reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kamerový systém

souteh (371)|17.10.2011 17:13
Dobrý den,

řeším zabezpečení prodejny a chystám se nainstalovat kamerový systém.
Nejsem však o tomto okruhu moc obeznámen, a proto bych chtěl požádat o pomoc vás.

Prosím o doporučení kamer a hardwaru potřebného k jejich správě (pokud vím, stačí v podstatě PC) podle následujících požadavků:

1. dobré rozlišení kamer (aby se dalo dobře zoomovat a i poté rozpoznat lidskou tvář)
2. výborný poměr cena/výkon
3. snadná správa

Upřednostňuji bezdrátové kamery, ale pokud z nějakého důvodu bude výhodnější přes kabel, dám si říct.

Pokud nějaká důležitá informace chybí, samozřejmě napište s já ji sdělím.

Předem moc díky za pomoc.
|Mio| (1333)|17.10.2011 19:22
Asi by melo byt dostatecne tohle :

http://www.i4wifi.cz/vnitrni-ip-kamera-1-3-mpix-h-264-sd-wi-fi-bila_d1859.html

Plus na jeden pocitac s velkym diskem nainstalovat k tomuhle dodavany program.
souteh (371)|17.10.2011 19:45
A čím musí být počítač, na který se bude záznam ukládat, vybaven? Kolik zaberou videa dejme tomu ze 4 takovýchto kamer za 30 dní?
|Mio| (1333)|17.10.2011 20:18
Tezko odhadnout, datovy tok je cca 2Mbit/sec, tedy 250 kB/sec zaznamu.

Kamery ale nahravaji jen kdyz je v obraze pohyb.

Osobne bych aspon vzal 2 x 1TB disk, PC by na to melo stacit nejaky 2 jadro aspon 2GHz a 2GB RAM, no ne uplna plecka proste.
astec (1823)|17.10.2011 22:02
[quote=souteh;477499]Dobrý den,

řeším zabezpečení prodejny a chystám se nainstalovat kamerový systém.
Nejsem však o tomto okruhu moc obeznámen, a proto bych chtěl požádat o pomoc vás.

Prosím o doporučení kamer a hardwaru potřebného k jejich správě (pokud vím, stačí v podstatě PC) podle následujících požadavků:

1. dobré rozlišení kamer (aby se dalo dobře zoomovat a i poté rozpoznat lidskou tvář)
2. výborný poměr cena/výkon
3. snadná správa

Upřednostňuji bezdrátové kamery, ale pokud z nějakého důvodu bude výhodnější přes kabel, dám si říct.

Pokud nějaká důležitá informace chybí, samozřejmě napište s já ji sdělím.

Předem moc díky za pomoc.[/quote]

zjisti jaké jsou podmínky pojišťovny
chybí vzdálenost kamery od objektu
světelné podmínky
úhel snímání
pokud je přepážka stoupni si, puč si od fotografa měřák a zjisti jaké jsou světelné podmínky
pokud je to prodejna dtto, ale nutné promyslet kam ji dáš, aby ji druhý nezakrýval
pokud chceš skutečně zjistit tvář pachatele, zapomeň na IP kamery pod 3.000,-
souteh (371)|17.10.2011 22:45
Kamer bych do prodejny rád víc, jde o samoobslužnou prodejnu, takže jsem myslel, že by se kamery daly někam na stěnu a zabíraly by každá jednotlivě vzdálenost asi tak 5-10m.

Světelné podmínky - slunce dovnitř spíš nejde než jde, je nonstop rozsvíceno.

Jakou kameru konkrétně byste doporučil?
Dojigiri (1629)|18.10.2011 08:20
Jinak pokud se bude z kamer nahrávat, tak pokud se nepletu, je potřeba podat žádost o povolení na úřad pro ochranu osobních údajů a toto musí být úřadem schváleno.
gabera (64)|18.10.2011 09:45
[quote=Dojigiri;477556]Jinak pokud se bude z kamer nahrávat, tak pokud se nepletu, je potřeba podat žádost o povolení na úřad pro ochranu osobních údajů a toto musí být úřadem schváleno.[/quote]

Nepleteš se, nahrávka z kamer se považuje za zpracovávání osobních dat, což musí být registrováno na úřadě pro ochranu osobních údajů po splnění řady podmínek pro provoz kamerových systémů se záznamem (viz http://www.uoou.cz ).


