reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade - deska, cpu, pameti

Killermannvs (77)|13.10.2011 10:22
Zdravim borce z SWH!

Chtel bych Vas pozadat o radu.
Bohuzel mi zacina odchazet deska a planuji tedy jeji vymenu.

Bohuzel jsem z toho naprostou vyklouznul a nemam ted absolutne tuseni, jake komponenty jsou dobre v pomeru cena/vykon.

Shanim se po CPU, MB a pametech.
GK mam HD 6850. Chtel bych do toho vrazit max 6 litru. Ale klidne i pridam, jde mi skutecne o nejlepsi pomer cena/vykon.

Co byste mi doporucili?

Diky za pripadne rady.
Richmond (8084)|13.10.2011 11:09
Asi bych se podíval po bazarech nebo výprodeji DFI UTP35 nebo Asusů Commando/P5K Deluxe - za 6k se toho moc pořídit nedá (potřeboval bys kromě desky i cpu a ram), jestli ta deska vyloženě nehoří tak bych s nákupem nové platformy počkal na konec roku ;)
Killermannvs (77)|13.10.2011 11:38
Z jakeho duvodu je dobre pockat na konec roku?

Jinak bavil jsem se s kamaradem, co upgradoval v posledni dobe a poridil si toto.

CPU: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=92746 - 1598kc
MB: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=85279 - 2 570kc
+ nejaky ty DD3 pameti.
Celkova cena vyjde na necelych 6 tisic.

Akorat si nejsem jisty, tim pomerem cena/vykon. Ma cenu tyto komponenty kupovat?
Richmond (8084)|13.10.2011 13:58
[quote=Killermannvs;476870]Z jakeho duvodu je dobre pockat na konec roku?[/quote]
Protože do konce roku se jistě objeví další modely desek což má většinou za následek slevnění stávajících modelů, ale hlavně se všichny firmy platící daně potřebují zbavit veškerého naskladněného zboží ;)

Otázkou je na co si to kamarád pořizoval. Ta deska je imho snad nejořezanější model co se snad dá vyrobit :)

Pokud bych zvažoval přechod na kompletně novou platformu tak bych teď sáhl po P67 chipsetu a odemčeném čtyřjádru (SB procesory mají hodně velký oc potenciál). Desku bych vzal minimálně Asus P8P67 a k tomu 4GB ram a jsme na nějakých 8tis. Osobně bych na desce nešetřil a vzal buď P8P67 EVO nebo Deluxe (lepší chlazení a napájecí kaskáda, kvalitnější síťovka a trochu větší výbava), 8GB ram Vengeance 1866 (kvůli nízkému napětí) nebo ještě lépe Patriot Viper v2 (nižší latence)...
Killermannvs (77)|13.10.2011 14:21
Jo ta deska je skutecne orezana. Kamos to tak chtel, jelikoz nevyuziva ruzne featurky, nechtel tedy ani za to platit.

Stejne nyni uvazuji i ja. Vzdy si planuji, jak si koupim naslapnou desku a procesor a pak se stejne spokojim se zakladem a nijak se v tom nevrtam. Proto ani me, se nechce platit za to, ze deska umi "uvarit kafe".
Jedine co jsem na tom, co mam v podpisu, steloval, je casovani pameti, tak aby to ladilo s pozadavky od vyrobce (pameti).

Ano, kdyz uz budu upgradovat, tak bych chtel prejit na neco novejsiho. Nechci pouze vymenit desku a tim skoncit.
Rad bych do toho vrazil nejaky to "icko" (pripadne AMD ekvivalent) a dd3.

Proto uvitam tipy ohledne novych platforem, ale nemusi jit o naslapnou desku za 5-6k.
Kdyz to prezenu, tak mi staci, aby deska mel USB, LAN a PS/2.
Ovsem stale se drzim pomeru cena/vykon. Takze vylozenej smejd, ktery za tu cenu ani nestoji, neni nic pro me.

Myslis, ze by se dalo neco najit, dle mych pozadavku?

EDIT:
Na PC hraju hry a mam ho i na praci, stejne tak kamos.
Richmond (8084)|13.10.2011 14:41
Tak požadavky splní prakticky cokoliv - ono LAN je sice pěkné, ale rozdíly mezi jednotlivými typy a výrobci mohou být propastné. Jak jsem psal výše - Asus P8P67 (já bych třeba nepřekousl ani to - síťovka a zvukovka patří k tomu nejnižšímu low-endu, sice to data posílá a hraje ale na té nejnižší úrovni). CPU v podstatě nehraje roli a z ramek bych se obloukem vyhnul Cepelínům a druhořadým převoltovaným modulům (Intel doporučuje pro SB 1.5v). Moc na výběr toho není, ale dá se. Každopádně by tedy nebylo od věci napsat pro co má být pc primárně určeno aby se dalo někde ubrat a někde přidat tak, aby těch 6k mělo vůbec smysl...
Killermannvs (77)|13.10.2011 15:32
Ted tak trochu nevim.

