reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Corsair Force GT - SSD se synchronní NAND pamětí

froxic (11)|22.11.2011 13:17
Bez řadiče by to nešlo

Určitě si vzpomenete na různé kauzy okolo SSD disků s řadiči Sandforce SF-228X. Disky způsobovali BSOD a někdy se dokonce stalo, že BIOS disk přestal detekovat. Hodně záleželo na čipové sadě desky, zda se problém objeví či nikoliv. Největší problém byl s deskami Intelu – Z68, ale ani uživatelé AMD neměli úplnou jistotu. OCZ dokonce došlo tak daleko, že celý se snažila celý problém zamést pod stůl. Já jsem v této dobé sháněl SSD do svého pracovního počítače a hodně jsem váhal, protože jsem se nechtěl stát dobrovolným beta-testerem některé firmy.

Naštěstí je situace dnes úplně jiná – lepší. Sandrorce i většina vendorů odvedla dobrou práci a výsledkem bylo velké množství opravných firmwarů. Nakonec se díky této skutečnosti při rozhodování naklonily misky vah právě k disku s SF-228X řadičem (rozhodoval jsem se ještě mezi Crucialem M4). Po přečtení bezmála padesátky recenzí jsem byl jistý, že pokud půjdu do disku se Sandforce, tak určitě budu chtít SSD se synchronními NAND paměťovými čipy. Proč? Důvod je jednoduchý. U řadičů Sandforce se odvíjí výsledná rychlost, dle typu dat. Abych byl přesný, tak je to dle toho, do jaké míry tyto data mohou komprimovat. U synchronní NAND je rychlost čtení "skoro" nezávislá na míře komprimovatelnosti dat. Zápis je bohužel pořád na stejné úrovní jako u asynchronních pamětí.

Corsair Force GT 90GB



Nakonec jsem se rozhodl pro 90GB model Force GT značky Corsair. Věřím, že ani s Crucialem M4 bych neudělal špatně (s novým FW má pohodový výkon), ale cena i celkový poměr cena/kapacita vycházel lépe pro Corsair a z osobních zkušeností vím, že jsem dokázal fungovat na 64GB partition s Windows 7 téměř dva roky (ano někdy to bylo hodně klaustrofobní, ale po údržbě vždy ok). Pokud mi tedy dojde místo, jsem rozhodnutý klidně pořídit brášku do RAID 0.



Jak jistě dobře vidíte disk je v červeném provedení a veškeré specifikace má na bílé nálepce. Nechybí k němu ani kolejnička k uchycení do diskového koše.



Zde už vidíte jak si Corsair lebedí v diskovém koši pracovního PC.



Než se vrhneme na testy – koukněme se na specifikace



Disk přišel s firmwarem 1.3.0, který měl sem tam (co jsem se dočetl problémy s BSOD), a tak jsem neváhal a disk obdařil nejnovějším FW 1.3.3.



Benchmarky

Disk jsem měl možnost otestovat na čtveřici desek s Z68 čipsetem a dvojici s AMD 990FX. Bohužel jsem si nepoznačil ke screenům, co bylo testováno na které platformě (takže se nedivte v nějaké propady čísel při přechodu z Intelu na AMD). Nicméně musím říct, že řadič v 990FX čipsetu se hodně zlepšil.

Čistý disk (0/84 GB)










Pouze instalace Windows (18/84 GB)









Zaplněný disk (51/84 GB)










PCmark Vantage a PCmark 7


Určitě jste si všimli, že někdy je výsledek lepší u více obsazeného disku. Je to totiž tím, že se příkaz TRIM ještě neprovedl a tím pádem se po nějaké době výkon disku mírně zvedl.

Pár slov závěrem

Za celou dobu testování a teď už i používání disku (cca měsíc) jsem se nesetkal s jedinou BSOD na žádné z platforem. Vypadá to tedy, že je tato jedná velká kauza vyřešena a majitelé disků mají po přehrání FW vyhráno. Co se týče výkonu v běžném použití, tak jsem velmi spokojen (je to ale můj první SSD – takže se to dalo i očekávat). Nicméně ani v syntetických testech si Corsair Force GT nevede špatně. Hlavně se mi líbí, že rychlost čtení je víceméně stejné i při zaplněném disku (díky asynchronní NAND). Zápis by na tom mohl být lépe, ale je to také tím, že se jedná o 90GB verzi disku. 120GB verze dosahuje reálných rychlostí při zaplnění okolo 160MB/s. Celkově hodnotím tento jako vydařený a ten kdo hledá disk někde mezi 64 – 120GB by o něm jistě mohl uvažovat.