reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová skříň vs horký chipset

Noel82 (38)|21.11.2011 20:03
Ahoj všem,

potřeboval bych poradit s výběrem skříně. Ve stole mám přímo určeny prostory:

1) výška: max. 50 cm
2) šířka 24 cm
3) hloubka cca 57 cm

Zatím jsem našel jen tohle: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K00890UR1NY1DPQ

Navíc mám problém se základní deskou. Speedfan mi hlásil brutální teploty na chipsetu - až 127°C když jsem to nechladil. Jde o to, že mám dvouslotovou grafiku a ta jej kompletně zakrývá. Tento chipset čouhá jen trochu zespodu a prozatím to řeším dalším ventilátorem. I tak jsou teploty při zátěži přes 100°C... Do této skříňe musím přidat ventilátor do jedné z těchto pozic: http://imgur.com/UwES0, abych ten chipset chladil přímo. CPU chladím Cooler Master Hyper 212 Plus, takže od procesoru žádný vzduch nejde a myslím si, že by to stejně nepomohlo.

Neexistuje nějaká lepší alternativa? Co byste mi poradili? Tuto desku jsem si kupoval minulý týden a jsem z toho celkem nešťastný...:( (Hlavně mám strach, že něco shoří.)

Díky.
r34ktor (7477)|21.11.2011 20:19
SpeedFan IMHO kecá. PCH by totiž muselo být v nebi (Tjmax = 108°C). Co ukazuje BIOS?
Noel82 (38)|21.11.2011 20:56
Tyto teploty naměřím při hraní náročných her. Grafika někdy dosahuje až 65°C a během zahřívání grafiky se zahřívá i ten chipset. V Biosu zjistím jen teplotu v idle režimu... I jiné programy naměří tyto teploty. Už jsem na to narazil na zahraničních fórech, kde o tom píšou lidé s podobnou deskou od MSI s chipsetem P67. Čemu mám tedy věřit? Chytat na to nebudu.
r34ktor (7477)|21.11.2011 21:19
Takže údaje z BIOSu a SpeedFanu po startu systému korelují? Co ukazuje MSI Control Center?
Deee-aN (3834)|22.11.2011 18:29
65°C na GPU je naprosto v pohodě. Zkus to ještě změřit HW monitorem.
S těma větrákama bych to nepřeháněl, spíš bych dal jeden pod víko Fractalu pro zvýšení airflow (mám to taky tak). Pokud tedy na to máš místo - jestli kolem skříně není dost místa pro odvod teplého vzduchu, nepomůže ti ani fanová farma uvnitř...
Noel82 (38)|22.11.2011 20:32
[quote=r34ktor;483042]Takže údaje z BIOSu a SpeedFanu po startu systému korelují? Co ukazuje MSI Control Center?[/quote]

V tom SW od MSI nevidím žádný ukazatel teploty pro chipset. Měřit to při zapnutí pc nemá význam.
Noel82 (38)|22.11.2011 20:45
[quote=Deee-aN;483124]65°C na GPU je naprosto v pohodě. Zkus to ještě změřit HW monitorem.
S těma větrákama bych to nepřeháněl, spíš bych dal jeden pod víko Fractalu pro zvýšení airflow (mám to taky tak). Pokud tedy na to máš místo - jestli kolem skříně není dost místa pro odvod teplého vzduchu, nepomůže ti ani fanová farma uvnitř...[/quote]

Hm, a kolik místa potřebuju na té horní straně, aby se to teplo nedrželo nad skříní, popř. ve skříni? Zkoušel jsem hledat ventilátor, který by mi chladil jedno místo přímo. U nás se nic takového neprodává, ale na youtube jsem našel tohle:

Teplota GPU je normální, o tom vím. :) A ten HW monitor jsem taky zkoušel. Teploty jsou úplně identické.
Deee-aN (3834)|22.11.2011 21:21
[quote=Noel82;483155]Hm, a kolik místa potřebuju na té horní straně, aby se to teplo nedrželo nad skříní, popř. ve skříni? [/quote]
Záleží na velikosti a otáčkách fanu, ale viděl bych to tak minimálně na 5 cm.
[quote=Noel82;483155]Zkoušel jsem hledat ventilátor, který by mi chladil jedno místo přímo.
[/quote]
Tohle by se ti tam nevešlo?
r34ktor (7477)|22.11.2011 21:30
Stojím si za názorem, že čidlo kecá. Buď měří nesmysly, nebo je špatně zkalibrováno.
Deee-aN (3834)|22.11.2011 21:42
[quote=r34ktor;483162]Stojím si za názorem, že čidlo kecá. Buď měří nesmysly, nebo je špatně zkalibrováno.[/quote]
Jj, to asi jo. Chtělo by to na ten pasiv zkusmo sáhnout. Když bude studený, přepastovat. Pak znovu dotlačit na těch cca 127°C a znovu sáhnout. Když bude zase chladný, čidlo kecá.
Georginek (2957)|22.11.2011 22:39
Pasiv chladny nebude, ale cidlo bude kecat. Muzes zkusit treba jeste HWInfo, Sisoft, Everest...co ja vim tech programu je mraky. A jestli budou vsechny ukazovat 127 tak je to kravina..... CHipset muze vylezt v zatezi +-60 a to mi uz prijde moc....

