reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domácí server

DDragon (0)|8.10.2011 19:17
Ahoj všem,
potřebuji poradit. Rád bych si pořídil nějaký domácí server pro sdílení videa, audia, fotek. Přemýšlel jsem o řešení NAS, ale nejsem si u nich jistý zda přehrávání videa je kvalitní i při HD filmech.
Dík za jakoukoliv radu.
DDragon
|Mio| (1333)|8.10.2011 20:25
NAS by ti mel stacit, otazka je jestli neni levnejsi i lepsi nejakej starsi notebook, protoze z nej muzes udelat i vic nez NAS vzhledem k procesoru a zaloznimu napajeni v podobe baterie.

Asi bych volil podle toho jestli si schopny nainstalovat a nakonfigurvat linuxovej server na ten notas, nebo potrebujes uzivatelske reseni v podobe hotoveho NAS.
DDragon (0)|8.10.2011 21:09
[quote=|Mio|;476099]NAS by ti mel stacit, otazka je jestli neni levnejsi i lepsi nejakej starsi notebook, protoze z nej muzes udelat i vic nez NAS vzhledem k procesoru a zaloznimu napajeni v podobe baterie.

Asi bych volil podle toho jestli si schopny nainstalovat a nakonfigurvat linuxovej server na ten notas, nebo potrebujes uzivatelske reseni v podobe hotoveho NAS.[/quote]

Není pro mě problém nakonfigurovat linux na notebook, ale když už volit takové řešení není lepší si pořídit rovnou domácí server? ve formě stolního PC, kde si to všechno udělat? Já osobně bych volil ten stolní pc jen nemůžu najít konfiguraci, která by byla přijatelná jak cenově tak výkonově :( ... nemám moc peněz.
|Mio| (1333)|9.10.2011 11:49
A skutecne potrebujes ten vykon?

Ja doporucuju notas hlavne kvuli spotrebe, postavit server se 4 jadrem a 4GB ram do 6tisic je celkem malickost, ale klasicky desktop provedeni vic zere, je narocnejsi na prostor, zalozni napajeni se musi resit pres UPS atd.

Kdyz vemes jetej dvojjadrovej notas, nebo i novej - HP 635 vyjde na 7000, mas vse v jednom, da se to pouzit zaroven jako server i HTPC, ma "integrovane zalozni napajeni", HDMI, DVD mechaniku, WIFI - tedy lze z nej udelat AP. A vykon bohate staci pro domaci ucely vcetne nejakyho herniho serveru, webu, uloziste a podobne.

PS: Ja pro tyhle ucely pouzivam TP-Link WR 1043ND s rozsirenou RAM na 64MB a jak mi na tom vsechno slape :-)
DDragon (0)|11.10.2011 10:57
Dobre to beru, podivam se po necem. Jeste bych se chtel zeptat co bys doporucil za Mini PC pro televizi, ktere by zvladlo prehravat filmy v HD? :) nejake male multimedialni centrum. Zatim jsem uvazoval o tomdle http://www.alza.cz/foxconn-barebone-netbox-nt330i-black-d214218.htm, ale nejsem si uplne jist zda to zvladne.



[quote=|Mio|;476167]A skutecne potrebujes ten vykon?

Ja doporucuju notas hlavne kvuli spotrebe, postavit server se 4 jadrem a 4GB ram do 6tisic je celkem malickost, ale klasicky desktop provedeni vic zere, je narocnejsi na prostor, zalozni napajeni se musi resit pres UPS atd.

Kdyz vemes jetej dvojjadrovej notas, nebo i novej - HP 635 vyjde na 7000, mas vse v jednom, da se to pouzit zaroven jako server i HTPC, ma "integrovane zalozni napajeni", HDMI, DVD mechaniku, WIFI - tedy lze z nej udelat AP. A vykon bohate staci pro domaci ucely vcetne nejakyho herniho serveru, webu, uloziste a podobne.

PS: Ja pro tyhle ucely pouzivam TP-Link WR 1043ND s rozsirenou RAM na 64MB a jak mi na tom vsechno slape :-)[/quote]
|Mio| (1333)|11.10.2011 23:10
Heh, tak pouzij rovnou ten server ne?

Presne o tom sem se zminoval, prave proto ze budes mit vesele htpc i server v jednom, efektivni, jednoduche, FullHD i ve 3D to zvladne.

Ale jinak ta masinka z odkazu se mi libi, akorat zaryty cervicek neduvery k Atomu ve me hloda. ION utahne full HD taky v pohode, no a jako server to pujde pouzit taky. OS ale samozrejme Linux.
DDragon (0)|13.10.2011 19:59
Reknu to takhle jelikoz chci doma mit vykonny server pro praci a domaci blbosti chci volit tento (http://www.alza.cz/pc-sestavy/ostatni-znackove-sestavy/dle-vyuziti/vykonne/hp-elite-7300-microtower-d240817.htm) a zaroven bych rad mel i domaci multimedialni system (http://www.alza.cz/foxconn-barebone-netbox-nt330i-black-d214218.htm) :) Pokud se to povede. Co na to rikate ? myslim, ze to bude zajimava kombinace :)
|Mio| (1333)|13.10.2011 22:26
Hej blázne, na co ti v tom serveru bude ta grafika a licence na W7 ? :-)

Nebud mekej, to si ten stroj radsi postav nez kupovat zbytecnosti. Budes mit kontrolu i nad zdrojem, ucinnosti a spotřebou.

Jen fakt nevim co budes s tim vykonem toho serveru provadet. To mi popis do podrobna.
Dvoujadro 2GHz ti vykonove staci na cokoliv co si dokazu na gigabitovy domaci sitce predstavit.

Ja na serveru s AMD Phenom II X6 1055 s 16 GB ram provozuju 5 virtualu xenu pro celou firmu, dohledovej server poskytovani internetu, web, mail, ucetnictvi, uloziste a zalohy vseho a v podstate neustale se flaka :-) Jediny kdy jakztakz jede je kdyz se mi nahodou spustej vsechna zalohovani najednou :-)
Dojigiri (1629)|14.10.2011 10:47
Souhlas s Mio, zejména pokud ten server poběží 24/7 tak z hlediska provozu bude nejdůležitější spotřeba, každých 10W je cca 400 Kč ročně za elektřinu. Takže když koupíš něco výkonnýho, co ti bude žrát 100W v idle (jakože s tím serverem, cos linkoval, to bude spíš víc, moje HTPC s 35W procesorem žere v idle celkově 90W - taky mi ale neběží furt), tak zaplatíš cca 4.000 ročně jenom za elektřinu. Pokud bude místo 100W brát 25W, tak ušetříš 3000 Kč ročně.

Proto jsem si taky stavěl NAS, kterej mi teď bere kolem 30W (chtěl jsem mít možnost si nastavit vše sám, proto jsem nepořizoval hotový řešení - stálo by zhruba stejně při podobným výkonu ale žralo by to asi ještě o dost míň).