reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

P55 a 4 moduly ram

Gouranga (699)|4.10.2011 14:58
Ahoj, nedavno jsem si koupil dalsi moduly RAM (k soucasnym 2x2GB dalsi 4x2GB, podrobnosti nize). Nicmene deska obcas (tak rekneme jednou ze tri pokusu) odmita bootovat - obrazovka zustane cerna a nic se v podstate nedeje. konfigurace je nasledujici:
MB: Gigabyte P55A-UD3R
CPU: i7-860
RAM Kingston 1600MHz CL8 2x2 GB
Kingston 1600MHz CL9 2x4 GB
PSU: Corsair HX620 (620W)
VGA: Sapphire ATI 5850

Na dosazeni uspesneho bootu se mi poradilo prijit takto: kdyz se pocitac zasekne, vypnout (na zdroji), vyhodit modul ram ze ctvrte pozice (je jedno, kterej to je), zapnout, skocit do biosu, srovnat reset nastaveni, ulozit, vypnout, vlozit modul, start, bios, srovnat opetovny reset, system nabehne v poradku.
Vim, ze obcas bejvaj problemy, kdyz se do desky da plny pocet modulu, ale taky bych chapal reseni v podobe zvyseni napeti pameti/ severniho mustku, ale v tomto pripade, kde jsou pameti pripojeny primo na procesor, jsem ponekud v uzkych. Zkousel jsem zmenit (zvysit) vsechna nastaveni v obrazku nize, ale bez uspechu, zkousel jsem snizit nasobic pameti, aby jely na 1333MHz (CL9) (pri 1066MHz system nenabihal vubec), nez vysledku, snizil jsem nasobic QPI (BCLK bylo tou dobou 140 namisto 133 MHz), bez vysledku

jedine, s cim jsem nehybal (behem testovani) je napeti CPU, ale u toho neocekavam problem

a odpoved na pripadnou otazku: ano, 12GB vyuzivam a byl bych znacne nerad, kdybych musel prejit na 8 GB a zbyvajici moduly strcit do supliku

predem dekuji za vselijake navrhy na reseni problemu (mam pocit, ze sloty na pameti asi nejsou delany na to, aby se moduly dvakrat tydne vyndavaly a opet vkladaly)
zsdx (2098)|4.10.2011 20:41
Tak strc do supliku pouze modul ze slotu 4 a mas 10 GB ;) Aspon zatim na testy.

Jinak predpokladam, ze mas posledni BIOS a ani ten ti nepomohl. V QVL pameti jsou max. 2GB moduly (tim bych se neridil), v manualu zminuji max. 16GB ve 4 slotech (tedy OK) - takze vzajemna nekompatibilita?
DrZelenka (2491)|4.10.2011 21:28
Nastavoval jsi nějak časování pamětí? Předpokládám, že sis vybral paměti, které má výrobce v support listu.
Gouranga (699)|5.10.2011 16:46
[quote=zsdx;475556]Tak strc do supliku pouze modul ze slotu 4 a mas 10 GB ;) Aspon zatim na testy.

Jinak predpokladam, ze mas posledni BIOS a ani ten ti nepomohl. V QVL pameti jsou max. 2GB moduly (tim bych se neridil), v manualu zminuji max. 16GB ve 4 slotech (tedy OK) - takze vzajemna nekompatibilita?[/quote]
s tim jednim modulem to zkusim, dam pak vedet, nicmene to bude otazka par dni, nebot se to neprojevuje zrovna spolehlive.
ano, deska ma podporovat max 4x4 GB, tak jem ocekaval, ze na problem nenarazim.

[quote=DrZelenka;475570]Nastavoval jsi nějak časování pamětí? Předpokládám, že sis vybral paměti, které má výrobce v support listu.[/quote]
casovani jsem nastavoval podle tech 4GB - tedy 9-9-9-...
popravde jsem sel spis po cene, nicmene v support listu je jedinej "4GB" model, podle kodu to je 3x1 GB 1600MHz, CL8. vzhledem k vyse zminovane podpore 16GB pameti jsem necekal zradu v tomhle. kingston sam oba druhy modulu (KHX1600C8D3K2/4GX a KHX1600C9D3K2/8G) pro desku "doporucuje"

edit: jeste priznam, ze posl. bios tam zatim neni.. jdu na to..
Gouranga (699)|12.10.2011 11:02
Tak jsem to tedy zkousel se tremi moduly, ale to delalo docela psi kusy - nahodne to jeden z modulu nenachazelo, vymyslelo si to zvlastni casovani (CL12) apod. Tak jsem to zkousel se dvema 4GB moduly, nastavil XMP profil (1600MHz, 9-9-9-27, BCLK zvednuto na 140) a stalo se neco docela zvlastniho.. viz obr..

stejne hodnoty uvadi i everest. docela by me zajimalo, co je na tom pravdy..

na co jsem jeste pred nakou dobou narazil a nijak ale neresil je to, ze pro kazdy kanal (2x2 a 4x2) jde v biosu nastavit nezavisle casovani - nevite o tom neco? ma to nejaky vliv nebo se to ve finale oboji zvysi na casovani toho pomalejsiho paru?
Gouranga (699)|6.11.2011 17:13
Tak jeste maly dodatek, protoze editace predchozich postu neni mozna.
Jako reseni se objevila varianta 4x4 GB, takze to vypada na vzajemnou nesnasenlivost 2 a 4 GB modulu touto deskou nebo tedy jen nesnasenlivost techto konkretnich modulu.
S temito pametmi (4x4 GB) pocitac bez problemu nabiha.
Dekuji vsem zucastnenym a RB jsem odeslal, kam to slo..
hihinko (66)|12.11.2011 23:04
Mozem len potvrdiť 4x4GB to urcite pojde mam podobnu dosku P55A-UD3 a funguje bez problemov.
mb.jpg memory.jpg memory2.jpg