reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvoupásmový rychlík ASUS RT-N56U

froxic (11)|8.10.2011 11:37
Pár slov úvodem

Vše začalo tím, že mi stávající wifi router přestával stačit. Kopírovat objemy dat po "jenom" 100 megabitové ethernetové síti bylo časem velmi omezující. Tento fakt se projevil i na bezdrátovém přenosu, kdy se sice notebook dokázal s routerem spojit v rychlosti atakující 300MBps, ale co z toho, když bylo úzké hrdlo právě v ethernetové části. Dalším impulzem bylo, že sem tam používám bezdrátový přenos TV na zahradu. Ten se bohužel děl v pásmu 2.4GHz, a tak jsem si vždy musel vybrat. Nyní už nemusím ...




Představení ASUS RT-N56U



RT-N56U se může hrdě řadit mezi stylové routery. Z technického hlediska ovšem neusíná na vavřínech a nabízí toho vcelku hodně. Krom šíření signálu v pásmu 2.4GHz (2x 3.8dBi antény) umožňuje souběžné vysílání na 5GHz (3x 5.1dBi antény). Rychlostní limit v obou pásmech činí 300MBps. Drátová část komunikuje na rychlostech až 1GBps (4xLAN, 1xWAN). Dále na zadní straně najdeme dva USB2.0 porty pro síťové disky, připojení tiskárny a nebo 3G modemu.



Modelové schéma, jak by mohl fungovat router v běžné domácnosti. Zatímco pro multimédia se využívá pásmo 5GHz, tak "obyčejným" věcem bude stačit 2.4GHz.


Technické Specifikace




Co si přinesete domů

V balení najdeme kromě routeru napájecí kabely, manuál a instalační CD. Zda použijete stojánek routeru záleží pouze na vás.





Router v plné své kráse



RT-N56U je velmi pěkný na pohled, jak už jsem zmínil v úvodu recenze. Jenom to není tak úplně domyšlené. Na fotkách ještě nejsou zastrčeny všechny kabely, které hyzdí výsledný vzhled. Škoda, že ASUS více nepřemýšlel o tomto faktu a nepootočil porty o 90 stupňů.




Režimy






Grafické rozhraní

Administrace skrze grafické rozhraní je příjemná, názorná a hlavně jednoduchá. Možná bych čekal u takhle luxusního kousku hardwaru, že pro něj vyrobí o něco lepší oku lahodící vzhled. Možnosti nastavení jsou ovšem dostatečné, a tak nemůžu říci nic špatného.








Nastavení bezdrátové komunikace pro frekvenci 2.4 a 5 GHz


Nastavení místní sítě (LAN)



Nastavení "internetového připojení" (WAN)


Nastavení firewalu
froxic (11)|8.10.2011 11:38

Správa



Systémový log


Možnosti sdílení disků

Pokud využijeme možnosti a zasuneme do routeru nějakou USB flashku (nebo disk), tak se nám otevřou možnosti sdílení dat. Můžeme si vybrat mezi Sambou a nebo FTP. Přenosové rychlosti nebyly vůbec špatné:

Samba: zápis 8MBps / čtení 11.5MBps
FTP: zápis 9MBps / čtení 13MBps



Tímto možnosti nekončí. Download master se postará o stahování dat na flashdisk, když vám neběží počítač. Všechna nastavení probíhají přes přehlednou aplikaci pro počítač a můžete si vybrat ze tří protokolů: HTTP, FTP a BitTorrent. Kdo by čekal rozsáhlé možnosti nastavení, jako má například uTorrent, bude zklamán. Pro normální stažení na veřejných trackerech to ovšem bude stačit.


Testovací metodika

Iperf

Syntetický benchmark Iperf je vynikající pro testovaní propustnosti sítě bez vlivu operačního systému a dalších faktorů. Testovací metodiku jsem zvolil stejnou jako současně používají na EHW.



