reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pretaktovanie AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3,2GHz

Molnija (81)|28.9.2011 13:19
Zdravim vas,

chcel by som sa vas spytat ako je to s taktovanim procesora AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3,2GHz. Co sa tyka taktovania som uplny zaciatocnik. Vlastnim PC s nasledovnym hardwarom:
Zakladna doska: ASUS M4A78-E
Zdroj: CORSAIR GS 700W
Procesor: AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3,2GHz
chladic na procesor: CoolerMaster Hyper 212+
RAM: 8Gb KINGSTON HyperX DDR2 1066MHz CL5 BOX T1 Series
Graficka Karta: ASUS EAH 6970 2GB DDR5 (5500MHz)
HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 2000GB 64MB cache s Advanced Format

Platforma: MS Windows 7 Ultimate 64bit

Na taktovanie mam nainstalovany nasledovny program:
- ASUS TurboV

V prvom rade by som sa chcel informovat, ci niekto ma skusenosti s aplikaciou TurboV? Moc dobre nerozumiem ako aplikacia funguje, k dispozicii mam nejake profily (car, plane, rocket), ktore zvysia rychlost procesora z povodnych 3 200 MHz na 3 366 Mhz (pri nastaveni profilu na "Rocket") a po pri tom aj nastavia vsetko potrebne ako je aj zvysenie napatia atd. V pripade ak nastavim na dany profil tak aplikacia zvysi voltaz, taktiez sa aj zvysi frekvencia, nasledne ked dam Apply, tak kontrolujem v "Start -> Control panel -> System" ci sa zmeny realne aplikovali, problem je, ze v systeme (tam kde je aj hodnotenie PC) sa stale zobrazuje 3,2GHz, nemalo by sa nahodou zobrazovat 3,3Ghz? Taktiez aj ked restartujem PC, tak "taktovanie" sa v TurboV hodi na default hodnoty, tj. na 3,2GHz.

Chcel by som ale pretaktovat procesor stabilne aspon na 3,5Ghz. Stabilitu by som chcel udrzat tak, ze chcem priamo do BIOSu vnutit vsetky informacie o takte. O daco som sa pokusal, resp. profil z aplikacie turboV som preniesol priamo do BIOSu a to tak, ze som jednoducho prepisal hodnoty z profilu turboV priamo do BIOSu. Tymto som minimalizoval to ze nieco poskodim, kedze hodnoty v profile turboV su urcite testovane a rozhodne by nemali ublizit HW, koniec koncom Rocket sa taktuje na 3,3GHz co je zanedbatelny 100 MHz rozdiel. Mozno by bolo vhodne este uviest, ze som na zakladnej doske zmenil jumper Overvoltage z hodnoty Normal na Enable. Moje taktovanie cez BIOS skoncilo katastrofalne a to:
1. pri prvom taktovani po restarte PC, sa vobec nezapol ani monitor, problem som vyriesil az tym, ze som restartoval CMOSku na zakladnej doske. Toto som taktoval v BIOSe s tym, ze som nepouzival este hodnoty z TurboV...isiel som na zaklade slov "jedna pani povedala" z nejakeho zahranicneho fora (moja znalost EN rozhodne nie je na profi urovni, takze mozno som nieco zle pochopil aj ja).
2. pri druhom taktovani som pouzil profil Rocket z aplikacie TurboV. Tu som pokrocil v tom, ze mi uz pocitac korektne nabehol. Ovsek ked som klikol na "Start -> Control panel -> System" tak stale sa zobrazuje hodnota 3,2Ghz??? Priblizne po desiatich minutach behu mi WINy hodili BSOD (blue screen of dead) a nasledoval restart.
3. pri tretom taktovani opat pouzity profil Rocket s trochu podvoltovanym NB pri restarte, pocas inicializacie BIOSu sa mi zobrazila systemova hlaska "Overclocking Failed! Press any key, to continue load defaults".

Viem, ze taktovanie je aj o zvysovani/znizovani voltaze pre HT,NB,SB, DRAM atd., dalej o zvyseni frekvencie pre RAMky. Docital som sa, ze ked sa zvysi frekvencia procesoru, ze kvoli lepsej stabilite je vhodne zvysit aj frekvenciu RAMiek. Len hlavny problem je, ze neviem ako na to, reps. ake hodnoty mam nastavit? :(

Vie mi prosim niekto laicky, vysvetlit ako je to s pretaktovanim mojho procesoru v kombinacii s ostatnym mojim HW (predpokladam, ze dolezita je hlavne zakladna doska a mozno RAMky). Prosim poznate niekto aj nejaky web (najlepsie cesko/slovensky), kde je dobre aj s prikladami popisany clanok o overclockovani Phenom II 955? Nasiel som zatial len dve stranky, ale zial to je viacej o teorii ako o praxe.

