reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

System nenajel, chyba HDD?

Georginek (2957)|15.9.2011 20:12
Zdravim, po dlouhe dobe mam problem s vlastnim PC a rekl bych ze hodne necekanne.
PC sem vecer vypnul ( byl jen na netu, postahoval nejakej serial, probehla aktualizace Adobe a novou instalaci Antiviru - tot vse ), tedy normalne jsem ho vypnul a druhy den proste Windows nenajel. Hezky tam svitilo logo ( a hejbalo se ), HDDledka svitila par vterin, pak zase blikala par vterin, a porad dokola ( stejna doba ) ale Windows ani po 15minutach nenajel, restart, stejna situace, restart projel jsem systemovy disk HDregeneratorem, bez chyby, restart a system najel....
Myslel jsem, ze je to systemovym diskem, ale zmizel mi jeden z datovych disku..... Nevim, co to ma spolecnyho se Startem Windows - asi to, ze par programu se mi spousti po startu z tohoto disku. Ted otazka, co s tim muzu delat. Kdyz ho chci otevrit, hodi to hlasku - ze je nutno ho naformatovat - prece jenom by se ty data mohli nejak dostat ven ne?
Disk predtim nevykazoval zadne chyby, byl rychly a SMART byl bez chyby, nyni to hlasi Ultra DMA CRC Error. Foto prikladam.
Jaky byste doporucovali postup???

Chci zkusit vymenit kabel, pripadne jiny SATA port, muzu ho pripojit k jinymu PC, pripadne zkusit odebrat HW a zase ho zkusit nainstalovat - ale aby to situaci nejak nezhorsilo.....

Diky
robky (3195)|15.9.2011 20:17
Georginek (2957)|15.9.2011 20:22
Pomuze to?
Jen chci podotknout, ze na disku byla primarni partisna - ale byli na nem data....

Tohle je presne muj symptom :D
Windows Explorer or Disk Manager displays the first primary partition as raw (unformatted) and Windows prompts: The drive is not formatted, do you want to format it now?
[You should never do so without knowing why!]
Ma to nekdo odzkouseno? :confused:
Nemam nejdriv zkusit vymenit kabel?
Richmond (8084)|15.9.2011 20:51
Nejdřív kabel, pak TestDisk - opravit partišnu, uložit. Vyzkoušeno to mám, fachá to bezvadně :thumb
Georginek (2957)|15.9.2011 20:53
Vetsinou nemam strach, kdyz neco delam poprve, ale ted strach mam. Mam postupovat presne podle toho navodu? Muzu to spustit z Windows? Abych mohl cucet do navodu?
Richmond (8084)|15.9.2011 20:59
Jj, z windowsů, lina nebo osx ;) Já to zkoušel poprvý na disku, se kterým jsem byl smířen, že už jsem přišel o data takže o nic nešlo - to samé u zákazníků. Doporučuju vypnout antivir/antispyware, občas to nechce načítat disky připojené přes usb. Ten návodje fakt step-by-step (já ho prohlíd jen z "letadla", ale jestli jsi někdy formátoval disky ještě pod DOSem tak ho určitě pochopíš)

edit: jen taková rychlá. Zkoušel's přepnout řadič do ahci a mrknout na smart?
Georginek (2957)|15.9.2011 21:09
No, zatim jsem to jeste nerestartoval od doby co to najelo...... Bojim se aby to pak najelo. Ale kdyz to nevypnu, zese nebudu moct vymenit kabel.
Jedu na IDE, AHCI jsem nezkousel, SMART v IDE je ten, co jsem poslal. V AHCI by se to melo zmenit?
Pochybuju, ze najede Windows kdyz to zmenim z IDE na AHCI.....
robky (3195)|15.9.2011 21:15
Prehoď iba kábel a spusť testdisk ... odzálohuj data a potom špekuluj s errormi, idečkami a ahcičkami ;)
Prípadne si opíš postup, stiahni napr. UBCD (obsahuje aj TestDisk) a nabootuj :idea
Georginek (2957)|15.9.2011 21:21
[quote=robky;472878]Prehoď iba kábel a spusť testdisk ... odzálohuj data.....[/quote]

Odzalohuj myslis jako obnovit partisnu? :D
Richmond (8084)|15.9.2011 21:21
Záloha by měla jít i Acronisem od 2010 výše (dřívější právě takhle rozpoznanej disk nakoply úplně, recovery v noteboocích taky). Je fakt, že čím víc se do toho rejpeš, tím menší máš pak šanci na zálohu. Mě to AHCI napadlo kvůli tomu, že zrovna HDTune si Samsungama ne vždy rozumí (mám ale starý HDTune a Ťamťung SJ...)
HD Tune HD103SJ SMART.png
Georginek (2957)|15.9.2011 21:26
Ja mam verzi 4.60 full. Acronis sem dal pryc, protoze mi hazel BSOD pri pripojovani navigace.... Akorat s tim byli problemy.
Nebo ze bych ho zkusil nainstalovat, mozna ale bude ten testdisk jednodussi.....

