reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook - nefunkční integrovaná grafická karta

mobilehacker (3)|5.12.2011 09:39
Zdravím všechny a prosím o radu,

dostal jsem do ruky notebook Sony s integrovanou grafickou kartou Geforce 8400.
Zhruba po třech letech používání ovšem notebook přestal v systému ukazovat zmiňovanou grafickou kartu, ale začal ukazovat pouze "Grafická karta VGA" (nebo tak nějak podobně). Stejně tak ani nejede nic, o co by se měla starat grafická karta (sekají se filmy, atd...).

Mě osobně přijde, že kdyby odešla celá grafika, tak se notebook ani nezapne, nebo se mýlím?
Počítám, že výměna integrované karty bude finančně náročná, je tedy nějaké jiné řešení, aby se notebook mohl aspoň normálně používat (externí grafika atp...).

Děkuji za každou radu.
NHKG (1136)|5.12.2011 09:59
Nahrát nové ovladače grafické karty si zkoušel? O jaký se přesně jedná model? Operační systém je Windows? Pokud ovladače nepomůžou, zkusil bych jej přeinstalovat.

Ale může taky jít o hardwarovou chybu. Integrovaná Geforce 8400 patří k těm zmetkům co nVidia prodávala. Byly vadné od výroby, ale vady se projeví až po pár letech. Většinou spíše pruhy přes obrazovku a podobně. Byla to velká aféra, určitě informace o tom najdeš. Pokud je to tento případ, můžeš rozebrat notebook na náhradní díly. Zachránit za rozumné peníze nejde.
mobilehacker (3)|5.12.2011 10:11
Přesný model zjistím (bylo to tuším něco VGN-N...). Systém Win Vista. Reinstal jsem nezkoušel, ani mě to nenapadlo, považoval jsem to okamžitě za HW chybu. Ovladače přeinstalovat nejdou, protože to grafickou kartu ani nedetekuje, takže ovladače se zaseknou s informací, že hardware nenalezen. Ano pruhy přez obrazovku to dělá také.
HiLow (1000)|5.12.2011 13:39
Vyzkoušej nějakou live distribuci linuxu, jak se Ti tam GK bude hlásit. Lepší, než to hned přeinstalovat.
Georginek (2957)|5.12.2011 16:53
Jestli dela pruhy v obraze, je grafarna v haji. Objevil sem peknou opravnu, za celkem rozumny penize... http://www.terahertz.cz/servis/1563-oprava-zakladni-desky-graficke-karty.html :):)
alfah4ns (1040)|5.12.2011 17:59
8400 je dedikovaná karta, no často připájena přímo na základní desku.
Do opravy bych nešel, jádra G86 měly problém v samotném návrhu čipu, díky čemuž odcházely.
Někdy pomůže grafiku zapéct = rozdělat ntb a desku hodit na pár minut do trouby na cca 180-200°C.
Úspěšnost je poměrně vysoká, ale tyhle "opravy" nevyřeší vadný čip, pouze dočasně odstraní následky. Jediný spolehlivý způsob je čip dát úplně pryč a nahradit jiným.

Takže bych ntb rozdělal ,prodal na ND a koupil jinej.
I ten nejobyčejnější moderní ntb s integrovanou kartou od intelu dá 8400 na prcinu a ještě bude mít podstatně nižší spotřebu a zahřívání.

Zachovávat to vaio má imho smysl jedině v případě, že máš nějaký lepší model (FZxx) s pěkným LCD. A i tak bych se ho i v případě úspěšné opravy co nejrychleji zbavil.
nv 8400 = nic dobrého, obzvláště po opravě.
mobilehacker (3)|12.12.2011 13:23
Děkuji všem za rady, zkusím ten linux a uvidím.
Pokud by teda byla grafika na dobro v háji, existuje tedy nějaké externí řešení?
DrZelenka (2491)|12.12.2011 23:57
[quote=mobilehacker;485649]Děkuji všem za rady, zkusím ten linux a uvidím.
Pokud by teda byla grafika na dobro v háji, existuje tedy nějaké externí řešení?[/quote]

Pokudvím, tak nějaký pokusy byly, ale pochybuju, že existuje něco použitelnýho. Řídil bych se návodem od alfah4ns - podle mě nejvhodnější řešení.