Velmi pekne dakujem za informacie!
lavjoy (1628)|28.9.2011 14:19
Vzhledem k tomu že máš cpu BE tedy odemčený násobič,tak nic jiného než tuto položku v biosu zatím měnit nemusíš.Na těch 3.5Ghz by mohl jít na default napětí.
Takže vlezež do biosu a změníš multiplier výš,17, 17,5,18 při každém tom zvýšení v systemu pak musíš ověřit stabilitu v nějakém softu OCCT apod.....
Chladič máš tak se neboj i 1.42V na cpu.Není to jen tak že nastaviš jednou a hotovo,chce to si stím trochu pohrát.Jáká co nejvyšší frekvence s co nejnižším napětí pro cpu.S ničím jiným hejbat nemusíš HT,NB apod...
Majitelé Asusek ti poradí přesně kde položku s násobičem najdeš,já si to již nepamatuji.Možná AI Tuning na manual a pak se to objeví :notsure

edit:jinak toto téma zaměřené na cpu AMD zde již je https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=38341
Molnija (81)|28.9.2011 14:50
Ok lavjoy dakujem za info, ospravedlnujem sa za zakladanie duplicitnej temy. Po pravde uvazoval som ze ten prispevok vlozim do toho topicu, ale zdal sa mi moc vseobecny na moj problem.

Cize ak tomu dobre rozumiem tak pre zaciatok sa nemam hrat s nicim inym okrem multiplieru? Cize mam zvysit hodnoty na multiplier na 17 , alebo 18? A nic okrem toho zvysovat? Tomuto nejako nerozumiem, viem ze tam nieco take je ale neviem na co to je?

K dispozicii mam polozku CPU Frequency o ktorej som si az doteraz myslel , ze je klucova. O danej polozke viem ze zacina hodnotami 200 a konci 600. Viem, ze jedna sa o zvysovani frekvencii procesoru. Cislo sa nasobi v mojom pripade x16. Cize 200x16=3200Mhz, co je default. Pokial ho chcem dostat na frekvenciu 3500 tak hodnotu zadam 218. Pravda je ale ta, ze ked som zadal predmetne hodnoty tak okrem BSODu a nasledneho restartu, po pripade zobrazeni hlasky "Overclocking failed..." som nedokazal nijako overit, ze som realne zvysil frekvencie. V pripade ked som vosiel do Start - Control panel - System , tak stale sa zobrazovala frek. 3,2GHz. Dalsia otazka, kde realne vo WINoch vidim frekvenciu?

Na jednej strane pises, ze pre zaciatok moc toho nastavovat nemusim, na druhej nechapem vetu "Chladič máš tak se neboj i 1.42V na cpu" cize mam nastavit 1.42V na CPU, ci ako to myslis?

Este raz srdecna vdaka!
durib (1141)|28.9.2011 15:58
Normálně se taktuje tak, jak popisuješ. Jenomže ty máš BE, takže stačí měnit násobič. 200 tam nechej a najdi položku, kde se mění x16 na x17 atd. 200x16 =3200 ; 200x17 =3400 atd.
Ve windousech stačí stáhnout program CPU-Z
lavjoy (1628)|28.9.2011 16:44
[quote=durib;474627]Normálně se taktuje tak, jak popisuješ. Jenomže ty máš BE, takže stačí měnit násobič. 200 tam nechej a najdi položku, kde se mění x16 na x17 atd. 200x16 =3200 ; 200x17 =3400 atd.
Ve windousech stačí stáhnout program CPU-Z[/quote]

Přesně

Pokud ti pc nenaběhne dejme tomu na 200x18 tak přidáš napětí na cpu tzn Vcore ,ale nijak drasticky.To 1.42 je tak strop,ale můžeš si to dovolit chápeš?Vzhledem k chladiči.Takže budeš zvedat napětí pomalu o 0.05V .
Každý kousek je jiný,kde stačí 1.3 bude někde málo.Musíš to zkoušet prostě jak sem už napsal.Co nejnižší napětí při co nejvyšší frekvenci.
Tzn kdybych to dělal já tak nastavím rovnou 200x18 při 1.34-1.36V.Pokud by to bylo stabilní,tedy aspon 3hod v OCCT.tak bych zkusil 200x19.
Až bys tohle zvládl,tak bychom probrali nastvení pamětí na co nejnižší latenci
durib (1141)|28.9.2011 17:29
[quote=lavjoy;474631]tak bychom probrali nastvení pamětí na co nejnižší latenci[/quote]