Prave nechci to nejak pokazit, ci se v tom nejak moc hrabat - aby sem to nahodou nez*urvil a pak nesplakal nad datama.....
Proto se na to tak ptam..... Prece jenom 800GB je 800GB :rolleyes:
Richmond (8084)|15.9.2011 21:42
Aconis nemusíš instalovat - nabootuješ z cd, naklonuješ disk... Ostatně on je snad na tom Hirens boot cd jak už psal robky ;)
Georginek (2957)|15.9.2011 21:48
Vim, ze Vam dneska asi pripadam pitomej, ale kdyz nabootuju z Hirens boot CD a spustim Acronis, tak mam naklonovat ten disk ( u kteryho chybi partisna ) na jakej disk? Nebo se to jen obnovi? Jinej disk pro klon nemam. Kdybych treba zkusil naklonovat ten disk bez ty partisny, naklonuje se to prece i s tou chybou ne?
Nebo myslite zalohovat data na jinej HDD? K tem datum se prece neodstanu, kdyz tam chybi partisna....
Georginek (2957)|15.9.2011 22:35
Naslo mi to tedy poskozenou partisnu, ale nejsem si jist, co delat dal....

When all partitions are available and data correctly listed, you should go to the menu Write to save the partition structure. The menu Extd Part gives you the opportunity to decide if the extended partition will use all available disk space or only the required (minimal) space.

Chci obnovit tu stejnou co tam byla beze zmen. Takze mam dat Write? Nebo Extd Part?
Richmond (8084)|15.9.2011 23:56
Nejdřív si tu partišnu zazálohuj (psal ti to už robky! Je fakt, že se pak dá vytáhnout z logu, ale nikdy nevíš), pak teprv opravuj nebo měň formát (format type), potom zapíšeš na disk a řekne si to o restart (resp. upozorní, že se změny projeví až po příštím připojení disku)
Georginek (2957)|16.9.2011 08:42
Diky, ale v tom navodu, co posilal Robky neni nic o zalohovani partisny, vubec nevim jak na to, taky pomoci test disku?????
Potrebuju to jen opravit, menit format nechci
Mam udelat i NTFS Boot sector recovery ? Dle toho navodu nebo ne? Disk neni bootovaci - takze podle me asi ne?

Mejte se mnou trpelivost....
Richmond (8084)|16.9.2011 10:17
Momentálně tu nemám nakoplej disk, takže dám screen jen z vadnýho. Spustíš testdisk, analyzuješ disk a hned tam budeš mít tlačítko backup. Po quick searchi se ti objeví něco na způsob druhýho obrázku, Pčkem můžeš normálně jezdit po disku, případně z něj zkopírovat data. Tčkem měníš typ (ty tam zřejmě budeš mít RAW, změníš na NTFS - HPFS), Lkem kdyžtak natahuješ zálohu partišny. Po změně formátu dáš write a restaruješ pc ---> mělo by to fachat
TestDisk 6.11.3 (4).png TestDisk 6.11.3 (6).png
john (877)|16.9.2011 10:19
muzes vyzkouset SpinRite, ale priprav se na nocni sichtu, jestli ten nepomuze, tak uz asi nic...
Georginek (2957)|16.9.2011 10:34
Jeste mi porad jede ten quick scan....
Takze az to dobehne, udelam Backup. Nevim, proc bych mel menit typ. Jeste behem testu to ukazuje NTFS-HPFS. Nestane se nic, kdyz tam bude RAW a zmenim to na NTFS-HPFS?
Ten backup se zalohuje kam? Az dojede ten Quick test, tak dam teda Lko a natahnu zalohu partisny, kterou sem vytvoril jo?

