reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Inkoust a multifunkce v kanceláři

Redakce (5)|21.10.2011 11:00
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Inkoust a multifunkce v kanceláři[/SIZE]



Využití inkoustových tiskáren a multifunkčních zařízení v kanceláři - je to chiméra, nebo trend posledních měsíců?

V posledním roce došlo v západní Evropě k výraznému nárůstu počtu instalovaných inkoustových zařízení v malých a středních firmách. Hlavním lákadlem je výrazná úspora nejen nákladů na tisk, ale i na energii, která se spotřebovává při tisku i v dalších módech (power save, sleep). V České republice je náběh výrazně pomalejší. Proč? Může za to nedostatečná osvěta, nebo jen pokračující nedůvěra v inkoustovou technologii?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Neregistrovaný (0)|21.10.2011 12:55
Zřejmě v západní Evropě je cena inkoustových kartridží výrazně nižším než u nás. Inkoust na běžný tisk si soukromá firma nemůže dovolit. To tak leda státní, kde nemusí koukat na kdejakou korunu, vytaženou s kapes daňových poplatníků.
George eLzyx (85)|21.10.2011 13:05
já technologii kapalného inkoustu již úplně odepsal. Za celou dobu provozu mi přinášela jen starosti a vysoké náklady. I jen jako home-user jsem přešel na barevný laserový tisk a jsem spokojen. Samozřejmě fotky z toho nejsou úplně cool, ale aspoň mě to donutí jít do labu, kde mi je za pár šupů udělají kvalitní (ani ten inkoust proti tomu není žádné terno).
A multifunkční zařízení? V kanceláři asi ano, doma raději ne.
Noxikk (0)|21.10.2011 13:56
Na inkoust uz bych se uplne vykaslal. Je to neskutecne drahe a navic to muze zaschnout. Zlaty jehlicky. Jo kdyby stal litr inkoustu 100 Kc primo od vyrobce tiskarny, bylo by to o necem jinem.

Pro multifunkce plati to same, pokud je pod tim inkoust, jedna se pro me vlastne jen o scaner. A jestli existuji cenove dostupne multifunkcni lasery si ted nejsem jist.
drk22 (5)|21.10.2011 15:59
Inkoust nebrat. Má to drahej provoz a tendenci zasychat... Zlatá levná bw laserovka co teď mám..
butti (2)|21.10.2011 17:13
Atramentové tlačiarne sú nákladne na tlač a sú aj menej spolahlivé (zasychanie trysiek atď.). Ale v poslednej dobe prišlo na trh niekoľko dobrých kúskov. Napríklad taká HP Officejet PRO 8500 určená do kancelárie. Stojí okolo 200 Eur. Čierna náplň 940XL (originál) vystačí na cca 2200 strán a stojí do 25 Eur. Farebné majú kapacitu po 1300 strán (cyan, magenta, yellow) každá. Jedná stojí okolo 18 Eur.

Dokonca sa v tomto modele dá vymeniť aj tlačová hlava v prípade poškodenia (je ju bežne dostať v obchodoch.

V nákladoch sa určite vyrovná (ak nie prekoná) aj drahšie laserové tlačiarne.

Aký máte na ňu názor ?

Poznáte nejakú inú alternatívu na lacnú (ekonomickú) tlač ?

Čo sa týka čiernobielej tlače, tak používam Minoltu 1350W a nedám na ňu dopustiť. Stála 70 Eur a toner na 6000 strán stojí cca 35 Eur (kompatibilný)
arkij (90)|21.10.2011 18:06
Ono záleží na tom v jaké kanceláři.

My se živíme projektováním a tak máme více druhů výstupních zařízení (tiskáren) a každý z nich má své specifické využití.

Běžné kancelářské výstupy - ČB Laser A4
Větší množství A4, specifikace, detaily a menší výkresy - ČB Laser A4/A3 (kopírka zapojená v síti)
Technické výkresy - velkoformátový barevný plotr (inkoust) A0+
Prezentační tisky, běžné fotky apod. - barevný laser A4
Prezentační fotky - inkoust A3 a inkoust A4 + speciální papíry
Potisk CD a DVD - inkoust a příslušná média

Dříve jsme měli ještě samostatný scanner, poté co se odebral do věčných lovišť byl nahrazen multifunkcí současně s tiskem A4 fotek a potisku médií.

