reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rada s nakupem levneho vodnika

CyberDeath (49)|16.10.2011 12:07
Dobry den.
Potreboval bych poradit s nakupem vodnika budu chladit Phenom X6 1055T na 3.8 1.475V a AMD HD6950 (sappire Drit3) s tim ze bych do budoucna vymenil tuhle grafiku za dve standartni a osadil fullcover blok.
Vse by melo byt v teto skrini http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051450040000001A9L
Uplne nahoru se vleze 2x120 radiator.

Momentalne sem hodne omezen cenou ale uvazoval sem nad timhle http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MjA2MDU6MXw4NjEwOjJ8MTA5NTc6MXwxNzk2OjF8NTg1MDoxfDY0Njk6MXw0OTgwOjEwfDE2MTkzOjF8MjAxMzA6Mnw%3d

Bude to na chlazeni toho co jsem vyjmenoval stacit ? muzu pozdeji pridat jeste jeden 1x120 radiator ktery umistim dozadu z venku skrine.
Jake sou zkusenosti z danym cerpadlem ? Jde pouzivat i pri snizenem napjeti treba na 10V (kvuli hlucnosti).Uvazoval sem jeste nad EK Water Blocks EK-DCP 2.2 12V DC Pump a knemu expanzku co se montuje primo na cerpadlo tak jak je to v jejich All-in-One setech ale nenasel sem ji v nabidce.

Za kazdou radu budu rad ... jen uz bych nechtel moc hybat z cenou.
CyberDeath (49)|16.10.2011 13:01
Jak 4litry ? ja vidim ze je ten vodnik za 6litru.
Ne vzduchem se to same pri nizke hlucnosti chladit neda. Chladim to tak tet a i kdyz je PC tiche a kdyz ke mne nekdo pride tak si nevsimne ze PC je vubec spusteno ... pro me je to momentalne uz prilis hlucne , vnoci to rusi.A jedina cesta jak to vice ztisit je prave voda.

A co ma spolecneho moje cestina s tim jak myslim ? jabych rekl ze absolutne nic. Nejsi ty nahodou Prazak ?
Alphacool Support (1563)|16.10.2011 13:03
To Richmond: Ukažte mi vzduchový chladič, který 6950ku udrží do 45 stupňů ve Furmarku a můžeme se bavit dál. V opačném případě byste mohl laskavě uznat, že vodní chlazení má svoje výhody a nemusel byste se blbě navážet do někoho, kdo špatně napsal jedno slovo... :thumbdown

K autorovi: já bych to navrhnul takto http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MjA2MDU6MXwyMTIzOjF8MTA5NTc6MXw3OTY6M3w3NzE6MXw2NDY5OjF8NzMzOjh8NTE5MzoxfDMxNzU6Mnw%3d
CyberDeath (49)|16.10.2011 13:26
Kde nemam uhlidanou kabelaz ? (jde o foto jeste ze skrine Aerocool Qs-202) o prvni zapojeni dokonce nahore chybi zapojen 12V do desky ktery byl po vytvoreni foto zapojen.


Vyhoda vody oproti vzduchu ? Ano vodu budu chladit zase vzduchem (pres radiator) ale muzu tak udelat s mensim poctem vetracku na nzzsich otackach.

K navrhu od Alphacool Support . Takze nizzsi radiator na me pozadavky bude zatim stacit ? Ja jen kdyby ne tak druhy 2x120 jiz do skrine neosadim. hadice 11/8 vsude sem se prave docetl ze do novych systemu davat aspon 13/10 . Z cerpadlem tedy zadne spatne zkusenosti nejsou ? Yate Loon - vubec neznam nemam zadne zkusenosti , zatimco z Xigmatek mam jen ty nejlepsi.
Alphacool Support (1563)|16.10.2011 14:20
[quote=CyberDeath;477268]K navrhu od Alphacool Support . Takze nizzsi radiator na me pozadavky bude zatim stacit ? Ja jen kdyby ne tak druhy 2x120 jiz do skrine neosadim. hadice 11/8 vsude sem se prave docetl ze do novych systemu davat aspon 13/10 . Z cerpadlem tedy zadne spatne zkusenosti nejsou ? Yate Loon - vubec neznam nemam zadne zkusenosti , zatimco z Xigmatek mam jen ty nejlepsi.[/quote]

Ten Black Ice Extreme 240 ve Vaší původní nabídce je lepší než ten Alphacool Xtreme II v mojí nabídce (však tomu taky odpovídá cena), ale na to, aby se lepší výkon toho Black Ice Extreme projevil, musíte mít vysokotáčkové fany (minimálně Noctua P12 na plné otáčky nebo spíš ještě něco rychlejšího), respektive fany, co opravdu dsot foukají. A pokud chcete nějaké levné ventilátory, tak ty by ten Black Ice neprofoukly a výkon by byl horší, než s tímto tenčím radiátorem. Tzn pokud chcete Black Ice, vemte na něj alespoň Noctuu nebo Noiseblocker, jinak ten radiátor nemá smysl. Pro ten Alphacool radiátor jsou ty Yate Loon fany ideální řešení. Vím, že v Evropě, natož v ČR tu značku skoro nikdo nezná, ale zkuste se zeptat na nějakém US fóru jaké levné ventilátory doporučují pro vodní chlazení a většina odpovědí bude Yate Loon...