[quote=souteh;477519]A čím musí být počítač, na který se bude záznam ukládat, vybaven? Kolik zaberou videa dejme tomu ze 4 takovýchto kamer za 30 dní?[/quote]

Záznam možno uchovávat jen dobu pro nezbytnou na zjištění krádeže atp. - při registraci kamerového systému na úřadě pro ochranu osobních údajů zřejmě neprojde víc než několik málo dnů.
souteh (371)|18.10.2011 18:42
A stačilo by k PC přikoupit pouze nějaký server nebo jak se tomu říká, které by se jen připojilo a všechny záznamy by šly tam?

Jakou kameru byste tedy doporučili? Nebo alespoň značku?
|Mio| (1333)|18.10.2011 20:18
Odkaz na plne dostacujici kameru tvemu ucelu uz jsem ti dal.

Ten PC na ktery se to bude ukladat by mel byt vyhrazen pouze pro tyto ucely a peclive zabezpecen aby se k zaznamum nemohl nikdo dostat. Taky ta wifi sit pres kterou to pojede musi byt oddelena, neverejna a idealne nepripojena na internet. V podstate nejlepsi je wifi karta primo v tom PC jako AP a zasifrovat WPA2.

Plati ze uoou nema problem s tim kdyz se zaznamy uchovavaji vzdy o 1 den dele nez se delaji inventury atp.
maximalne 32 dni.

Taky lze zakon obejit tim zpusobem ze kamery rozostris aby nebyli jasne obliceje a v tom pripade ten system nepodleha registraci a neni zasahem do soukromi zaznamenavanych osob.
souteh (371)|18.10.2011 21:33
Kolega po vás psal, že pokud chci na obrazu rozpoznat tvář, ať neuvažuji o IP kamerách pod 3000,-, tak si to chci ujasnit :) Takže tamta na to myslíte stačí?
durib (1141)|18.10.2011 23:11
Nadhodím jenom takovou myšlenku: požadavek je kamera s dobrým obrazem, která bude trvale pořizovat záznam na PC.
Jestli je i požadavek cena/výkon, proč tedy nevybrat nějakou klasickou s USB? Na co bude drahá IP wifi kamera s detekcí pohybu, alarmem a já nevím co ještě. Pro trvalý záznam USB kamera stačí.
astec (1823)|19.10.2011 00:24
jak píšeš máš tam prd světla..

1. pokud chces, aby jsi zjistil a identifikoval zlodeje, tak potřebuješ mít dobré světelné podmínky, dobré rozlišení, citlivost kamery, správný úhel - musíš vidět do ksichtu, jinak Ti to soud smete. Tedy pokud se chytí....

2. pokud chceš mít záznam postav bez průkazné identifikace nastrkej si tam to co Ti radí a rozmazávej obličeje

3. pokud chceš plašit a dělat bububu na zloděje tak si nakup pár kamuflů, jednu USB kameru, nebo víc, kterou připojíš na obrazovku aby se lidé viděli v krámě, druhou u pokladní, nebo u vedoucího

O právním aspektu už se zde psalo.

Vše je o střízlivém zhodnocení čeho chci dosáhnout a za jaké peníze, ale záleží na požadavcích pojišťovny a zadavatele

Většinou, pokud povaha objektu a požadavky pojišťovny dovolí, se dělá verze 3 bez záznamu

Pár tipů
Kamera IP H.264 ULTICAM D535
POE-100CAMv2
AirLive AirCam PoE-200CAM
IQinvision IQ041

pak něco dobrého, ale to pro Tvoje potřeby není.
EYE-02

jinak bezdrát je relativně dobrý, ale co elektrika? Co POE po UTP?
EditorPO (2819)|19.10.2011 00:55
ako už písal astec