Toto bych už neřešil. Nejenom že to je časově náročné, taky to moc výkonu nepřidá. Dnešní procesory mají už tak velikou chache, že jakékoliv taktování/časování pamětí postrádá smysl.
lavjoy (1628)|28.9.2011 17:48
[quote=durib;474637]Toto bych už neřešil. Nejenom že to je časově náročné, taky to moc výkonu nepřidá. Dnešní procesory mají už tak velikou chache, že jakékoliv taktování/časování pamětí postrádá smysl.[/quote]

Tak není to za 10min,ale zase AMD mají rádi nízké CL
Molnija (81)|28.9.2011 18:10
Chlapi, este raz srdecna vdaka, som velmi milo prekvapeny za flexibilne a plne profesionalne odpovede! Najviac som sa obaval adolescentnych odpovedi typu "kup si poriadny procak a nemusis taktovat" a pod, ale pozeram ze toto forum bude fakt na urovni...este raz vdaka.

Idem to skusit. Nasledne asi zalozim nejaky topic alebo napisem priamo sem do tohto vlakna o nejaky utilitach na stress testovanie procesoru. Pokial odpurucate nejaku blbovzdornu utilitku ktorej sa lahko rozumie a je vazne presna tak sem s nou :)

Flankerov navod na pretaktovanie pozriem. "Flanker" to akoze ma nick zo Su-27? :D
16cmfan (2153)|28.9.2011 18:16
[quote=Molnija;474644]

Flankerov navod na pretaktovanie pozriem. "Flanker" to akoze ma nick zo Su-27? :D[/quote]

Jo a je v tom aj tak dobrý ako tieto ruské stroje :D
Molnija (81)|28.9.2011 18:31
Tak pani, pretaktovane!!! Z 3,2 GHz som ho vyhnal na 3,4Ghz "Maly krok pre cloveka, velky pre moj pocitac". Spravil som presne tak ako mi bolo povedane, tj. zvysil som len multiplier na 17x. Ziaden BSOD, ziadna hlaska "Overclocking failed..." este spustim nejaky test, nejake rady na dobru utilitku? Nieco co je jednoducho zrozumitelne, co do vystupu nezobrazi milion grafov, ktore budu sice krasne ale nicnehovoriace. Proste nejaka utilitka co na 3 hod vytazi procesor na 100% vsetky jadra a zobrazi mi teploty stabilitu atd.?

Teraz nech to neposobi systemom "podaj certovy prst zoberie ti celu ruku", ale myslite ze mozem ho bez zmeny napatia a ostatnych parametrov sebavedomo zvysit na 18x.? Alebo radsej mam najskor spustit nejaky test?

Som zvedavy ci pretaktovanie nejako zamava aj s hodnotenim pocitaca u MS, momentalne mam pocitac vo WIN7 hodnoteny takto:
(1.0 - najnizie mozne hodnotenie, 7.9 - najvyzsie mozne hodnotenie)
Procesor - 7.3
RAM - 7.5
Grafika - 7.9
Grafika pre hranie her - 7.9
Pevny disk - 5.9

EDIT: tak hodnotenie sa mi zvysilo zo 7.3 na 7.4

Ja som taktiez blazon do lietadiel hlavne do simulatorov serie DCS ;) TO len tak predchadzajucej teme offtopic :D
durib (1141)|28.9.2011 18:33
[quote=Molnija;474644]adolescentnych odpovedi typu[/quote]
Už několikrát jsem se přesvědčil, že nezáleží na věku, ale na inteligenci.

[quote=Molnija;474644]Pokial odpurucate nejaku blbovzdornu utilitku ktorej sa lahko rozumie a je vazne presna[/quote]
Prime95, LinX, OCCT (přibližně v tomto pořadí), stačí nechat běžet třeba přes noc. "lehko rozumie"- je tam graficke rozhrani, snad se proklikáš. Přesné-nepřesné, pokud se objeví chyba ve výpočtu, program tě upozorní.

EDIT: [quote=Molnija;474654]zvysit na 18x.?[/quote]
Zkus ještě tohle a pak nějaký ten test stability. Já mám X3 Rana 2,9 GHz na 3,7 GHz s 0,05 V plus
Molnija (81)|28.9.2011 18:48
Ok cize Prime95, LinX a OCCT...takze stiahnem ten Prime95 a pustim to. Pred tym este zvysim na x18. Vysledky potom uploadnem sem, vedeli by ste mi potom poradit ze ako som na tom, ked zverejnim vysledky, myslim ze tomu viacej budete rozumiet ako ja...
Molnija (81)|28.9.2011 18:55
Takze zvysil som multiplier na 18x a pri startovani Windowsov pri logovani sa rozsypal obraz a restartol sa pocitac. Takze opatovne som vratil na 17x.

