reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 12 500 - 15 000 Kč

fffrost (16)|22.11.2011 17:57
Primární požadavky: různorodé – matný displej, 4GB ddr3, výdrž 5+h, 13,3", 500+GB hdd, NE jen integr. grafika

Preferovaní výrobci: Lenovo

Další komentář:
Dobrý den, v první řadě bych chtěl říci, že už asi 4 týdny v kuse vybírám nový notebook a nemohu se stále dobrat výsledku.
Jsem student, takže s notebookem hodně cestuji a na značku Lenovo - konkrétně ThinkPady, jsem slyšel pouze samou chválu. Proto tedy vybírám pouze mezi ThinkPady. Chtěl bych se zeptat, jak se vymění u tohoto ntb http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=95152 HDD a případně i kde ho mohu zakoupit? 320GB je pro mne opravdu málo, chtěl bych alespoň 500GB, jinak by mi sestava vyhovovala.

Na druhou stranu, bych se chtěl zeptat, jak by jste hodnotili tento notebook http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=99061 . Hlavně mne zajímá ten procesor, kterým je tento ntb osazen (nevím, k čemu ho výkonově přiřadit např. z portfolia Intelu). Vím, že grafickou kartu má o dost slabší, než ten první, samozřejmě i procesor, ale nevím, jak moc bude tento rozdíl znát. Na notebooku budu používat Photoshop na tvorbu náročnější grafiky a úpravu velkých fotografií, Excel s velkým počtem zpracovávaných řádků (16000+) a často mám otevřeno 5(+) oken v prohlížeči a v každém okně např. 20(+) záložek - to vše někdy zároveň. + nějaké ty novější hry aby šly (po hrách o náročnosti na HW typu Battlefield 3 zas tak netoužím :-) ).

Chtěl bych se dále zeptat na nějaké Vaše hodnocení u těchto dvou noteboků na poměr CENA/VÝKON. Zda se prostě vyplatí, přihodit 4 tácky, nebo ne? Případně pokud znáte podobné sestavy od Lenova, tak jaké? Hlavní parametr je pro mne matný displej, dobrý výkon a dlouhá výdrž.

Ještě jedna otázka - jak hodnotíte intel hd graphics 3000 - tu novou grafiku od intelu? Hledal jsem různé benchmarky a nepřišlo mi to zase tak hrozné. Jaké jsou Vaše názory?

Možná bude působit můj příspěvek trošku zmateně, ale píši to v rychlosti, tak se případně předem omlouvám a zároveň Vám děkuji za všechny vaše odpovědi!

:-)
VencaX (3686)|22.11.2011 19:57
Kvalitativně jde o velmi dobrý notebook, ačkoli to není ten "originální" ThinkPad. Je to pořád levný plastový notebook i když kvalita a zpracování je poměrně vysoko oproti většině notebooků v téhle cenovce.
Pokud na tom chceš pracovat a dělat grafiku, tak bych raději AMD nekupoval. Výkonově bych ho přirovnal k nějakému silnějšímu Atomu.
Intel HD3000 je na integrovanou grafiku poměrně slušná volba, nicméně na nějaké slušné hraní bych si ji nekoupil (a tím nemyslím nějaké extra náročné hry).

Od Lenova se mi líbí V370, ale ta nemá matný displej a má trochu slabší baterku. Kvalitativně vyjde nastejno jako E320. Určitě bych vzal tu verzi s i5, každopádně E320 je slušná volba a můžu jedině doporučit.
zsdx (2098)|22.11.2011 20:17
[quote=VencaX]každopádně E320 je slušná volba a můžu jedině doporučit.[/quote]
V diskuzi pod nim ale pisou, ze ma leskly displej a je 'problem' s vymenou disku (snizena vyska), tak nevim :notsure
VencaX (3686)|22.11.2011 20:35
Aha, toho jsem si nevšiml. Jinak disk bych teď určitě neměnil - teď jsou opravdu hodně drahé...
Jura2 (152)|22.11.2011 21:53
Nuž........podľa mňa AMD E-450 má sakra ďaleko od atomu :-).

Je to úplne iná kvalita.
fffrost (16)|22.11.2011 21:55
Ano, ten konkrétní má opravdu lesklý displej, ale ptal jsem se tam já sám přímo a pán mi poradil, že ho lze sehnat ten samý s matným displejem, ale osazeným W7 Prof. Hledal jsem ho a je o 1000-1500 draší (http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e320-cerny-1298-5vg-d265197.htm), tak teď uvažuji zda mám obětovat 0,7" a koupit o něco větší 14" a levnější, konkrétně tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=97001 a krom toho, že bude o něco větší oželet procesor i5(který má ta 13,3"), ale zase mít 500GB disk a hlavně matný displej. Co myslíte?

