reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MS 7600gs AGP

rreznick (3)|8.6.2007 11:48
Mám gk Microstar 7600GS 256MB AGP netaktovanou a po určité době (řádově minuty) se v některých hrách objevují různé artefakty (viz přilož. obr.).
Teplota čipu je kolem 46-50 st.C (otevřená case). Použil jsem chladič Zalman VF 700Cu, teplota se snížila na zhruba 35-38 st.C, přesto se artefakty nadále objevují, ikdyž až po delší době než s orig. chladičem dodávaným s gk( to samé se děje i při podtaktování).
Zkoušel jsem kartu i v jiném počítači, chovala se obdobně, přitom se zapůjčenou kartou Leadtek 7600GT 256 MB (52-56 st.C) bylo ve hrách vše v pořádku.Může jít o nějakou závadu v pamětech gk? Je karta zralá na reklamaci?
Díky za odpověď.

ATHLON XP 2200+1,8GHz, 1,5GB RAM, MB ECS L7s7a2, FORTRON 400W
mech13 (5526)|8.6.2007 12:40
ty teploty jsou ale mereny vklidu a ne v zatezi urcite... ale to jen na okraj, 40 stupnu idle to nemuze byt nijak kriticky ani v zatezi, pokud to karta delala i v jinym PC a jina karta u tebe vali vporadku, tak neni co resit, vratit box chladic a hura reklamovat

snad jen co bylo v sestave za zdroj? a co v te druhe? jestli v obou noname 350W tak to urcite napred skusit jiny poradny zdroj (fortron)

karta je nova a dela to od zacatku?
tgfh (2985)|8.6.2007 12:41
Závada je na pamětech grafické karty.
Buď se přehřívají nebo na PCB špatně drží.
Je to na jasnou reklamaci
Jezevec (607)|8.6.2007 19:56
Připojím se, teploty nevypadají nijak závratně. Pravděpodobně jde skutečně o chybu karty, ať už paměti, nebo GPU. Podobné artefakty jsem vídával u špatných jednotek v případě softwarového odemykání vadných uzamčených jednotek v GPU, může jít tedy i o vadu některých jednotek v GPU grafické karty. Pokud problém nevymizel ani při orektní výměně chladiče, pak asi není co řešit, vliv zdroje se mi zdá méně pravděpodobný.

Rozhodně si myslím, že je karta zralá na reklamaci.

edit: Přečetl jsem ještě jednou "zadání" a objevuje-li se chyba až po "několika minutách", je také možné, že skutenčě k nějakému přehřívání může docházet např. vlivem nedosednutí pamětí na pasivní část chladiče (lze pohmatem či čidlem změřit teplotu na druhé nechladičové straně PCB), ale pokud jste si korektní výměnou chladiče jist, patrně jde skutečně o chybu karty a reklamace by byla na místě. Rozumný prodejce by po "úspěšném" přezkoušení měl reklamaci uznat.
BlackFrog (563)|8.6.2007 20:00
k tem teplotam.. mam stejnou kartu (bez artefaktu) a teploty kolem 45° 2D a az 60° 3D takze v tech problem urcite neni.
rreznick (3)|9.6.2007 09:31
Děkuju všem za odpovědi, kartu mám asi půl roku, zpočátku bylo vše Ok. Teploty jsem zjišťoval pomocí ATITool nebo EVERESTem tak, že jsem hru "shodil" a hned se ohlížel po teplotě. Pod ten Zalman byla použita keramická pasta,s upevněním jsem si myslím dal záležet, na pamětech jsem měl Cu "kostky" Thermaltake CL-C0025 a oproti původnímu chladiči tam ten zhruba 10 stupňový rozdíl byl navíc ty artefakty se pak začaly objevovat až po delší (v minutách) době. S tím přehříváním to zřejmě musí nějak souviset, protože s novým chladičem, otevřenou case to bylo lepší, navíc když ze hry na okamžik vyskočíte třeba do menu a vrátíte se je pak zase chvíli vše v pořádku. Je zajímavé, že v některých hrách např. Call of Duty 2 se nic takového nestává ani po přetaktování karty, maximálně se někdy objevují barevné "fleky" na zdech apod., jiné hry např. FEAR, Call od Duty UO (jednička i datadisk) jsou dost "problémové". Zdroj jsem měl nejdříve EC 300W, pak Fortron 400W, tím to nebylo, navíc "vícespotřebová" Leadtek 7600GT neměla problém ani s tím EC 300W. Ve druhé sestavě kde jsme tu kartu zkoušeli byl EC 350W. Příští týden půjde na reklamaci.
rreznick (3)|24.7.2007 16:11
Tak karta byla na reklamaci a vyměnili to za jiný kus, zkoušel jsem ji asi 2týdny, zatím bez problémů. Mezitím jsem pořídil Leadtek 7600gt, takže MSI zůstane jako "záloha" :-)