reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

overclocking failed

MIG78 (33)|10.10.2011 08:30
Ahoj, pls o vase nazory na nasledujici problem, me uz napady dosly:-(
CPU E6600, MB ASUS P5K PRO. Zkousim OC, mam 2 stabilni verze dle OCCT a to 3GHz (FSB 333x9) a 3,2GHz (400x8). Problem spociva v tom, ze jednou za cas (rekl bych, ze se tak deje 1x tydne) mi pc po stisknuti power nenajede, pouze sviti led napajeni a toci se vetraky. Musim natvrdo znovu vypnout a zapnout, BIOS okamzite napise default f tj. 2,4GHz a na konci boot sekvence se objevi hlaska "overclocking failed". Mam zmacknout F1 pro nastaveni BIOSU nebo F2 pro default setup. Kdyz dam F1, vlezu do BIOSU, tak je tam stale vsecko nastavene jako pri OC. Jakakoli zmena nema vliv, musim rozebrat pc, vyndat baterku, clear CMOS, znovu vse nastavit a pak se to chova ok do doby nez...
Ted strucne jake kroky jsem podniknul k odstraneni:
1) jiny BIOS -puvodni 0904 jsem nahradil nejnovejsim 1303 (dle popisu by mel mit stabilnu FSB 400MHz) - nepomohlo
2) vymena baterie na MB - nepomohlo
3) zmena rychlosti FSB - je pravda, ze jsem nezkousel nizsi jak 333, ale chova se to stejne i na 400 cili tam bych problem taky nevidel
4) zdroj mam dle meho nazoru kvalitni SEASONIC 620W Bronze - dovolim si ho vyloucit
5) hledani na forech - nasel jsem stejne problemy, ale nikde nebyla rada k vyreseni:-(
Ma nekdo nejaky navrh co bych jeste mohl vyzkouset nebo jak pripadne problem diagnostikovat? Ja defacto presne nevim co system vede k takove hlasce. 10x pc zapnu a je ok a pak prijde osudne zapnuti. Kdyby to napsalo, ze problem je treba v RAM..mimochodem ty mam nastaveny jako DDR2-800MHz s casovanim 5-5-5-18 a napetim 1,8V. Jinak jsou to DDR2-PC6400. Dik za kazdy vas nazor.
speedsnail (4876)|10.10.2011 19:01
No zbývá vyzkoušet zvednout napětí pamětí a jestli je možné, tak třeba i chipsetu. Každopádně pokud je to "sériová" vada těchto desek a řešení nenalezeno, tak na to možná nepřijdem :-/
MIG78 (33)|10.10.2011 22:46
po dnesku se obavam, ze moznosti co vyzkouset je jeste hodne, samozrejme hrani si s napetim vcetne:-( Ted jsem cetl jeste nejaka fora..takze nejcasteji doporucuji vyzkouset vymenu RAM - to muzu udelat, protoze jsem nedavno upgradoval..cili necham pouze novejsi Corsairy a uvidime. Nekomu pry pomohlo vypnuti Transaction booster (nevim presne k cemu slouzi) v BIOSU...ale na to jsem cetl i negativni reakce. Dalsi na foru odhalil, ze kdyz klesne teplota v mistnosti na nejakych 10 stupnu, mel ten samy problem. Zkusil do bedny nafoukat fenem teplo a udajne dalsi testy potvrdily, ze toto je pricina. Navic dalsi z ucastniku fora to po precteni a odzkouseni potvrdil taky. Osobne v noci preferuju chladno, ale teplotu jsem teda nemeril. Nicmene vetsina "overclocking failed" nastala rano, ale to muze byt shoda nahod. Ale kdyby se ta zavislost na okolni teplote potvrdila, tak nevim esi by me to potesilo...preci nebudu kompu topit:-) A taky si myslim, ze ta teplota kazdy den kolisa v rozmezi nekolika stupnu..mozna 1-3° podle teploty venku a problem se projevuje pouze nekdy. No a posledni "nesystemovej" objev byl problem v zemneni...coz s ohledem na elektroinstalaci v mem pronajatem byte samozrejme vyloucit nemuzu a prokazovat to budu tezko. No...abych se priznal..nejradsi bych koupil nejaky i3 nebo i5, ale nejaka zvedavost me zatim nuti si s tim hrat. Kdyby mel nekdo jeste nejaky napad, uvitam...jdu si sepsat postup:-)
Malevil (25)|22.10.2011 20:14
Mám uplně ten samí problém,ráno se mi to stává docela často ale odpoledne se to nestalo nikdy.Asi na té teplotě něco bude i já mívám přeznoc docela chladno.
PC mám ani né měsíc staré.Při testech ani při hraní žádný problém se nevyskytl.