Akorát nechápu, proč když mají naprosto stejné parametry, krom procesorů, tak ten s i5 (13,3") má udávanou výdrž "až" 8 hodin viz zde http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=95152 a ten s i3 (14") výdrž pouze "až" 4,5hodiny viz zde http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=97001. Víte někdo proč?
VencaX (3686)|22.11.2011 22:32
To je "odhadovaná výdrž", která nemusí být pravdivá. Sám se můžeš podívat na testy na notebookchecku u podobných (E520, E420s).

Pokud vím, tak nově je již ve výrobě např. Atom D2700 - 2 jádra, 4 vlákna, 2.1 GHz a slušných 10W TDP, přesto výkon vyšší než E-350, tzn na úrovni E-450. Tak jako tak jsou tyhle AMDčka někde mezi netbookem a notebookem. Na netbook až moc výkonný, na notebook už docela málo.
Nicméně aby Jura2 dostal tedy adekvátního soupeře k E-450, pak podle testů asi stejně taktované 4 roky staré Intel Core Duo.
Georginek (2957)|22.11.2011 22:54
E320 s i3 ma v Iddle vydrz cirka 8h 40min. Udaje z notebookcheck.
Nesmis verit vsemu, co pisou na CZC.

Nicmene oba nejsou na hrani, pripojitelnost nic moc a diplej stoji za "vyliz....." :D ostatne jako u vsech lacinych notasu s 1366x768

Z me strany bych se uz z principu vyhnul AMD a ATI..... :rolleyes: protoze nic dobryho z toho nekouka......
AMD do desktopu bych dal se sebezaprenim, ale do notasu nidky....
Jestli nechces jen integrovanou grafiku - v pripade i5 v procesoru a chces na tom hrat, tak si najdi neco alespon s GT540. Je to sice taky nic moc, ale vykonnostne uplne jinde....

Nechci, aby to znelo nejak spatne pro Lenovo, ale ma naprosto nehorazny povrch, na kterym je videt kazdy smitko prachu, natoz otisk.... 5 kousku jsem instaloval a byl jsem naprosto zoufalej ze zapatlani klavesnice, a vubec celeho chasi...... Ja bych ho nechtel ani zadarmo....
A neodpustim si dovetek, ze slusnej notas pod 35K nesezenes :D:D:D:D

PS: Sam uz vybiram prez mesic notas za 20K a je to neskutecny ukol :runaway

RECENZE E320
RECENZE E420
fffrost (16)|22.11.2011 23:27
No, já tedy mám s povrchem Lenova dobré zkušenosti - mluvíme-li tedy o ThinkPadech. Včera jsem měl jeden v ruce s matným displejem a matným povrchem a nějaký prach nebo otisk se tedy nechytal ani náhodou, oproti například ideapadům, které mají lesk. displej i šasí. Co se týče toho hraní, jak jsem psal v prvním příspěvku, nejsem žádný herní magnát a hry s hw náročností jako jsou např. Battlefield 3 hrát nepotřebuji, takže si myslím, že 6630M je pro mě až zbytečný komfort.

A ještě jeden dotaz(který by mi měl pomoci k finálnímu rozhodnutí) -

1)ntb s i5 2430M Sandy Bridge + Intel HD Graphics 3000

2)ntb s i3 2330M Sandy Bridge + AMD Radeon HD6630M 1GB (přepínatelná)

- v obou případech 4GB DDR3

- která z těchto 2 možností je lepší volba (globálně, případně co je lepší na co)?

Všem děkuji za Váš čas :-)
VencaX (3686)|23.11.2011 01:37
Výkonový rozdíl mezi Core i3 a i5 je prakticky pouze v TurboBoostu, jinak jsou to srovnatelné procesory. Za stejnou cenu bych raději vzal verzi i3 + AMD.

[quote=fffrost;483187]No, já tedy mám s povrchem Lenova dobré zkušenosti - mluvíme-li tedy o ThinkPadech.[/quote]
Není ThinkPad jako ThinkPad. Je veliký rozdíl mezi klasickým ThinkPadem (řada T, X, W atd.), a slabšími ThinkPady (SL, L, Edge) a já si myslím, že abys toto mohl tvrdit, musel bys toho Edge opravdu mít v ruce. Prostě Edge je plasťák narozdíl od plnokrevného ThinkPadu.