Ten Fractal ma nejak reseny chlazeni ne? Fan vepredu, vzadu a nahore, ze by? Kdyby mel nahodou jen vepredu a vzadu, tim ze tam narves spodni, horni a bocni teplota muze klesnout +-3-10C max.......

A nejaky maly hlucny hajzly, co se tocej na 2500ot/min bych tam urcite nedaval.....
Deee-aN (3834)|22.11.2011 22:47
Fractal má v základu fany vepředu a vzadu. Další dva se daj dát nahoru, jeden na dno a pak taky něco na bočnici. Ale už v základu je airflow dobrý. A když má člověk k dispozici tichý fan, je asi nejlepší ho dát nahoru.
Georginek (2957)|22.11.2011 23:03
No, tak jsem to odhadl dobre. Ja spis z vlastni zkusenosti radsi davam spodni a bocni, nez horni - pac sem mi mnohokrat stalo ze se dokonce airflow zhorsil po pridani horniho FANu.

Na druhou stranu me prijde "nemoralni" narvat Fractal do nejaky krabice ve stolu a vybirat si skrin podle rozmeru......
Richmond (8084)|23.11.2011 14:43
Kecá nekecá - to čidlo jednoduče není na IO zapojené!!! Toto je "vlastnost" všech desek od GB, MSI a téměř všech desek postavených na AMD chipsetech (výjimku tvoří ROG/TUF série od Aušusu). Několikrát to tu bylo popisováno, že tyhle levný sra*ky prostě čidlo nemají :rolleyes:

edit: pokud neplánuješ desku provozovat déle než je její záruční lhůta tak bych teplotu neřešil. Pokud máš jisté nároky na provozní vlastnosti je nutné k tomu alespoň trochu jít vstříct - např. pokud ti chladič chipsetu ohřívá grafiku tak vzít příště desku s heatpipou nebo úpřídit grafiku s jiným typem chladiče. Samozřejmě obě varianty nepomohou pokud to celé strčíš do zavřené "přihrádky" stolu (tam pomůže buď truhlář nebo jednoduše klasický, normální stůl a ne "rohový IT koutek" jak si jej představují polští výrobci)

Jinak jestli máš desku s AMD chipsetem s integrovanou grafikou a jakš-takš rozumným IO tak občas pomůže když ji zapneš, ve Speedfanu se objeví teplota GPU, která je právě v tom chipu, který bys potřeboval změřit ;)
robky (3195)|23.11.2011 18:46
[quote=Richmond;483237]
Jinak jestli máš desku s AMD chipsetem s integrovanou grafikou a jakš-takš rozumným IO tak občas pomůže když ji zapneš, ve Speedfanu se objeví teplota GPU, která je právě v tom chipu, který bys potřeboval změřit ;)[/quote]

za 1.) pochybujem, že po povolení integrovanej grafiky na amd doske bude ukazovať teplotu gpu ako teplotu southbridge(kde mimochodom gpu vôbec nie je):notsure
za 2.) má dosku msi p67 (stačí kuk do podpisu) a grafika mu prekrýva PCH. Takže imho kecá čidlo (alebo vôbec nie je zapojené) alebo je zle pripevnený pasív ...

V každom prípade pokiaľ nedochádza k nejakej nestabilite, tak by som to vôbec neriešil ...
Richmond (8084)|23.11.2011 18:59
1. na Aušusu M4A785 EVO funguje (stačí ofukovat tu spodní kostičku a voilá), to samé u nV chipsetů (ty ovšem mají zpravidla jiné ITE, která má zapojené čidla takže neukazuje 0/+127/-127 stupňů;)

2. ano, pokud má desku z podpisu tak souhlas
Noel82 (38)|23.11.2011 19:11
[quote=Deee-aN;483168]Jj, to asi jo. Chtělo by to na ten pasiv zkusmo sáhnout. Když bude studený, přepastovat. Pak znovu dotlačit na těch cca 127°C a znovu sáhnout. Když bude zase chladný, čidlo kecá.[/quote]

Ten chipset je právě horký. Ruku na tom neudržím ani když to ukazuje kolem 80°C. Přepastovat bych to ale mohl.
Richmond (8084)|23.11.2011 19:16
Přepastovat můžeš, nicméně ta kostička to na menší teploty prostě neuchladí ani s diamantovou pastou ;)
Noel82 (38)|23.11.2011 19:20
[quote=Deee-aN;483160]Záleží na velikosti a otáčkách fanu, ale viděl bych to tak minimálně na 5 cm.