- na spoľahlivú detekciu podľa tváre potrebuješ kvalitné kamery, pod 2Mpix sa už nedá ísť, skôr 5Mpix a viac
- kamera deň/noc, vysoká citlivosť objektívu (0,00x LUX pri F1,2), kvalitný optický zoom, IR prísvit len ako núdzovo, tam už človeka podľa tváre moc nespoznáš
- radšej eth. kabeláž, wifi sa dá zarušiť a máš po zázname, wifi použiť len ak to už inak nejde
- existujú hotové dedikované serverové riešenia, za rozumný peniaz, niekedy výhodnejšie ako postavený PC
- ak chceš monitorovať aj mimo pracovnú dobu, tak v zábere kamery by si mal mať aspoň jednu inú kameru (to preto, aby sa nedali kamery skryte vyradiť z činnosti, kamery sa chránia navzájom)
- diaľkové ovládanie kamier je skôr nevýhodou, všetko sa dá hacknúť
- informuj sa určite v poisťovni, niektoré neuznajú rôzne homemade systémy, potrebuješ montáž certifikovanou firmou
- certifikovaná firma to určite urobí lepšie ako ty
- vždy závisí na hodnote monitorovaného priestoru, od toho sa odvíja investícia do kam.systému, prípadne poplachového systému
- netreba šetriť, neskôr sa to vypomstí
- odhadujem cca 1600-1800€, to ako najnižšia investícia

// klokánku, už som myslel, že spíš :)
astec (1823)|19.10.2011 07:23
[quote=EditorPO;477673]ako už písal astec

- na spoľahlivú detekciu podľa tváre potrebuješ kvalitné kamery, pod 2Mpix sa už nedá ísť, skôr 5Mpix a viac
- kamera deň/noc, vysoká citlivosť objektívu (0,00x LUX pri F1,2), kvalitný optický zoom, IR prísvit len ako núdzovo, tam už človeka podľa tváre moc nespoznáš
- radšej eth. kabeláž, wifi sa dá zarušiť a máš po zázname, wifi použiť len ak to už inak nejde
- existujú hotové dedikované serverové riešenia, za rozumný peniaz, niekedy výhodnejšie ako postavený PC
- ak chceš monitorovať aj mimo pracovnú dobu, tak v zábere kamery by si mal mať aspoň jednu inú kameru (to preto, aby sa nedali kamery skryte vyradiť z činnosti, kamery sa chránia navzájom)
- diaľkové ovládanie kamier je skôr nevýhodou, všetko sa dá hacknúť
- informuj sa určite v poisťovni, niektoré neuznajú rôzne homemade systémy, potrebuješ montáž certifikovanou firmou
- certifikovaná firma to určite urobí lepšie ako ty
- vždy závisí na hodnote monitorovaného priestoru, od toho sa odvíja investícia do kam.systému, prípadne poplachového systému
- netreba šetriť, neskôr sa to vypomstí
- odhadujem cca 1600-1800€, to ako najnižšia investícia

// klokánku, už som myslel, že spíš :)[/quote]

