reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Výkon je to hlavní?

Petr S. (1220)|9.12.2011 12:04
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Výkon je to hlavní?



Jeď na maximum! To je přání snad všech majitelů PC ohledně jejich miláčků. Každý s tímto úkolem zápasí jinak - někdo kupuje nový hardware, jiný třeba k vyššímu výkonu upravuje OS. Ale jak jste na tom vy? Nebo je vám to jedno? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Milan Šurkala (160)|9.12.2011 12:39
Jednou za milion let koupim docela slusny stroj a nestaram se :) A tak uz mam pres ctyri roky jedno PC, ktere stale bohate staci a dva roky notebook. Ani jedno zatim nepotrebuju menit. Snazim se jen minimalizovat pocet automaticky spoustenych programu, ale tim optimalizace vykonu v podstate konci.
George eLzyx (85)|9.12.2011 12:44
maximální dosažitelný výkon nepotřebuji. Bohatě si vystačím s bazarovýma komponentama od těch, co po tom maximálním výkonu touží. Občas vyměním CPU, občas grafiku, přidám paměti atp. Staré kompomenty pak šířím po rodině a to co zbyde jde do aukce.
Snad bude letos ježíšek u mnoha lidí štědrý a tak se po novém roce začnou zbavovat "nevyhovujícíh" čtyřjader atp. Nový procesor by se mi hodil, dvoujádro v některých hrách již nedostačuje

OS neoptimalizuji. Je to zbytečné. Stejně se za chvíli dostane do stavu, ze kterého jsem ho před nedávnem tahal.

HW ale optimalizuji ... přetaktováním.
Zoidik (1405)|9.12.2011 14:15
Osobně si zatím vystačím s tím co mám. Jednou za rok si sice postěžuju, že by se mi hodily další dvě jádra když dělám video z dovolené, ale jinak by byly defakto nevyužité. Kolikrát si říkám, k čemu mám GTX260 když téměř nehraju. Takže dokud nebude vyloženě potřeba, nutnost nebo havárie PC zůstanu u toho co mám. Byly by to pro mě v současné době zbytečně investované peníze jelikož bych vyšší výkon prostě nevyužil.

[quote=Milan Šurkala;485224]Jednou za milion let koupim docela slusny stroj a nestaram se :)[/quote]

Takže do koupi současného PC byla kamenná destička, dlátko a poštovní holub? :D
Milan Šurkala (160)|9.12.2011 14:32
[quote=Zoidik;485230]Takže do koupi současného PC byla kamenná destička, dlátko a poštovní holub? :D[/quote]

No skoro :-D Ale ne, to co mam v podpisu. Nejaky ten patek uz to na krku ma. Novy komp budu kupovat mozna tak za rok dva, kvuli programovani a testovani v CUDE by se mi libilo nejake "vice"jadro a slusna grafika NVIDIE. Na druhou stranu to v rezimu maximalniho vykonu to tak casto nepobezi, takze primarni bude nizka spotreba bez zateze.
ArnoldRobocop (0)|9.12.2011 14:33
Software:
U mne mam vzdy tendenci rozebrat OS a odebrat co nepotrebuji.
XP byli vzdy faceliftovany, Win 7 jenom zakaz urcitych sluzeb.

U linuxu to zalezelo na baliccich a knihovnach, ale minimalisticke distra jsem preferoval.

No a OS X ponechavam v jeho stavu, aby mi to nahodou neshorelo..

hardware:
Hardware jsem jako student / zak volil z toho nejlevnejsiho. Nasledne se pak poskladalo a par let to vzdy vydrzelo.

Dnes se pozice zmenila a muzu si vybrat. Kupodivu to neni nejvetsi vykon, jelikoz jsem ho po tech letech ozelel na svych 2nd hand PC. Ted spis hraju na dlouhotrvajici kvalitu :-)
JindraPce (69)|9.12.2011 15:18
Výkon je dobrý, ale ne za každou cenu. Souhlasím s tím, že bazar po Vánocích bude celkem slušně nabitý.
Kromě výkonu řeším vždy i spotřebu sestavy a pak samozřejmě cenu.

Doma mám PC s Bartonem od AMD. Stáří min. 8 let a zatím stačí na všechno. Dokonce je podtaktovaný na minimum (i když to jen z lenosti vyměnit baterku a BIOS se tak resetuje do základu).Samozřejmě HD video na tom nespustím :D

Druhý stroj je 3 roky starý notebook, který výkonem zaplácne potřebu zpracování právě toho videa.

Až budu kupovat nové PC, asi si trochu připlatím za nějaké rozumné komponenty, jelikož mi to pak zase bude nějaký ten čas sloužit. Předpokládám ale nákup něčeho mírně jetého, ale ještě v záruce.
leo_shw (8)|9.12.2011 15:21
Jsem na tom podobně jako George eLzyx. Jenom ten pohled mám přece jenom trochu odlišný. Pořád si uvědomuji, že komp mám spuštěný prakticky celý den. Takže preferuji spotřebu. Dva roky mám procesor X4 905e - TDP 65W, grafiku Asus 4770 se špičkou 80W ap. Ale RAM mám např. 16GB, protože tam je příkon poměrně malý. Prostě ještě slušný výkon při minimální spotřebě.
jarod72pm (46)|9.12.2011 15:59
Vlastně tu máme čtyři skupiny uživatelů.

