reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

i7 960 Teploty

Rat (75)|3.12.2011 19:41
Zdravim vsechny.
Rad bych zde se zkusenejsimi probral takovou malou zahadu.
Mam i7 960 @ 3.6 voltage 1.26875V ale nedari se mi nijak srazit teploty.
pouzivam chladic Arctic-Cool. Freezer 13 Pro.
http://interlink.tsbohemia.cz/chladic-cpu-intel-amd-arctic-cool-freezer-13-pro-_d124945.html
(zvolil sem ho kvuli spodnimu malemu ventilatorku ktery pekne chladi okoli patice CPU)
Dle dokumentace by mel uchladit 300W ztratoveho tepla.
Cely chladic je pri zatezi v Prime95 vlazny a rozhodne neodpovida teplote 90< jakou udava CoreTemp.
Pruvan v bedne je zajisten dostatecny.
Neni mi tedy jasne kde se tak vysoka teplota bere. Zkousel sem i jine drazsi chladice a porad je to +/- stejne.
Me to pripada jakoby se nedostatecne rychle odvadela teplota z CPU do chladice nebo CoreTemp proste blbe meri.
Dovedl by nekdo poradit ????
Pastu pouzivam stribrnou a jen lehky film.
To ze se jedna o "nenazrane topitko" vim. Ale 3.6Ghz neni prece proti def. 3.2 zadny extrem.
alfah4ns (1040)|3.12.2011 21:34
Freezer 13 to uchladit musí, nejen drahá "pro" verze se zbytečnou vrtulkou. Takové teploty bys snad neměl mít ani na boxu.
A jak sám zjišťuješ - je jen vlažný.
To by mohlo způsobovat špatné uchycení chladiče, pokud jsi jich ale zkoušel více a pastu jsi měl vždy správně nanesenu, můžeme tuto možnost vyloučit.

Tedy buď blbne čidlo teploty, nebo coretemp blbě měří (což je pravděpodobnější).
Zkus změnit sw na čtení teploty.
Mi osobně se nejvíce osvědčil hwmonitor od cpuid, jako jeden z mála detekuje správně i na noteboocích. Ještě můžeš zkusit hwinfo32.
Rat (75)|4.12.2011 09:56
Prave si taky myslim ze ty teploty jsou uplne snad nemozne. Chladicu sem vyzkousel vice, s ruznym uchycenim atd.
Ale vysledek jak rikam +/- stejny.
Nekde sem se na netu dokonce docetl o pripadu kdy mel CPU "krivou" dosedaci plochu a vicemene sedel jen prostredkem na chladici. Coz u 130W CPU je 100% spatne.
Casto ale taky ctu ze to lidem bezi na vyssich frekvencich az na 3.8 a s vyssim napetim.
Ja ale zadnej takovej extrem neprovozuji. Sem z toho celkem uz naprdnuty.
Jinak ten Frrezer s tou spodni vrdulkou neni fakt spatnej, chipset u x58 neni zrovna studenej, naopak. A tohle ho prijemne dochlazuje.
Ale popravde ted nevim co s tim mam delat.
Deska se mi vratila z RMA nova a ma to teploty uplne stejne.
Sice chapu ze skoro nic nevytizi CPU na 100% jako Prime95, ale i tak mam trochu obavu.
A k tomu Box chladici jen dodam ze ten to neuchladil ani na zakladnim nastaveni te desky. :-(
Ten CPUID sem ted zkousel a ukazuje vpodstate bohuzel ty same teploty :-(
Richmond (8084)|4.12.2011 10:12
Sundej chladič a ověř rovnost jak cpu tak chladiče (stačí kus skla nebo 5mm+ plexiskla), viz.

https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=219384&postcount=33
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=135516&postcount=3