A k těm hadicím - máte poměrně malou bednu (mimochodem, kolik cm místa je nad deskou ? vejde se tam vůbec ten radiátor i s ventilátory) a 13-10mm jsou méně ohebné hadice než 11-8mm (obcně čím větší rozměr tím menší ohebnost). Navíc jsou i levnější, takže bych je tam klidně dal. Rozdíl v teplotách mezi hadicí s 10mm vnitřním průměrem a 8mm vnitřním průměrem bude někde okolo 0.5 - 1 stupně Celsia, což není nic tragického...ale samozřejmě pokud chcete, klidně tam dejte 13-10mm hadice a fitinky...
Richmond (8084)|16.10.2011 15:25
[quote=CyberDeath;477268]
Vyhoda vody oproti vzduchu ? Ano vodu budu chladit zase vzduchem (pres radiator) ale muzu tak udelat s mensim poctem vetracku na nzzsich otackach.[/quote]
V tomhle případě je to ovšem dost spekulativní - radiátor stejně budete ofukovat 2 fany přičemž by se grafika sama o sobě dala ofukovat jedním (nemusel by být ani ofuk, s vhodným heatsinkem byste mohl jen vysávat podobně jako je tomu u hustých žeber u radiátorů). Ať tak či tak, péče o vodu a s nimi spojená rizika jsou nezpochybnitelná
CyberDeath (49)|16.10.2011 16:41
Foto neni z bedny do ktere pujde voda.
Voda by sla sem http://www.fractal-design.com/?view=product&category=2&prod=59
A primo vyrobce garantuje instalaci 2x120 a podle obrazku to tam vleze OK.
Dobre takze tenky radiator ... protoze nechci hlucne vetracky s vysokymi otackami.

Richmond : Ano voda ma nejake rizika ... taky uz sem chtel vodu stavet nekolik let zpet ... ake vzdy postavim PC na vzduchu z drachzsimi chladici aby byly tizzsi atd ... jenze nyni uz sem se dostal do stavu kdy bych potreboval opravdu drahy vzduch kde pak cena vody neni uz o moc vetsi ale Voda bude mit mnohem vetsi zivotnost diky jeji univerzalnosti . Navic mam rad male skrine a v pripade pouziti treba kvalitniho vzduchu na grafice uz bych prisel o dalsi pozici (PCI/PCI-E) a to si nemuzu dovolit.
CPU blok asi vyberu nejaky jiny ktery je univerzalni (pouziti i na intelu) kdybych nahodou upgradoval.

EDIT: K tomu vodnimu bloku kdyz neni dobry ten od magicool co tento universal ? http://www.alphacool.cz/produkt/XSPC_Delta_V3_CPU_Waterblock_Universal_-_Acetal.html?arg1=0106070605
Alphacool Support (1563)|16.10.2011 16:51
Oni tam píšou:

1) Max 40mm tlustý radiátor, pokud máte RAMky vyšší než 4cm (tzn tam by se nevešel ani ten Extreme II, ten má víc než 40mm)..
2) Max 50mm tlustý radiátor podle pasivů na desce...
3) Max 70mm podle umístění CPU socketu na desce...

Takže, jakou máte desku a jaké RAMky ?
CyberDeath (49)|16.10.2011 17:17
Tak RAM mam klasicke s nizkyma pasivama (vic jak 4cm nemaji)
desku mam http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508M1WY2OIX05
Psiv na napajeci casti desky zacina zaroven se socketem takze omezeni bude spise v tim aby nezavazel blok na CPU (ten ale neni vyssi nez ty pameti ne ?) takze 50mm by tam melo vyjit urcite ... skrin jeste nemam doma takze to nemuzu presne zmerit.
Alphacool Support (1563)|16.10.2011 17:34
JJ, tak to se tam 50mm radiátor vejde určitě... :thumb
CyberDeath (49)|16.10.2011 23:45
Hm tak ve vysledku to vypada tak ze to cele budu muset vymyslet jeste nejak jinak (posetrit penize) protoze sem dnes delal nejake upravy a zistil sem ze nejhlucnejsi ve vysledku je vetracek ve zdroji ... takze bud vymena zdroje nebo jeho vetracku (Corsair TX850 V2) a take asi stavbu do vetsi skrine protoze jeste hlucnejsi sou disky = osadit do boxu a namontovat do 5.25 pozice coz znamena ze budu potrebovat skrin jen s 5,25pozicemi (zatim vyreseno vypnutim pri necinosti ale tak nejaky disk je vzdy potreba).
Nevi nekdo o mATX skrini bez 3,5 pozic s alespon sesti 5.25pozicemi ?
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 08:37
Ventilátor bych vyměnil za http://www.alphacool.cz/produkt/Noctua_NF-S12B_ULN_700rpm_120mm.html

Jaký máte disky ?
CyberDeath (49)|17.10.2011 11:16
Bude ten ventilator stacit ? ja jen ze ten original pri plne zatezi dle specifikaci toci az 2000ot.
Disky mam uz jen 2TB WD Caviar Green.
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 11:29
Neznám žádný zdroj se 120mm ventilátorem, kterému by jako náhrada nestačila Noctua ULN. Ale samozřejmě klidně vemte pro jistotu klasickou P12, nebo FLX...rozdíl v hlučnosti není nijak obrovský.

K těm diskům - a Vám vadí vibrace nebo hlučnost ?
CyberDeath (49)|17.10.2011 12:22
Tak do dneska sem myslel ze sou to vibrace ... ale dal sem mezi disky tenke podlozky a je to to same - jeden z disku dost huci (motorek) ale vadny neni , SMART ma vse OK.

