reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pruhy při pohybu obrazu na LCD (špatné překreslování)

ortur (20)|25.9.2011 11:30
Ahoj,
při přehrávání videa (třeba na youtube) jsou ve videu "při pohybu" vidět vodorovné (horizontální) pruhy. Když jsem si to na kameře natočil a video a nechal zobrazit obrázek po obrázku, tak jsem zjistil, že v okamžiku kdy jsou patrné pruhy, část videa (třeba horní třetina) obsahuje již následující snímek, a spodní část stále ten současný (nebo naopak).
Takže například horní třetina videa je již překreslena novým snímkem, ale spodní 2/3 zobrazují ještě původní snímek. Viz obr. z [ame="http://www.youtube.com/watch?v=4PspF_GA-9U"]videa youtube cca 40. sekunda[/ame]

Také to dělá např při posouvání mapy, nebo při pohybu v google streetview... (zde je to vidět cca v 1/2 obrázku)


Dělá Vám to taky, nebo co je špatně?

Díky
edit: obrázky jsou snapshoty z pausnutého videa natočeného kamerou (kterou bylo nahráno dění na LCD)
2. edit13:47 Kroužení oknem prohlížeče
Richmond (8084)|25.9.2011 12:56
Tohle může způsobovat hned několik věcí. Na Youtube mohlo být nahráno video ve vyšší kvalitě, ale následně přehráno v menší přičemž použitý algoritmus zmenšování vůbec nemusel být vhodný pro zdrojové/výsledné video. Např. pokud je zdroj zaznamenán prokládaně (interlaced) a následně pak zmenšen tak se mohou jednotlivé pixely v polovině "slít" do jednoho půlsnímku a výsledek je takový jaký je (při přehrávní, nikoliv při zastaveném stavu, kdy se obraz zastavuje na celém klíčovém snímku). To samé platí u záznamu z kamery. Ještě dodám, že video je přehráváno na monitoru, který je vždy neprokládaný (30fps/60Hz) takže výsledek je vždy viditelně horší než na klasické crt televizi (neprokládaný, 25fps/50Hz).
speedsnail (4876)|25.9.2011 13:10
Mě se streetview na LCD (připojeno přes DVI) takto nerozděluje. Takže normální to imho neni.
Richmond (8084)|25.9.2011 13:17
Mě také ne, ovšem pořád se nedá vyloučit riziko flashe (Youtube i Streetview jede přes flash). Nicméně podle názvu obrázku (VLCSnap) jsem pojal podezření na ty problémy s interlaced/progressive zpracováváním (předpokládal jsem, že jsou to fotky z videokamery) :notsure
Zipito (15)|26.9.2011 15:54
Zdravím. Nechci zakládat nové téma, ale mám úplně stejný problém. Před týdnem jsem přešel na LED Full hd monitor BENQ G2420HDBL. A pozoruji stejný jev. At sleduju FULL HD video na youtube a nebo v jakýmkoliv přehravači tak se mi tvoří stejný pruh a to většinou na vrchu obrazovky. Nejvíc je to vidět u rychlích scén. Jako přehravač používám Media Player Classic Home Cinema (nebo VLC) a protože jsem už nevěděl co stím tak dle návodu na internetu nainstaloval i kodeky a to CCCP. Návod jsem získal na této stránce: http://highdef.cz/menu/navody/x264/x264.php . Po dlouhé době hledání jak se tohoto problému zbavit jsem se dostal jen k tomu, že se tento jev nazývá TEARING, ale nikde ani půl slova jak se ho zbavit či ho omezit. Tento pruh mi to dělá i když budu po ploše ve windows (W7 64bit) rychle jezdit nějakým oknem. Pokud máte zájem tak mohu přidat fotky nastavení grafické karty, CCCP kodeků, přehravače atd... Ještě jsem skoušel laborovat s vertikální synchronizací, ale efekt byl nula.
