reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Netbooky?

Petr S. (1220)|14.10.2011 12:02
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Netbooky?



Netbooky jsou dnes poměrně oblíbené především u něžnějšího pohlaví. Používáte také nějaký? Je to váš jediný počítač nebo jen "náhražka" pro určité účely? A mají podle vás smysl i s ohledem na ergonomii? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
meeee (1110)|14.10.2011 13:00
Osobně nepoužívám, ale na browsení na gauči nebo jako přehrávač médií s výstupem HDMI, případně externí zvukovkou/DACem - proč ne?
slovdan (12)|14.10.2011 14:13
Taky jej nemám, i když jsem IT profesionál. Pořád čekám až budu mít k dispozici "Tablet i s klávesnicí". Již jsou na trhu, ale pořád mi nějak nezbývají peníze si jej pořídit. Tak snad někdy v budoucnu. :-))
George eLzyx (85)|14.10.2011 14:24
já používám tablet Lenovo X61t, což v podstatě netbook je. Tenký, poměrně lehký, bez mechaniky, kompaktní rozměry, slušná výdrž(5h), výkon jakž takž.

Co ale nepochopím jsou ta různá šidítka založená na Atomech či VIA. Nulový výkon, výdrž nic moc, totálně plastový drek. Hlavně, že je to za "pár" korun :thumbdown
Naopak se mi líbí netbooky založené na platformě AMD Brazos, případně AMD Fusion.
JindraPce (69)|14.10.2011 14:37
No je to celkem dobrá věcička (hlavně ale na výdrž), ale podle mě až za moc velké peníze. Stát to do 4000,- tak to bude super mašinka, ale za 7-8000,- si raději koupím velký notebook.

Mám teď na stole Lenovo X100e s AMD procesorem. Nejede to úplně špatně, když to srovnám například s tím Acerem od Bédi Trávníčka :D, ale na druhou stranu Acer má kolega už snad 3 roky a jede bez problémů a tohle Lenovo bylo v prvních 5 měsících života 3x v servisu a celkem hodně se zahřívá.

Tak že za mě "ANO", ale jen tam kde neni třeba žádný výkon a je potřeba dlouhá výdrž na baterky a samozřejmě, a když dotyčný má na vyhazování. Jelikož jsem zatim nenarazil na člověka, který by netbook měl kvůli tomu, že ho potřebuje. Většinou ho někde dostal a nebo koupil kvuli frajeřině a následně zjistil, že to zase tak horký nebude :D
Richmond (8084)|14.10.2011 14:49
[quote=George eLzyx;477020]
Co ale nepochopím jsou ta různá šidítka založená na Atomech či VIA. Nulový výkon, výdrž nic moc, totálně plastový drek. Hlavně, že je to za "pár" korun :thumbdown[/quote]
No nevím, ale něco mají do sebe. S tou VIou bych si napřed rozšířil obzory a pak bych dělal závěry (já mám třeba pár "netbůků" do terénu, který strčím do kapsy, do druhý baterku a do večera mě doma nikdo neuvidí. Další kapitolou pro sebe je třeba automobilový nebo firemní průmysl...). Co se týče X61 tak fakt to není netbook, stejně tak třeba malá (a drahá) Vaia - spíš je to pro ně urážka :D

Jinak klasické netbooky jsem vždy považoval za póvl, kterému evidentně marketingové blafy výrazně pomohly vytvořit nový trh. Samozřejmě chápu, že pro někoho je to skvělá věc a díky ceně si poprvé mohl pořídit počítač což je výtečné, ale spíš převažuje ta část lidí, která si naivně myslela, že na 7" lcd se dá dělat ve excelu s úsměvem na tváři jako má ta paní z obrázku.
Noxikk (0)|14.10.2011 15:03
Pro BFU to muze byt dobra a lacina masinka na internet. Me osobne na tom nejvic vadi umela okripleni, napriklad jen 1GB RAM, coz je u Windows 7 malo a absence DVI nebo HDMI. Mit moznosti koupit ho za rozumnou cenu v konfiguraci dvoujadro/2 GB RAM/ 250 GB HDD, wifi, BT, 3x USB a baterka alespon na 6 hodin, tak nevaham. Bohuzel dnes bych si tuto konfiguraci musel splacat sam a vysledna cena by dosahovala notebooku, takze to nema smysl.