Co takhle ? http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MjA2MDU6MXw4NjEwOjF8MTA5NTc6MXwxMTc0NjoxfDQ5ODA6Mnw%3d
Richmond (8084)|17.10.2011 12:41
[quote=Alphacool Support;477409]Neznám žádný zdroj se 120mm ventilátorem, kterému by jako náhrada nestačila Noctua ULN.[/quote]
Mohu se zeptat, proč mu stále nutíte Noctuu P12 když je na výměníky mnohem výhodnější vzít ventilátor s větším tlakem (který se imho dá sehnat o nějakou stovku levněji)? Ještě včera jste mu nabízel alespoň Noiseblockery (Magmu ovšem ani jednu, byť se přesně na tohle hodí více než předražená Noctua)
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 12:57
[quote=CyberDeath;477414]Tak do dneska sem myslel ze sou to vibrace ... ale dal sem mezi disky tenke podlozky a je to to same - jeden z disku dost huci (motorek) ale vadny neni , SMART ma vse OK.

Co takhle ? http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MjA2MDU6MXw4NjEwOjF8MTA5NTc6MXwxMTc0NjoxfDQ5ODA6Mnw%3d[/quote]

Když je necháte zapojené, ale vyndáte je z té case a položíte je vedle na něco měkkého (koberec), je to lepší ? Ono pokud máte šest disků, tak to bude v každé levnější case rezonovat :(

Co se týká odkazu - proč ne :-) Ale třeba ten blok Watercool v nabídce, co jsem Vám navrhoval, je lepší než tenhle EK-Supreme LTX...
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 12:58
[quote=Richmond;477420]Mohu se zeptat, proč mu stále nutíte Noctuu P12 když je na výměníky mnohem výhodnější vzít ventilátor s větším tlakem (který se imho dá sehnat o nějakou stovku levněji)? Ještě včera jste mu nabízel alespoň Noiseblockery (Magmu ovšem ani jednu, byť se přesně na tohle hodí více než předražená Noctua)[/quote]

Asi jste si nevšimnul, ale radil jsem mu ventilátor do zdroje, ne na radiátor...doporučil bych spíše nejdříve příspěvky číst, a pak na ně případně reagovat. Což ale nic nemění na faktu že Noctua P12 je na radiátor typu Alphacool Xtreme II mnohem lepší než Magma...
Richmond (8084)|17.10.2011 13:04
No a není to jedno? Větší tlak při nižších otáčkách je vhodnější vždy když vzduch něco brzdí jako že ve zdroji jej něco brzdí! Každopádně budu velmi vděčný za link kde Noctua překoná Magmu (nebo silnější, ale hlučnější Papsty). Vlastně si to můžete i celkem jednoduše spočítat, případně nasimulovat v nějakém 3d programu.

edit: zrovna zde na fóru je několik lidí, kteří mají ve zdroji Magmu a Noctuu maximálně jako casefan (prostě tam, kde vzduch nic nebrzdí a Noctua může čerpat vzduch bez překonávání překážek na což je Magma lepší díky tlaku)


Nějak se mi nezdá, že by v tomhle výměníku bylo málo žeber... Ve zkratce: Noctua je dobrá maximálně tak na heatsinky (a to i výměníky) s žebrováním na úrovni Scythe Ninja, kde jsou žebra dál od sebe a je jich málo, na ostatní je lepší ventilátor s vyšším tlakem aby žebra profoukl za minimálních otáček
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 13:11
Víte, pro mě je podstatná praxe. Vy jste viditelně ten jeden z miliónů lidí na světě, kteří si přečtou o něčem článek a následně jsou chytří jak rádio. Já mám vyzkoušeno, že pokud dám na Xtreme III tři Magmy, tak teploty vody jsou minimálně o jeden až dva stupně vyšší, než když tam dám tři P12ky. A je mi uplně jedno, jestli je ta Magma ze zlata nebo má na papíře takový nebo makový specifikace. Pro mě je podstatný, jak se to chová v reálu, a proto z mého pohledu není co řešit.
Richmond (8084)|17.10.2011 13:17
Mám tu Noctuu P12 a Magmu + TBalancer, možná trochu vím co a jak fouká :D
Můžete mi tedy vyvrátit to co jsem napsal nebo ještě jinak: Můžete něčím podložit tvrzení, že je Noctua lepší na tyhle účely ikdyž i papírově je tomu naopak? Mě je taky úplně jedno, že je Magma červená
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 13:21
Dobrá, tak až budu příští týden zase dělat nějakou vodu, tak natočím video, abyste to viděl, jaké teploty tam budou s Magmou a jaké s Noctuou. I když si nejsem jist, proč se namáhám, protože Vy mi stejně zase vysvětlíte, že to bylo buď

a) Uplně jasné a také jste to tak myslel (i když teď tvrdíte opak).

nebo

b) Kecám a lžu.

