reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Porucha externího disku Toshiba

Adeen (1)|29.9.2011 10:57
Prosím o pomoc. Během práce na PC, kdy jsem měla připojený externí disk, mi najednou přestal odpovídat a začali se v něm ozývat divné zvuky a není vidět. Jakoby se pokoušel točit, ale přitom o něco "brkal".
Po připojení na jiné pc se chová stejně.
Myslíte, že mám nějakou šanci dostat z něj data? Předem díky.
john (877)|29.9.2011 13:10
chtelo by to napsat typ disku / hlavne zda je napajen s USB nebo ma externi napajeci adapter /
Richmond (8084)|29.9.2011 14:15
Nějaká šance je tu vždycky - mě se stalo to samé, akorát s interním diskem v notebooku (Toshiba MK5065GSX "ZLO1" 500GB). Po připojení k pc se nechtěl chytit, pouze cvakal pár minut a pak se vypl. Vyndal jsem ho na stůl, trochu povolil šroubky na horním krytu, připojil na zdroj s delším kabelem a po chvíli laborování s polohou se mi disk roztočil, připojil jsem usb kablík nechal půl hodiny "na zvyknutí". V biosu se objevil až po pár minutách (což bylo pozitivní), ve správci disků pod Win nebyl vůbec nicméně zvuk připojení se ozval, takže jsem povypínal všechny antiviry a zkusil program TestDisk. Pomocí něj jsem zjistil, že jsou obě partišny poškozené, ale i přes to se nějaká data podařilo překopírovat - tady bych upozornil, že jen samotné prokousání se k požadované složce trvalo asi dvě hodiny, disk reagoval hodně zpomaleně (až na samé hranici, kdy jsem to chtěl vzdát), kopírování probíhalo přes noc a v některých místech s hodně brutálními zvukovými efekty. Každopádně ze 17GB dat, které jsem potřeboval dostat ven bylo poškozeno tak 500MB (nejvíc utrpěly fotky, ale s tím jsem počítal odzačátku) :thumb. Když jsem pak disku skenoval povrch (HDTune) tak se objevilo 20-30 vadných sektorů (resp. červených políček po několika MB) zejména v druhé polovině disku, opakujících se v celkem pravidelných rozestupech z čehož jsem usoudil, že je jedna plotna nejspíš škrábnutá od hlavičky. Po pár dnech jsem se pak ještě čistě ze zvědavosti pokusil disk zformátovat low-level formátem přes klasický sata kabel, ale neúspěšně. Naopak přes USB redukci se mi to povedlo hned 2x (podruhé to byl překlep) a od té doby se tváří povrch bezchybně, ikdyž rychlost spadla na polovinu. Co mě ovšem docela zaráží je fakt, že se i bezchybně chová - nědělá mu problém udržení plné kapacity a následně zpětné kopírovámí bez chyby :notsure
john (877)|29.9.2011 20:29
pokud je to skrably povrch, tak jak pise Richmond / jeste je dost pri obnove takto "chyceneho" HDD doprucovany SW SpinRite /
typ HDD / napajeni / me zajimalo pro moznost nedostatku proudu pro rozbeh / jednou jsem takovy , pravdepodobne v lozisku "pridreny", HDD rozjel s nahradnim zdrojem /