1. skupina těch kterých je málo ale přesto jsou to tahouni drahých nákupů.
To jsou lidi kteří musí mít za každou cenu to nejlepší co lze do PC sehnat ať už výkon využijí nebo ne je to pro ně priorita a svůj hardware mění jen jak často to jde.Jde tu hlavně o tuning a komunitu lidí kteří preferují maximum za každou cenu.

2. skupina je taky menší ale zde se nakupuje už více méně vysoký výkon ale cena už se zohledňuje a nejde se vyloženě po novinkách trhu za každou cenu, jsou to lidé kteří své PC využívají hlavně na práci a výkon je pro ně velmi důležitý.

3. skupina jsou spíše hardwarový neználci ,většinou dorostenci a mladí samorosti kteří ač neví přesně co na co je a jaký výkon vlastně využijí občas nakoupí i za otravování rodičů že to nutně potřebují protože jinak....(většinou se jich hemží po hardwarových forech mraky)
věci které stejně nepotřebují nebo nevyužijí a jen testují a testují a snaží se sem tam něco stále vylepšovat i když to nepotřebují.Většinou jsou to lidé kteří pořádně neví na co PC mají.

A konečně 4 skupina ta největší kde rozhoduje hlavně rozum pak potřeba a nakonec cena versus výkon
zde je drtivá většina domácích uživatelů kteří dokáží měnit PC jednou za 5 let někdy i více a výkon berou jen s ohledem na to aby vše co používají jim fungovalo podle jejich představ.
Někteří nadšenci preferují změny skrz hry někteří skrz aplikace a editory.


Suma sumárum se dá říct že pro všechny skupiny je výkon potřeba ať už v dostatečné míře nebo ten maximální a to už pro to že pokud chceme aby nám náš stroj plnil to co od něj očekáváme tak je normální aby měl potřebné komponenty k zajištění tohoto požadavku.

závěr: výkon je to hlavní ,protože pak ovlivňuje to ostatní okolo podle nároků uživatele.
serko (0)|9.12.2011 18:41
No ja zhruba každé 2-3 roky kupujem to najvýkonnejšie, čo sa dá kúpiť v cene tak 1000-1500€, môj domáci PC je zároveň pracovná stanica využívaná na 3D grafiku a rendring, takže ten výkon využijem a investícia sa vráti pomerne rýchlo ;-)

A optimalizáciu OS nejak moc neriešim, nebýva to potrebné.
Ivo Mašek (507)|9.12.2011 20:44
Protože si rád zahraji hry a nemám rád "sekanou" :D , tak logicky jsem nakloněn k výkonu. A protože jsem už hodně a hodně dlouho výdělečně činný, tak nemám problém sáhnout po "dražším" kousku. ovšem milionářem též nejsem, takže do těch velkých výšin nedosahuji.
No a pro práci s AV technikou je ten výkon docela také dost vhodný :)
xmarek (1676)|9.12.2011 21:46
Poslední dobou je výkon asi to poslední co mě zajímá. Počítače jsou pro mou práci dostatečně výkonné a jestli to kompiluje o nějakou tu vteřinku rychleji nebo pomaleji nějak neřeším. Možná je to asi tím, že mám k dispozici celkem výkonné počítače. :p
Co se týče soukromí, tak tam se věnuji činostem, kde mi můj počítač stačí. Na co spíš zaměřuji svou pozornost je výdrž tj. životnost jako taková. Nepotřebuji počítač co se mi rozpadne pod rukama.

Pochopitelně by se našla komponenta, která by si zasloužila upgrade (a to hlava), ale není to bohužel v mé moci. ;)
krysarr (30)|9.12.2011 22:44
Já měl k upgradu hardware vždy konkrétní důvody, kdy starý počítač nestíhal, co jsem potřeboval - 2006 z 1jádra na 2jádro, 2011 z 2jader na 4jádra+SSD+fanless zdroje.
Teď, s SSD bych řekl, že zase dlouho nebudu nic nového potřebovat. I když - občas některé aplikace ještě stále reagují pomaleji, než bych chtěl :(
Pochopitelně společně s SSD jsem dal WIN 7 místo XP, což je také příjemně svižná změna, ale není to samospasitelné.
Poněkud překvapivé pro mě bylo, že jen Firefox s pár desítkama záložkama dokáže spolknout skoro všech 4GB RAM a dojde k hlášce o nedostatku paměti - nechápu, jak starý komp běžel s 2GB a bez stránkovacího souboru!;)
Neregistrovaný (0)|9.12.2011 22:51
Výkon pro mne není tak zásadní jako konektivita, univerzálnost a odladěnost... Z tohoto důvodu jdu vždy do middle segmentu (myšleno starší high-end, nikoli střední třída nových technologií).
Georginek (2957)|9.12.2011 22:51
[quote=krysarr;485341]
Poněkud překvapivé pro mě bylo, že jen Firefox s pár desítkama záložkama dokáže spolknout skoro všech 4GB RAM a dojde k hlášce o nedostatku paměti - nechápu, jak starý komp běžel s 2GB a bez stránkovacího souboru!;)[/quote]

