reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP Pavilion DV5 - hlásí selhání BIOSu

mrdead (28)|9.11.2011 21:44
Dobrý den,
notebook HP Pavilion DV5 1030ec byl v běžném provozu a nečekaně se vypnul (bez BSOD). Opětovné zapnutí se nezdařilo. Ventilátor se točí, displej nic nezobrazuje a dioda neindikuje činnost HDD, není slyšet ani hrabání disku (zřejmě vůbec nejede).
Ledky vedle CAPS a NUM Locku současně blikají - vždy 2krát, což značí selhání BIOSu (dle chybových LED kódů od výrobce). Nejprve jsem myslel, že za to mohla chyba modulu RAM (osazeno 2x 1GB). Vzal jsem tedy funkční z jiného ntbku a postupně jej zkusil v obou pozicích. V první pozici notebook neskutečně pípal a ve druhé bez problému - zkrátka jedna pozice asi "nefunkční".

Zkoušel jsem tedy obnovu BIOSu z flashdisku dle následující (úspěšných) návodů:

1. Format the USB flash disk’s filesystem to FAT16 on another computer.
2. Get the BIOS image from HP’s website (I use F15 version).
3. Copy the file 306DF15.FD to USB disk’s root directory and rename it to 306D.bin. (the file may be different depending on the model)
4. Remove the AC power and battery from the lapttop.
5. Plug in the USB flash disk to the laptop.
6. Hold two keys: WinKey + B.
7. Plug in the AC power.
8. Hold the Power Button for 5 seconds, then release.
9. Push the Power button as normal to power on the computer.
10. After the laptop starts short beeping, release WinKey+B.
11. The laptop will keep short beeping for about one minute, it will power off itself after recovering the BIOS.


http://fclose.com/b/software/3022/hp-compaq-bios-crisis-recovery-from-a-failed-bios-flashing/


Bohužel se mi nedaří BIOS takto obnovit. Myslím, že je problém v tom, že flashdisk (předem strčený do USB) není po startu napájen. Je napájen až když jej vysunu a opět vložím do USB. Na tomto napájení flashdisku vždy obnova ztroskotá.

Notebook jsem zkusil celý rozebrat, vyčistit a zase složit a to také nepomohlo.

Ještě mě napadlo, že by odešel procesor, ale nemám druhý na otestování. Vizuálně se jevil v pořádku.

Je možné aby odešel samovolně samotný čip BIOSu?

Neví někdo, jak tento problém vyřešit?
r34ktor (7477)|10.11.2011 18:51
Zkus očistit kontakty paměťových modulů (např. tvrdou kancelářskou pryží).

Ale spíše bych to viděl na servis.
mrdead (28)|11.11.2011 19:01
Zkoušel jsem celkem 4 paměťové moduly a všechny řádně očištěné, ale problém to nevyřešilo.
Nechal jsem si i nově naprogramovat čip BIOSu (nejnovější verzí biosu), ale to také nepomohlo. U původního biosu na čipu byly při programování nalezeny chyby, ale teď by měl být už OK.

Vzhledem k tomu, že Paviliony hrozně pečou a především ty s AMD Turionem (u mě při kancelářské práci teplota procesoru cca 85°C a výš) mě napadlo jestli neodešel procesor.

Zkusím tedy ještě výměnu procesoru (známá má stejný typ notebooku). Ale myslím, že i když není procesor v patici, tak BIOS normálně nastartuje, jen skončí na ověření procesoru a zahlásí chybu. Zkusil jsem to a také nic. Zkrátka mohu mít zapojené/odpojené co chci a stejně neregistruji na displeji nic, ani na externím monitoru.

Do servisu se mi investovat příliš nechce, zřejmě by to řešili výměnou zákl. desky a dávat 3000 za novou se mi nevyplatí.

Pokud nepomůže výměna procesoru, tak to asi hodím na ND.

Kdyby ještě někoho něco napadlo, dejte prosím vědět.
mrdead (28)|14.11.2011 21:16
Má naběhnout BIOS i bez procesoru v patici?
Zkoušel jsem druhý procesor a pozoroval jsem, že to již nehází žádné chybové kódy. Disk podle sluchu pracuje ale dioda na zákl. desce stále neindikuje jeho činnost.
r34ktor (7477)|14.11.2011 21:29
[quote=mrdead;482172]Má naběhnout BIOS i bez procesoru v patici?[/quote]
Ne. CPU musí být osazen.
mrdead (28)|20.5.2012 19:04
Tak nakonec jsem notebook poslal do servisu, strávil jsem nad tím totiž hromadu času a už jsem to nechtěl řešit. Nejprve vyměnili nějaké součástky související s napájením a také vyměnili chipset a procesor. Osadili také novější revizi chladícího bloku s větráčkem a zdá se mi, že teď lépe doléhá na chipset. Teploty celkově výrazně klesly. Ntbk teď funguje bez problému. Cena opravy 3000 kč.
A ponaučení pro příště: již nikdy více Pavilion!

A vypadá to, že i nové generace si nadále nesou neduhy předchozích modelů - špatně navržené chlazení, přehřívání.
Prakticky téměř každý DV5 Pavilion po dvou až třech letech potká podobný osud (příčin je více).:thumbdown