Prosim viete mi povedat co presne, ktory parameter mam znizit/ zvysit, predpokladam ze to bude voltaz, otazka zneje voltaz coho a o kolko? :)

P.S: taku mam z toho radost, moj prvy pretaktovany procak :D ja viem, ze to je len o 200Mhz ale aj tak mam radost uz hned ako som v systeme videl ze hodnota 3,2 sa zmenila na 3,4 no parada...
alfah4ns (1040)|28.9.2011 19:08
[quote=lavjoy;474631]Přesně

Pokud ti pc nenaběhne dejme tomu na 200x18 tak přidáš napětí na cpu tzn Vcore ,ale nijak drasticky.To 1.42 je tak strop,ale můžeš si to dovolit chápeš?Vzhledem k chladiči.Takže budeš zvedat napětí pomalu o 0.05V .
Každý kousek je jiný,kde stačí 1.3 bude někde málo.Musíš to zkoušet prostě jak sem už napsal.Co nejnižší napětí při co nejvyšší frekvenci.
Tzn kdybych to dělal já tak nastavím rovnou 200x18 při 1.34-1.36V.Pokud by to bylo stabilní,tedy aspon 3hod v OCCT.tak bych zkusil 200x19.
Až bys tohle zvládl,tak bychom probrali nastvení pamětí na co nejnižší latenci[/quote]

jak už psal lavjoy :)
vcore - napětí jádra CPU.
A klidně se ti může podařit dostat se postupně i na násobič 19 (3.8). Některé kousky 955 BE šly dostat až na 4GHz.
Molnija (81)|28.9.2011 19:27
Tak, dostal som ho este na hranicu 17.5x cize 3 500 Ghz bez toho aby som musel cokolvek ostatne menit. V pripade ak dam hodnotu na 18x tak pocas nabiehania okien sa rozsype obrazovka a nasleduje restart.

Skusal som na 18x zadat hodnotu pre:
CPU Voltage = 1.3625
NB/SB Voltage = 1.3625

a taktiez po nabehnuti resp. este pocas nabiehani winow sa rozsypala obrazovka a nasledny restart. V prispevoch je spomenute "200x18 při 1.34-1.36V" ktora voltaz ktorych parametrov je tym myslena?

EDIT: Aha myslim ze uz tomu pomaly zacinam chapat.

"Pokud ti pc nenaběhne dejme tomu na 200x18 tak přidáš napětí na cpu tzn Vcore ,ale nijak drasticky.To 1.42 je tak strop,ale můžeš si to dovolit chápeš?Vzhledem k chladiči.Takže budeš zvedat napětí pomalu o 0.05V "

Mam taktiez paralerne s VCOREom (CPU Voltage) zvysovat aj SB Voltage???
alfah4ns (1040)|28.9.2011 19:33
napětí na CPU.
Tak je třeba ještě více no, do těch 1.4 zvyšovat můžeš.
NB/SB nech tak jka to bylo.

Pokud ani 1.4 nepomůže, tak holt smůla a odlaď si to na 3.5GHz.

Btw. samozřejmě pak ještě nech projet pár hodin nějaký ten zátěžový test, najetí win neznamená, že to bude stabilní. Nesmí to vyhodit žádnou chybu.
Molnija (81)|28.9.2011 19:41
No takze, hlasim sucastny status. :) Bezim na 18x (3.6Ghz) s CPU Voltage 1,3875 - nic ostatne nemenene. Myslim, ze uz je to stabilnejsie, zatial ziaden restart, prvy krat takyto status.

Chcem este reagovat na vetu "do těch 1.4 zvyšovat můžeš.". Ako je to prosim myslene? Preco nemozem ist za tu hranicu 1.4? System mi dovoluje ist aj za tu hranicu s tym ze po 1.6 pismenka "zcervenaju" co znamena asi ze sa jedna o kriticku voltaz. Na mojej zakladnej doske som prehodil jumper "Overvoltage" na Enable - predpokladam, ze z toho dovodu mozem ist za hranicu 1.4.