nebo

c) Je výsledek zcela nepodstatný.
Richmond (8084)|17.10.2011 13:23
Ale vždyť já po vás nechci video - spokojým se třeba s 5ks nezávislých recenzí :idea Z nich lze přeci dojít k poměrně přesnému závěru. Vždyť z recenzí lze prvotně také zjistit proč je větráček za 50,- horší než ten za 500,- apod.
Alphacool Support (1563)|17.10.2011 13:29
Pokud si děláte úsudek na základě recenzí od lidí, kteří daný produkt měli jeden den a v horších případech píšou recenzi bez toho, aby produkt fyzicky kdy viděli natož aby jej používali (moc dobře vím, jak to v online IT magazínech chodí...), místo toho abyste spíš věřil někomu, kdo to x let prodává a každý den to má v ruce a používá to, tak Vám není pomoci...a mě je to v podstatě i jedno, plácejte si co chcete...
Richmond (8084)|17.10.2011 13:40
Tak třeba zde na SHW nebo na konkurenčních serverech (včetně anglicky mluvících) dělají recenze seriózněji než vy a podloží to měřením včetně popisu podmínek, za jakých byl test prováděn, viz. třeba https://www.svethardware.cz/recenze-deset-120mm-ventilatoru-v-testu-prutoku-vzduchu/15261-3
CyberDeath (49)|20.10.2011 20:40
Tak moje pozadavky na vodnika se trochu zmenily vzhedem k tomu ze semi do rukou dostala GTX590.
Momentalne sem posunul cenovou hranici kousek vys a nebudu kupovat novou skrin jen odhlucnim tu soucasnou a radiator namontuju zeshora zvenku na skrin.
Taky to znamena ze si vodnika nadelim az pod stomecek nebo na novy rok.
Ale momentalne sem si udelal dva navrhy -
http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MTk3Mzc6MXwyMDIwOToxfDIxMjI6MXw3OTY6NHwyNTkxOjF8OTYyNjoxfDczMzo4fDE2MTkzOjF8NTE5MzoxfDIwMTMwOjN8

a

http://www.alphacool.cz/Nakupni%20kosik?arg1=MTk3Mzc6MXw4NjEwOjJ8MjAyMDk6MXwxMTc0OToxfDk2MjY6MXw%3d

kdy ta druha moznost semi libi vic protoze za prakticky stejnou cenu dostanu slusny univerzalni blok na CPU kdybych chtel prejit na 1155. A pumpu ktera ma sice prutok nizzsi nez ten enheim ale zato vyrazne vyssi vytlak.

Ale nevim jestli je dobry ten blok na GPU ? jestli chladi i VRM na grafice. Abych si tim fullcover chlazenim vubec k necemu pomohl :-) protoze dva uni bloky by vysly levneji.
Alphacool Support (1563)|20.10.2011 21:37
Dva uni bloky jsou sice levnější než jeden full cover, ale tyhle dvoučipové karty nelze uni blokama chladit...neuchladí se ty další součástky na kartě (mosfety atd). Jediná možnost jsou full cover bloky. Ten Alphacool je zcela OK, není důvod ho nevzít. na co máte v košíku ty BGA pasivy ? Nenapadá mě pro ně využití.

Jinak ta druhá varianta je lepší...
CyberDeath (49)|20.10.2011 23:56
BGA pasivy sou pro pameti z druhe strany karty ... original je tam Backplate ale nevim zdali pujde pouzit i s tim vodnim blokem.
Alphacool Support (1563)|21.10.2011 08:11
Ano půjde použít, tzn ty pasivy nepotřebujete... ;)
CyberDeath (49)|21.10.2011 23:09
Pohorsil bych si o moc kdybych zvoli set od EK se slabsim cerpadlem ?
http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=ODYxMDoxfDIwMjA5OjF8MTE3NDc6MXw5NjI2OjF8NDk4MDoyfA%3d%3d

Podle informaci co sem zistil na netu je to silnejsi cerpadlo vcelku hlucne a stejne bych jej zreguloval na nizzsi vykon kvuli hluku.
CyberDeath (49)|22.10.2011 13:35
Tak sem prave zistil co je za ventilator ve zdroji Yate Loon D14BH-12 ... takze zadny shit od Yate Loon opravdu nechci ... bezel sice potichu ale tak max 2mesice. Tet mu nehorazne vrci mototrek v nizkych otackach a protoze me vadi hluk v IDLE tak je to problem.
Richmond (8084)|22.10.2011 15:23
Magma je do zdroje naprosto ok, jako jeden z mála ventilátorů se roztáčí i na 5v přičemž se dá hovořit i o průtoku vzduchu... Narozdíl od doporučované Noctuy nebo YL (za Papsty/Noiseblockery bys dal skoro dvojnásobek)

edit: jinak třeba tyhle ventilátory dával enermax do zdrojů, při 600rpm neslyšné, ale jak(opakovaně říkám, Magma je krapet lepší. Sice nejsou z Německa takže se na nich Alphacool moc nenapakuje, ale za zkoušku myslím stojí), nebo vyzkoušet nové Apolishe =Enermax+UCTA12N-&min=&max=&o=3/#c231"]http://www.heureka.cz/?h[fraze]=Enermax+UCTA12N-&min=&max=&o=3
Alphacool Support (1563)|22.10.2011 15:52
[quote=CyberDeath;477976]Pohorsil bych si o moc kdybych zvoli set od EK se slabsim cerpadlem ?
http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=ODYxMDoxfDIwMjA5OjF8MTE3NDc6MXw5NjI2OjF8NDk4MDoyfA%3d%3d

Podle informaci co sem zistil na netu je to silnejsi cerpadlo vcelku hlucne a stejne bych jej zreguloval na nizzsi vykon kvuli hluku.[/quote]