BTW: Vsimli jste si take v posledni dobe degradacce netbooku? Starsi modely meli 6-clankovou baterku a 3x USB, ty nove maji polovicni baterku a 2x USB. A to prosim stale pri cene cca 5000 Kc.
George eLzyx (85)|14.10.2011 15:36
[quote=Richmond;477023]No nevím, ale něco mají do sebe. S tou VIou bych si napřed rozšířil obzory a pak bych dělal závěry (já mám třeba pár "netbůků" do terénu, který strčím do kapsy, do druhý baterku a do večera mě doma nikdo neuvidí. Další kapitolou pro sebe je třeba automobilový nebo firemní průmysl...). Co se týče X61 tak fakt to není netbook, stejně tak třeba malá (a drahá) Vaia - spíš je to pro ně urážka :D
[/quote]
ale tak CPU od VIA beru - do různých embedded super, ale na provoz widlí trága.
ad X61t, tak ta nikdy nebyla brána jako netbook, v té době ta kategorie ještě ani neexistovala. Ale v dnešní době už tam pomaličku začíná zapadat. Přeci jen je to 5let stará mašina, kterou leckteré moderní low-end CPU začínají předhánět. A to i v kategorii netbooků.
Miko (13)|14.10.2011 15:58
Netbooky se začínají jevit jako zajímavé pro techniky v terénu, kteří mají něco, někde nastavit. Dokonce slušně jede i SQLko pro potřebné programy.
Pro mě bych ideální konfiguraci viděl takto:
10" s výškou do 2cm, matný LCD: Hliník + 2GB RAM + 320GB + W7 + 3G a GSM modem + wifi + BT + 6h AKU + 3xUSB (min 1x USB3.0) + HDMI + 2jádro CPU s nějakou zákl. int. grafikou na starší hry (chvilku oddechu).

Téměř je to splnitelné, jen nechápu ten nedostatek 3G modelů. Když "mám" takového skřítka na cesty, proč mám sakra po kapsách nosit nějakej čumící hnus z USBčka?

Hodně se mě líbil Asus Eee1018, ale Atom mě o výkonu moc nepřesvědčil a má to jen VGA. (o 3G nemluvě)
Neregistrovaný (0)|14.10.2011 17:44
No každý si nemôže dovoliť drahý notebook, tak pre toho musí za 180 až 200 € netbook stačiť, bohužiaľ musí sa uskromniť. Čo som počul tak dosť ľudí sa sťažuje na chiclet klávesnice, čo tam montujú, asi to nebude to pravé na písanie. Nevýhodou je aj malý display a s tým súvisiace časté skrolovanie pri prezeraní www stránok. No ten 1 GB ram je na windows určite už málo, ale keby že tam dajú nejakú linuxovú distribúciu, tak tam by to nebolo až tak hrozné, najmä ak by sa použilo napr. LXDE.
Takže ja považujem netbook za takú z núdze cnosť, pre tých ktorý si nemôžu dovoliť niečo lepšie. Pokiaľ sa dá tak kúpiť niečo väčšie, a najmä výkonnejšie.
jarod72pm (46)|14.10.2011 18:10
Netbook je spíše taková malá hračka kdy velikostí moc nepomůže ale jako kalkulačka je dobrý, spíš vidím větší využití u notebooků kde velikost už sedí na internet ,video,hry atd .
Velikost 15,6" je solidní universál no míň je jediná výhoda skladnost ale to je asi vše.
10" no nevidím užitečné využití krom skladovatelnosti ale jak už jsem psal je to spíš hračka než plnohodnotný nástroj na různé využití.:thumbdown
Alexius321 (0)|14.10.2011 18:23
[quote=jarod72pm;477049]Netbook je spíše taková malá hračka kdy velikostí moc nepomůže ale jako kalkulačka je dobrý, spíš vidím větší využití u notebooků kde velikost už sedí na internet ,video,hry atd .
Velikost 15,6" je solidní universál no míň je jediná výhoda skladnost ale to je asi vše.
10" no nevidím užitečné využití krom skladovatelnosti ale jak už jsem psal je to spíš hračka než plnohodnotný nástroj na různé využití.:thumbdown[/quote]