Edit: Potom, co dojel quick Scan tam skoci toto - viz 2 obrazek
Edit2: Pak jsem dal Enter a skocilo tam - viz 3 obrazek
Jak psal Richmond - bohuzel se mi tam nikde neukazalo BACKUP..... Jak mam tedy pokracovat?
Bez názvu.jpg 1.jpg 2.jpg
Richmond (8084)|16.9.2011 10:43
Záloha se dělá po Analyse, ty už děláš Quick search (po něm není možnost zálohy, pouze loadnutí ze zálohy nebo změna formátu)

BTW jak jsi tam dostal FAT12 (formát disket)? :notsure

edit: zkus na ten disk mrknout Pčekm, pokud uvidíš data tak se vrať (myslím, že je to Qčekm) a pokračuj dál
Georginek (2957)|16.9.2011 10:49
Aha, tak to vypnu a pustim to jeste jednou a pred Quick Scan teda udelam zalohu.....

Na to sem taky cumel, nevim jak se to tam dostalo :mad:

Takze jeste jednou, fakt si pripadam jako totalni blbec. Nezlobte se.:cry Pustim to znova, dam Create Log, pak Analyze, pak Backup, pak Quick Scan ( no quick...trva to 2hodiny ), pak pocitam, ze mi tam skoci to stejny jako na OBR.3 v predchozim postu a jak mam tedy pokracovat? .... LOAD backup???? Nebo Enter to continue?
Richmond (8084)|16.9.2011 10:54
P jako prohlídnout disk jestli jsou na něm čitelná data.
Podle toho posledního obrázku to vypadá, že je ta partišna ok (vidím tam zeleně NTFS - HPFS), takže mrkneš na data (případně zkopíruješ to nejdůležitější jinam), potom dáš Continue (Enter)... Potom bys měl uložit partišnu (write) a restartovat pc, ale ty sem pro jistotu hodíš screen :) aby mě tu nekamenovali, že jsem ti to rozbil
Georginek (2957)|16.9.2011 11:06
Take postupuju znova
Krok/obrazek, v poslednim davam tedy Backup a Enter a rozjede se Analyza ( myslel sem ze se udela zaloha ) - zajimave je, ze to zacne na 10%
1a.png 1b.png 1c.png 1d.png 1e.png
Richmond (8084)|16.9.2011 11:52
[quote=Georginek;472943]...a rozjede se Analyza ( myslel sem ze se udela zaloha )[/quote]
Ona se udělá, akorát to vypadá, že tam není. Až projede analýza tak se ti objeví možnost tu zálohu obnovit Lkem - je u toho i čas, takže žádná křeč ;)
TestDisk (10).png TestDisk (11).png TestDisk (12).png
Georginek (2957)|16.9.2011 13:23
Fajn, takze ted dojela analyza ( nez sem se vratil k PC ) a skocilo tam obr.1, dal sem Enter a skocil tam obr 2.
Ted mam udelat co?
2a.png 2b.png
Richmond (8084)|16.9.2011 13:26
P = mrknout na disk, případně zkopírovat nejdůležitější data na jinej disk

Pak Enter

PS: zmenši si plochu obrázku v malování :D
Georginek (2957)|16.9.2011 13:27
Zmackul sem P (list files) a skocilo tam, dalsi bod? :D
2c.png
Richmond (8084)|16.9.2011 13:37
...což není dobrý znamení

Ještě včera v noci jsi tam měl dvě partišny - jedna začátek 0 a konec na 209něco, další pak začátek na 209xxx a tam by měly být data. Že bys tedy měl opravdu FAT12? Vrať se tedy zpět, Loadni z backupu a mrkni na ní znovu
robky (3195)|16.9.2011 14:11
[quote=Georginek;472965]Fajn, takze ted dojela analyza ( nez sem se vratil k PC ) a skocilo tam obr.1, dal sem Enter a skocil tam obr 2.
Ted mam udelat co?[/quote]

Imho v tomto kroku by si mal správne označiť typ partície. Písal si, že pôvodná bola primárna, v screene je označená ako bootovacia. Takže šipkami vpravo/vľavo zmeniť na P .... Enter