Horší CPU blok, horší pumpa...rozdíl to každopádně bude, jestli se to vyplatí to už je na Vás. Pokud nikdy nebudete mít víc než blok na CPU a VGA a radiátor bude vždy v case tak ta pumpa stačit bude, problém by pak nastal pokud by toho mělo být v okruhu víc.
Alphacool Support (1563)|22.10.2011 15:53
[quote=CyberDeath;478017]Tak sem prave zistil co je za ventilator ve zdroji Yate Loon D14BH-12 ... takze zadny shit od Yate Loon opravdu nechci ... bezel sice potichu ale tak max 2mesice. Tet mu nehorazne vrci mototrek v nizkych otackach a protoze me vadi hluk v IDLE tak je to problem.[/quote]

Neporovnávejte OEM verzi Yate s retailem. A pokud umřel po dvou měsících tak je vadný a to se Vám může stát u každého výrobce ;) Ale to už je Vaše věc...
CyberDeath (49)|22.10.2011 17:21
Aha to mate pravdu v tech setech ze je tam i horsi CPU blok sem si nevsiml dekuji za upozorneni.

K Yate Loon podle specifikaci vyrobce http://www.yateloon.com/detail/38839/38839.html
By ten v mem zdroji mel byt kvalitnejsi nez ty prodavane diky kulickovemu lozisku.
Coz me privadi k napadu ze by mohlo pomoci trochu oleje aby nehucely kulicky :-) ... ovsem je to problem ... but reklamuji zdroj nebo opravim/vymenim stavajici vetrak ... stim ze kdybych reklamoval tak kdo mi zaruci ze za 2mesice nebudu tam kde predtim. asi nikdo vzhldem k tomu ze sem tet mel v ruce 750W verzi meho zdroje a tam hucel vetracek od novoty.

Richmond : Tve alternativy sice vypadaji hezky ale prome vcelku prd platne ... protoze by neuchladily zdroj v plne zatezi (ten Yate loon ma CFM az 140 pri max otackach) zatimco tve alternativy konci nekde kolem 60-70CFM
Richmond (8084)|22.10.2011 17:42
Leda, že by měl ten zdroj účinnost 50%... Co to je vůbec za zdroj? 750w na Phenoma a 6950 se mi zdá overkill. Jinak kuličkové ložisko bude vždy hlučnější a více náchylnější na cvakání než kterékoliv jiné

edit: jinak Enermax s tím uchladí přes 1kW zdroj a Vy to s tím neuchladíte??? Těch 140 CFM při 2800rpm a 48.5dB je výsměch :D
CyberDeath (49)|22.10.2011 17:58
Psal sem zdroj drive v tematu - Corsair TX850 V2 ma 80Plus Bronze. A mozna ze by to asi uchladil nekde sem tet zahledl graf ze do 80% zatizeni jede max na 50% otacek a az pak zacne strme stoupat.
A vam se zda 850W Moc ? 650W zdroj mi nechtel CPU utahnout a musel sem bezet na 3.3Ghz bez zvyseni napjeti. !!

EDIT: A take sem psal ze bude v PC GTX590 jen cekam nez ji doveze posta
Richmond (8084)|22.10.2011 18:10
Ne, mě se zdá 750w moc, 850w kua moc ;)

Corsair se sice s Enerme moc porovnávat nedá, ale rozhodující je teplota uvnitř zdroje (především mosfetů, většinou jsou ty kvalitnější provozschopné při 80 stupních), nikoliv "točky" ventilátoru. To, že se ventilátor točí na plné kule neznamená, že je vytížen na 100%. Já bych ho šel reklamovat a vzal bych tišší zdroj - když chcete tiché pc tak se vždy začíná výběrem tichých komponent a ne výběrem předimenzovaného zdroje (které jsou navíc při menším zatížení méně účinné než třeba 625w, hlavně v idle o který vám asi jde nejvíce a kde ty zdroje tráví nejvíc času). Takhle to budete mít o dost pracnější - do zdroje dát čidlo, jiný ventilátor s vyvedeným potenciometrem nebo jinak zapojeným regulátorem a postupně zkoušet při jakých otáčkách bude hluk a teplota ještě únosná. Jinak OC Phenom by mohl mít kolem 150-160w + 300w grafika a do 850w pořád dost daleko...

edit: GTX 590 = 540w + cpu a účinnosti zdroje 87% by měl stačit ErPro 700w (v idlu bude dosahovat nejvyšší účinnosti přes 90%, v loadu klesne na 87%), nemyslíte? Případně PlatiMax 750w, ale ten jsem tu ještě prodávat neviděl
CyberDeath (49)|22.10.2011 20:00
Ne nemyslim si ze sou vase vypocty sptravne spise zcela chybne .. muj phenom ma cca 190W jestli ne vice je to hodne nepovedeny kus (3.8Ghz 1.475V) jestli se tet nepletu tak vami doporucovany zdroj nema jednu vykonou 12V vetev ale 4 mene vykonne coz je problem . Dale moje deska ma jen 4+1 napajeci kaskadu ktera je velmi pretizena a taky velmi zvysuje svou spotrebu to znamena ze s 12V vetve pro CPU vyzaduje opravdu hodne.
A kdyz rikam ze 650W bylo malo myslim tim malo ze neuzivil CPU (klon Forton Black Power ktery ma taky 80+ ucinost)
navic sem mel v sestave 5disku (tet jen 4ks + SSD) ale to je vedlejsi.
A podle vas mam koupit jen lehce vykonejsi 750W model a doufat ze az postavim vodu a zistim ze mi CPU jde pretaktovat vic narazit zase na strop ? Popripade neuzivit grafickou kartu ?