Dobre takze pre zaciatok staci pre mna vytaktovanie z 3.2Ghz na 3.6Ghz. Idem teraz skusit nejaky ten stress test. Vysledky stress testu zverejnim. Drzte palce :D
lavjoy (1628)|28.9.2011 19:49
1.4V se neboj.Je to tak max pro dlouhodobé užívání :D .Jsou machři co se honí za magickým číslem 4Ghz i za cenu napětí 1.5V a vejš,ale podle mě to za to nestojí,3.8Ghz je pěkný(kéž bych se dostal na tuto metu já).Ted eště sleduj teploty v HWmonitor
alfah4ns (1040)|28.9.2011 19:54
se zvyšujícím se napětím stoupá teplota (i spotřeba). A ne málo. Když máš napětí moc vysoké, trpí jak CPU, tak jeho napájecí obvody na základní desce. To pak může s sebou přinášet kratší životnost. Těch 1,4 je ještě bezpečná hodnota, s rezervou.

Pokud máš na 1.3875 teprve úspěšný start OS (a na nižších to ještě nenabíhalo), obávám se, že budeš muset ještě zvyšovat dále, dokud nebude PC i při plné několikahodinové zátěži plně stabilní a nebude vykazovat žádné chyby v zátěžových programech.
Jakmile se ti podaří dostat do 100% stabilního stavu - gratuluji, máš přetaktováno! :)
Molnija (81)|28.9.2011 20:19
No tak prve skusenosti s aplikaciou OCCT. Takze nastaveny som na:
18x Multiplier
CPU Voltage 1.3875

Po cca 30 sec behu testu v OCCT rozsypanie obrazovky a nasledny restart. Tj. v zatazi si nepomohol :( Oka takze ake mam moznosti?

Moc mu ublizim ked ho dam na 1.4, po pripade za tuto hranicu?
alfah4ns (1040)|28.9.2011 20:27
jak jsem psal, je třeba ještě zvýšit, na danou frekvenci je zřejmě pro tvůj kousek to napětí moc nízké = nestabilta.
kolem 1.4, jak psal lavjoy už kdesi na začátku (tuším psal 1.42) je to ok.
nad 1.45 bych už ale na dlouhodobý provoz nelezl.

Prostě zkus to odladit, aby ti to jelo na těch 3.8, ono to na to podle mě má....
Aspoň si to taktování vyzkoušíš, ono je to fajn pocit hrát si s tím a najednou se dobrat k nějakému výsledku, který už pojede... :)
Přinejhorším to shodíš na nižší násobič, který ti půjde určitě.
Molnija (81)|28.9.2011 20:35
Takze skusil som nastavenia:
multiplier 17.50x (3.50Ghz)
CPU Voltage 1.3875

Po 5 min v zatazovom teste OCCT nasledovalo rozsypanie obrazovky a restart. Ale uz mi test isiel aspon 5 min! :D

Takze zvysil som na 1.4000V pri zachovani 17.50x a idem test spustit znovu...presne ako pisete chlapi, da sa to dosiahnut len tak ze budem skusat krocik po krociku :)

Akonahle ho ustabilizujem na tych 3.5Ghz tak pojdem na nasobic x18 :)
Molnija (81)|28.9.2011 20:57
S multiplierom 17.50x a CPU Voltage 1.4000V po cca. 15 min nastalo pri testoch v OCCT rozsypanie obrazovky a restart :( Idem teda za hranicu 1.4000 pri zachovani 17.50x.

Nemate niekto prosim rovnake skusenosti v tomto ako ja? Vsetci mate system pri 17.50x s 1.4000V stabilny? Nemam nahodou este niekde na niecom nastavit nejake voltiky? :(

Momentalne mam len nastavene:
Multiplier 17.50x
CPU Voltage 1.4000V
nic viac
durib (1141)|28.9.2011 21:03
Zkus ještě 17x s původním napětím.
Jinak mění se jenom frekvence CPU, takže měníš pak pouze napětí CPU. Další komponenty na to snad:notsure nemají vliv.
robky (3195)|28.9.2011 21:10
Aká je teplota pri záťaži?
Ako vyzerá to "rozsypanie" obrazu? Nezdá sa mi, aby pri testovaní stability v occt došlo ( pri 1,4V a "len" 3,5GHz) k takémuto javu :notsure .... occt by mal skôr zakvákať;)
Molnija (81)|28.9.2011 21:19
Podla toho co som sledoval sa teplota po zatazi vysplhala na 60°C. Rozsypanie obrazovky vyzera tak, ze sa proste rozsype obrazovka :D, jednoducho horizontalne ciary roznych farieb trva to asi sekundu potom nasleduje BSOD (modra obrazovka) ktoru nestihnem precitat a restart, tod vsio.

