reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Živý systém?

Petr S. (1220)|4.11.2011 12:06
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Živý systém?



V dnešní době lze různé systémy provozovat též přímo z přenositelných médií. Používáte také live systémy a k jakým účelům? Je to Windows či Linux? Máte potřebu si live systémy přizpůsobovat a pokud ano - dokážete to? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
alfah4ns (1040)|4.11.2011 12:11
Ne, používám pouze nainstalovaný OS. Live verze jsou pomalé. Možná se situace změní s masivnějším nástupem USB 3.0, ale to zatím bývá málokde.

jediný případ, kdy používám live OS, je pokud mám nějaký problém (poškozený HDD, atd..), pro otestování, záchranu dat, atd.
Richmond (8084)|4.11.2011 12:18
Ano, používám Windows/Linux/OSX jako nepostradatelnou pomůcku při méně náročných servisních zákrocích. Jako plnohodnotný systém jsou bohužel poměrně nepoužitelné a defacto zbytečné.
czhunter (775)|4.11.2011 13:36
Na základní desce něco takového mám (myslím že to mají všechny desky s EFI), ale nepoužil jsem to a doufám, že nebudu muset :)
Richmond (8084)|4.11.2011 14:36
Jestli myslíš Splashtop linux, který dává Asus (měly by to mít i některé starší kousky od MSI leč nikdy jsem takovou v ruce nikdy neměl) na některé desky tak to není live os, ale předem zkompilovaná distribuce s ovladači na konkrétní desku ;)
shasler (48)|4.11.2011 14:49
Operační systémy spouštěné z přenositelného média nepoužívám. Mimochodem ohledně názvu "Live" to vypadá, jako by operační systémy na pevných discích nebyly "Live". Co vím, tak právě OS na pevných discích jsou více "Live" jak ty na přenositelných médiích. Co je Live na OS, který je vypálen na DVD?
lglh4020 (69)|4.11.2011 14:52
Používám Ubuntu jako diagnostiku, v případech nefunkčnosti OS, podivného chování zařízení pod winem atd.
Henkye (5)|4.11.2011 15:01
Live pouze pokud tomu nefunguje boot ze sítě, nebo je to můj vlastní komp. Jinak na servis diskless ubuntu - plnohodnotnej linux s harddiskem na serveru.
Co je Live na OS ?
Dobrá otázka. Neni to myšleno jako živé vysílání ? Jakmile se to jednou odvysílá/spustí, už to nejde změnit.
jarod72pm (46)|4.11.2011 18:02
Pokud to někdo potřebuje k práci pak ano, ale jak jsem hledal využití doma či mimo domov tak jsem nenašel ,už k vůli tomu že ten notebook všude utáhnu a tam to je komplet co potřebuji.
Neregistrovaný (0)|4.11.2011 19:56
na jednom USB HDD mám Windows 7 32bit pro různé testovací účely. Po různu opravuji notebooky a počítače, a ne vždy mám k dispozici původní HDD (uživatel si chrání data atp.), případně ne vždy je vhodné používat původní disk (virová nákaza, obnova smazaných souborů atp.)
A samozřejmě abych ušetřil, tak jsem nechtěl kupovat nový disk v SATA provedení, takže používám starý PATA disk s USB redukcí.
Systém je v .vhd balíku, takže jej lze kdykoliv snadno obnovit, aby nedocházelo k šíření případné virové nákazy.
George eLzyx (85)|4.11.2011 19:58
sakra jsem nebyl přihlášen. To nad tímto příspěvkem je můj "výplod". :mistake
miniprog (38)|4.11.2011 20:06
Kdysi jsem něco takováho vyzkoušel, ale nebylo mi to k ničenu. Jednalo se o nějaký Linux a samozřejmě nic podle mých představ. Tak jsem to vyřešil jinak. Na druhém větším disku jsem ponechal partition se stejnými Windows jako jsem používal. Když se mi něco "vysypalo", nebo jsem chtěl v Neru zálohovat systém, přepnul jsem v biosu disky a nabootovalo to obráceně do nouzové instalace se zálohovacími programy. Dnes to už nedělám a používám kupodivu něco, co se dá možná označit za Live Systém. Je to bootovatelný zálohovací systém Acronis založený na Linuxu. Není to sice plnohodnotný univerzální systém, ale slouží přesně k tomu, k čemu jsem to kdysi potřeboval...
Petr S. (1220)|4.11.2011 23:14
Na diagnostiku poškozeného používám spíše utilitky z Hiren's Boot CD, nicméně občas se nějaká ta možnost spustit si Live distro hodí. Pracovně pak využíváme Debian Live - je to nainstalováno na speciálních routerech, které si základ sytému, který pro ně připravíme, natáhnou z CF karty a sem ukládají i pozměněné soubory, aby se po vypnutí routeru neztratily. Router totiž nemá žádný disk, pouze zmíněnou CF kartu. Používá to hromada prodejen obchodní sítě, o kterou se staráme, a pracuje to už bez výraznějších komplikací několik let :)

V současnosti vytváříme novou distribuci kvůli změně hardware v novější verzi routerů (stará flash nám u nich nefungovala) :)
MartyMcFly (222)|7.11.2011 14:46
Zdravím,
Čas od času si vyzkouším nějakou tu verzi nějaké distribuce Linuxu, kterou nechci instalovat. Jen se na to pěkně podívám, vyzkouším .. a je to OK. Rychlost takové distribuce je přijatelná i s USB 2.0, protože déle trvá jen start tj. doba kdy se natahují data z flash disku do operační paměti, ale to se bez větších problémů přežije ;-)

Pokud už potřebuji s nějakou Live distribucí pracovat tak to je většinou CloneZilla. Je to super věc :-)

Howk.
Zoidik (1405)|7.11.2011 14:50
Jednou nebo dvakrát jsem použil Live nějakého linuxu vyloženě ze zvědavosti a jednou nebo dvakrát live XP, jelikož byly nějaké problémy a bral jsem to jako poslední pokus před celkovým reinstalem systému, kterému jsem se ve finále nevyhnul. Od té doby mi tyhle CD leží někde v krabici a pár obrazů mám na disku, ale nepoužívám to.