Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 37

Téma: VPN + síťový disk -> rada pro komplentí realizaci

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Ahoj,
    potřeboval bych sestavit menší VPN firemní síť se záměrem připojovat se v ní na nazdílený hdd.
    Nemám s tímto žádné zkušenosti a proto bych se chtěl zeptat zda existují nějaká hotová řešení, kde je dobrá bezpečnost ( proto volím VPN ) a také jednodušší kompletní nastavení. (Nejsem žádný "server master".)
    Má představa:
    připojím se na svou VPN a následně připojím síťový disk. Privátní IP adresu samozřemostní. Kladu důraz na bezpečnost a pokud to bude možné, přihlášení více HDD do sítě.
    díky za každou radu, jak toto mohu realizovat

B.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele Dojigiri
    Registrace
    Jun 2008

To HDD chceš připojovat jaký a kam? Do nějakýho PC přes USB apod. a to PC bude ve VPN síti?

Osobně na VPN používám OpenVPN (běží bez problému jak pod Win tak pod Linuxem), jeden PC je server a ostatní se k němu připojujou. Pro nejlepší bezpečnost je vhodný si vygenerovat certifikáty pro server a jednotlivý PC.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Ahoj, abych bylo správně pochopeno, já to nechci řešit žádným PC s nastavenou VPN a k němu připojovat disky atd. Zdá se mi to až moc nákladné a problémové řešení a to jak na pořízení, údržbu, celkové nastavení atd.
    Má představa:
    - zakoupit router nebo firewall ( případně jinou krabičku), který umí VPN - s tím, že na ní nastavím (aspoň částečně přívětivě) VPN - přístup - tvorba uživatelů atd., pak do tohoto "zařízení" připojím USB externí disk, který do VPN přidám a znovu nastavím pro daný disk /partition - uživatele atd.
    Ohledně zařízení jsem pro ukázku čerpal zde: http://www.alza.cz/SearchAdvanced.as...n=PriceUp&Pg=0

Případně jsem ještě našel disková uložiště - pokud bych některé takového uložíště dokázalo zřídit VPN tak bych měl nejspíš také vyřešeno. http://www.alza.cz/pevne-disky/datov...s/18851748.htm

Nebráním se jinému bezpečnému řešení pro firemní data, ohledně VPN mi to přišlo jako nejbezpečnější řešení. Proto se ho držím.
    díky za každou radu

Registrace
    Jun 2008

Co se týká routerů tak s tím zkušenosti nemám, jestli existuje nějakej s VPN serverem. Většina routerů co se tak koukám, co deklarujou "podporu VPN", podporuje pouze "VPN pass through", to podle mě znamená že nemá VPN server, ale pouze umožňuje průchod VPN skrz NAT (zřejmě bez dalších nastavení - protože např. pro OpenVPN stačí pouze forwardovat jeden port takže s průchodem NAT není až takovej problém).

Co se týká hotových NAS boxů tam taky nemám přímou zkušenost, když jsem stavěl NAS tak jsem se koukal jako na alternativu na NetGear ReadyNAS (konkrétně tento http://www.lan-shop.cz/netgear-rnd4000-100eus-63473), tam lze doinstalovávat addony (http://www.readynas.com/?cat=36) a lze tam tak údajně rozběhnout i OpenVPN, po instalaci rozšíření SSH root console: http://www.readynas.com/forum/viewto...t=17587#p94810