DrZelenka (2491)|26.9.2011 15:55
Jen tak ze zvědavosti - jak jsou monitory připojeny k PC?
Zipito (15)|26.9.2011 16:45
Přes DVI. Bohužel HDMI tento model nepodporuje.
Georginek (2957)|26.9.2011 17:34
Je uplne jedno jestli HDMi nebo DVI. Jestli jste presli z CRT na LCD nebo z maleho LCD na velke, ty pruhy tam proste jsou. Je to dano nizkou frekvenci vykreslovani LCD monitoru. Je to proste tearing.W7 to skoro eliminuje Aerem, ve hrach se to da potlacit "povolenim vertikalni synchronizace ", v XP nikoliv - kdyz chytnes okno na plose a budes s nim hejbat ze strany na stranu, tak se bude pulit. S tim se nic neda delat.
U videa treba u MKV je nutne mit spravne nastaveny prehravac.
Taky bych se jeste podival, jestli mas nastaveno 59Hz nebo 60Hz. Me to pri prehravani videi pri 59Hz nedela ale pri 60Hz uz jo.
Na testovani videa je dobrej MPHC, spustis film a pomoci CTRL+T pojedou pruhy prez obrazovku a nemely by se pulit....
ortur (20)|26.9.2011 18:56
Děkuji,
takže tvrdíte že to je normální a taky Vám to dělá? Změna na 59Hz nijak nepomohla. (Jinak mám 22" 1680*1050 Dvi.)
speedsnail (4876)|26.9.2011 19:22
Já mám jen 17" a 19" a 1280*1024, takže zřejmě proto se to u mě nekoná.
Zipito (15)|26.9.2011 19:28
Takže tět tak trochu hloupej dotaz - proč teda většina MKV a videi na youtube (ve full hd) dělají s frekvencí snímků 24 atd...? Když dneska má doma drtivá většina lidí LCDčka s frekvencí 60Hz a tudíž to kazí dojem při dívání? Samozřejmě mě došlo, že kdyby dělali MKV s frekvencí 30 snímků tak bude mít větší velikost - ale zase by to bylo lepší na dívání (bez pruhu). Jinak změna na 59Hz (ani 50Hz) mi též nijak nepomohla. Předtím jsem měl také LCD, ale 22 palců s rozlišením 1680x1050 a tudíž jsem nějak full HD videa neřešil, ale tět mě to docela rozčiluje. Pač k čemu mi je nádhernej obraz u filmu (nebo na youtube) když tam vidím linku...?
Georginek (2957)|26.9.2011 21:56
Ono je to trosku komplikovanejsi..... Zkus prehrat videa mkv ve MPC Home cinema. Tam to slape skoro vzdycky, a kdyz ne, da se to nastavit. Na jednom kompu sem to delal pomoci tohohle navodu
Richmond (8084)|27.9.2011 14:45
[quote=Zipito;474351]Takže tět tak trochu hloupej dotaz - proč teda většina MKV a videi na youtube (ve full hd) dělají s frekvencí snímků 24 atd...? Když dneska má doma drtivá většina lidí LCDčka s frekvencí 60Hz a tudíž to kazí dojem při dívání?[/quote]
Videa na Youtube nejsou MKV, ale FLV (maximálně AVCHD kodek). Snímkovací frekvence 24fps je použita hned z několika důvodů přičemž hlavní slovo má ten, kdo dělal video takže klidně mohl 24fps nastavit on. To samotné by ještě nemusel být kámen úrazu pokud by použil nějaký interlaced filter - prostě když si někdo dá práci s tím, aby video vypadalo pěkně tak ho neomezí ani 24fps, na druhou stranu je naoplátku vyžadována jakási "technická zručnost".