PS: Vnitrnosti zdroje sou vyrabeny u Seasonicu ... a myslim tim skutecne u seasonicu a ne u eurocase jako maji seasonic OEM.

A taky asi zjevne nechapete jak funguji 80+ zdroje v pripade bronze to znamena ze i pri zatizeni pod 25% by mel mit zdroj stale ucinost vic jak 82%

Navic cim je zdroj zatizenejsi tim produkuje vice tepla a co vyprodukuje asi vic tepla 850W zdroj zatizeny na 700W nebo 700W zdroj zatizeny na 700W ? A co nahle spicky ?
Richmond (8084)|23.10.2011 15:43
Co se týče větví tak je celkem jedno jestli má zdroj dvě nebo deset - rozhodující je jejich kombinované max. zatížení. Více větví má proti jedné, silné výhodu v tom, že si dokáže větve vypínat, na každé má ochranu a lépe se vyrovnává se špičkami (zpravidla mají menší pokles napětí na 12v větvi při zatížení než jednovětvové, ve většině případů jsou větve odděleny tak, že první má na starosti ATX, druhá přídavné 12v pro cpu, třetí grafiku atp.). Špičky lépe snášejí tvrdší zdroje a je jedno jestli je nebo není 80+ nicméně v kombinaci se 4 fázovým analog. napájením bych vybíral zdroj s co nejmenším zvlněním - slušně tyto faktory rozebírají na silentpcreview.com, johnyguru.com nebo xbitlabs kde mají k dispozici rychlejší osciloskopy ;)

Rozdíly teplot při zatížení zdrojů nelze jednoduše globalizovat - stručně by se dalo říct, že s rovnoměrně zatíženými všemi větvemi bude zdroj chladnější než když bude zatížená jen jedna (při stejném výkonu). Samozřejmě zdroj x může mít při plném zatížení větší účinnost než zdroj y. V každém případě teplotní rozdíly mezi 82-99% zatížení se pohybují většinou v řádech stupňů, hlučnost ventilátoru a jeho rychlost je otázka logiky regulace (ta je bohužel často zprostředkována jedinou jednoduchou diodou umístěnou na společném heatsinku na němž jsou v horším případě mosfety všech větví takže se ohřeje ikdyž je odběr jen na 5v větvi. V praxi stačí zdroj nechat jet den nonstop a hned se potvrdí jak moc kvalitní regulace je...).

V žádném případě se nebráním rozumné rezervě ve výkonu - konkrétně třeba já bezproblémově provozoval i7 950, GTX580, pár klas. disků + jedno ssd a nějaká ta bižuterie na 525w Enermaxu Pro82 přičemž z původních 850rpm v loadu s GTX260 se otáčky zvedly na 1000-1100rpm s GTX580. Zvolil jsem tedy 625w ProII (50A kombi load) kvůli případnému oc nebo silnějšímu cpu
CyberDeath (49)|23.10.2011 20:26
Dobre,
Ale vyhoda vice vetvi je az u zdroju kde je vykon kolem 1000W a jedna vetev by byla narocnejsi a nebezpecnejsi ... u slabych zdroju si stojim zatim ze vice vetvi je obrovska nevyhoda nehlede nato ze navrh zdroje s jednou 12V vetvi je mene nakladny a pokud je udelany kvalitne tak se zvlnenim a dalsima vecma vyrovna zdrojum s vice vetvemi (kde je ochrana opravdu lepsi) ale pro vykone system ktere se pohybuji nekde v potrebe 500-800W je jedna vetev mnohem lepsi vec.
Mam to sam vyzkousene coz opakuji znova ale tet se rozepisu podrobneji - i kdyz jsem odpojil disky a vytahl grafiku (jel na integrovane) nic se nezmenilo zdroj proste neutahl CPU pri zatezi se vypl = max OC 3.3Ghz a nesmel sem nijak zvedat napjeti = 650W klon Forton Black Power.
To same s 500W Seasonic Energy King OEM .. ktery mel lepe postavene vetve (jen dve) a dostal sem se lehce pres 3.5Ghz a mohl i zvysit napjeti ale tenhle rozdil mohlo zpusobit i to ze to bylo na desce s 8+2 fazovym napajenim ... tudiz nebyla soustava tolik pretizena a nebyly tam takove ztraty.

K onomu zatizeni a rozdilu jen par stupnu - par stupnu je nekdy hodne je rozdil jestli maji nektere soucastky dejme tomu 78°C nebo 85°C ze ? pro nektere je jiz 85°C kriticke = i kdyz u kvalitnich zdroju by byt nemelo protoze pouzivaji kvalitnejsi soucastky vetsinou stavene aby vydrzely pres 100°C - ale i tak se tim snizuje zivotnost zdroje a pokud dane PC jede 24/7 coz v mem pripade casto je (momentalne prumer je cca 20h denne)
Tak se zkrati zivotnost (vykon zdroje) mnohem rychleji a zdroj je jedna z mala soucastek v PC ktera je schopna vydrzet dlouho ale take se brzy (v pripade poddimenzovaneho zdroje s vyhledem do budoucnosti) projevi jeho snizeni kapacity.
Nehlede nato ze i kdyz vezmete velmi velmi velmi kvalitni zdroj treba ten vas enermax tak pri 100% loadu bude vychazejici teplota ze zdroje slusne pres 50°C protoze fyziku nijak neobejdete ... zavisi jen na tom jak si vyrobce vyresi chlazeni a kvalitu soucastek. Muze but dat slabsi chlazeni kvuli tichosti a kvalitni soucastky aby vydzely vetsi teplotu a verte ze kdyz ven fouka 50°C tak nekde uvnit je mistecko kde je klidne i 100°C . Nebo muze osadit hlucny vetra a mizerne soucastky. Nebo muze dat kvalitni soucastky hlucny vetrak ktery do posledni chvile bude na nizkych otackach a tim zvysi zivotnost sveho produktu protoze v posledni chvili jej zachrani pred hroznymi 100°C

A se spatne resenou regulaci mate pravdu ... neni to idealni ale taky zavisi vyrobce od vyrobce a model od modelu ... kdyz kouite nejaky Evolve 500W za 900stovek tak urcite nebude mit idealne resenou regulaci ale kdyz koupite Seasonic S12II-520 za 1600,- verte ze regulaci ma vyresenou dobre.

