reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

boot ze SATA a ne IDE

j4ku8 (2)|20.9.2011 15:29
Dobry den, potrebuju poradit, jak bootovat ze SATA disku. Neumim ho nastavit jako primary master - to je vzdycky ten IDE.
Mel jsem W7 na IDE a ted nainstaloval i na jeden SATA. Pokud mam zapojeny oba, tak si muzu vybrat, z ktereho system nabootovat, ale pokud IDE odpojim, ze SATA jiz nenabootuji.
Docasne to muzu mit takto, ale casem budu potrebovat slot toho IDE disku pro nejaky s vetsi kapacitou.
Co kdyz ho sformatuji? Taky uz z toho SATA nenabootuju jako kdyz ho odpojim?
Diky za vsechny rady a napady. Jakub
Richmond (8084)|20.9.2011 16:20
Zřejmě máš přepnutý sata řadič na IDE čímž se zároveň u některých desek mění Master/Slave konektory (např. master je sata1, slave sata2, někdy bývají barevně odlišeny, je to popsáno v manuálu od desky). Nevíme jakou máš desku a jak máš nastavené disky takže přesně konkrétní postup nelze dost dobře popsat. Jediné co se dá dělat bez otevření bedny je zkontrolání bootovacího pořadí disků nebo pokud je sata disk v tom správném konektoru tak přehodit řadič na AHCI a dát jej na první místo v boot sekvenci
zsdx (2098)|20.9.2011 17:34
Dle popisovaneho chovani mas tzv.bootloader na IDE disku. Pokud IDE odpojis a nabootujes z inst. DVD W7, mas moznost bootloader pomoci Opravy stavajici instalace dostat i na SATA (ale budes tam mit pouze tu instalaci ze SATA).
lavjoy (1628)|20.9.2011 22:38
[quote=zsdx;473596]Dle popisovaneho chovani mas tzv.bootloader na IDE disku.........[/quote]

Na 99,99% to tak bude
j4ku8 (2)|22.9.2011 17:54
Bylo to tak - MBR na SATA disku nebyl a nemohl jsem ho tam nijak dostat. Zkousel jsem nejaky utility a repair disk mi vzdycky napsal, ze to opravuje, ale nic se nestalo.

Bylo to tim, ze jsem mel ten disk v jednom z poslednich SATA konektoru na desce. Kdyz jsem ho pripojil do nejakeho s nizsim cislem, vsechno slo jak melo.

Diky za pomoc.