Nastesti zvukovku nemusim resit, mam ji zvlast do PCI, takze i kdyby na desce byl smejd je mi to jedno. Ovsem u LAN mi to nejde do hlavy. Jak se da poznat, ze deska ma sitovku na nic? Jak se pozna sitovka, ktera je na nic (vyssi ping?). Vetsinou je sitovka nejaky chip od Realteku a tam se toho asi moc zkazit neda, nebo jo?

Pak tu desku, co jsi psal, tu bys zaradil do jaky kategorie? Z toho co pises, jsem pochopil, ze prave LAN a zvukovka neni to prave. To je jedina "zavadna" vec na te desce?

PC ma slouzit jak na HRY, tak na PRACI.
GK = HD 6850
Richmond (8084)|13.10.2011 16:27
Ano, vyšší ping, menší propustnost, větší zatížení cpu, nekvalitní ovladače apod... Chipy od Realteku jsou právě tím nejlevnějším co se na desky dává, ale rozhodně to není to nejlepší co můžeš (nebo chceš) mít.

BTW k čemu ti bude kategorie? Je to Asus (bezproblémový support, 3 roky záruka + pár vlastností, které konkurence nemá, ale měla by mít povinně!) a má parametry jaké má. Škatulkování je v dnešní marketingové době trochu mimo - klidně koupíš drahou desku označovanou jako hi-end a ve finále bude mít úplně stejnou Realtek výbavu jako low-end ;)
Killermannvs (77)|13.10.2011 17:13
No prave vychazim z toho, ze kam se podivas, tam mas Realtek a neprislo mi, ze by s tim byly nejaky vetsi problemy. I na desce co mam ted a stala celkem dost, tak je Realtek a slape to slusne.
Abych se priznal, tak jsem snad jine LAN nevidel :).

Kategorii jsem chtel spis informativne.
Nejak se v tom ztracim a prijde mi, ze vsechny ty vlastnosti navic, jsou spis pro lidi, kteri si s tim chteji hrat, coz ja nechci.
Na druhou stranu, dle tvych slov, pokud se clovek zameri na desky kolem 2k, tak by mel ocekavat problemy nebo nizsi kvalitu. Otazka, jestli to vadi nebo ne.

Pokud to bude fungovat i bez "zbytecnych" funkci navic. Tak bych v tom nevidel problem. Vyrabi se vubec nejaka osekana deska s kvalitnich komponent? Da se neco takoveho najit?
Treba vyrobce Asus je znam svoji kvalitou, ale zase jejich desky jsou dost vybirave na ostatni komponenty.

Dival jsem se na typ desky co jsi doporucoval, za cenu kolem 2100kc. Myslis, ze bych koupi takove desky prohloupil? Vsak je to Asus, tak bych ocekaval jistou kvalitu i u levnejsich modelu, akorat neobsahuje vsechny ty featurky, co ma deska za 4000kc.
lavjoy (1628)|13.10.2011 17:49
Riči běžný uživatel nepozná rozdíl mezi lan od nforce,marwel,realtek ......

Killermannvs:Ono záleží také mimo jiné(nikdo to nikdy neuvede),jak dlouho by to mělo vydržet.Pokud chceš co nejdelé,tak jak píše Richmond nějakou Asus s P67.Záruka navíc je taky dobrá věc :thumb.
Být tebou,máš-li desku co je v podpisu,koupim bazarový C2Q a dobrý chladič + OC = stále dobrý výkon.
Killermannvs (77)|14.10.2011 09:35
Doba trvanlivosti je urcite dulezita vec. Ale chci vymenu, protoze MB co mam ted, prestava fungovat. A to jsem mel na ni take 3 roky zaruku.
Ono to je udelane vzdycky tak, ze se to zacne rozbijet, az po zaruce :).

Kazdopadne jsem vcera zjistil jednu hooodne nemilou vec.
Na czc jsem vyhledaval desky pro patici 1155 s IDE konektorem a zjistil jsem, ze ho nabizeji pouze Asusy. Typ stejny jak psal Richmond, ovsem jsou to mATX a to urcite nechci.

Tzn. ze bych si v nejhorsim pripade musel dokoupit SATA mechaniku = dalsi investice navic :(.

