reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Xubuntu a W XP na jednom PC

michal_n_cz (7)|8.12.2011 13:35
Zdarvím,
prosím o radu - rád bych na PC měl oba OS. Aktuálněš je tam jen Xubuntu a chci přidat W XP. Jde to nebo je vhodnější naistalovat W XP a pak až Xubuntu.
díky
Michal
Salamander (6177)|8.12.2011 14:30
No, idealni je po Windowsech nahodit Linux, ale da se to i naopak, akorat je pak dobry preinstalovat GRUB, protoze windowsackej bootloader dela obcas bordel
michal_n_cz (7)|8.12.2011 17:01
[quote=Salamander;485120]No, idealni je po Windowsech nahodit Linux, ale da se to i naopak, akorat je pak dobry preinstalovat GRUB, protoze windowsackej bootloader dela obcas bordel[/quote]
Dobře, pochopil jsem, lepší napřed XP a pak linux. Když při instalaci W XP nechám disk zformátovat NTSF, tak ten původní linux přemažu a budu mít čistou instalaci XP? - žádný problém nic zásadního tam nemám, asi to bude jednodušší. Disk je 250GB, mám ho v XP ještě nějak dělit, nebo to mám nechat až na ten instalátor xubuntu? Předpokládám, že tu linuxovou část pak v XP neuvidím? Kolik nechat na linux, minimum je cca 5GB, ale asi je vhodnější tam nechat i na případné aplikace. Je možné ten disk rozdělit tak, že k některé partition bude moci přistupovat jak linux tak XP? - např. hudba, filmy, videa, dokumenty.
Michal
xmarek (1676)|8.12.2011 17:16
- V případě Linuxu je situace "celkem" jednoduchá. Dnešní jádra (předkompilovaná) už umožňují zapisovat a číst z NTFS. Někdy je problém s kódovaním, ale i to se dá celkem jednoduchým problémem vyřešit.
- Na straně Windows mám v oblibě Ext2 IFS. Poměrně jednoduchým způsobem zpřístupníte linuxovou partition (Ext2, Ext3). Jediným problémem by mohlo být kopírovaní souborů/adresářů s českou diakritikou.
Existuje ještě elegantnější řešení a tím je FAT32. Distribuce (K/Ubuntu) může být nainstalovaná i na tento souborový systém. Jak je to v případě NTFS nevím. Zas takovou zkušenost s touto distribucí nemám.

Dalším řešením by mohlo být instalace Windows a do nich nainstalovat nějaké to virtuální prostředi např. VirtualBox, VMWare, Virtual PC. Je jich celá řada. Výběr zaleží v podstatě na vás. Je to výhodné zejména pokud chcete s Linuxem experimentovat.
kevin00 (10238)|8.12.2011 20:59
[quote=xmarek;485151]Dalším řešením by mohlo být instalace Windows a do nich nainstalovat nějaké to virtuální prostředi např. VirtualBox, VMWare, Virtual PC. Je jich celá řada. Výběr zaleží v podstatě na vás. Je to výhodné zejména pokud chcete s Linuxem experimentovat.[/quote]

To lze řešit i USB flash diskem a instalací linuxu na něj :)
michal_n_cz (7)|9.12.2011 18:31
[quote=kevin00;485176]To lze řešit i USB flash diskem a instalací linuxu na něj :)[/quote]

To by mohlo být zajímavé řešení. Stačí 8GB flash disk? Jak rychlý - stačí cca 12 zápis 20 čtení? Předpokládám, že to funguje tak, že normálně by se zaváděly W XP, ale pokud nastavím v biosu, že mohu 1 bootovat z USB, tak se zavede xubuntu. Jak to pak bude s dalšími aplikacemi pro systém zavedený z USB, mohou mít tyto na HD svoji další část?
Michal
Richmond (8084)|9.12.2011 18:34
Ano bootovat lze tak jak píšete (rychlejší je to přes nabídku, zpravidla klávesou F8/F11 při postu). Flashku lze naformátovat na více partišen a používat jí jako klasický hdd, nicméně u malých kapacit přijdete o swap (resp. on zcela ztrácí smysl i při větších kapacitách)
michal_n_cz (7)|9.12.2011 19:04
Tak jsem začal s přeinstalací teď se instalují XP, dal jsem jim 56GB NTFS. Celý disk má 250GB. Doporučíte jak rozdělit ten zbytek - instalátor xubuntu to asi nabídne "nainstalovat vedle...", pro linux vytváří jeden menší oddíl a jeden vetší teď nevím zdali tam bude volba ext2/3 - je v tom nějaká výhoda/nevýhoda?
Michal
kevin00 (10238)|9.12.2011 20:15
[table="head;width=450px"]Bod připojení|Velikost
/ | 8 - 15 GB
swap|1 - 4 GB RAM
home | zbytek volného místa
[/table]