Nemůžu než nesouhlasit, jsem student na VŠ a mám 15,6" notebook a nedá se to.. je těžký, příliš velký a z přesouvání mezi budovami s +3kg na zádech rozhodně radost nemám... spolužák má netbook a žádný z těhle problémů neřeší.. akorát si místo HoMM VI v hodině zahraje tak max HoMM III :D...
talkymato (9)|14.10.2011 18:53
Osobnu skusenost mam okrem ineho s Lenovo IdeaPad s10. Bohuzial som to mal ako pracovny notebook.

Klady:

-Dobra vydrz baterie (5,5-6 hodin s Wifi pri kancelarskej praci)
-Dobra prenasatelnost

Zapory:

-Zalostne maly displej zvyrazneny nedostatocnym rozlisenim 1024x600 (pri praci velmi casto scrollujes a scrollujes a scrollujes) ergonomia 5-
-Vykon je nedostatocny
-mne sa zacal rozpadavat (popraskal mi zadny kryt displeja pri pantoch, pri klavesnici mi prasklo sasi)

Podla mna ma zmysel konceptu Ultrabookov, ktory prezentuje Intel. To je rozumny pomer vykon/ergonomia/prenasatelnost.
Cenovy aspekt podla mna nieje pri netbookoch zaujimavy, lebo niesu az take lacne ake by mohli byt a uz to tu aj bolo spomenute a uz je zaujimave obzerat sa po nejakom tablete s Androidom, lebo netbook tiez nieje dimenzovany na serioznu pracu a na to prave tablety su. Na nezavezne "tukanie" vecer pri telke alebo v posteli na citanie knih :)
czhunter (775)|14.10.2011 19:03
Kdysi jsem si myslel, že bych přesně něco takového chtěl (ještě než přišlo první Eee 701), ale pak se to nějak rozleželo.
Teď si říkám, že na to, na co jsem chtěl ten netbook by byl lepší tablet ... ale popravdě teď mám tak málo času, že ani ten nepotřebuju a "v terénu" používám pouze smartphone, doma bych vůbec neměl využití.

Myslím že pořádně do tohoto problému (netbook/tablet/smartphone) promluví až Windows 8.
Georginek (2957)|14.10.2011 19:05
Jako diskuzi jsem necetl, pro me netbook je absolutne zbytecne zarizeni :D Nepotrebne, osklive, nevykonne - neco jako iPhone :D:D:D:D

Proc si kupovat netbook, kdyz muzu mit plnohodnotny a vykonny laptop.. :notsure
r34ktor (7477)|14.10.2011 19:26
Už několik let používám Asus 1000H. Je to sice zařízení s řadou kompromisů, ale v terénu plně použitelné. Teprve u něj jsem získal přenosnou náhradu stolního PC (za rozumnou cenu), na které lze dělat všechny běžné úlohy - prohlížet web, spouštět video a hudbu, komfortně spravovat e-mail, upravovat dokumenty i hrát jednoduché hry. Prošel jsem érou Palmu i PDA (víceméně obdoby dnešních chytrých telefonů), ale mimo správy úkolů a jednoduchých e-mailů jsem je shledal pro náročnější úkoly nepoužitelné. Dnes se na jejich místo tlačí tablety, ale absence HW klávesnice je IMHO příliš velký handicap, aby je převálcovaly. Nejspíše budou i do budoucna obě kategorie koexistovat. U nově vznikající kategorie ultrabooků se zase obávám vysoké ceny.