Jeste bych se Vas chtel zeptat, jaky je rozdil mez i3, 5 a 7?
A jaky je rozdil v chipsetech u intelu (H61, H67, P67, Q67 a Z68), v cem je dobry Vami doporucovany P67?
Richmond (8084)|14.10.2011 14:34
[quote=lavjoy;476922]Riči běžný uživatel nepozná rozdíl mezi lan od nforce,marwel,realtek ......[/quote]
No právě, že mě včera tou otázkou jestli má očekávat u levný desky za 2k pro Intel (běžná rozumná deska se pohybuje kolem dvounásobku :)) nějaký problém... No zasměju se, a pak na to jestl to vadí nebo ne :D No mě to nevadí, mě Asusí desky drží minimálně 4-5let pokud mají to co chci (ne, fakt nemusím ROG série ikdyž mají něco do sebe ať už to vezmu z pohledu tupýho uživatele nebo naopak z pohledu it nadšence)

Zvláštní, ale já měl napsanou odpověď, kterou jsem tu dneska nenašel. Ve zkratce - stačí ti Realtek - výborně, máš široký výběr a nemusíš platit navíc ;)

Jako Killere seš fakt hustej - máš desku plnou realteku, drahou a od Gigabytu na pochodu do věčných lovišť, ale evidentně tě to pořád neťuklo takže už vyhlížíš dvakrát levnější :D
Killermannvs (77)|14.10.2011 14:55
[quote=Richmond;477021]Jako Killere seš fakt hustej - máš desku plnou realteku, drahou a od Gigabytu na pochodu do věčných lovišť, ale evidentně tě to pořád neťuklo takže už vyhlížíš dvakrát levnější :D[/quote]

Je to naprosto jednoduche...
Ta deska slape uz celkem dlouho, mam ji od roku 2007.
Takze pokud se ted rozhodla protestovat, dalo by se rict, ze se blizi jeji "standartni" doba funkcnosti, ke konci.

Problem je ten, ze ted jsem do upgradu PC nechtel jit (ano, pocitac se nepta, jestli muze chcipnout nebo ne), kazdopadne abych mohl aspon neco mit, premyslim, jak to vyresit co "nejlevneji", ale ne nejblbeji.

Abych osvetlil problem jeste vic.
Deska slape tak jak ma, pokud jsou v ni pouze dva moduly. Jakmile do ni dam vic jak 2, respektive osadim vsechny 4 sloty, zacne se system chovat nestabilne. Netusim proc, zkousel jsem postupne projizdet vsechny sloty, jestli nejsou vadne, ale nic jsem nezjistil.

Bohuzel mam jen 4x1GB moduly a 2 z toho se daji pouzit => 2GB pameti je pro dnesni Win7 a nejaky ty gamesy je celkem malo. Premyslel jsem nad tim, jestli koupit treba 2x2GB a tim bych problem oddalil, otazka jestli vyresil. Byla by to tak trochu loterie, protoze se muze pos... i ta zbyvajici cast a vyhodil bych tak 1200kc za DDR2 moduly.

Ve finale asi stejne premyslim nad tim, ze bych provedl "normalni" upgrade = navysil bych castku, kterou do toho dam.

Dival jsem se na rozdil mezi tema chipsetama a zda se, ze Z68 by mohl byt spravna volba do budoucna.
Jeste si nejsem jisty ohledne "icek", ale tam asi rozhodne cena. Ty i5 a i7 mi pripadaj dost drahy.
Pameti uz nejaky vyberu, hlavne s dozivotni zarukou :)
Richmond (8084)|14.10.2011 15:19
[quote=Killermannvs;477024]
Deska slape tak jak ma, pokud jsou v ni pouze dva moduly. Jakmile do ni dam vic jak 2, respektive osadim vsechny 4 sloty, zacne se system chovat nestabilne. Netusim proc, zkousel jsem postupne projizdet vsechny sloty, jestli nejsou vadne, ale nic jsem nezjistil.[/quote]
Jenomže kamaráde tohle je vlastnost desek od Gigabytu od DS3. Do čtyřech slotů pouze kvalitní OCZ nebo Mushkiny, nic jinýho jsem v ní nerozjel. DS3 jsem tu měl 3ks (1ks ode mě, poté 2x výměněna za jiný kus, další DS3 už jsem bral od jiného dodavatele ale výsledek stejný, to samé DS4). Každopádně to dělá přesně to co píšeš - chová se to stabilně, testy to chroupne ok, ale pak to třeba hned spadne/vytuhne, pak měsíc klid a zase klidně 2x za den. Měl jsem v ní všechno možný včetně A-Dat Vitesta, které pokládám za jedny z nejkompatibilnějších ram té doby, ale bez výsledku. V druhé desce s P35 (Asus P5K Deluxe WiFi) ty ramky šlapou bez problémů x-let ;)

