reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomůžu si? Athlon vs Phenom

hanx (130)|20.11.2011 20:10
Zdravím, pomůžu si nějak znatelně a výrazně (ve hrách hlavně), když vyměním Athlon II X2 250 3.0 Ghz za Phenom II X2 550 3.1 GHz Black Edition? Vím, že phenom je lepší, protože má L3 cache, jde mi jen o to, jestli má cenu to vyměnit, nebo se na to vyprdnout a jít rovnou do Phenom X4?

A ještě další otázka, kdybych se měl rozhodovat mezi Phenom II X2 Black edition a Phenom II X4 normální, co se víc projeví v herním výkonu? Když počítám s přetaktováním.. (Chladič mám)

Mluvím konkrétně o Battlefield 3 a ten CPU jde do staré desky (ASUS M2N-E), neplánuju ho na dlouho, počítám, že ho budu mít cca rok než budu vyměňovat komplet PC

edit: jde mi taky hlavně o to, jestli se těch 1000 - 1200 Kč navíc který bych dal za X4 vyplatí, oproti tý X2 a jestli tu větší částku výrazně pocítím (zvlášť když ten CPU budu mít jen cca rok)
hanx (130)|20.11.2011 20:14
Ještě doplňující otázka abych nezakládal další téma v jiné sekci, utáhne mi Seasonic SS400ET grafiku + 125W TDP procesor? Ten Athlon co mám teď má jen 65W
lavjoy (1628)|20.11.2011 21:25
Podle mě to smyl nemá.
Musel bys rovnou X4 955(nebo vyšší) + OC aspon o 600Mhz.
Ta X2 jde taky taktovat,jen musíš zvedat FSB a najít správné děličky ram/NB/HT.Zdroj by to měl dát
kevin00 (10238)|20.11.2011 21:55
[quote=hanx;482963]Zdravím, pomůžu si nějak znatelně a výrazně (ve hrách hlavně), když vyměním Athlon II X2 250 3.0 Ghz za Phenom II X2 550 3.1 GHz Black Edition? Vím, že phenom je lepší, protože má L3 cache, jde mi jen o to, jestli má cenu to vyměnit, nebo se na to vyprdnout a jít rovnou do Phenom X4?[/quote]

Ano, smysl to má, ale sehnat rovnou X4ku

[quote=hanx;482963]A ještě další otázka, kdybych se měl rozhodovat mezi Phenom II X2 Black edition a Phenom II X4 normální, co se víc projeví v herním výkonu? Když počítám s přetaktováním.. (Chladič mám)[/quote]

Označení Black Edition není o lepším výkonu, ale o odemčeném násobiči = jednodušší taktování. Dosažený výsledek je závislý kus od kusu.
alfah4ns (1040)|20.11.2011 21:58
Souhlas s lavjoyem.
Ta deska moc AM3 procesorů nepodporuje, možná bude problém něco do ní vůbec sehnat:
http://www.asus.cz/Motherboards/AMD_AM2/M2NE/#CPUS
spíše bych se snažil potočit trochu nahoru to, co máš a pak přemýšlet o upgradu celé platformy.
hanx (130)|20.11.2011 22:11
Co, to mám, se nehne výš už ani o 1 MHz. Ten CPU co mám já není v support listu a stejně funguje, v tom bych zase takový problém neviděl. Právě kvůli tomu, že ten můj kousek CPU se v taktu nepohne, vůbec o Phenomu X2 přemýšlím, se kterým se určitě někam v OC pohnu.

Jde o to, jestli má vůbec cenu kupovat X4 vzhledem ke grafice a jestli například v Battlefieldu 3 pocítím VELKÝ rozdíl mezi X2 a X4, aby to ve finále nebylo tak, že grafika by pro tu X4 byla brzda a o ten nárůst výkonu by pak byl neadekvátní tomu finančnímu rozdílu, kterej je oproti X2 skoro dvojnásobný (X4 se po bazarech skoro nedá sehnat a teď mám nabídku na ten zmíněný Phenom II X2 550 BE za 1000 Kč, můj stávající Athlon bych na Aukru kolem 900 Kč prodal s přehledem takže do toho by investice v podstatě nebyla)
lavjoy (1628)|21.11.2011 07:13
To je divný.Každej cpu krom pár vyjímek(intel na 1155) jde taktovat,min fsb na 220 bez zvyšování čehokoliv.Záleží jaké máš paměti a zda volíš správnou děličku,časování,napětí.Je toho docela dost co by se mělo ručně nastavit.
V případě že bys risknul dát do desky ten bazarový Phenom X2,tak by to smysl možná mělo,za ty peníze.Plus by ses mohl pokusit o unlock.Pokud tvá deska toto podoruje :notsure.


edit:Aha :mistake,ted koukám že máš nForce desku,takže "unlinken" mod a hurá na OC jen cpu,na ram nemusíš ani šáhnoout.Mě napadá,jakou frekvenci nastavuje deska na NB když cpu nepozná? :notsure

alfah4ns@ ten X2 550 podporován je!
Jura2 (152)|21.11.2011 08:49
Ak máš o rok meniť celé PC tak by som asi nič nemenil a vydržal.

Ale, ak dokážeš zohnať Phenom II X2 a dobre predať Athlon II X2, tak ako píšeš, za 100,- czk tak sa to určite opatí a prejaví :-). Aj za 200,- czk rozdielu, by to podľa mňa, stálo.

Samozrejme zmena Athlona II X2 za Phenom II X4 sa výrazne prejaví, avšak ak plánuješ meniť PC o rok, tak je to zbytočné. Ledažeby, by si o rok, okolo toho CPU postavil novú zostavu, čo rovnako veľký zmysel nedáva :-).
hanx (130)|21.11.2011 10:34
lavjoy: Deska to CPU normálně pozná i když tenhle konkrétní typ není v support listu.

K tomu OC: Nejsem žádnej nováček, vím co a jak všechno nastavit, jenže tenhle procesor prostě nejde:( nevím čím to je, jestli tě zajímá co konkrétně je špatně tak tady je odkaz na starej topic kde jsem to řešil https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=56630 nicméně nikam jsem se nedostal, tak jsem to vzdal. Na té samé desce se stejnými RAM jsem měl stabilně Athlon X2 stabilně o víc jak 25%. Potom s novým Athlonem II X2 jsem dokonce vyměnil ty tragický RAMky a stejně to nešlo Nedávno jsem googloval a u těchto athlonů se potýkají s problémy při OC i jiní, dokonce i recenzenti na guru3d při porovnávání tohohle procesoru s jiným ho nebyli schopní přetaktovat ani o píď.

každopádně děkuji všem za informace
alfah4ns (1040)|21.11.2011 11:56
[quote=lavjoy;482984]

alfah4ns@ ten X2 550 podporován je![/quote]

Já vím, psal jsem, že jich moc nepodporuje, ne že nepodporuje žádnej. (Tedy oficiálně)
Třeba ty phenomy II x4 už skoro nejdou sehnat (945, apod).
flanker (1579)|21.11.2011 15:20
zkusit někde v bazarech najít x4 920/940 to by za to stálo...teoreticky by rozjel i 955 BE, který jde dobře tktovat a je celkem levný