reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASUS F3 - kondenzátor na základní desce

mrdead (28)|25.10.2011 17:25
Dobrý den,
měl jsem na notebooku ASUS F3Jc vyviklaný pant od displeje. Díky němu se Flexo kabel, co tudy vede, částečně odpojil z konektoru na základní desce. To způsobilo, že v notebooku luplo a zčernal displej.
Po bližším zkoumání jsem zjistil, že displej zobrazuje, jen podsvětlení není funkční. Ntbk jsem tedy rozdělal a zjistil, že je na desce odpálený malý kondenzátor. Hned vedle konektoru pro flexokabel. Usuzují, že je kondenzátor nutný pro napájení invertoru (podsvětlovací trubice).
Na netu jsem vyhrabal servisní manuál kde jsou veškerá el. schémata k danému typu. Ale nedokáži z nich vyčíst o jaký kondenzátor se jedná (parametry).
Psal jsem do oficiálního asus servisu, ale psali, že mi tento údaj nemohou zdělit.
Kondenzátor si dokážu vyměnit sám, jen bych potřeboval znát jeho parametry.
Vím, že by zřejmě stačila stejná nefunkční deska, ze které bych si ho odpájel, ale momentálně jsem po bazarech nic nesehnal.
Nedokázal by někdo vyčíst ze schématu který kondík to je? Je jich tam více typů.

Myslím si, že by to měl být 0,1uF/16V (pouzdro 0402), případně 47uF/6,3V. Nejsem si však jistý.


Poloha kondenzátoru na desce:





Stránka ze servisního manuálu:

62kokos (156)|25.10.2011 19:11
Nevím co ti není jasný na schématu. Máš tam dva kondenzátory 100nF/16v (0,1mikroF)na střídavé napětí keramický a 47mikroF/6.3v elektrolit ( +/-kontakty).Keramický je odrušovací , eletrolit pomocný vyhlazovací 5voltové větve , která pokračuje ke konektoru.Ta L82 je tlumivka. Jak ten kondenzátor buchl tak tu větev
zkratoval, ( spojil se zemí). Bude to určítě elektolit. Odpájej ten vadný kondenzátor,ten displej by měl naskočit
i bez něho.

.
mrdead (28)|28.10.2011 17:36
Odpájení buchlého kondíku nepomohlo.
Podsvětlovací trubice stále neběží. Invertory mám dva - jeden původní a jeden náhradní, který je jistě funkční. Vyzkoušel jsem napojit oba a ani na jeden nedával na výstupu žádné napětí (má být 1500V). Tudíž problém je někde před invertorem. Flexokabel mezi invertorem a zákl. deskou je nepoškozený, piny na konektorech jsou taktéž ok.
Nezpůsobuje nefunkčnost chybějící kondenzátor? Je jisté, že by to mělo jít i bez něj?
mrdead (28)|15.5.2012 12:53
Lze identifikovat typ součstky i podle okolního označení na základní desce? Některé součástky jsou v hranatém "chlívečku" a ta která mi buchla má dvě protější strany zaoblené.
Zjistil jsem, že větev co jde z pinů 2 a 4 dává těch 5V, takže tam problém nevidím.
mrdead (28)|20.5.2012 19:12
Může být odpálená součástka i něco jiného něž kondenzátor? Součástka totiž nejvíce připomíná keramický SMD kondenzátor, ale nejsem si jistý zda nemají obdobná pouzdra i jiné součástky.