EDIT: to ale nemeni nic na tom ze v pripade Corsair TX850 V2 co mam v PC bud jde o chybu vyrobce osazenim tim vetrackem kteremu po (myslim ze ho mam 3mesice nejsem si tet z hlavy jisty presne) zacly vrcet loziska ... Nebo sem jen narazil na spatny kus a az se to zhorsi nebo zacne vice vynikat diky tomu ze bude voda a nebudou v PC hucet dalsi veci .. poslu zdroj na reklamaci a aby v tom byl cert aby tohle neuznali kdyz hlucnost zdroje garantuji i na krabici.
Richmond (8084)|24.10.2011 18:05
PC mě jede nonstop (jedno s tím slabším zdrojem zhruba 4 roky, i7 jen rok) a nutno podotknout, že v hodně starém baráku s hliníkem. Uvnitř zdroje jsou součástky dimenzované na nějakých 105° a vzhledem k tomu co má ten zdroj za sebou bych se kvality nebo snížení výkonu nebál (ve fabrice je zahořují při okolní teplotě 50°, zrovna tak třeba Delty v HP/Compaqu/Sun čehož jsem byl několikrát denně svědkem, resp. sám jsem je takto testoval 24h, v podstatě se celý vozík s počítači vloží do klimatizované místnosti a druhý den se jen překontrolují data z diagnostických karet). Zachraňování před přetížením nemá s ventilátorem moc společného, to má na starosti ochrana.

Seasonicy S12 mě moc nenadchly (ventilátory ADDA s ostrými lopatkami, uvnitř hodně prasecky uspořádané, kabely u dvou zdrojů v pcb bez konektorů, místo heatsinků defacto jen dva ohnuté plechy a na nich společně umístěná 5v a 12v větev). S Enermaxem Pro se nedá srovnávat, je z úplně jiné kategorie, srovnatelná je až Xková série (bohužel u ní jsou ventilátory jiné než v Sanya prvních revizích)

Co se týče Corsairu tak jsem měl vedle sebe pouze 750w, která byla hlučnější než ten Enermax (řekl bych, že právě díky ventilátoru, moc jsem ho neřešil - za porušení záruky a jiný ventilátor se to imho nevyplatí). Vlastně je to u Corsair zdrojů poměrně známá věc a zároveň nevýhoda.
CyberDeath (49)|24.10.2011 21:02
Ano ventilator zdroj pred pretizenim nezachrani. .. myslel sem tim ze kdyz uz dejme tomu z 700W zdroje bude tahano 750W vetsina tech kvalitnich to zvladne .. .tak vsechny soucastky dostanou pekny zahul a prave vetsi prutok vzduchu ma vetsi sanci takto pretizeny zdroj uchladit a prakticky diky udrzeni teplot v rozumne mire jej udrzet pri zivote.

U toho S12II-520 mam takovy pocit za spolecne je 3.3V a 5V vetev protoze se vytvari z 12V (220 je premeneno na 12V a az z 12V je pak vyrobeno 3.3 a 5V) V dnesnich zdrojich kdy uz neni takova potreba po vykonych 3.3V a 5V vetvich je to vyhodne = levnejsi vyroba a navrch pro vyrobce ... a moje domenka je (tim si nejsem jist) ze i pro zakazniky by to teoreticky melo byt lepsi -> kdyz neni 3.3 a 5 zatizena tak zbyde na 12V vetvi vertsi rezerva zatimco v klasicke konstrukci tu rezervu z 3.3 a 5V nevezmes protoze sou samostatne.

A ano enermax patri mezi spici ale uz tam nejsou takove rozdily jako driv.

Jinak tet budu rozdelavat PC tak zkusim zdroj namontovat obracene ... bude vysavat teply vzduch ze skrine ven (mam jej na dne skrine) treba jina poloha vetracku pomuze.