Co se týče HW, tak jsem akorát rozšířil paměť na 2GB. Oproti výchozím 1GB je to hodně znát. Atom sice není rychlík, ale dá se. Výkonově se ovšem momentálně lépe jeví platforma AMD (Brazos).

Každopádně tahle kategorie je v mých očích ideálním mixem výdrže, hmotnosti a použitelnosti za rozumnou cenu.
robky (3195)|14.10.2011 19:55
Tak ja som na tom podobne ako r34ktor (aj s rozšírením ram na 2GB) - s tým rozdielom, že som si vybral netbook s väčšou uhlopriečkou (11,6") a rozlíšením (1366x768) ...

Používam a prenášam ho denne, takže nízka hmotnosť je plus ... a na to, že je to acer, tak to aj po dvoch rokoch drží pokope a aj baterka stále zvládne 5+ hodín .... jedine vetrák sa porúčal (teda ja som ho vyhodil von, lebo už bol neznesiteľne hlučný ;))
Santo23 (3)|14.10.2011 23:11
Měl jsem Lenovo IdeaPad S12 (12", 1280x800, VIA Nano) a po rozšíření na 3GB RAM se na něm dalo dělat téměř vše, samozřejmě kromě novějších her. Nyní mám IBM Lenovo Z61T (14", 1440x900, Core2Duo, 4GB), kdysi Class A+ notebook, nyní koupený repasovaný a velká spokojenost. Daleko robustnější a kvalitnější zpracování, lepší klávesnice, rozlišení vhodné i pro práci :), jen baterka vydrží o něco míň, než u S12-ky. Netbooky trpí přílišnou plastovostí a laciným zpracováním, je na nich vidět snada výrobce ušetřit za každou cenu. A opravdu nechápu, jak někdo může pracovat s displejem, který má na výšku 600 pixelů, těch 800 u S12-ky bylo použitelné minimum.:cool:
mark.anahaim (12)|15.10.2011 09:06
tak já ho používám dost často, mam acer aspire one d257(duální atom,2 giga ddr3,500 giga hadr...),a běhá to slušně, a použití :hlavně v práci s mobilnim internetem,a při nočních to připojim přes VGA k 20 LCD,který používáme,a krátim si čas starejma hrama,teď mam zrovna rozehranou sezonu v NHL2002 za kačery,a ve FIFA 2001 za Celtic,ale na co jsem si teda fakt nezvykl je ta klávesnice,pokud to jde tak používaám USB A4tech...A pak ho hlavně používá naše 6ti letá dcera.Když cestujeme někam autem,tak ji tam fouknu dostatečnej počet pohádek,nasadim ji sluchátka,a pohoda,a nebo hraje ty svý barbie gamesy....Pohoda..Zlatej to vynález
blue.sun (0)|15.10.2011 11:47
Netbooky ve své nejzákladnější podobě (10" a všechna omezení od MS včetně W7 Starter) beru jako největší nouzovku. Co je ale dobrá varianta jsou 11,6" a 12" netbooky (např. Asus 1215 a podobné řady), kde už velikost displeje není tak limitující, stejně jako rozlišení. Aktuálně "jedu" na starším 12" Aceru Aspire 2930Z a z hlediska velikosti je to pro mne rozumná volba mezi použitelností a mobilitou. Pravda, už jej tolik nepřenáším, jako dříve. Nedovedu si ovšem představit tahat s sebou denně velkou "patnáctku".
Co by mi asi nejvíce chybělo je DVD mechanika, kterou ještě stále celkem dost využívám k přehrávání filmů a sem tam i vypalování CD. Jde to řešit externí mechanikou, ale ne na cestách.
Tronmkiheda@seznam.cz (18)|15.10.2011 16:21
[quote=blue.sun;477109]Netbooky ve své nejzákladnější podobě (10" a všechna omezení od MS včetně W7 Starter) beru jako největší nouzovku. Co je ale dobrá varianta jsou 11,6" a 12" netbooky (např. Asus 1215 a podobné řady), kde už velikost displeje není tak limitující, stejně jako rozlišení. Aktuálně "jedu" na starším 12" Aceru Aspire 2930Z a z hlediska velikosti je to pro mne rozumná volba mezi použitelností a mobilitou. Pravda, už jej tolik nepřenáším, jako dříve. Nedovedu si ovšem představit tahat s sebou denně velkou "patnáctku".
Co by mi asi nejvíce chybělo je DVD mechanika, kterou ještě stále celkem dost využívám k přehrávání filmů a sem tam i vypalování CD. Jde to řešit externí mechanikou, ale ne na cestách.[/quote]

