reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chlazení v nejlevnější skříni

hanx (130)|2.11.2011 22:27
Zdravím pánové, potřeboval bych poradit jak vyřešit airflow v mé skříni http://www.alza.cz/pocitacova-skrin-kme-miditower-atx-cx-8062-d66348.htm , aby to bylo efektivnější. Zkoušel jsem už hodně moc způsobů a nevím už, jak to udělat líp. Můj hlavní problém jsou zvýšené otáčky ventilátoru zdroje při hrách a celkově se mi zdá ventilátor zdroje to nejhlučnější, mám takovou obavu, že to je tím, že nasává příliš teplý vzduch. Taky bych asi potřeboval pomoct cpu i gpu chladičům.

Chladič procesoru je AC Freezer64pro s větrákem vyměněným za "uzavřený" 8cm

Bohužel mám jeden IDE disk a jeden SATA, před nimi je místo pro 12cm fan, který mi ale teplotou do teď nijak nepomáhal (krom toho, že jen přidával hluk) takže momentálně ho tam nemám. Na bočnicích žádné ventilátory nemám a vzadu mám jeden 8cm INTAKE fan, který fouká v podstatě přímo proti procesoru - když tento fan dám jako OUTTAKE, tak se teplota CPU v zátěži zvýší v průměru o dva stupně (zajímavé)

Díky za všechny potřehy, rady nebo alespoň za nasměrování.
Salamander (6177)|2.11.2011 22:37
Udelal bych to klasicky, vepredu intake, vzadu outtake
ona ta skrin je uprimne dost mizerna ... minimalne bys ale mohl vyrezat ty mrizny od vetracku, to by mohlo pomoct

a pokud mas ve skrini puvodni zdroj, urychlene bych se podival po necem kvalitnejsim :)
ImgW.jpg
NHKG (1136)|2.11.2011 22:38
Zdroj tam je ten Seasonic?
Bez bočnic si to zkoušel?
Peníze na normální skříň by se nenašly?
Přelepit díry na bočnicích jsi zkoušel?
Jaká je teplota CPU v zátěži?

Osobně bych vyřezal mřížky kolem ventilátorů, oba zapl tak jak mají být (přední intake, zadní out). Možná se ti zvýší o stupeň teplota CPU, ale do zdroje pude studenější vzduch.
hanx (130)|2.11.2011 23:14
Ano zdroj je ten seasonic v popisu

Tak jak píše Salamander jsem to zkoušel a bylo to nejhorší řešení, nevím proč to tak bylo, ale bylo to tak. Asi kvůli tomu, že vzduch se přes ty dva disky, IDE kabel a ostatní kabely tam vůbec nedostane. Bohužel s kabely toho moc nenadělám a snažím se je co nejvíc uklidit. Možná že ten 12cm noname fan je špatný, ale neřekl bych, že to je tak hrozný.

bez bočnic jsou teploty stejné a hluk samozřejmě vyšší, peníze na normální skříň bohužel nejsou, to by vyžadovalo alespoň 1500 - 2000 abych se někam pohnul a vzhledem k cenám ostatních komponentů to nevidím jako ekonomické (jinými slovy za takovou investici mi to nestojí)

teplota cpu v zátěži je kolem 51 stupňů teplota gpu 54 stupňů

Taky přemýšlím, jak levně pomoci chlazení GK, ten malinký větráček to tam je, mi nepřijde nijak dobrý

edit: taky jsem přemýšlel o vytvoření vzduchového tunelu jen ke zdroji, ale bohužel nevím jak a kudy, jelikož mezi cpu chladičem a zdrojem jsou asi jen 4 cm místa
NHKG (1136)|2.11.2011 23:28
Skříň ti vydrží déle než to PC, klidně na několik dalších sestav, pokud koupíš nějakou kvalitní.
Tunel je ti s freezrem nanic.
Pokud máš teploty pod 60°C v zátěži, tak bych moc neřešil chlazení, jenom ten hluk. Chtělo by to ověřit, že zdrojem hluku je skutečně zdroj. Největším zdrojem hluku totiž obvykle bývají BOX chladiče a disky.
hanx (130)|2.11.2011 23:38
box chladič nemám a větrák běží pořád stejnou rychlostí (není PWM). Větrák na grafické kartě běží v klidu na 40% a v zátěži na 44% a rozdíl je neznatelný. Disky nevím, myslím, že tohle je typický zvuk větráku, co slyším že se zvýší při náročnějších hrách. Mám za to, že to je fakt ten zdroj, nevím, co jinýho by to mohlo být.
Salamander (6177)|2.11.2011 23:53
No, mozna by teda taky pomohlo uklidit ty kabely ... jestli je v ceste vzduchu klasicke ploche IDEcko, moc to tomu asi neprospiva
hanx (130)|3.11.2011 00:43
bohužel víc ty uklidit ty kabely fakt nejdou. Zkusím vyřezat všechny ty mřížky. Jinak novou skříň se mi nechce kupovat taky proto, že se bojím, jestli by mi to vůbec nějak pomohlo. Napadá mě ještě vyměnit větrák ve zdroji, ale to bych asi zbytečně přišel o záruku. Nedá se nějak otestovat, jestli ten zdroj není nějak vadný a nepřehřívá se příliš? Vzpomněl jsem si, že předtím jsem měl zdroj eurocase 550w a ten byl o dost tišší. Teď už je to debata trochu mimo téma skříně, ale určitě mi poradíte:-)
lavjoy (1628)|3.11.2011 07:20
Ty teploty nejsou nijak drastické.Spíše bych sehnal kvalitní tiché větráčky,i AC by byli dobré(nejsou drahé).Desku máš ASUS,tak není problém nastavit v biosu regulaci,tak aby bylo "ticho" k obrazu Tvému.
Na kabely použít stahovací pásky a nepotřebné se snažit dostat dozadu za disky a za desku.Možná sehnat někde kulatý IDE kablik.
Když tak sem hoď fotku
62kokos (156)|3.11.2011 08:09
Bedna je dobrá, ale chlazení je katastrofální. Přes ten zdroj jde všechen ohřátý vzduch,
a proto řve ventilátor jako pavián. Řešení je jednoduché: Do zadu skříně osadit 12cm
ventilátor nasávající vzduch ze skříně, otáčky 1000-1200. Do předu nic nedávat, na
bočnici vše zalepit, ponechat dole asi tři řady vylisovaných otvorů, vzadu vytáhnout jednu záslepku pod grafickou kartou aby měla přísun studeného vzduchu, ve předu skříně vylomit
záslepku naproti chladiči procesoru.