Každý ten tisk chce svoje a právě ta diverzifikovanost umožňuje držet náklady na rozumné výši současně s tisky v té které potřebné kvalitě.
slavcok (1)|21.10.2011 19:18
Ja využívam funkciu "Continuous Ink Supply System" na mojej tlačiarni. Len odporúčam.
odb (505)|21.10.2011 22:06
Konecne trochu zaujimava vikendova diskusia.

Tie skusenosti by zaujimali aj mna.
Planujem do firmy zakupit jednu atramentovu na skusku a ak sa osvedci, tak aj zvysne pojdu na atrament. Bud HP OfficeJet Pro 8000 alebo Epson WorkForce Pro WP-4015 DN. Obe vyzeraju zaujimavo. Naklady budu urcite nizsie ako laser. Original cartrige su cenovo porovnatelne s alternativnymi tonermi do laseru a o spotrebe nehovorim 35W vs 400W a viac hovori jednoznacne. Atramentove tlaciarne maju aj vyhodu v jednoduchosti konstrukcie oproti laseru. Otazna je kvalita a trvanlivost tlace voci laseru. Jednoznacne fandim atramentu.

Otazna je spolahlivost a kvalita tlaciarni za tak nizke ceny.

to drk22: drahy provoz a tendencia zasychat. Tu sa ale bavime o inom segmente. Skus si porovnat obe mnou menovane tlaciarne s porovnatelnym laserom a uvidis, ze oba tvoje argumenty v tomto segmente stracaju opodstatnenost.

Osobne mam velke skusenosti s atramentom pouzivanom pri mensom objeme tlace. S original naplnami neboli s nimi skoro ziadne problemy. Okrem problemu s nadobkami na odpadny atrament pri lacnych canonkach. Samozrejme ak tlacis raz za uhorsky rok, tak samozrejme, ze ti zaschnu aj originaly.
najspolahlivejsia atramentova tlaciaren bola jednoznacne Canon BJC4400, nasledne HP tlaciarne dost vydrzali len naplne boli drahe.
rosta.riha (2)|21.10.2011 23:11
Používali jsme v kanceláři (čtyři lidi) multifunkci HP Officejet Pro L7780. S činností a náklady spokojenost. K dispozici byla i dost podrobná analýza používání tiskárny. Měsíčně jsme tiskli asi 500-700 stran ČB, příležitostně plnobarevné marketingové materiály cca 100 stran (reklamní předměty samozřejmě profesionální dodávkou). Po třech letech (po záruce) odešly tiskové hlavy, v záruce byl vyměněn přídavný zásobník (byl součástí vybavení).
Nejoceňovanější vlastnosti: oboustranný podavač skeneru, oboustranný tisk, síťové skenování do nastavených síťových složek (připojení WiFi i LAN), tisk obálek a vůbec tisk na jiná média než běžný papír lze řešit tak, že běžné tiskové úkoly jsou směřovány pouze do konkrétního "standardního" zásobníku a pokud dojde k jeho vyčerpání, nezačne brát tiskárna média speciální ze zásobníku druhého (obálku, prezentační papír a pod.), rychlost tisku v kvalitě draft (standardně používaná, mimo propagačních materiálů), tříletá záruka.
Člověk si řekne normální očekávané vlastnosti. Za 6 tisíc jsem hledal, ale laserová tiskárna s rychlou reakcí a s těmito parametry se podle mě nedá najít (rozuměj nenašel jsem). Vybral jsem nakonec nový model HP Officejet Pro 8500A Plus (v nabízených variantách jsou drobné rozdíly, je třeba si dát pozor). Musel jsem ještě dokoupit druhý zásobník. Původní je repasována (1000 Kč za tiskovou hlavu, tedy 2000 Kč celkem). Ještě mě zaujala řada Epson WorkForce, zvítězil ale požadavek na oboustanný podavač skeneru (pozor, podle podory HP pouze jeden model). Tolim moje zkušenosti, s pozdravem Rostislav Říha.
Woyta (284)|22.10.2011 08:52
Vzhledem k mnozstvi tisku se nam ve firme vyplati pronajate laserove Ineo 421.
Odpadaji tak naklady na opravy a udrzbu. Pripadne odstavky trvaji kratsi dobu.
Neregistrovaný (0)|23.10.2011 09:31
Mi máme v práci Ricoh - čb laser. Tiskneme cca 5000 stran měsíčně. Myslím si, že by to ani inkoust nestíhal co do rychlosti. Co na ní, ale oceňuji nejvíce je možnost barevného skenu do vel. A3 s podavačem pro oboustraný sken a možnost vybrání si do jaké mailové schránky ho pošlu. Od té doby se u mě snížil tisk na papír o cca 80%. Opravdu nelžu. Tisknu jen pro zákazníky a vše co přijde z venku pro mě si naskenuji a zařadím do své elektronické řízené dokumentace, kterou mám navíc stále při sobě :-) nebo je sdílím. To je fakt super a doporučuji.
Brouk (13)|23.10.2011 11:51
V poslední expertiádě se tu Epson snaží vyzdvihovat svojí řadu WorkForce, ale já tomu nějak nevěřím. Možná že je fakt dobrá, ale laser vnímám jako sázku na jistotu. Přicházím do styku s řadou tiskáren a z "inkoustovek" mi přijde silně OK nějaký Xerox, ale ten jede na pevné inkousty a je to hračka za dvacku. Pak mám dobré zkušenosti s plotry od HP. Sice je to taky inkoust, ale mašinka ha hodně přes kilo. Prostě jiný level.

