reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boot sektory disku

honzapavel (9)|30.11.2011 12:33
Mám vadné Boot sektory na disku. Problém nastal po přerozdělování místa mezi diskovými oddíly. Po přerozdělení disku nenabootoval systém. Nepomohla ani oprava systému a přeinstalace. Jsou poškozeny boot sektory.
Nainstaloval jsem si na USB Active@ Boot Disk a ten mi ukazuje, že je na disku nealokované místo. Když dám hledat smazané partitiony, tak mi to nalezne dvě. Jedna z nich je přesně stejně veliká, jako je nealokované místo. Tu bych potřrboval obnovit. Pokud ji ale chci obnovit, vypíše se mi chyba v boot sektoru, kvůli které to nejde obnovit. Když dám Edit boot... na ostatních oddílech, tak se mi také vypisuje Invalid fields u Hidden sektors na první partišně a Check Sum na druhé.
Víte někdo, co bych měl udělat, abych opravil ty boot sektory? Data na ostatních partišnách jsou v pořádku. Velmi malé nealokované místo je i před první partišnou, nemůže to být jeden z důvodů, proč systém nebootuje?
Nenašel jsem žádou firmu, která by tuto službu nabízela. Pokud je někdo ochotný mi to opravit a je z prahy, tak to dovezu na místo.
NHKG (1136)|30.11.2011 13:01
Nebylo by jednodušší data někam zazálohovat, celý disk znova zformátovat a partišny udělat znova nebo koupit nový disk? Podle mě je hraní si s tím očividně rozhašeným formátováním disku zbytečná ztráta času.
honzapavel (9)|30.11.2011 13:10
Ztráta času to není. Bohužel nemám data kam zazálohovat. Navíc do přeinstalování Windows se mi moc nechce. Pokud někdo rozumí, jak je to s boot sektory na disku, neměl by to pro něho být takový problém.
honzapavel (9)|30.11.2011 16:55
Napadlo mě jedno řešení. Že bych se snažil dostat data z disku bez obnovy partišny a všechno si pak zazálohoval na jiný disk. Potom bych disk zformátoval, jak radíš. To by vadné boot sektory vyřešilo?
Šlo by následně pomocí opravy systémy opět zprovoznit Windows, které mám teď nainstalované?
Richmond (8084)|30.11.2011 16:57
Zkus to ještě obnovit TestDiskem (je i na Hirens boot cd) ;) http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
honzapavel (9)|30.11.2011 17:13
TestDisk umí i obnovovat diskové oddíly nebo je musím nejdřív obnovit někde jinde? To mi totiž teď bohužel nejde. :-(
honzapavel (9)|30.11.2011 17:16
Omlouvám se za blbý dotaz. Už to čtu, že umí. :-)
Richmond (8084)|30.11.2011 17:21
Jj, on by se měl ozvat hned při tom prvním skenu ;)
honzapavel (9)|3.12.2011 10:56
Tak TestDisk mi našel bohužel jinou partišnu, než jsem chtěl. Takže tím to dohromady také nedám. :-( Zkusím nějakým způsobem dostat data bez obnovení oddílu. Znáte nějaký spolehlivý nástroj? Nejlépe bootovací.
Richmond (8084)|3.12.2011 14:05
To TestDisk také umí - vlastně to jde asi v třetím-čtvrtém kroku (na partišnu se lze před obnovením podívat, je to tuším klávesa P, Céčkem se kopíruje) ;)
TestDisk 6.11.3 (6).png TestDisk 6.11.3 (7).png TestDisk 6.11.3 (10).png
honzapavel (9)|3.12.2011 14:31
Díky za návod, ale bohužel tu partišnu, kde mám svá data mi to v tomto seznamu nezobrazí. Teď zkouším Active@ File Recovery. Ten disk je už hodně rozhašený. Zatím mi to vypsalo 37 partišen, snad se objeví ta správná. Pozitivní je, že některé soubory vidím.
Richmond (8084)|3.12.2011 18:59
To nebyl návod :). Jestliže je partišna špatně nastavená tak se k souborům nedostanete. Je mi celkem divné, že ActiveFileRecovery chytne 37 partišen a TestDisk ani jednu :notsure
honzapavel (9)|3.12.2011 19:28
Active File Recovery chytnul nakonec 92 partišen. :-) Mnoho z nich jsou boot sektory nebo partišny s minimální velikostí. Správně identifikoval moje hlavní 3 partišny, které teď nejsou alokované. Našel na nich soubory a už je kopíruji na externí disk. Vypadá to na celou noc :-) Snad to bude úspěšné.
honzapavel (9)|3.12.2011 19:31
TestDisk taky chytnul partišny, ale bohužel měly nějaké jiné velikosti, než moje původní partišny. Určitě tím nechci TestDisk nějak shazovat, ale na můj problém bohužel nestačil. Nebo já nestačil na TestDisk. ;-)
Richmond (8084)|3.12.2011 20:32
[quote=honzapavel;484508]...na můj problém bohužel nestačil. Nebo já nestačil na TestDisk. ;-)[/quote]
To to mi právě nebylo jasný. TestDisk není na ovládání moc intuitivní, ale "powerfull" je a to dost ;) Tak hlavně, že se zadařilo, důležitější je výsledek než postup :thumb