Pokud bude cpu nebo základna chladiče křivá tak vylapovat. Mám 950 a box to dával naprosto v klidu (akorát hučel). Pasivně s jedním outtake ventilátorem s Ninja 3, aktivně oc 4.2-4.6ghz 600-1.500rpm (magma/cluster, bez kejsu, fan opřený mezi chladičem a vga - chipset topí fest i na desce s hodně slušným chlazení - sabertooth/p6t deluxe). To samé prakticky všechny c a d steppingy. Buď je ten chladič křivý, nebo povolený držák socketu (plech na zadní straně desky) příp. heatspreader opravdu křivý (v tom případě by měla být vidět černá hmota kolem heatspreaderu) - ale u intelu je to mnohem méně časté :notsure
robky (3195)|4.12.2011 10:20
V akej doske je to osadené? Čím meriaš Vcore ?
Richmond (8084)|4.12.2011 10:31
Vcore umí CoreTemp přečíst dobře (vytáhne konkrétní voltáž pro dané cpu), ale s teplotama jsem měl problém i já na Sabertoothu X58 - stabilně jsem jel na 112° tři dny a nespadlo to ani nesmrdělo takže ok ;)
Rat (75)|4.12.2011 15:08
Deska je GB X58A-UD3R rev2 bios F5. Uz druhej kus. Vyreklamovana. Neprezila Prime95 ani 5minut a to bylo vsechno nastaveno autodetekci. Musel sem povypinat veskere setrici funkce, BCLK nastavit na 150 a pak to teprve proslo, ale jak rikam extremni teploty. Ram mam na 1600Mhz netaktovane. Dokonce i ted dela ta druha deska takove ku*evstva za bych to kolikrat zadupal do zeme.
Vcore nemerim, v BIOSu je nastaveno 1.26875. Vsechno ostatni je na AUTO. Ceklal sem jinou kvalitu za ty penize. Vykon je sice nadhernej, ale jen kdyz to bezi. Stara deska exla tak ze se uz samovolne zacla restartovat a vypinat a mohlo tam byt nastavene co chtelo. Fakt uz nevim co s tim. BOX chladic je TOTALNE nepouzitelny. Neuchladi to ani omylem. Chladic vylapovat klidne muzu zkusit, ale CPU rozhodne ne. Kvuli zaruce.
Rat (75)|5.12.2011 14:24
Tak sem zkusil nasledujici veci. Zkontroloval sem zakladnu chladice, zdala se byt relativne rovna. CPU uz tak pekne nevypadalo. Zkusil sem na doporuceni zde dotahnout torx srouby uchyceni patice CPU. Dotahnout se to dalo pomerne jeste dost. Vymenil sem pastu za bilou silokonovou, pouze jemny film, spis zaspineny chip jen.
Stejne tak sem vymenil pastu pod vsemi chladici na zakladni desce za bilou silikonovou. Chladic sem opet poradne nasadila dotahl. Teploty nyni jsou o 10 - 15 stupnu nize. BCLK je na 160 a frekvence je 3800Mhz a vcore je 1.26875. Teploty v plne zatezi se ale po case vysplhaji na tech 90 opet. Ale uz nejdou dal jako drive. Rozdil teplot jednotlivych jader je mnohdy i pres 10 stupnu, coz se me zda strasne moc.
Zda se mi to porad hodne. CPU lapovat pochopitelne nemuzu kvuli zaruce. Maximalne muzu zkusit lapovat dosedaci plochu chladice jenze nedovedu si predstavit jak celym chladicem tak nemotorne jezdim po smirku, to prece nemuze clovek dodrzet rovinu ani kdyby chtel. Jak tedy postupovat ?
alfah4ns (1040)|5.12.2011 15:28
tak pokud je CPU v záruce, zkusil bych ho reklamovat. Heatspreader nemá co být křivý, naopak je to docela závažný problém, který znemožňuje použití toho CPU.
62kokos (156)|5.12.2011 16:44
Přebroušenej chladič musí vypadat takto : http://www.cttl.cz/index.php?gid=11083&kap=2
Rat (75)|5.12.2011 19:18
Popravde mam pocit ze mam velkou smulu. Ta deska to je taky snad nejhorsi vec co sem od GB koupil. Pri jakekoli zmene se to 5x pri spusteni vypne/zapne nez to naskoci a to jeste nenaskoci vzdy spravne, nekdy vynuluje konfiguraci a muzu zacit znova. Celkove se mi 1366 a x58 jevi jako neprilis dobra platforma. Vykonove, pokud to funguje je to pekne, ale mam to pres pul roku a za tu dobu jsou PORAD nejake problemy.
Richmond (8084)|6.12.2011 02:37
Ono to zas až tak horké s tou smůlou nebude :) Mezi náma, ten Freezer je spíš tichá náhrada za box. Prakticky všchny Freezery (včetně těch prvních) měly základnu hodně drsnou - já nelapoval akorát jeden jedinej na s775 (C2D 8400 na defaultu) protože je tichej na nízkých otáčkách. Připočti si k tomu poměrně nešťastnou kombinaci hustých žeber (+/- 2mm jako u toho prvního, který ovšem chladil singlecore athlona xp) a malého tlaku vrtule, která se při vytížení rozhučí na maximum. Zkrátka na OC ten chladič prostě není ;) Deska má odfláknuté chlazení SB a NB taky žádnej šperk (na Sabertoothu se nedala udržet ruka a to má oba chladiče větší ani v defaultu a je jedno, že má "keramický" povlak - [SIZE="1"]ten je mimochodem jenom na chladiči SB, na NB už je klasický elox - z fotek to není viditelné, ale když si na něj sáhneš tak má jinou strukturu[/SIZE]). Teď si k tomu přičti nedotažené šrouby + křivou základnu + silikonovou pastu nebo v horším případě C0 stepping a vyjde ti, že je těch 90 celkem reálných. Mě třeba 950 při burnu v LinXu lezla přes 100 (jako správný paranoik jsem proto podnikl jisté kroky) a ve výsledku to bylo čidlem alá Gigabyte (1.34v, fsb 170), ninja 3 s noctuou na 900-1100rpm. Po výměně desky (P6T Dlx v2) šla sice teplota dolu o nějakých 10-15°, ale přepastoval jsem to komplet celý + vyndal "teplovodivou" 2mm gumu co byla mezi měděným a hliníkovým dílem chladiče, chytil SB na šrouby s pružinama. Co jsem tak zkoušel oc tak je to od 3.8ghz defacto jen o přidávání voltáže (4.3něco s 1.42v, fan co byl k ninje na nejmíň, ale rachot šílenej, běžně kolem 85°) / roztáčení větráků, tzn. že ze skoro pasívního tichošlápka máš v tu chvíli o poznání horší "provozní" vlastnosti.