Georginek:
Samozřejmě se v rámci ceny snažíme najít ideální řešení. Já si třeba za 16 tis. koupil Lenovo V370 a jsem nadmíru spokojený, plně dostačuje mým požadavkům a splnil moje očekávání. Výběr může být velmi těžký, pokud od notebooku za 20 tis. čekáš příliš.
eviljack (2)|23.11.2011 06:59
Ahoj, a co HP? Já mám ProBook 4530s, v klidu na tom mastím Skyrim :)
fffrost (16)|23.11.2011 15:26
[quote=fffrost;483187]Včera jsem měl jeden v ruce.....[/quote]

- psal jsem, že jsem ho měl v ruce, ale bohužel jsem nenapsal, že to byl právě EDGE E320 a opravdu se na něm neudržel jediný otisk... a "plasťák" možná je, ale působí velmi kvalitně a to mně bohatě stačí.

Právě přemýšlím, ale zatím se také přikláním spíš k i3+6630M, je tam výhoda nejen v tom, že je ntb levnější o víc než 2 tisíce než ta 13,3" verze, ale i v tom, že má 500GB HDD. Jediné, co mi vadí je, že ta i3 je v tom 14"... i když, nevím, zda je 0,7" takový rozdíl ve velikosti, spíš mne překvapuje rozdíl mezi 13,3" a 14" v hmotnosti, který je víc než 0,5kg :-/

Jinak to HP - pěkné, ale je to 15,6" a to je pro mne už moc velký a těžký stroj. Mimochodem tedy nevím, kde v mall.cz přišli na to, že procesor i3 umí funkci TurboBoost...
alfah4ns (1040)|23.11.2011 15:49
13' alternativa k 4530s = 4330s. Možná má trochu pevnější víko. JInak jsou na svou cenu konstrukčně oba ok (s tím edge). Edge má tišší chlazení + možnost regulace pře TPFanControl, lepší klávesnici s trackpointem, ta 6630m je taky výkonem někde jinde...

hmontnost - E320 těží z absence mechaniky, má tedy i trochu jinou konstrukci, než E420/520.

i3 + turboboost je samozřejmě blbost, beztak to odněkud zkopírovali...
(běžná praxe plno eshopů)
wizaard (913)|23.11.2011 21:20
Georginek: Jen pár reakcí k tomu, co jsi napsal (z mého úhlu pohledu):

- 8:40 v idle dá (pokud se Sandy Bridge zaparkuje, má pod 7 W, navíc poměrně silný 6článek 63 Wh), reál je ale někde mezi 5-6 hodinami (běžná spotřeba 12 W).
- HD6630M není úplné ořezávátko, hrát se na tom dá celkem slušně, uvážíme-li, že je to polokancelářský notebook.
- Nemám v notebooku naprosto žádný problém s AMD řešením. Měl jsem jich v ruce mraky a nikdy nebyl problém.
- Nechápu poznámky o povrchu - ten saténový mat mi přijde hodně praktický.

szdx: S výměnou není problém, jen si předem uživatel musí něco o notebooku zjistit a koupit adekvátní disk. Je ale pravda, že ztenčené 7mm disky ve větší kapacitě než 320 GB zatím - pokud vím - nejsou. Proto je Lenovo nenabízí. Ale - zase pokud vím - 500GB plotny už jsou, takže je to jen otázka času.
alfah4ns (1040)|23.11.2011 21:37
Jn, zatím jedinej 500GB 7mm je hitachi travelstar Z5k500, ale už měsíce se o něm ví a furt ho nikde nevidím skladem... :(
fffrost (16)|23.11.2011 23:28
[quote=alfah4ns;483242]
hmontnost - E320 těží z absence mechaniky, má tedy i trochu jinou konstrukci, než E420/520.
[/quote]

E320 je právě že lehčí, než-li 420/520, díky absenci mechaniky, ale zřejmě šlo jen o překlep... Jinak jak píše wizaard, právě že mne povrch ThinkPadu Edge opravdu ohromil, svojí dokonalou matností a výraz "sametový mat" je pro tento povrch naprosto správné označení. Jinak díky za info o reál výdrži...5+ hodin je plně dostačující.

Jinak tedy, zřejmě ve finále koupím tento model http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=97001# , krom toho, že je to 14" a že má "jen" i3 bez TurboBoostu mi ve všem vyhovuje. Btw, je ten TurboBoost nějak citelně znát? V čem např.? <-- otázka pro uživatele, kteří mají zkušenost jak s i3 tak s i5(resp. i7).

Je ale celkem vtipné, že mne moje zdlouhavé vybírání bude stát navíc 480,-Kč vč. DPH, protože ještě včera, když jsem se na tento ThinkPad díval(a nechal si otevřenou záložku s ním) vypadala nabídka czc.cz takto - http://i39.tinypic.com/2gwi6ao.jpg

Takže tím, čím nás před pár dny strašili v televizi, že se bude před Vánoci zdražovat a to i po Vánocích a po Novém roku, je zřejmě pravda.