Naprosto souhlasím, mám právě Vámi zmiňovaný netbook a v kombinaci s výkonným (alespoň relativně - viz níže) klasickým PC jsem naprosto spokojen. Výborná mobilita, na základní věci naprosto stačí, v batohu netíží a do postele se to také dá vzít. Tento netbook mohu jen doporučit, jen pozorovací úhly displaye by mohly být lepší. DVD mechanika mi naprosto nechybí, to už je tak o hodně více než rok, co jsem ji použil naposledy (od té doby, co jsem došel k závěru, že je levnější ukládat na velký disk než vypalovat na DVD). Zkoušel jsem i 10" notebook a na tom se už špatně psalo všemi deseti, na dvanáctce je to v pohodě.
Neregistrovaný (0)|15.10.2011 16:42
tyhle kalkulačky nikdy.. kde něco instaluji 10min, na netbooku ani po 40min není dokončeno :-(
blue.sun (0)|15.10.2011 17:17
[quote=Tronmkiheda@seznam.cz;477123]Naprosto souhlasím, mám právě Vámi zmiňovaný netbook a v kombinaci s výkonným...[/quote]
Přiznám se, že přesně na tuhle kombinaci jsem hodně koukal, ale zatím nemám jistotu, že by mi E-350 stačilo. Dost si hraju s fotkama a tak využiju výkon Pentia T3400, které zatím strká tyhle slabé procesory do kapsy dost hluboko. Pořád si nejsem jistý, nakolik dokáže grafická karta v E-350 převzít procesorovou roli při výpočtech například odšumovacích alogritmů nebo při deformacích fotek, kdy se T3400 docela zapotí.
olsen (17)|15.10.2011 22:46
[quote=blue.sun;477128]Přiznám se, že přesně na tuhle kombinaci jsem hodně koukal, ale zatím nemám jistotu, že by mi E-350 stačilo. Dost si hraju s fotkama a tak využiju výkon Pentia T3400, které zatím strká tyhle slabé procesory do kapsy dost hluboko. Pořád si nejsem jistý, nakolik dokáže grafická karta v E-350 převzít procesorovou roli při výpočtech například odšumovacích alogritmů nebo při deformacích fotek, kdy se T3400 docela zapotí.[/quote]

Odpověď je, že to nezvládne, dokud pro opencl nebo jiný framework dotyčný vývojář nenapíše explicitní podporu. Což se zatím moc neděje, co tak koukám.

Jinak netbooky jsou super, protože dříve byly malé laptopy strašlivě drahé. Pokud člověk dokáže přežít pomalé cpu (určitě to není obecně na *práci*, na poznámky ve škole/jinde a do autobusu naopak ideální), jsou netbooky moc fajn. Ideální by ale bylo, kdyby se výrobci snažili maximalizovat plochu displaye na úkor často širokého rámečku, zjména 10" monitory mají příliš nízké rozlišení, takže tam 4cm místa zabité hodně zamrzí.
devil 666 (33)|16.10.2011 09:16
S příchodem tabletů se jasně ukázalo kde je místo netbooků. V propadlišti dějin. Sleduji, že poslední dobou je vidět strmý pokles zájmu o tyto zařízení. A důvod? Na přenášení je vhodnější tablet a na práci notebook.