Vzhledem k blížící se zimě bych ti doporučil jednoduše dát pc k otevřenýmu oknu - hned uvidíš, jestli to padá kvůli teplotě nebo něčemu jinýmu. Klidně tomu říkej smůla, ale občas tomu štěstí musíš jít taky naproti ;)
Rat (75)|6.12.2011 16:20
Tohle vsechno je pravda co pises. Souhlasim. Jenze jak rikam chladicu sem zkousel vic. Mezi nimi treba i Thermalight 120 se dvema ventilatory a ani ten jakozto jeden z nejlepsich chladicu proste nestacil :-( Ale trevam na tom ze ta deska je totalni kram. Ona nedokaze to CPU rozjet stabilne na automatiku. Vsecko necham na desce a proste to porad pada. To je vylozene neco spatne u desky. A vzhledem k tomu ze tohle uz je druha uz si neco o te kvalite myslim. Jsou toho plna fora. Doporucuji vsude vymenit za ASUS tak jak pises ty. Rad bych se proto zeptal jeste na tvoje zkusenosti jak se ti ta zmena desky projevila. Jinak moc diky za cenne rady :-)
Richmond (8084)|6.12.2011 19:42
[quote=Rat;484928]Ale trevam na tom ze ta deska je totalni kram. Ona nedokaze to CPU rozjet stabilne na automatiku. Vsecko necham na desce a proste to porad pada. To je vylozene neco spatne u desky. A vzhledem k tomu ze tohle uz je druha uz si neco o te kvalite myslim. Jsou toho plna fora. Doporucuji vsude vymenit za ASUS tak jak pises ty.[/quote]

Vhledem k tomu, že tohle tady tvrdím celou dobu co tu na fórum jsem se nedá nic jiného než souhlasit :thumb

Nicméně vzhledem k tomu, že napřed potřebuješ ověřit zda je či není cpu stabilní to chce opravdu ten "trick" s otevřeným oknem. Podotýkám, že nízká teplota nedělá dobře diskům. Běžně lze i z horších C0 cpu dostat fsb 160 s napětím do 1.4v s tím, že bude topit (proto to okno).

Když už jsme u toho, nemáš ty ramky čirou náhodou kingstony? A vůbec, napiš komplet celý konfig ;)

edit: mě Gigabyte desky nesmí do baráku od doby C2D - tehdy jsem dal na chvalozpěvy a tak jsem pár měsíců běhal kolem nestabilního systému dokud jsem definitivně nepřišel na to, že padání způsobuje právě ten křáp od GB. Kdybych to měl srovnat s Asus Commando mě napadne peklo a nebe