reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vadný zdroj?

Cidlo (21)|3.10.2011 16:38
Dobrý den,

mám problém s PC - je starý necelé 2 roky a fungoval donedávna bez potíží. První problém nastal před mnoha týdny, kdy při zapnutí PC nereagoval (stav - větráčky se točily, mechaniky šly otevírat, ale neproběhl ani POST test, neproblikla klávesnice - prostě nic)... Po jeho vypnutí podržením tlačítka se situace opakovala, po dalším vypnutí a zapnutí zdroje bez potíží naběhl. Nyní PC nejde spustit vůbec (se stejným projevem jako výše). Divné je, že když se problém začal závažnějš projevovat opakovaně (asi před 14ti dny), tak jsem nechal PC přes noc odpojený od el. sítě a druhý den ráno naběhnul bez potíží.... jedná se o Fortron 750W. Mohl by být problém i v něčem jiném?

Díky za tipy.
dzandra (1368)|3.10.2011 16:46
Mohl, ale pokud máš zdroj v záruce tak ho zkus vyreklamovat.
Cidlo (21)|3.10.2011 19:08
No abych se přiznal, tak teď nevím co říct... zázračně jsem to rozběhl a mám tu puštěnej Everest - měření napětí... Opisuju hodnoty:

+2,5V........ 1,66V
+3,3V........ 3,39V
+5V..... 5,08V
+12V.... kolísá od 3,13 až k 3,5V (???? cože?!)
+5V standby.... 3,66V

Někde je něco hodně špatně zjevně!
DrZelenka (2491)|3.10.2011 19:41
Máš po ruce mulitmetr? Kdyby bylo na 12V větvi 3,5V, tak by ses nekoukal do Everestu (CPU, GK, HDD, ... většina PC jede z 12V větve).
Cidlo (21)|3.10.2011 19:53
[quote=DrZelenka;475419]Máš po ruce mulitmetr? Kdyby bylo na 12V větvi 3,5V, tak by ses nekoukal do Everestu (CPU, GK, HDD, ... většina PC jede z 12V větve).[/quote]

Aby to nebylo tak jednoduchy - BIOS ukazuje 12,365V....
r34ktor (7477)|3.10.2011 20:04
Problém nemusí být nutně ve zdroji. Třeba odchází deska. Zkontroluj stav kondenzátorů.
DrZelenka (2491)|3.10.2011 20:59
[quote=Cidlo;475426]Aby to nebylo tak jednoduchy - BIOS ukazuje 12,365V....[/quote]

To už je reálnější ... povolená odchylka je tuším 1,2V (nebo 0,6??), ale dokud napětí nezměříš multimetrem, tak to nebude spolehlivý.

Nejjednodušší a nejspolehlivější test je půjčit si zaručeně funkční zdroj a na nějakou dobu ho zapojit.
Cidlo (21)|3.10.2011 21:43
Deska vypadá v pořádku, kondenzátory nevypadají nijak porušeně (např. nafouklé)... Faktem je, že největší záhadou pro mě je, nemožnost zopakovat situaci "chybnou" a správnou - v ničem se nastavení neliší a jednou PC naběhne, pak ne... V každém případě od někdejšího vyskytnutí problému vypínám zdroj a pak po "vystydnutí" (několikahodinové pauze) PC naběhne.

Měl bych ještě jeden dotaz - domnívám se, že je to normální, ale pro jistotu - když PC vypnu, vypnu zdroj a odpojím jej od zdrojového kabelu a "zapnu" zdroj naprázdno, tak přepínač indikující zapnutej stav po dobu zhruba 5s ještě svítí - tzn. je zjevné, že ve zdroji zůstává nějaké zbytkové napětí.... Je to normální?
speedsnail (4876)|3.10.2011 22:41
Ano je to normální.
parver (1)|4.10.2011 05:22
taky isty problem som mal aj ja,zdroj mam tiez fortron ale 500W,tak sa mi zda ze s fortronami som asi skoncil
Cidlo (21)|4.10.2011 16:19
Jinak ještě jeden detail jsem nezmínil - konfigurace a zapojení všech kabelů je furt identický... Mám desku Gigabyte P55A - UD5 a na ní jsou LEDky znázorňující, jestli je zapojení v pořádku, nebo nikoliv (jde o LEDky S0 až S5). Pozoruhodné je, že v případě, kdy ten komp nenaběhne, tak LEDka S4-5 (je sdílená, pokud jsem to pochopil podle popisu na desce) svítí červeně, když naběhne, tak svítí zeleně - netuší někdo co tahle konkrétní LEDka znamená? V manuálu to není rozepsaný.
zsdx (2098)|4.10.2011 20:53
[quote=Cidlo]V manuálu to není rozepsaný.[/quote]

Ale je - strana 22 dole
[code]The 4 embedded ACPI LEDs indicate the system power status (S0, S1, S3, S4, S5) to prevent potential hard-
ware damage due to improper plug/unplug actions.[/code]
Ale tebe by spis mel zajimat stav jinych diod (take strana 22, ale uprostred)
[code]This motherboard has 7 onboard LEDs controlled by the system BIOS. The 7 LEDs indicate if a component
(including CPU and memory) or a device (including PCI and PCIe cards and IDE/SATA devices) works abnor-
mally. The LEDs will light up during the POST when the components/devices have a problem.[/code]

Asi nebudu prvni, kdo ti radi vyzkouset jiny zdroj, ze?