Ok, tak vratil som multiplier na 17x (3.4Ghz) taktiez som voltaz na CPU vratil na hodnotu "Auto" a idem skusit v OCCT spustit test.

Pozn.: OCCT mam nejaku BETA verziu 4.0.0B05 stiahnutu zo serveru Stahuj.cz
robky (3195)|28.9.2011 21:30
[quote=Molnija;474698]Podla toho co som sledoval sa teplota po zatazi vysplhala na 60°C. Rozsypanie obrazovky vyzera tak, ze sa proste rozsype obrazovka :D, jednoducho horizontalne ciary roznych farieb trva to asi sekundu potom nasleduje BSOD (modra obrazovka) ktoru nestihnem precitat a restart, tod vsio.
[/quote]

Nechce sa mi to vypisovať ... tu je návod
Molnija (81)|28.9.2011 21:40
Vdaka Robky, takze teraz uz sa mi nebude pocitac po BSODe sam restartovat. Hadam odchytim tu hlasku. Momentalne testujem nasobic 17x s AUTO voltazou. 15 min. testu s naslodovnymi vysledkami:
Temperature - max 58°C

VIN1 : 1.78
VIN2 : 1.15
+5V : 5.08
VBAT : 3.41
CPU VCORE : 1.34
CPU IO : 3.52V
+12V : 12.37V

Opat hovorim to su hodnoty po len 15 min stress testu.
Molnija (81)|28.9.2011 21:46
Este jedna vec co ma napadla. Moze k tym samovolnym restartom dochadzat ze by sa prehrieval procak? 60°C je vela??? Mam novy vetracik na procak vraj je vykonny a hlavne extremne tichy, teda proti tomu co som mal od AMD vyrobcu je to extra tiche. Napadlo ma nenastavuju sa niekde otacky resp. chladenie? Mozno mam nieco len disablovane tak chladic mozno chladi ako keby procak bol stale na frekvencii 3.2GHz, nenastavuje sa aj pre vetrak nekde nieco?
Molnija (81)|28.9.2011 21:56
Takze co sa tyka este toho chladenia, tak v BIOSe v sekcii Power som nasiel dve polozky:
CPU Q-FAN Function
Chassis Q-FAN Function
obe polozky su nastavene na hodnotu "Disable". Prosim vie mi niekto povedat, co dane polozky znamenaju???

Pokial je to to co predpokladam, tj. "vypnute" chladenie na procak za nejakych okolnosti zrejme pri pretaktovani tak to by teoreticky mohlo vysvetlovat moje problemy...
alfah4ns (1040)|28.9.2011 22:10
60 v zátěži je hezká teplota. Přehříváním to určitě není.

Q-Fan si ale zapnout můžeš je to automatická regulace otáček deskou.
(takže když se to fláká a je to studené, umožní to toáčky snížit)
Molnija (81)|28.9.2011 22:13
Ok takze odchytil som BSOD, ale zial na ziadnu konkretnu chybu nepoukazuje :( Jedine co som sa dozvedel, ze nastala hardwareova chyba a pocitac z toho dovodu aby nedoslo k poskodeniu uviedol system do BSODu. Mam kontaktovat spravcu atd. Nic konkretne, ziadne cislo chyby, ziadna informacia o tom aka hardwareova chyba ani nic podobne :(
alfah4ns (1040)|28.9.2011 22:16
Já začínám mít normálně podezření na napájení... zdroj, deska?
Protože tohle je hodně divné...
nehledě na fakt, jak psal robky (a který jsme si neuvědomili), že při nízkém napětí by mělo OCCT vyhodit chybu, bklikat, pípat, ne shodit celý PC...

Nestalo se t někdy, že by ti PC spadlo v zátěži např. při náročných hrách?
robky (3195)|28.9.2011 22:22
[quote=alfah4ns;474711]Já začínám mít normálně podezření na napájení... zdroj, deska?
Protože tohle je hodně divné...
nehledě na fakt, jak psal robky (a který jsme si neuvědomili), že při nízkém napětí by mělo OCCT vyhodit chybu, bklikat, pípat, ne shodit celý PC...