Viděl jsem i firmy, co za dva roky, totálně zrušili barevný laser, ale ta tiskárna byla silně poddimenzovaná. Tonery a válec tam měnili častěji než leckterá kancelář inkousty. Teď se trošku poučili a dali do toho 2x větší kasu než posledně, tak uvidíme.
odb (505)|24.10.2011 20:34
[quote=Brouk;478127]V poslední expertiádě se tu Epson snaží vyzdvihovat svojí řadu WorkForce, ale já tomu nějak nevěřím. Možná že je fakt dobrá, ale laser vnímám jako sázku na jistotu. Přicházím do styku s řadou tiskáren a z "inkoustovek" mi přijde silně OK nějaký Xerox, ale ten jede na pevné inkousty a je to hračka za dvacku. Pak mám dobré zkušenosti s plotry od HP. Sice je to taky inkoust, ale mašinka ha hodně přes kilo. Prostě jiný level.[/quote]

Kazdy vyzdvihuje svoje vyrobky, to je normalne. Ja zase fandim atramentu v segmente malych pracovnych skupin. Tam ma sancu zaujat a byt konkurentom lacnym laserovkam. Ziadna tlacova technologia nieje dokonala a kazda ma svoje vyhody. Mna stale zaujimala atramentova tlaciaren pre male pracovne skupiny ale az teraz su dostupne zaujimave modely za rozumnu cenu.
Xerox pouziva uplne inu technologiu, skor je to vosk ako atrament.
111 (0)|26.10.2011 15:05
Officejet 8500A a 8500A plus mají nízké náklady na stránku, nevím co si tady někteří vymýšlejí :). Když nevím, tak mlčím! 0.20k4/ 5% A4 ČB a 0,70-1,40kč 5% A4 bar. Tiskov0 hlavy se dají taktéž vyměnit. Jediná nevýhoda je, že musíte alůespoň něco jednou za tři týdny vytisknout.
Neregistrovaný (0)|31.10.2011 18:57
Inkoust je na houby, drahé zasychá to. Měl jsem jich několik. Koupil jsem do práce nejlevnější síťovou multifunkční ČB tiskárnu od HP a od té doby mám svatý pokoj. Toner bereme repasovaný. (I když už to není taková úspora jako dříve) Barevné věci tiskneme externě.