :)
VencaX (3686)|17.9.2011 10:33
Já bych to vzal z úplně jiné strany, než mí dva kolegové. Tak nějak se mi nelíbí představa uživatele appa, kupovat na práci multimediál s rok starými komponenty. Regis zase v cenové kategorii našel jen jeden notebook a dál tu mluví o něčem, co si nemůžeš dovolit.

Já bych vybral něco s Core i3 / i5 Sandy Bridge a grafikou od Nvidie (s CUDA). Disk bych až tolik neřešil, stejně tak RAM (to jsou stokorunové položky), v téhle cenovce se ani nemůžeš ohlížet na notebooky s vyšším rozlišením (leda by to byla 17").
Problém bude také s tou Nvidií, protože HP a Lenovo, což jsou ty kvalitnější výrobci Small Bussiness notebooků, ji neosadili. Určitě bych nešel do řešení s Intel HD.

Mí dva favoriti jsou Lenovo E520 a Probook 4530s (verze s novým Core i3).

EDIT: kvalitativně na tom budou podobně a to velmi pěkně na tu cenovku (velmi slušné pevné šasi, matný displej) a dá se o nich aspoň částečně říct, že jsou určené na práci, nikoli multimédia. Já osobně bych raději připlatil a zvolil řešení Lenova.


To appa:
To s GigaComputerem spolupracuješ? Nebo proč vybíráš tam? Na GC se dobře vybíraj repasy, ne nové notebooky.

K tvému výběru:
Pavilion dv6 - na stůl hezkej, na přenášení a na práci raději ne, od toho jsou jiné notebooky.
Gčka, která tam máš 3 mají pouze 3xUSB, což je na plnohodnotný notebook trochu málo.
Uživatel si jasně určil, že chce aspoň 500 GB HDD, tak proč ten první, co jsi vybral?
AMD procesor? Raději nee - výkon oproti Inteláckým procesorům není nic moc a v zimě ten notebook může použít místo topení.
czhunter (775)|17.9.2011 16:11
No, z mé zkušenosti studia na FSI VUT:

V prvních dvou třech letech nebudeš dělat víc, než sestavy z několika dílů. AutoCAD je program velmi nenáročný (vklidu ho utáhne libovolný dnešní procesor a víc než 2GB RAM, nároky na GK nejsou v podstatě žádné). Inventor a SolidWorks jjou náročnější na CPU i GK, ale v prvních letech studia opravdu nenarazíš na nic, na co by nestačilo C2D, 2GB RAM a i nejslabší dedikovaná grafárna, vhodné je mít levné Quadro nebo FirePro.

1366x768 je ovšem na CAD velmi malé rozlišení. Já mám na notebooku 1440x900 a i to je málo a práci na nižším rozlišení bych si nechtěl ani představovat.

Proto by pro mě primárním klíčem bylo rozlišení, ovšem má to ten háček, že nejlevněji máš 1600x900 za 15k i když nebudu počítat obrovské 17') a ještě s AMD (Llanem) - i když popravdě, to ti na cokoliv co budeš dělat bude stačit.
Další možnost je starší profi notebook, takový jsem nakonec na fóru (jiném) koupil i já. Akorát je potřeba si ohlídat záruku.

Edit: pro představu, AutoCAD na 1366x768 vypadá asi takto: http://fc09.deviantart.net/fs70/f/2010/191/1/b/Ventoinha_eolica_by_cheter93.png
appa (12)|17.9.2011 16:49
for VencaX


Šlo mu hlavně o cenu, na GC jsou slušné mašiny poměr ceny/výkon.. nejde o repasy. Osobně s mini mám velmi dobrou mnohaletou zkušenost, je tam plná záruka a NT je se systémem, tak proč nedoporučit, když se dá ušetřit...

Programy co zmiňoval na obdobné mašině jedu a není s tím sebemenší problém.