Já to mám konkrétně tak, že jsem dal OpenVPN server na doma postavený NAS (kam pak lze taky zapojovat disky přes USB, ale samozřejmě je nutno instalovat systém, všechno nastavit atd.), a na routeru forwarduju port, takže se tam dostanu přes internet např. z práce. NAS běží furt takže je server dostupnej pořád.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Diky za tve zkusenosti a napady. No, abych se priznal cekal jsem to trochu lechci zalezitost s tim, ze se opravdu sezene zarizeni, kde bude vetsina predinstalovana - myslim tim, ze to je napriklad na vytvoreni VPN resene, nastavim tedy jen uzivatele, pripojim disk, ktery do zarizeni namapuji a nasledne vytvorim dalsi uzivatele na pristup disku atd.. Tedy, necitim se moc na instalaci serveru a kompletniho nastaveni.
    Pokud jsem tedy dobre porozumnel na routery s VPN muzu zapomenout - ty mi to neresi.. musim tedy pouzit NAS - kde si sice namapuji disk a budu moc mit pristup z internetu na disk, ale bude to jen na zaklade IP adresy a tak si myslim, ze to nebude uplne bezbecne reseni - proto bych volal prihlaseni do VPN a tam nasledne zdileni disku.
    Pokud nikoho nenapada jine reseni - muzes mi aktualne prosim doporucit NAS server do ktereho mam investovat - co napriklad tento? -> http://www.lan-shop.cz/synology-cs-407-63041
    diky

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Jeste me zaujmulo tohle: http://www.alza.cz/patriot-javelin-s4-d243896.htm ale opravdu nevim, zda mi to vyresi muj problem, predpokladam, ze se disk v ulozisti da namapovat ve windous jako sitova jednotka a pristupovat k nemu pomoci jmena a hesla, ale nevim jak moc je to bezpecne a zda to splni vse co potrebuji.
    diky

Registrace
    Jun 2008

No, u těch nevím jestli to půjde, nevím na čem běží a jestli ty NAS boxy umožní nainstalovat VPN server. O tom Netgearu jsem práve našel že to tam jde ale u těch ostatních nevím (záleží jestli se tam dá dostat do konzole a nainstalovat VPN, anebo jestli je nějaký rozšíření na VPN, anebo jestli to má VPN Server už přímo v sobě).

Pokud je to ve firmě, neni už tam nějakej počítač, kterej běží permanentně jako server? Ten by se dal k tomu využít, stačilo by na něj nainstalovat VPN server a připojovat disky k němu.

Co se týká zabezpečení, fungovat by to samozřejmě mohlo přes Windows sdílení (Samba v případě Linuxu), ale celej tenhle "míň zabezpečenej" provoz by šel přes tu VPN, která je šifrovaná, takže by to bylo vcelku bezpečný. Já přes VPN používám nejen sambu, ale i vzdálenou konzoli a VNC.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Ne ne žádný server není. V podstatě vůbec nic. Ve firmě má každý jen NB a telefon a to je v podstatě všechno co k práci potřebujeme. Nyní by nám hodně ulehčilo práci mít všichni přístup na jedno uložiště a protože bych nějakou kvalitnější variantu tak jsem přemýšel o té VPN a zdíleném disku, jednou jsem to tak viděl řešené a tak mě napadlo, že bych to takhle chtěl také realizovat. Jen jsem doufal, že to nebude Žádná složitost, koupím VPN zařízení + externí síťový disk, který do VPN zařízení připojím a tím je v podstatě hotovo.
    Ale bohužel mě překvapilo, že tedy takhle hotové Žádné řešení není, myslel jsem, že to je docela častá záležist a bude něco "před připraveného".
    Každopádně nevím nyní co s tím a jak situaci mám vyřešit :-/
    díky moc
    B.

Starousedlík SHW
    Registrace
    Feb 2008

Četl jsem jen tak letmo, ale pokud sháníš router s USB a OpenVPN, tak při nahrání alternativního FW je dobrý tento: http://www.svethardware.cz/forum/sho...ghlight=1043nd