Už jsem zase vzhůru. :sleep:sleep:sleep:sleep:sleep

jeste bych rozvedl svůj příspěvek nahoře. Kamera se musí napájet, tudíž musí tam být elektřina. Proto bych doporučoval pro snadnoou montáž UTP kabely a POE.
Ty hotové komplety jsem nezmiňoval. Nejdřív bych si asi ujasnil co přesně chci. Doporučil bych návštěvu firmy, ne táta a syn, ujasnil si co chci, požádal je o cenovou nabídku. Pozor. Jsou firmy, co Ti do ceny nezapočítají kabeláž. lištovačku a ve smlouvě pak mají cenu komplet dle podmínek na místě.
Takže jsme Ti zamotali šišku. :)
Záleží jen na Tobě co bueš chtít. Ale jestli Tě to uklidní, určitě nejsi sám, kdoi chtěl vybavit kamerama obchod, ptal se v krčmě, Brouků Pytlíků (chrobák vrecko) a pak narazil. Hele většina malých obchodů co se dívám má vyriantu 3, max 2. Velké obchody, nebo tam, kde je vedoucí buzerant, mají verzi 1 a šmírují hlavně zaměstnance
xmarek (1676)|19.10.2011 12:13
[quote=EditorPO;477673]
- na spoľahlivú detekciu podľa tváre potrebuješ kvalitné kamery, pod 2Mpix sa už nedá ísť, skôr 5Mpix a viac
- kamera deň/noc, vysoká citlivosť objektívu (0,00x LUX pri F1,2), kvalitný optický zoom, IR prísvit len ako núdzovo, tam už človeka podľa tváre moc nespoznáš
[/quote]
:thumb Souhlas. Rovnou zapomeňte na kameru typu 1.3 Mpix apod. Ta je dobrá tak na video konference a nebo na nějaké věci pro Web.
Jakmile chcete použít nějaký ten zoom, tak existují dvě cesty. Jeden je optický a druhý digitální. U toho druhého jmenovaného je třeba si uvědomit, že např. u kamery co má rozlišení 1600x1200 je např. u 2xzoom rozlišení okamžitě poloviční a u 4x se o žádné extra kvalitě již hovořit nedá.
|Mio| (1333)|19.10.2011 18:51
Na identifikaci osoby do 10m, coz je obvykly pro vnitrni prostory staci kamerka s rozlisenim 640x480. Pouzivam ji tak se mi to prosim nesnazte rozmluvit.

1.3 Mpix na kterou jsem hazel odkaz, ma dobrou citlivost za horsiho osvetleni, rozliseni staci na identifikaci osoby do 15m, prisvetlovaci diody staci pro identifikaci osoby za uplne tmy do vzdalenosti cca 5m.

2Mpix kamery jsou krasna, ale draha a zbytecna vec do mensich prodejen, baru, restauraci atp.

Normalne pouzivame tyhle kamery jako levne reseni, bez problemu.
astec (1823)|19.10.2011 20:41
[quote=|Mio|;477743]Na identifikaci osoby do 10m, coz je obvykly pro vnitrni prostory staci kamerka s rozlisenim 640x480. Pouzivam ji tak se mi to prosim nesnazte rozmluvit.

1.3 Mpix na kterou jsem hazel odkaz, ma dobrou citlivost za horsiho osvetleni, rozliseni staci na identifikaci osoby do 15m, prisvetlovaci diody staci pro identifikaci osoby za uplne tmy do vzdalenosti cca 5m.

2Mpix kamery jsou krasna, ale draha a zbytecna vec do mensich prodejen, baru, restauraci atp.

Normalne pouzivame tyhle kamery jako levne reseni, bez problemu.[/quote]

Identifikuj si jak a koho chceš. \psal jsem o identifikaci před soudem a tam se Ti s tím vysmějí
|Mio| (1333)|20.10.2011 21:22
Asi nepodnikas v oboru, protoze bys vedel ze tyhle zaznamy nikdy k soudu nepujdou, zlodejicci si hlidaji limity kdy se to stava trestnym cinem. Krom toho tam pak nestaci identifikace ale jedinou sanci je zlodeje zadrzet na miste i se zbozim.

Pokud se jedna o prepadeni nebo loupez tak se pouzivaji zabery od vstupu a presto jsou to jen podpurne dukazy ke svedeckym vypovedim.

Pokud se jedna o vloupani tak identifikace osoby bohate staci a opet u soudu se nadale nepoupuziva zaznam jinak nez jako podpora pro povoleni k domovnim prohlidkam, odposlechum atd.

Zaznamy predavame policii celkem casto, naposledy jsme zaznamenali udajne scizeni vozidla, kde nebylo mozne identifikovat osoby(zamerne male rozliseni aby nebylo mozne poznat oblicej), ale jednoznacne z nej vyplynulo ze vozidlem odjeli 3 mladici ktery u nej hodku stali, povidali si s osadkou sousedniho auta atd, takze z toho jednoznacne vyplynulo ze vozidlo nezmizelo atd, atd atd ...
astec (1823)|20.10.2011 22:49
Nevím co myslíš tím, že nepodnikám v oboru. Jestli myslíš firma táta a syn, tak tam rozhodně ne.