Co se týče mě, tak já jsem si netbook nikdy nepořídil a asi nikdy nepořídím. Jsem sice velkým fandou techniky jako takové, ale poslední dobou sleduji, že když si pořídím nějaký ten krám s vizí, že se na něm budu kupříkladu učit, tak to skončí pouze touto vizí. Takže se snažím dvakrát si rozmyslet jesli tu danou hračku potřebuji. :D
Tralallák (0)|16.10.2011 13:25
V podstate ja netbook pokladám za zariadenie s procesorom Intel Atom a samozrejme ešte mobilné zariadenia od spoločnosti Psion ak sa Intel a Psion medzisúdne nedohodli inak.
Všetky ostatné platformy či už VIA s procesorom VIA Nano alebo AMD C-Series Ontario alebo aj E-Series Zacate (teda Fusion APU) ako aj Intel CULV nepokladám za segment netbookov, ale nazvyme to ultramobilných mininotebookov (VIA dokonca má na to aj pojem netnoty).

Avšak nech to de-iure voláme akokoľvej de-facto tam zaraďujeme Atomy N-series, ale aj D-series, ION, ION"2", VIA C7-M, C7-M ULV, Nano ULV, Nano X2 ULV, AMD Athlon Neo NV40, AMD Athlon L310, Intel CULV, AMD C-Series Ontario alebo aj E-Series Zacate (teda Fusion APU).

Ako jeden s prvých som ma HP 2133 Mini-Note s VIA C7-M ULV 1.6GHz + VIA CN896 + VT8237S a z hľadiska kvality spracovania materiálov to bol ten najlepší ultramobiný mininotebook aký som kedy mal a držal. Samozrejme dodnes mám Lenovo IdeaPad S12 (12", 1280x800, VIA Nano) s VIA Nano U2250 1.3+GHz@1.6GHz capable + VIA VX800 MSP, 3GB RAM SO-DIMM DDR2, ktorý je už vyše dvoch rokov mojím dennodeným spoločníkom a prenášam ho rovnomennej 12.1" taške a úplne vyhovuje mojím dennodeným kancelárskym požiadavkám i keď po dva a pol roku nepretržitého provozu už kapacita batérie doznala opotrebovania avšak plasty sú stále takmer ako nové (to sa všaj nedá povedať o mojej priateľke, ktorá má ten istý model cca. rok a pol).

A čo ďalšie. Dúfam, že to bude Ultrabook o pár dón to má opäť Intel zaregistrované tak teda ultramobilný notebook s VIA Nano X2 ULV procesorom a "all-in-one" chipsetom VIA VX900 MSP a kto vie môžno hneď preskočím na VIA Quad-Core s "all-in-one" chipsetom VIA VX11 MSP.
Uvidíme. Nebránil by som sa retru na báze HP 2133 Mini-Note s 11,6" displayom s vyššie menovanou hardwarovou platformou.
astec (1823)|16.10.2011 16:20
[quote=Miko;477035]Netbooky se začínají jevit jako zajímavé pro techniky v terénu, kteří mají něco, někde nastavit. Dokonce slušně jede i SQLko pro potřebné programy.
Pro mě bych ideální konfiguraci viděl takto:
10" s výškou do 2cm, matný LCD: Hliník + 2GB RAM + 320GB + W7 + 3G a GSM modem + wifi + BT + 6h AKU + 3xUSB (min 1x USB3.0) + HDMI + 2jádro CPU s nějakou zákl. int. grafikou na starší hry (chvilku oddechu).