První mašina má sice menší HDD, ale dá se to řešit exterňákem (což jsem v příspěvku i uvedl). Tohle je dobrá způsob, jak nevybírat mašinu jen podle velikosti HDD, což je zavádějící, že? .-)

To AMD tam bylo uvedeno čistě kvůli ceně a až na poslední místě...

....to co jsem uvedl, jsou dobrý mašiny na předmětnou činnost a je jen na uživateli, jestli preferuje 15" či 17" LCD, jestli to chce nosit nebo převážet, jestli chce větší či menší rozlišení..


Sice to chce hlavně kvůli škole, ale stejně nejvíc užije multimediální stroj.. jak se vyjádřil, stejně na to bude dělat vše a krom náročného 3D, mu na tom pojede vše... mám osobně vyzkoušeno... takže asi tak

for Regis... proto jsem i psal, že matný display je problém.. sám to uvádíš taky.. těch NT je prostě s matným displayem málo... pokud se s tím člověk sžije, dá se s tím i pracovat...
VencaX (3686)|17.9.2011 16:58
No mě by napadlo takové řešení, když stejně ze začátku nic moc dělat nebude, tak koupit něco levnějšího kvalitnějšího (viz můj předchozí příspěvek) a k tomu během roku dokoupit nějaké tak 22" LCD, na kterém už se bude dělat CAD lépe.
Druhá možnost by bylo něco takovéhleho, což neříkám, že není slušný notebook, hlavně konstrukcí, ale je už to poměrně staroušek a s koupí staroých notebooků mám taky své zkušenosti. A vždy je tu otázka, jak na tom bude baterie a navíc asi takováhle pracovní stanice nebude mít moc velkou vádrž na baterku (odhaduju u nové baterky tak 2 h 30 min).


EDIT:
To appa:

S takovými notebooky, jaké jsi napsal ty mám takovou zkušenost, že jejich výdrž je tak 2-3 roky, displej samozřejmě lesklý, výdrž na baterii max 3 hodiny. Jinak neříkám, ře ty HPčka jsou repas, jsou to nové notebooky s rok starými komponenty. Jen říkám, že na GC se rozumě dají koupit tak akorát repasy.
Tenhle Probook, který jsem již postoval, se dá sehnat za cenu velmi podobnou těm na GC, přitom má nový procesor (výkoný skoro jak ty i5), slušně výkonou grafickou kartu, matný displej a dostatešně velkej disk, 4 hodiny výdrže a splňuje myslím i všechny další uživatelovy požadavky.

Mimochodem rozdíl mezi multimediálním a small bussiness strojem není ten, že by se třeba na SMB hůř dívalo na filmy, poslouchala hudba apod. Spíš multimediál bude víc trpět na opotřebení přenosem a nebude mít tak kvalitní konstrukci.
_FrOst_ (88)|17.9.2011 17:59
Děkuji za vaše veškeré nápady a postřehy.. nyní si tu musím trochu udělat pořádek a pořádně pochopit co mi tu radíte.. Ale zatím předpokládám že se budu rozhodovat mezi modely Lenovo E520 a Probook 4530s.. Takže zatím děkuji, kouknu a ještě se ozvu
_FrOst_ (88)|17.9.2011 18:04
Ještě dotaz.. Někde jsem zaregistroval nebo mi tu někdo radil že grafika od AMD by mohla mít problémy s vykreslování openGl či něco podobného.. nějáké zkušenosti ?
VencaX (3686)|17.9.2011 19:54
Ano, to je samozřejmě problém. Proto jsem mluvil o grafikách Nvidia, které toto mají již vyřešené (aspoň myslím). Problém ale je, že je Lenovo ani HP - které osazují matné displeje - je do svých SMB notebooků neosadily.

EDIT:
problém není s vykreslováním OpenGL, problém je s tím, že se nepřipojí AMD grafika, pokud spustíš aplikaci pro OpenGL, tedy OpenGL běží na integrovanou Intel HD grafiku.