Tohle by se ti tam nevešlo?[/quote]

To se tam nevleze ani náhodou. Výměna pasivu nepřichází v úvahu. Přikládám detailní foto. Grafika jej kompletně zakryla. Je možnost to chladit jen zespodu.
Noel82 (38)|23.11.2011 19:26
[quote=Richmond;483237]Kecá nekecá - to čidlo jednoduče není na IO zapojené!!! Toto je "vlastnost" všech desek od GB, MSI a téměř všech desek postavených na AMD chipsetech (výjimku tvoří ROG/TUF série od Aušusu). Několikrát to tu bylo popisováno, že tyhle levný sra*ky prostě čidlo nemají :rolleyes:

edit: pokud neplánuješ desku provozovat déle než je její záruční lhůta tak bych teplotu neřešil. Pokud máš jisté nároky na provozní vlastnosti je nutné k tomu alespoň trochu jít vstříct - např. pokud ti chladič chipsetu ohřívá grafiku tak vzít příště desku s heatpipou nebo úpřídit grafiku s jiným typem chladiče. Samozřejmě obě varianty nepomohou pokud to celé strčíš do zavřené "přihrádky" stolu (tam pomůže buď truhlář nebo jednoduše klasický, normální stůl a ne "rohový IT koutek" jak si jej představují polští výrobci)

Jinak jestli máš desku s AMD chipsetem s integrovanou grafikou a jakš-takš rozumným IO tak občas pomůže když ji zapneš, ve Speedfanu se objeví teplota GPU, která je právě v tom chipu, který bys potřeboval změřit ;)[/quote]

V tomto případě spíš GPU ohřívá ten chipset, ale nedá mi to spát. Levné to nebylo a chci mít jistotu. :runaway
r34ktor (7477)|23.11.2011 19:32
[quote=Noel82;483277]Ten chipset je právě horký. Ruku na tom neudržím ani když to ukazuje kolem 80°C.[/quote]
Kdyby tomu tak opravdu bylo, máš na prstech spáleniny. Ty totiž vznikají při dotyku s předmětem teplejším než cca 50°C
Noel82 (38)|23.11.2011 19:36
[quote=r34ktor;483285]Kdyby tomu tak opravdu bylo, máš na prstech spáleniny. Ty totiž vznikají při dotyku s předmětem teplejším než cca 50°C[/quote]

Reálná teplota bude tedy jinde, to je jasné. Škoda, že to nemám čím změřit. SW věřit nemohu...
Deee-aN (3834)|23.11.2011 19:38
[quote=Noel82;483281]To se tam nevleze ani náhodou. Výměna pasivu nepřichází v úvahu. Přikládám detailní foto. Grafika jej kompletně zakryla. Je možnost to chladit jen zespodu.[/quote]
Tak ještě u toho Fractalu osadit ten spodní fan. Pokud pod GPU už nic nepříjde, měl by to tam profouknout.

Tady je na některých fotkách vidět, kam to zhruba bude foukat.
Noel82 (38)|23.11.2011 19:46
[quote=Deee-aN;483289]Tak ještě u toho Fractalu osadit ten spodní fan. Pokud pod GPU už nic nepříjde, měl by to tam profouknout.

Tady je na některých fotkách vidět, kam to zhruba bude foukat.[/quote]

No, to už vypadá o dost lépe. Možná bych zkusil přidat i horní přední fan a zrušit ty "patenty" na HDD v horních pozicích. To se musí vyzkoušet.

Hned jsem klidnější. :cool:
Noel82 (38)|23.11.2011 19:47
Všem Vám pánové děkuji. Hned jak to bude možné, jdu na RB. :cool:
Richmond (8084)|23.11.2011 19:50
[quote=Noel82;483283]Levné to nebylo a chci mít jistotu. :runaway[/quote]
Pokud se nepletu tak v Alfě k tomu dávali ten chladič cpu zadara ;) Bohužel nic lepšího a bez větší investice nebo práce než radí Deee neexistuje. Leda vzít starý chladič cpu, seříznout žebra aby nevadila grafice a vytočit do něj dva závity :thumbdown
r34ktor (7477)|23.11.2011 19:56
[quote=Noel82;483288]Škoda, že to nemám čím změřit. SW věřit nemohu...[/quote]
Na orientační měření se dá pořídit =RT083&min=&max=&o=3/#c231"]jednoduchý infračervený teploměr. Limitem je měření jen do 80°C. =Voltcraft+IR+800-20D&min=&max=&o=3/#c231"]Pokročilejší zařízení jsou dražší.