Co se monitoru týče tak je mi hodně divné, že by TNko mělo až takhle mizernou elektroniku, že by nestíhala (tenhle neduh se objevoval zejména u starších IPS/PVA monitorů s papírovou odezvou kolem 25ms a rozlišeních jako psal Speedsnail).

První co bych doporučil je LiveCD Ubuntu - pokud bude obraz trhaný i tam tak bude nejspíš chyba v hardwaru (konkrétně s tearing efektem, resp. microshutteringem měly problémy ATI grafiky od HD4xxx což bylo tehdá softwarovou cestou neřešitelné - VSync někdy pomohl - někdy situaci ještě více zhoršil, navíc ve 2D jej nebylo možné vůbec zapnout/vypnout).

Jednoznačné řešení tearing efektu bohužel neznám, nicméně pro přehrávání filmů se mi osvěčilo FFDShow (součástí třeba Shark`s codecs) a zapnutí Deinterlace filteru na "Framerate doubler". Ještě lepšího výsledku se dá docílit přehráváním ve WinDVD, které snad jako jediné používá kompenzaci pohybu (Trimension DNM) - rozdíl v hodně rychlých scénách s pohybem kamery do stran je hodně znát ;)

edit: pár rad a obrázků najdeš zde https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/50617-zkusenosti-s-lg-flatron-w2220p (někde na fóru by se mělo válet téma, ve kterém se to řešilo hlouběji, dával jsem tam odkaz na demo Trimension DMN a myslím, že to zrovna řešil Georgínek :))
Zipito (15)|27.9.2011 15:10
Zdarec. právě že MPC HC používám a i sadu kodeků CCCP. Zas tak dobře anglicky neumím, ale tento návod podle kterého jsem to nastavoval já je novější http://highdef.cz/menu/navody/x264/x264.php . Bohužel zatím stále nic. Prostě te linky se nezbavím. Ale jestli chcete tak vám mohu sem dát obrázky z nastavení mích kodeků, přehravače, nastavení grafiky atd...
Richmond (8084)|27.9.2011 15:53
Zkoušel's to demo TrimensionDNM? :notsure

edit: anebo to dám sem ;) Stačí rozbalit .zip a spustit "FullHD.bat" - demo se rozjede v rozlišení 1920x1080. Horní polovina obrazu je s kompenzací pohybu, spodní bez kompenzace a měla by se cukat. Tuto featuru má WinDVD (placené), nicméně hodně podobného výsledku jako je v horní polovině se dá docílit přes FFDShow s framerate doublerem (popsáno výše).
Zipito (15)|27.9.2011 16:37
Děkuji. Zkusil jsem to a výsledek je ten, že linky se objevují dole i nahoře. Vždy na místech kde se rozdělují vertikálně ty obrázky. Ta horní polovina je ale výrazně lepší (lepe maskovaná :)) Jinak monitor mám Beng 24 placů a serie G2420HDBL - 5ms odezva a led podsvícení.
Georginek (2957)|27.9.2011 17:02
Georginek to resil tusim v tematu koupe SSD a pak se z toho rozjela debata o koupi Plasmy :D
Pokud se pletu, tak to bude urcite na Tvfreaku v sekci Plasmy :D
Richmond (8084)|27.9.2011 20:59
[quote=Zipito;474462]Děkuji. Zkusil jsem to a výsledek je ten, že linky se objevují dole i nahoře.[/quote]
To LiveCD jsi zkoušel s jakým výsledkem?
Zkoušels vůbec něco z toho odkazu co jsem dával výše? :notsure
Zipito (15)|28.9.2011 16:49
Ano zkoušel. Výsledek toho TrimensionDNM jsem ti psal nahoře a včera večer jsem ještě instaloval ten FFDShow. Jenže ho mám v češtině a tak nevím jak přesně mám nastavit to co jsi mi radil. Angličtinu sice zvládám, ale jak v čem... A nerad bych to celé rozvrtal zkouškou pokus - omyl.
Georginek (2957)|28.9.2011 23:03
S tim TrimensionDNM se to ma tak, ze to umi jen WinDVD, co je program na pi*u:p Dela smooth ( nebo dopocet) - coz je jeho vyhoda, zase na druhou stranu se za to musi platit a funkce nastaveni nejsou zdaleka tak bohate jako u jinych programu.
Ja osobe tearing nesnasim a strasne me irituje. Snazim se mu vyhnout, i kdyz to nejde. Osobne nechapu, proc je ta technologie takhle nedokonala. Vem to tak, ze kdyz servisuju PC a casto treba i herni, testuju tam hry, tak lidi si vubec tearingu nevsimnou a prijde jim to normalni. Me by z toho praskly voci :mistake
Jak jsem psal. U W7 to skoro eliminuje Aero a u her Vertikalni synchronizace ( pokud nemas nejakou Ati s kterou byly problemy 4xxx).
U Prehravani videii to eliminuje prehravac pripadne kodek. Ja osobne to resil vzdycky tak, ze jsem proste zkoumal pri jakem nastaveni to bezi. Chce se s tim pohrat a zjistit si podrobne nastaveni treba MPHC.
Jak to vubec dopadlo s tema testama pruhu v MPHC?
Parkrat sem to resil tak, ze jsem si nastavil vlastni rozliseni treba v Nvidia panelu ( komplet sem to predelal, ani se to moc nelisilo od Dafaultu ale tearing se ve videiich eliminoval )....
ortur (20)|8.10.2011 12:58
Tak jsem měl možmost zkusit 3 další počítače a monitory vyýsledek je, že jsem to pozoroval u všech, ale byl tam jasný rozdíl. Někde to prostě trkne do očí opravdu hodně (Samsung 245b), a někde je to skoro neznatelné (21" Eizo 1600*1200)
Richmond (8084)|9.10.2011 19:24
Takže je to blbou elektronikou v monitoru ;) (u toho Eiza jsi mohl ještě zkusit rozdíl při vypnutém overdrivu - jde o featuru, kde se do lcd pustí vyšší voltáž takže se rychleji obracejí)