Na stolním PC běží server, na notebooku klientská část s následujícími parametry:
1V (-w 64K -l 24K -t30 -P 1)
5V (-w 64K -l 24K -t30 -P 5)
1V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 1)
5V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 5)

V ... vlákno, číslo před V udává počet vláken
D ... duplexní režim, tj. současně download a upload


Vyšší číslo znamená lepší propustnost. Použité jednotky jsou Mbit/s. Přenosy zohledňuji vůči serveru. Download je tedy myšlen jako přenos dat z notebooku (klient) směrem na PC (server). Upload si analogicky domyslíte jako přenos z PC na notebook.

Původně jsem zamýšlel testovat pomocí sdílení souboru ve Windows. Provedení testů bylo časově náročné a výsledky nebyly konzistentní. Grafy z prvních 2 lokací tedy berte spíše pro zajímavost


Notebook: Dell Studio 1555
- WiFi 802.11ABGN 2.4+5GHz - Dell 1510 (Broadcom BCM432b) - 2 antény

Stolní PC:
- 1x1000MB LAN

Stanoviště:
- Přímá viditelnost - 3m
- Přes zdi - 2 stěny, ve vzdušné čáře lednička, futra
- Velmi špatné podmínky - 2.patro, železobetonový strop

Testy

Přímá viditelnost




SNR (2.4GHz): 62dB
SNR (5GHz): 51dB






Přes zdi




SNR (2.4GHz): 38dB
SNR (5GHz): 21dB






Velmi špatné podmínky



SNR (2.4GHz): 33dB
SNR (5GHz): --dB







Závěrem

Co říci závěrem. Router mě určitě nezklamal, i když bych čekal, že za svou cenu bude více promyšlený. Tím teď narážím na to, že když připojíte kabeláž, tak to na vzhledu moc nepřidá a ohýbat UTP kabel na 1cm o 90 stupňů není zrovna košér (ale dá se). Docela mě překvapilo, že v pásmu 2.4GHz se rychlosti pohybovaly na podobné úrovni jako na 5GHz. To vzhledem k faktu, že pro 2.4 jsou pouze dvě antény, je velice dobrý výsledek. U pásma 5GHz jsem čekal větší přenosové rychlosti. Za což možná může i použitá síťová karta v notebooku, která může být optimalizovaná spíše na 2.4GHz. (Může to mít vliv i na dosah a zisk signálu, který byl horší jak na 2.4GHz). Příjemným bonusem může být fakt, že v případu připojení dvou bezdrátových zařízení (každého v jiném pásmu) se jejich rychlosti nebudou snižovat a každé bude moci využívat maximum ze svého pásma. A teď něco k softwarové části. Grafické rozhraní je klasické "ASUSácké", které je používané ve většině jejich síťových prvků. Možnosti jsou dostačující. Jenom bych měl menší výhradu, že router po vybalení a zapojení ihned nefungoval a nesdílel internetové připojení (TP-Link ano). Za to může to, že DNS se nenačetlo automaticky a použila se výchozí hodnota. Po přenastavení už bylo všechno v pořádku - neznalého to ovšem může zaskočit. Geeky potěší možnost přehrát firmware na openWRT.

[color=#00BF00]+ pásmo 2.4 a 5 GHz zároveň
+ pěkné přenosové rychlosti
+ USB porty (disk, tiskárna, 3G modem, Download Master)
+ UPnP media server (PS3, XBOX, ..)
+ možnost openWRT[/color]
[color=#BF0000]- dosah 5GHz signálů
- jednoduchost instalace pro laiky (DNS)
- nedořešený vzhled (kabeláž)[/color]

Upgradu určitě nelituji a s čistým svědomím mohu router ASUS RT-N56U doporučit

Odkaz na stránky výrobce | [ame=http://www.youtube.com/watch?v=fG3OkkLyATE]Videorecenze na YouTube[/ame]