Nestalo se t někdy, že by ti PC spadlo v zátěži např. při náročných hrách?[/quote]

Toto by sa dalo preveriť jednoducho ... spustiť pc iba s integrovanou grafikou:idea

Aká verzia biosu je vlastne na doske?
durib (1141)|28.9.2011 22:31
Dejme tomu, že je PC stabilní při default napěťových hodnotách (to doufám stále ověřuješ testem s násobičem x17).
Pokud ano, pak nevím, proč by měl nastat problém při zvýšené frekvenci/napětí- leda, že je
1. špatně zapojena deska (jsou ze zdroje všechny kable v desce?- mám na mysli 4 pin konektor)
2. deska nezvládne více
3. BIOS?- ale proč by to neblblo i při nižším taktu?
4. špatný kus křemíku (u BE to naštve)
Molnija (81)|28.9.2011 22:35
Nie, BSOD som naposledy videl ked som mal poskodene RAMky, ale to mi BSOD aj priamo napisal, teda nie priamo ale v kode chyby, kde som na nete vyguglil, ze sa jedna o poskodene RAMky. BSOD sa mi nikdy az na ten jeden pred rokom, nezobrazil - toto pri pretaktovani je prvy krat. Hry moc nehravam, len letecke simulatory, konkretne DCS A-10C a DCS Blackshark, ktore maju extremne naroky na HW z toho dovodu som uz niekolko krat upgradoval PC napr. ASUS EAH 6970 - ale BSOD sa mi nikdy zatial nezobrazil :(

A zda sa mi ze BSOD sa mi zobrazi akonahle prekona 60°C :( nemam sakra niekde nejaku poistku, ze ked sa procak dostane na tuto hodnotu tak vypne, ale zasa na druhej strane hovorite ze je to normalna teplota, tak netusim...

EDIT: co sa tyka verzie BIOSu tak ten je najaktualnejsi, snazim sa PC udrziavat co najcerstvejsie, BIOS, driversy atd...
alfah4ns (1040)|28.9.2011 22:39
Zkus pohledat v BIOSu něco jako CPU shutdown temperature, nebo něco podobného. Ale divil bych se tomu, protože s dodávaným default chladičem to muselo zákonitě topit víc, než s hyperem i po přetaktování...
durib (1141)|28.9.2011 22:40
1. Jak dopadl ten test na x17?
2. Co ty kabely? Jsou zapojeny všechny, jak mají být? Vlevo nahoře od CPU zkontroluj, jestli je zapojený 4 pin.

Ta deska to musí utáhnout: http://www.overclock.net/attachments/amd-cpus/113624d1246028754-phenom-ii-steppings-max-oc-3.7ghz_1.56v_5minocct_45c.jpg
Molnija (81)|28.9.2011 22:40
[quote=durib;474713]Dejme tomu, že je PC stabilní při default napěťových hodnotách (to doufám stále ověřuješ testem s násobičem x17).
Pokud ano, pak nevím, proč by měl nastat problém při zvýšené frekvenci/napětí- leda, že je
1. špatně zapojena deska (jsou ze zdroje všechny kable v desce?- mám na mysli 4 pin konektor)
2. deska nezvládne více
3. BIOS?- ale proč by to neblblo i při nižším taktu?
4. špatný kus křemíku (u BE to naštve)[/quote]

1. cele PC som skladal sam a rozhodne nemam take skusenosti ako vy :( ale zasa myslim, ze 4-pinaky su zapojene vsetky pre istotu to este zajtra overim
2. prosim vieme toto nejako overit, na prvej strane tohto prispevku uvadzam celu moju zostavu
3. ne pri nizsom takto tj na defaulte 3.2Ghz to vazne neblbne
4. jj tak s tymto suhlasim :D

co sa tyka testu tak overoval som od 17x az po 18. Na 17x sa sprava stabilne, na 17.5x pada po 15min v zatazi a na 18x pada do piatich minut :(
lavjoy (1628)|28.9.2011 22:44
Paměti máš jaké?Zkus měnit frekvenci ram směre dolů,pokud máš 1600Mhz na 1333 - 1066.Popř. jim nastav ručně časování dle výrobce.

edit:Už vidim 1066,takže zkus je hodit na 800mhz
Molnija (81)|28.9.2011 22:45
Ok pani tak idem vykonat dnes uz posledny test. Takze dam nasobic na 17.5x (17x sa tvaril stabilne a to aj na "auto" voltaz) s napatim 1.41V. Pokracovat budem asi az zajtra. Este raz vdaka za pomoc a trpezlivost.
Molnija (81)|28.9.2011 22:47
[quote=lavjoy;474718]Paměti máš jaké?Zkus měnit frekvenci ram směre dolů,pokud máš 1600Mhz na 1333 - 1066.Popř. jim nastav ručně časování dle výrobce.[/quote]