Montoval sem tak 750W verzi z AX serie (to same jak TX jen ma navic cable managment) a ta byla vetrakem vzhuru neslysitelna (ale taky kdovi co bude delat za 3mesice) a taky ma mozna jiny vetrak.
Richmond (8084)|25.10.2011 01:33
Právě, že takhle fungovaly staré zdroje - tak dlouho se prohánělo a usměrňovalo 220v přes tranformátory až z toho bylo třeba těch 3.3v. Spotřebovalo se na to více součástek a více trpěly než když se udělají oddělené větve. "Rezervu" nelze brát na úkor jiné větve - prostě buď ten zdroj zvládne odběr nebo nezvládne a vypne se, pokud by bral z jiné větve tak by nejspíš zařvala nejdříve nějaká součástka, která by na tenhle odběr nebyla konstruována ve zdroji nebo naopak v napájeném hardwaru (pokles na jedné větvi a zvýšení na další by se musel prostě projevit, třeba elektroniky jako je 1.8" ssd disk napájený právě z 3.3v větve by to odskákal jako první, nedej bože aby byl zdroj měkčí - to by mohla zařvat půlka počítače)
CyberDeath (49)|25.10.2011 11:38
No vsak jo driv byly 3.3 , 5 a 12V vytvareny samostatne ... dens alespon u tech zdroju s jednou 12V vetvi co sem se dival ... je prevedeno 220 na 12V a teprve potom jen velmi jednoduchym menici(oproti klasicke konstrukci kde to vyzaduje vice soucastek) vytvoreno 5 a 3.3 V.
http://www.hardwaresecrets.com/article/Corsair-TX850-V2-Power-Supply-Review/1298/5
To je konkretne z toho meho corsaira
CyberDeath (49)|26.10.2011 12:11
Tak od osazeni GTX590 je vetracek ve zdroji ticho protoze se nikdy netoci na nejnizzsi otacky :-D ani v idle. Toci se sice velmi pomalu ale odhadem bych rekl ze tak o 200ot rychleji a to vse stacilo k tomu aby nehucel .

Jinak otazka pro AlphaCool support : Vite neco o novych revizich GTX590 ? jak je rozeznat a zdali je fullcover blok z prvni revize kompatibilni s tema novyma ?

EDIT: protoze podle infa prvni revize by mela mit cislo PCB 699-11020-005-501 moje karta ma dokonce 699-11020-005-503B
Alphacool Support (1563)|26.10.2011 19:50
Co máte za značku ? Můžete nafotit PCB bez chladiče ? Protože co jsem ověřoval já, tak celá ta histerie s druhou revizí PCB pro GTX 590 je hloupost, nVidia to několikrát popřela, všichni výrobci, kterých se kdy kdo zeptal to popřeli (EVGA, Asus, MSI, Gigabyte...) tak opravdu nevím...

Viz třeba http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=209833
CyberDeath (49)|26.10.2011 20:33
Point of View .
Foto s demontovanym chladicem. Moc semi do toho nechce to zbytecne rozebirat (zatim kdyz nemusim).
To o popreni nove revize sem taky cetl ... ale take sem nekde cetl oficilani vyjadreni nvidie kdy poprela novou revizi ale rekla ze zmeny (soucastky od jineho vyreboce atd ...) se delaji bezne a nejsou nijak oznamovany.
Tak mozna ze sou tam jen jine kvalitnejsi soucastky ... jen aby nejaka nebyla vyssi nebo nizzsi.

Taky nejde zvednou napjeti ani v MSI Afterburneru ani v Nvidia Inspektoru (0.95V default)
CyberDeath (49)|30.10.2011 20:40
Podarilo semi sehnat tento Radiator http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Xtreme_III_rev2.html?arg1=01060100 a 3ks Scythe S-FLEX SFF21F.
a tento CPU Blok http://www.alphacool.cz/produkt/AquaCool_Stixion_B-400_-_AMD_Edition.html?arg1=0106070605
Samozrejme pro snizeni ceny se budu snazit sehnat zase lehce pouzite veci
Ale pookud by se jiz nic jineho sehnat nepodarilo za rozumne ceny tak premyslim ze zbytek doplnim timhle
http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=MTk3Mzc6MnwyMDIwOToxfDY0Mzg6MXw3OTY6Mnw3MzM6OHwxNjE5MzoxfA%3d%3d
Ty pasivy na pameti tam mam proto ze original na GTX590 je jen plastova krytka bohuzel a pameti se dosti zahrivaji.

a u cerpadla se rozhuduji mezi
http://www.alphacool.cz/produkt/XSPC_X20_450_Pump_Station_12V.html?arg1=010604
http://www.alphacool.cz/produkt/Eheim_AGB_Station_600_rev2_12V.html?arg1=010604
http://www.alphacool.cz/produkt/Magicool_MC-PUMP700_Pump_Station_700_-_12V.html?arg1=010604
Momentalne semi nejvice libi ta XSPC nebo Eheim AGB Station ... ktera je ztech 3 nejvykonejsi a ktera nejtizzsi ?
Dale uvazuji i nad timhle cerpadlem http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-DCP_2-2_12V_DC_Pump.html?arg1=010604 v pripade ze by semi podarilo sehnat expanzni nadobu protoze samostatny nakup by vysel uz drachz nez ty 3 ostatni cerpadla a i kdyz je rozdil jen v cca 200,- tak nevim zdali se ta investice vyplati.
Alphacool Support (1563)|30.10.2011 21:20
To XSPC čerpadlo vynechte, jsou neskutečně poruchové...

Jestli AGB Station nebo Magicool je úplně jedno - výkon je zcela stejný, výhoda Magicool je to, že má přímo vývod na 12V, AGB Station je lepší celkovou kvalitou zpracování ale zase má 12V přes adaptér, který třeba může někde překážet...

Co se týká toho EKWB - těžko říct, mě to čerpadlo přijde pěkně tiché, ale vím o několika zákaznících, kteří si stěžovali na hlučnost. Já jsem měl možnost slyšet jen jeden kus, normálně je do sestav nedáváme a byla to vyjímka, takže buď jsem zrovna slyšel nějaký extra dobrý a nehlučný kus, anebo mají jen každý kus jinak hlučný, a to není moc dobrá vizitka...výkonem by mělo být o trochu lepší než ty Eheimy.