V ďalšom kroku kontrola (predpokladám, že si tam mal iba jednu partíciu), pre istotu sem hoď screen a potom Write ....
Dojigiri (1629)|16.9.2011 16:46
U tý první partition můžeš zkotrolovat jestli je správně boot sektor (je na každý partition, ne jen na bootovací, obsahuje informace o partition). Buď po dokončení opravy partition tabulky (podle toho delšího postupu) anebo se tam jde dostat i rychlejc (pokud už je paritition v tabulce správě) hned po výběru typu partition ("Intel") zvolit "Advanced Filesystem Utils" a "NTFS: Boot and MFT repair" a kouknout se jestli to vypadá takhle:



pokud jo (Boot sector: bad, Backup boot sector: OK) tak zvolit "Backup BS", což by mělo obnovit boot sektor ze záložního, pak by to mělo vypadat takhle:



(oba ok)

Ta druhá partition vypadá podivně, to byla původně taky NTFS? (předpokládám tam byly 2 protože ta první má 100 GB a disk je 1 TB)
Georginek (2957)|16.9.2011 18:29
No tak.....ten program je nejaky moc slozity....
Ted sem se vratil z Prahy a pokracuju tam, kde sem zkoncil.... Tj u posledniho obrazku jsem dal Quit a vratil se zpatky na tu zelenou partisnu a jak spravne Robky psal, tak sipkama vlevo, vpravo se meni ta hvezdicka a dam se tam naklikat P, D, *....

To Richmond: Ty dve zeleny partisny jsou tam vzdycky hned po analyze....

Pustim to znova a zacnu jeste jednou.....
Ta FAT12 nevim, co tam dela, nic sem tam nemenil a 100GB urcite nechybelo. Disk byl v jednom kuse a nebyl bootovaci...

Pokracuji podle Dojigiri..... prikladam obrazky ( tedy souhlasi to s Tvym postupem )

A kdyz opravim Boot sector ze zalohy, je potom nutne delat QUICK scan a nasledny WRITE? Nebo naopak?

EDIT: TO, ze mi to predtim po analyze a zmacknuti P napsalo NO FILE SYSTEM - to bylo dle me tim, ze jsem dal ENTER, ale nezmenil to pismenko na P.......sipkama...
Takze mam udelat quick scan a pak to prepnout na P- jestli budou videt data a nebo nejdrive opravit BOOT sector podle toho jak psal DOJIGIRI?
Nema se opravovat BOOT sector az potom??????? Nebo je to jedna a sama operace akorat jinym zpusobem?
Podle toho, co sem pochopil, s vadnym BOOT sectorem se mi ty data nikdy nezobrazi tj. Richmondovo P- ani po analyze, nebo se pletu?
3a.png
Dojigiri (1629)|17.9.2011 10:31
V tom posledním screenu je už partition přes celej disk, tak to vypadá správně (po přepočtu sektorů - to poslední velký číslo x 512 B - na GiB vychází nějakých 931 což už je asi dobře)
- ale v předchozím screenu (https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=22969&d=1316162612) jsi měl 100 GB partition na začátku, takže ta asi nebyla úplně dobře.

Takže v tomhle kroku bys měl obnovit ten záložní boot sektor (Backup BS) a možná se to rozjede (pokud to není nakoplý nějak víc, např. chyba v MFT).

Co se týká pořadí, záložní sektor se obnovuje až po obnově samotný partition v partition tabulce (ono se tam myslím na obnovu BS ani jinak nejde dostat, pokud neni obnovená samotná partition).