To co se tenkrát o těch deskách napsalo chvály bych stochutí někomu omlátil o hlavu - výbava nula, cena nesmysl a overclock jsem ani nezkusil protože nestabilní i na defaultu.

edit: a jen tak mimochodem ty GeiLy co máš v podpisu (teda alespoň myslím že to jsou ty žlutooranžový 800MHz CL4 na 1.8v) jsou supr ramky takže těma to fakt nebude - s těma jsem to zkoušel taky
Killermannvs (77)|14.10.2011 15:32
No jenze to co pises ty, chapu jako stabilni problem. To muj problem rozhodne nebyl.
Celych x let to slapalo v poho, az pak se "neco" pokazilo.

Ramky jsem testoval a 2 moduly jsou vadny. Nevim jestli je to deskou, ktera je mohla odsmahnout nebo se poskodily samy (coz je asi malo pravdepodobne). Od kamose jsem si pujcil i jine moduly a dela to stejne. Z toho jsem vyvodil, ze problem je nekde v desce.

Kazdopadne, rad bych se posunul v diskuzi dal. Jsem rozhodnutej koupit nejakou normalni desku.
Max do 4k. Dival jsem se na nabidku Asusu a neni moc velka. Naopak Gigabyte ma celkem velkou nabidku. Jeste porovnam jednotlive kusy, co maj za vybavu a pak se finalne rozhodnu.
Jinak mam na mysli nabidku pro chipset Z68.
Pokud bys mel nejaky tip, tak budu rad ;)
Richmond (8084)|14.10.2011 18:13
No podívej já ti dal tip na pořízení jiné desky - cenově to vychází nejefektivněji, účel to splní a podle pravidla "neplatit víc za něco co nepotřebuješ" taky nic navíc nedostaneš. Nicméně nabízí se ještě otázka, zda si jseš jistý bezchybností ram (což se dá ověřit u kamaráda)

Ten celkový upgrade mě prostě vychází tak, že za těch 6k pořídíš leda tak Intela i3 dvoujádro (ale na ramkách a desce si můžeš dovolit kapku přitlačit případně zpříjemnit provoz chladičem). Výkonnostní přínos v tom samozřejmě nějaký vidím, ale s ohledem na vynaložené náklady mi to jako suprkauf fakt nepřijde a rozhodně ne když beru v potaz odemčené čtyřjádro. Být tebou tak si hodně rozmyslím jestli dát 6k za dvoujádro (shit komponenty) nebo 7.5k za odemčené čtyřjádro (opět shit, čili počítat s problémy a nedoufat v oslnivý oc). Rozdíl mezi tím nejnižším shitem a odemčeným "lne-moc-ojebaným" quadem je 2.5k, které snad nebude až takový problém sehnat (třeba za měsíc nebo klidně i dva)

Nejlevnější a zároveň nejvýše taktovaná voňavka s i3 5.520,-
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0XB201185F011AMZ01

Nejlevnější oc ready voňavka s Gigabytem 7.340,-
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_12YE01185G010XB201

Teď to srovnej s původním návrhem 8.356,- + 300,- za lepší ram[SIZE="1"]na alfě mají omezený výběr[/SIZE]
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_12YE0114NR010T7701
rodíl nějakých finančně 1.300,- kvalitativně... mno tohle asi nechám na tobě a názorech ostatních, přecijen nepařím mezi "typického" uživatele :)

PS: V podání AMD by ses do těch 6k vešel, výkon je sice slabší než u i5 čemuž ostatně odpovídá i cenový rozdíl...
lavjoy (1628)|14.10.2011 20:19
No,AMD.Rozhodně chybu neuděláš,za ty prachy..... + teda chladič na cpu.
Jestli budeš mít ve hře 50 nebo 110fps ti může být putna né?Když to pojede hezky plynule.Zas ten i5 by ti vydržel dlouho,ale nechá se zaplatit.Je to na tobě
Killermannvs (77)|14.10.2011 22:19
Fajn, tak CPU se mi dost libi, sel bych do toho i5-2500K (i kdyz ta cena je fakt peklo).

U MB trochu vaham, dival jsem se na dve desky.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=87740
a
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=87739
Moc rozdilu jsem nenasel krome 1 LAN portu navic u EVO a snad i lepe vyreseneho chlazeni a nizsi ceny. Zatim se mi vic libi ta EVO verze. Je nejaky duvod pro PRO verzi?

Pamet bych vzal tu Vengeance.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=88958