JJ to som sa chcel spytat, ci tu nemoze byt problem v nastaveni pamati. No mam 8GB Kingston DDR2 1066 - cize mam ich znizit na 860Mhz? Nespomalim tym HW????
durib (1141)|28.9.2011 22:48
No pokud ještě nejdeš spát, můžeš zkusit vrátit ten overvoltage jumper zpátky, odinstalovat tu přetaktovávací win utilitu.
Pak v BIOS vypnout všechny šetřící funkce CnQ, C1E a já nevím co ještě.
Poté znovu vyzkoušet x17.5 na 1,4 V, případně trochu víc- 1,410 ale max.
Já budu k dispozici až zítra, dobrou noc :)

EDIT: pozde a [quote=Molnija;474720]Nespomalim tym HW????[/quote] to je jenom pro test, musíme vědět, co BSOD způsobuje.
lavjoy (1628)|28.9.2011 22:49
800Mhz,a časování když najdeš tak nastav taky 5 5 5 15
alfah4ns (1040)|28.9.2011 22:50
Zkus, no, uvidíme.
Jako, deska by to zvládnou měla, není špatná a má i chlazenou napájecí kaskádu CPU.

blbej kus křemíku - ano, může být. Stejně jako jen některé se dostanou přes 4GHz, tak se může najít i pár kousků, které nedají ani těch 3.5-3.6.

Jak psal robky - zítra to ještě zkus s tou intergovanou grafikou, co to udělá.

Držím palce.
Molnija (81)|28.9.2011 23:06
Ok tak este som spravil poslednu vec a to konkretne tu ze som zvysil:
DRAM Voltage - 1.80 povodne bola "Auto" co je 1.70 zvysil som na 1.80 mozno "nedotahuju" RAMky a spustil som nanovo test:
17.5x
1.4125
Molnija (81)|28.9.2011 23:50
Takze mozno sa bliska na lepsie casy :D Test mi bezi uz 50 min na x17.50 pri VCore 1.4125 a s DRAM volatage 1.80. Robim hodinovy test uz budem takmer u konca bez chyby.
lavjoy (1628)|29.9.2011 07:35
Tj zajímavý :notsure .Tvé paměti mají mít zvýšené napětí až k 2.1-2.2V.Kdybys je hodil na těch 800Mhz tak jim 1.8V stačí.
Můžeš sem hodit screan z cpu-z ?Záložka Memory a CPU
Molnija (81)|29.9.2011 08:02
No takze vcera mi test bezal 1 hod. s nasledovnymi hodnotami:
CPU multiplier: 17.50x
CPU voltage: 1,4125V
DRAM voltage: 1.80V

a test my s nasledovnymi hodnotami bezal stabilne celu hodinu. Teploty CPUciek boli max. 68°C. Otazkou zostava ako je mozne ze tento krat mi to BSOD uz nehodilo?

Jedine co som zmenil tak je voltaz na DRAM - netusim aka ma byt povodna hodnota, nemalo by to byt 1.70V. lavjoy pise, ze moje pamate maju mat voltaz 2.10 - 2.20 V, tzn. ze v mojom pripade som dal RAMkam menej voltov ako je defaultne pre takt 3,2GHz. Cize realne kedze som pretaktoval na 17.50x (3.5Ghz) tak som mal dokonca este zvysit voltaz za hranice 2.20V?

Momentalne som v praci, ked pridem domov okolo 19:00 tak budem sa tomu opat venovat.

Opat spustim test s tym ze DRAM voltage dam default na "Auto". Ale zasa na druhej strane na auto som to uz mal spustene s tym ze som mal ostatne rovnake hodnoty a hadzalo mi to BSOD.

EDIT:
Akonahle sa potvrdi, ze cele to bolo o voltazi DRAM tak skusim znizovat napatie na CPU alebo rovno to hodim na x18....
durib (1141)|29.9.2011 08:37
[quote=Molnija;474747]DRAM voltage dam default na "Auto".[/quote]
To ne, při přetaktování je lepší mít jasný přehled. Kdoví, co to "auto" vůbec dělá a jak to dělá.

[quote=Molnija;474747]este zvysit voltaz za hranice 2.20V?[/quote]
To už ne. Pokud jsou RAM stabilní s 1.8V, tak je nechej a pokračuj s CPU. Taktování přes násobič netaktuje RAM- neovlivňuje je.

[quote=Molnija;474747]Akonahle sa potvrdi, ze cele to bolo o voltazi DRAM tak skusim znizovat napatie na CPU alebo rovno to hodim na x18....[/quote]
Pokud "ASUS auto" při přetaktování podvoltovalo RAM, pak je jasno. Pokud ne, přidávám tento případ do tabulky PC kuriózností (zatím vyhrává "nelze tisknout s USB flash v kompu" :D)