Co se týká pojmů, abych to trochu objasnil:
  • na začátku disku, v sektoru č. 0, je MBR (Master Boot Record). V něm je Partition tabulka, která obsahuje informace o partitions (oddílech) - v posledních 4 "řádcích" dole, proto můžou být jenom 4 primární partition. Více jednotek pak lze ukládat do Extended, na kterou se pak použije jeden z primárních záznamů - tj. Extended je primární partition která může obsahovat v principu libovolný počet logických oddílů (v prvním sektoru Extended partition je opět "partition tabulka" obsahující jednu partition a odkaz na další Extended záznam - řetězí se za sebou). Dále MBR obsahuje bootovací kód pro start počítače z disku (tj. něco, co spouští např. boot loader Windows, Linuxu atd.)
  • každý tenhle partition záznam obsahuje začátek a konec partition, jestli je bootovací, skrytá a její typ (NTFS, FAT32 atd. - ale v principu to stále nic neříká o tom, jak je partition skutečně naformátovaná, protože např. po chybě se může stát i to, že partition je naformátovaná na NTFS a přitom je v záznamu v MBR označená jako FAT; anebo je třeba nenaformátovaná a označená jako FAT32 apod.). Veškerý změny, který jsi patrně dosud v TestDisku dělal, probíhaly jenom v tomhle MBR sektoru (obnovil jsi zatím "pouze" záznam o velikosti a typu oddílů v partition tabulce, nedocházelo zatím k žádným dalším změnám kdekoliv jinde na disku)
  • logická partiton (primární i v extended oddílu) je pak (nebo třeba taky není) nějakým způsobem naformátovaná. První sektor tý logický partition se nazývá tzv. Boot Sector (Boot record). Tenhle sektor nesouvisí s bootováním počítače jako takovýho, tj. má ho každej (naformátovanej) oddíl, a obsahuje informace o tom samotným oddílu (např. jmenovku disku, jeho velikost, odkaz na alokační tabulku souborů - FAT na FAT/FAT32, MFT na NTFS apod.).
  • tenhle Boot Sektor je poměrně důležitej (při poškození dojde ke ztrátě odkazu na MFT, tj. "z laickýho pohledu" ke ztrátě všech dat), proto je u NTFS je záloha tohohle sektoru na konci oddílu (u NTFS dochází k poškození boot recordu poměrně často, takže to je jediný štěstí že tam ta záloha je). Testdisk ti v tomhle posledním kroku umožní právě obnovit tenhle první sektor logický jednotky z jeho zálohy na konci oddílu, takže by ses měl dostat opět zpátky k datům, pokud ještě není navíc poškozená tabulka MFT.
Georginek (2957)|17.9.2011 15:17
Dekuji. Mam jen par poznamek. Ja sem nikdy samotnou partisnu neobnovoval - zadne zmeny neprovadel( to bude asi to WRITE po QucikSearch ), udelal jsem jen QuickSearch a pak jsem to vypnul. Ale po Searchi se nemuzu dostat k datum - mozna kvuli tomu, ze je poskozeny Boot Sector.
Kdyz dam Analyze a potom Quick Search - test se rozjede od 10% a kdyz ho zastavim ukaze to obr.1 ( kde je spatna velikost ), naproti tomu, kdyz to spustim znova a kliknu na Intel/Advanced/BOOT/ - tak je velikost disku jina viz obr.2, dale pak obr.3 pred samotnym QuickSearch ( velikost porad stejna - ale jakmile spustim QuickSearch, rozjede se to od 10% a zase je velikost spatna......
Mam tedy zkusit obnovit BootSector pomoci Intel/Advanced/BackupBS a nebo nejdriv udelat QucikSearch a potom obnovit partition pomoci Write? ( ale tam to ukazuje spatnou velikost viz obr.4 )
Je mozne ze je treba poskozeny jenom BootSector a samotna partition je v partition tabulce v poradku?
1.png 2.png 3.png 4.png
Georginek (2957)|17.9.2011 19:47
Co mam teda delat dal? Zkusim udelat Bootsector backup a snad se pak nekdo vyjadri. Jdu na pivko, az se vratim, udelam zalohu. Snad to nebude na skodu....
Georginek (2957)|18.9.2011 12:43
JOOOOOOOOOOOOOOOOOO :D:D:D

Takze nakonec stacilo obnovit BOOT sector, dokonce sem to ani nemusel restartovat a hned tam skocil pruzkumnik s datama.... Takze nebylo ani nutne opravovat partition tabulku.....

DIKY KLUCI!!!! :rolleyes: Zachrana 700GB dat :inlove moje milovane hry, mp3 a pecko nebylo ztraceno

Ale ted vazne, proc se poskodil BOOT sector? Na disku skocilo 27 chybek v UDMA CRC Errors ( jestli chyba kabelu nevim - vymenil sem. Jinak se disk zda byt v poradku, akorat naskakuji Hardware ECC recovered - nejaka rada?
robky (3195)|18.9.2011 13:39
Ten boot record sa mohol poškodiť kvôli UDMA CRC Errors. Vymenil si kábel a tá hodnota ostala na 27?
K tomu - Hardware ECC Recovered S.M.A.R.T. parameter indicates time between ECC-corrected errors - tak nejak predpokladám, že čím väčšia hodnota, tým lepšie:notsure Každopádne by som disk prehnal testom výrobcu a podľa výsledku sa zariadil (najlepšie pecko by som odzálohoval hneď teraz:D)
Georginek (2957)|18.9.2011 14:46
Jo, hodnota zustala porad stejna 27. Akorat v HDTune to porad hlasi Warning, pritom CrystalDiskInfo dela jakobynic..... Neda se to zresetovat aby to furt nesvitilo? :devil