Téměř je to splnitelné, jen nechápu ten nedostatek 3G modelů. Když "mám" takového skřítka na cesty, proč mám sakra po kapsách nosit nějakej čumící hnus z USBčka?

Hodně se mě líbil Asus Eee1018, ale Atom mě o výkonu moc nepřesvědčil a má to jen VGA. (o 3G nemluvě)[/quote]

Naprostý souhlas. pro techniky jak dělané. Ale chybí mi RJ-45 a seriový port. Ale to je jen můj sen. Nejen můj....:cry:cry:cry:cry
dastydh (1)|17.10.2011 15:34
po zkušenostech s velkými, drahými, a i repasovanými nbt (HP nx7010, IBM T43, T61, tablet X41, X61) jsem před měsícem po dlouhé době koupil něco nového, Toshiba nb550d jen s Ontariem c-50 na 1GHz, ram 2gb Windows 8.
Koupil jsem jej hlavně kvůli životnosti na baterky přes 8 hod. na externí LCD i víc, doma a v práci píchnu přes HDMI do monitoru a jsem spokojenej. Malý, přenosný, na programování v PHP super. Má to luxusní repráky a vzhled. Nevěřil jsem že z něj budu tak nadšený, měla to být hračka pro manželku a dítě, maj smůlu.Vadí mi jen display je 1024x600, ale to HDMI to vynahradí.
Sanzej (11)|22.10.2011 17:58
Netbook osobně nevyužívám ale mám k tomu názor ten že se to hodí lidem na VŠ a všem co nepotřebují náročné SW.
profic (1)|24.10.2011 17:13
Mno za mě jsou to skvělé stroje. Mám Asus 1005HA. Co nejmenší váha a rozměry, velká kapacita disku a výdrž na baterky je to co potřebuju. Použití? Stahování fotek v terénu. Někdo řekne databanka stačí. Nestačí. Zde vidím rovnou co jsem vyfotil a můžu s tím hned pracovat. Odeslat článek i fotky.

Svého mazlíka jsem rozšířil o paměť na 2GB a vyměnil HD za 320GB. Pro tyto věci ideální. Pokud chcete víc, taháte větší váhu. U mě má výbava jako stativ, objektivy blesk, odrazné plochy a baterky mají jednoznačně přednost.
Zoidik (1405)|24.10.2011 17:27
Máti ho má a říkám proč ne. Pokud člověk nechce velký notebook a přesto něco přenosného by využil, tak netbook si myslím, že je dobrá volba. S připojením na televizi a domácí sítí je to slušný projektor :-)
Ventero (1280)|24.11.2012 15:48
No, k tomu všemu:

Bavíme-li se o nějakém Atomu s 1024 RAM na hudbu,surfing,video a nějakej ten základní kancl do vlaku,busu n jiné zkrácení dlouhé chvíle - jiný prozatimní zásah, tak pak, myslím, opravdu vystačí dražší smartphone, kdy poslední modely se výkonostně blíží, ne-li už pomalu předhánějí levnější netbooky.

Co se týče využití pro techniky v terénu, tak tady by asi ty lepší smarty také hardwarově stačily - nebo brzy budou, ale narazíme zde asi na omezený okruh aplikací, které se běžně pro OS typu Android, iOS či Symbian dělají. Tady je to spíše zaměřené na zábavu a cestování. Tady vidím možný potenciál hybridních OS jako W8 - přesto, že jsem před uvedením spíše přikláněl ke konzervativnější názorové větvi, že PC je PC a smart je smart a že většina bude chtít systém max. optimalizovaný pro danou kategorii.

Z mého pohledu jsou netbooky ne-nezbytné a posloužily spíše jako marketingové zaplácnutí mezírky v poptávce trhu, než se vyvinuly dostatečně výkonné platformy s nízkou spotřebou a nízkým zbytkovým teplem, o čemž svědčí fakt, že netbooky používají hlavně ženy a to s drtivou převahou.