A jak tu píšete o tom 7mm HDD, že se ani větší než 320GB nedělá, tak pak nechápu toto - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=99061 nebo toto - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=99058

v prvním případě se jedná také o 13,3" a má 500GB disk a v druhém dokonce o 11,6" a má také 500GB. Ale to jen tak mimo řeč :-)

Každopádně je tedy asi už vybráno, tak doufám, že je to správná volba. I když abych pravdu řekl, těch 480,-Kč navíc, mě pěkně štve :-) A to slušně řečeno :-))
alfah4ns (1040)|23.11.2011 23:49
Nn, žádný překlep, nenapsal jsem, že je těžší, ale že těží z toho, že mechaniku nemá.

turboboost = schopnost přetaktovat se, pokud je pod zatížením pouze jedno jádro a druhé se fláká. Takže má to smysl. např. při složitějších výpočetních úkonech v programech, které využívají jen jedno vlákno. Při běžné činnosti nepoznáš nic. i7 má větší cache, opět něco, co pomůže např v CAD u výpočtů, atd...jinak je to technologicky to stejné.

Že se před vánocemi zdražuje, je bohužel pravda, děje se tak každoročně - je zvýšená poptávka (ideální je období od velikonoc do konce léta) + závisí také na kurzu vůči dolaru apod.

disk - že by tam byl onen zmíněný hitachi? :)
(ale že ho nikde v běžných obchodech nevidím... :( )
a myslím, že něco měla i toshiba...
wizaard (913)|23.11.2011 23:52
Turbo Boost bych neřešil. Znát samozřejmě je, ale ne ve všech režimech/využitích. Obecně: pokud aplikace neumí pracovat s více jádry/vlákny (je jich ještě stále dost), je Turbo Boost poznat (tam je skutečně poměrný nárůst hrubého výkonu).

Ad disk - psal jsem, že už jsou 500GB plotny, důkazem jsou 500GB 7mm disky. Jen nevím, jak jednoduše se shánějí na volném trhu.

Ad Hitachi - jelikož teď Lenovo do notebooků cpe Hitachi horem dolem, asi to bude on.
VencaX (3686)|24.11.2011 00:15
No nevim, já teda kupoval V370 na začátku září a mam Seagate disk. Jinak zdražuje se, můj model jsem koupil za 16300, nyní ten samý i s tím starším i5-2410 za 16600... U E320 to asi bude podobné.
fffrost (16)|24.11.2011 00:19
Jakmile jsem odeslal ten můj předchozí příspěvek, tak sem hned věděl, že mi všichni napíšete, že ta pětistovka je určitě ten zmíněný hitachi :-) ale už jsem needitoval...

Jinak se tedy teď omlouvám já, že jsem se přehlédl a zaměnil si slovo...

Teď jsem se koukal na alzu, tam jsem měl ten samý ntb (e420) také načtený stlačení F5 se cena vyhoupla také o 500,-Kč. Zřejmě jim (k mé smůle), došli ve stejnou chvíli zásoby na skladech.

No nic, jdu provést objednávku. Teď mne ještě zajímají vaše (cenné) názory na tyto dva prodejce:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=97001#

http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e420-cerny-1141-brg-d265198.htm

U alza.cz jsem už jeden ntb koupil asi před 2 roky a byl problémový(asus). Proběhly 4 reklamace (alza neopravuje, přijede si kurýr a odveze ntb do asus servisu), vždy rychle a spolehlivě, pak jsem zažádal o vrácení peněz a do cca 10 prac. dnů (od napsání prvního emailu) jsem měl peníze na svém účtě. Četl jsem právě i články o špatných zkušenostech s alza.cz, ale já problém neměl, spíše naopak. Je pravda, že článek byl už trošku staršího data(3-4 roky zpět cca).

Co myslíte vy?

Díky moc :)
eviljack (2)|24.11.2011 07:14
[quote=fffrost;483238]Jinak to HP - pěkné, ale je to 15,6" a to je pro mne už moc velký a těžký stroj. Mimochodem tedy nevím, kde v mall.cz přišli na to, že procesor i3 umí funkci TurboBoost...[/quote]

aha, to je jina, ja to mam do prace, takze mi to nevadi, bral jsem ho hlavne kvuli tomu velkemu disku na filmy po vecerech, kdyz nejedu domu, na to se hodi i vetsi displej, a hlavne jsem chtel matny. Skyrim jsem na tom zkusil spis ze zvedavosti, ale byl jsem prekvapeny, ze to chodi az tak pekne. Popisum na zadnem e-shopu se verit neda, co si clovek nenajde na strankach vyrobce, to nevi :D