Teď odbíhám od tématu tazatele a opět reaguji na katuše.

***Asi nepodnikas v oboru, protoze bys vedel ze tyhle zaznamy nikdy k soudu nepujdou,
*Budeš se divit, ale záznamy bezpečnostních kamer se u soudu promítají běžně

***Zlodejicci si hlidaji limity kdy se to stava trestnym cinem.
*Není to pravidlem, většinou však ano, souhlasím

***Krom toho tam pak nestaci identifikace ale jedinou sanci je zlodeje zadrzet na miste i se zbozim.
* Tak proč tam dáváš kamery se záznamem?

***Pokud se jedna o prepadeni nebo loupez tak se pouzivaji zabery od vstupu a presto jsou to jen podpurne dukazy ke svedeckym vypovedim.

*Bože bože. V těchto případech se záběry kamer stávají důležitým materiálem pro identifikaci pachatele. Tyto záběry se zkoumají v krim ústavu a na dalších pracovištích. Mohu Tě ubezpečit, ikdyž nepodnikám v oboru, že díky kvalitním kamerám, bylo pár lidí již postaveno před soud. No a pokud vím používají se všechny záběry všech kamer a to jak v napadeném objektu, ale i z okolí, nejen od vstupu.
Ovšem pokud jsou tam sračky, tak je vidět .....

****Pokud se jedna o vloupani tak identifikace osoby bohate staci a opet u soudu se nadale nepouziva zaznam jinak nez jako podpora pro povoleni k domovnim prohlidkam, odposlechum atd.
*Aha takže k identifikaci to bohatě stačí..... To ovšem pouze v tom případě pokud je možno uvažovat o pozitivní identifikaci - ztotožnění pravděpodobné osoby pachatele. Pokud záznam stojí za prd, tak Tě soudce vyhodí, pokud je kvalitní použije se jako důkaz v řízení před soudem.
Jinak si přímo odporujěš s tvrzením z počátku, že záznamy k soudu nepůjdou

Proboha kam na ty bludy chodíš. Nezlob se, ale o práci se záznamy kamer víš prd. Jen to co se dovíš z agentury JPP (jedna paní povídala)

Bohužel se na mně obracejí lidé z firem, kterým experti nastrkali techniku a jsou vysmátí a ti lidé nasraní. A právem.

Proto radím lidem to, co jsem popisoval výše:

1. proč to potřebuji

- chci dělat frajera
- chci mít něco .... abych ...
- pojišťovna to po mně vyžaduje
- když ten pán co mi ty kamery nabízel byl tak hodný
- když mi ten pán vysvětlil, že mi to pomůže

2. Vlastní přístup k věci

-chci mít kvalitní záznam, se kterým mohu pracovat (tazatel píše i o práci s obrazem)
-tak jo, když mi říkáte že bych to mněl mít a to co mi sem dáte, je drahé, ale co se dá dělat
-tak jo, když mi říkáte že by to mnělo stačit, a když mi dáte slevu
-chci dělat bububu

Mohu Tě ubezpečit, ikdyž nedělám v oboru, že než takové sračky tak nic. Případně kamufl. či kameru s přímým náhledem, ale to jsem již psal

Otázkou je však to, čím by se lidé kteří podnikají v oboru živili.

Protože jsme se dostali jinam, než tazatel požadoval, končím tímto příspěvkem svoji účast v tomnto vlákně
|Mio| (1333)|21.10.2011 19:18
Pripada mi to jako bys mu to mermomoci chtel dodat ty, nebo to takhle mermomoci cpes jinym? :-)

No nic, to slohove cviceni bylo na me moc, takze uz taky nebudu reagovat.

K veci: I kdyz tam das teda drahe kamery s vyssim rozlisenim a lepsi optikou, ostatni zustava stejne.

Zaznamove zarizeni by melo byt vyclenene, zabezpecene proti neopravnenemu pristupu a se zaznamem se kde jsou lide se nesmi jakkoli manipulovat.
Pokud nejde o zaznam lze sledovat co se deje na prodejne/provozovne a dle toho jednat.