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Konkrétně nepotřebuji router, jakékoliv zařízení na kterém rozjedu plnohodnotně VPN a připojím k němu třeba NAS s diskama, které nazdílím.
    Jako klient se přihlásím do VPN a pak si připojím síťovou jednotku z NAS serveru.
    Beru toto řešení jako bezpečné a pohodlné - dostačující pro cca 10 klientů (menší firma), potřebujeme mít společné dokumenty atd. s bezpečným přístupem odkudkoliv.
    A čekám jednoduché nastavení abych to zvládl, tedy hledám něco aspoň částečně připraveného.
    Myslel jsem, že to dokážu třeba s http://www.alza.cz/netgear-fvs318g-prosafe-d232683.htm - neřešil jsem nastavení :-(
    Nebo jsem třeba ještě našel - http://www.alza.cz/cisco-wrvs4400n-eu-d217129.htm
    ČEkal jsem, že výběr takového Řešení bude jednoduchý, ale vůbec se neorientuji v tom co co umí, co konkrétně splňuje tyto požadavky a je nejlepší na takové Řešení..

Prosím o rad co zakoupit ohledně té VPN a jaký NAT server zakoupit. Wi-Fi router mám, tedy nemusí to být router, ale je to jedno, rád si připlatím za kvalitu a pohodlnější nastavení a především spolehlivost!!

díky moc!

Starousedlík SHW
    Registrace
    Feb 2008

Problém je, že potřebuješ "plug and play (and forget)" zařízení. Zároveň přímo nechceš server. Pokud se nechceš zabývat učením "síťařiny", možná by bylo lepší si na to někoho zaplatit.
    Nejlevnější řešení jsem napsal, používám jej k plné spokojenosti. NAS s VPN jsem nenašel (ale moc jsem nehledal...). Pokud nechceš experimentovat, pak bych vzal router s VPN a nějaký NAS.
    EDIT: NAS a VPN- http://wiki.nas-portal.org/index.php...penVPN_on_QNAP (ale opět se v tom musíš povrtat).
    Naposledy upraveno uživatelem durib: 20-10-2011 v 23:42

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

Ahoj,
    dobrě rozumím, tak kdybych volil variantu aby mi někdo složil jednoduší server na VPN + nastavení + připojení NAS serveru - máte doporučení na jakou společnost se obrátit? (Jsem z Prahy).
    díky

Obyvatel SHW
    Registrace
    Feb 2011

Možná by pomohl NAS od Synology a jejich balíčky DSM.

Občasný diskutér
    Registrace
    Jul 2009

díky za tip! To nevypadá vůbec špatně! Máte s tím někdo nějaké skušenosti? A to jak s tou VPN tak celkově s NAS od Synology?
    Ještě se rovnou zeptám - jaké disky je do NAS nejlepší kupovat? Preferuji WD, ale nechám si poradit.
    Zatím to vypadá, že to splňuje vše co potřebuji, rád bych nakoupil hned v pondělí včetně disků.
    díky
    Naposledy upraveno uživatelem batthead: 22-10-2011 v 18:12

Obyvatel SHW
    Registrace
    Feb 2011

Synology používám v práci na BackUp, běží mě tam Wikina a je vložena do domény. Zatím běží bez nejmenších problému. Doporučuji disky WD z edice RAID. Je tady jenom drobná potíž. V Thajsku byly záplavy, vyplavilo to továrny WD a ceny šly nahoru. Obyčejné HDD bych nedoporučoval, přece jen jsou tam vyšší teploty a u NAS se předpokládá provoz 24/7.
    NAS běží na Linuxu a zatím jsem nezaznamenal pád systému. Pokud má připojený doporučovaný záložní zdroj umí se vypnout a zapnout při výpadku napájení.

Když jsem si přečetl co jsem napsal, skoro jsem to zase smazal. Vypadá to jako bych je prodával.

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Externí HDD: Síťový disk
    Od Zoidik v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 14-08-2013, 22:35
  2. iomega externí síťový disk
    Od Sunshine v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 14-02-2013, 12:40
  3. Jak rozdělit síťový disk?
    Od jarek09 v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 27-01-2013, 18:01
  4. Externí HDD: Jak defragmentovat síťový disk
    Od BADMOPAR v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 08-06-2009, 14:13
  5. NAS: Nejrychlejsi sitovy disk (NAS)?
    Od aleq v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 01-09-2008, 10:00