No, to tam mas asi slusnej bordel poslys...... :p


Jinak ja vetsinou vybiram pomer cena/vykon a priklanim se k nadstandartnimu reseni. Obmena sestavy cirka 3 roky..... ani ne z duvodu ztraty vykonu, jako z principu....
krysarr (30)|9.12.2011 22:55
[quote=Georginek;485345]No, to tam mas asi slusnej bordel poslys...... :p[/quote]

Ne, že bych byl úplně mimo, ale cos tím přesně myslel?:)
Richmond (8084)|9.12.2011 23:01
[quote=krysarr;485341]Jen Firefox s pár desítkama záložkama dokáže spolknout skoro všech 4GB RAM a dojde k hlášce o nedostatku paměti - nechápu, jak starý komp běžel s 2GB a bez stránkovacího souboru!;)[/quote]
Já zas nechápu jak to můžete (a čím) vlastně zbořit :notsure Jediný čeho já dosáhnu je spadnutí Flashe a to ještě necíleně a neúmyslně. Na 704MB RAM :)
czhunter (775)|9.12.2011 23:39
Kdysi sem prahl po co největším výkonu (za peníze, které jsem vůbec měl), ale dnes, když už hry skoro nehraju a pracuju na firemním PC (Gulftown, Quadro 5000, Cintiq), tak domů už nic výkonného nepotřebuju.
Sice mám desktop se Sandy Bridge, ale většinou zapínám svůj starej dobrej C2D/Quadro NVS notebook od Dellu.
krysarr (30)|9.12.2011 23:43
[quote=Richmond;485348]Já zas nechápu jak to můžete (a čím) vlastně zbořit :notsure [/quote]
No však já taky ne :D Netuším, jestli se třeba fotky a videa natahují do RAM, kde zůstávají - pak by to bylo zaplněné hned, samozřejmě.
Za normálního stavu (třeba teď) se pochopitelně nejde přes 2GB.

[quote=Richmond;485348]Jediný čeho já dosáhnu je spadnutí Flashe a to ještě necíleně a neúmyslně. Na 704MB RAM :)[/quote]
Ale vždyť říkám, že se mi to nedělo, když jsem měl XP s 2GB RAM;)

EDIT:
Právě jsem zkusil otevřít zároveň nějakých slabých 40 oken s YouTube a hláška s varováním byla tu. Takže to není nijak těžké;)
Richmond (8084)|9.12.2011 23:54
Mno takhle - já měl XP (i Visty) na tom samém stroji co teď Win7/OSX a nepadá mi to, resp. FF jako takový mi nespadl ani jednou (na desktopu posledně FF3.6 které jsem se držel donedávna). Nejsi právě jediný od koho tohle slyším, tak mě právě zajímá při jaké činnosti to padá, případně jaký doplněk to způsobuje atd. RAM má rozhodující vliv při hromadě otevřených oken, ale při pár desítkách (předpokládám, že pár znamená dva) to rozhodně stabilní je (8 otevřených a 12 připnutých mám běžně otevřených, pc resetováno v průměru tak 3x do týdne, nonstop provoz)
krysarr (30)|10.12.2011 00:00
[quote=Richmond;485356]Mno takhle - já měl XP (i Visty) na tom samém stroji co teď Win7/OSX a nepadá mi to, resp. FF jako takový mi nespadl ani jednou (na desktopu posledně FF3.6 které jsem se držel donedávna). Nejsi právě jediný od koho tohle slyším, tak mě právě zajímá při jaké činnosti to padá, případně jaký doplněk to způsobuje atd. RAM má rozhodující vliv při hromadě otevřených oken, ale při pár desítkách (předpokládám, že pár znamená dva) to rozhodně stabilní je (8 otevřených a 12 připnutých mám běžně otevřených, pc resetováno v průměru tak 3x do týdne, nonstop provoz)[/quote]

Aha, to jsme si nerozuměli - mně nepadá FF, jen se zobrazí hláška o nedostatku paměti a upozornění, že tu paměť bude nutné někde splašit a sebrat ji některému z otevřených programů, aby bylo pár MB na běžný provoz (nebo tak nějak jsem to pochopil ;)
Jinak ještě viz EDIT mého příspěvku výše.
Richmond (8084)|10.12.2011 00:10
Dobrá, co si k tomu mám otevřít za programy? :notsure
asdf.png
Noxikk (0)|10.12.2011 09:56
Ano, vykon je to hlavni. Tedy v tom smyslu, ze potrebuji adekvatni dobu odezvy pri dane praci. S hlucnosti a dalsima vecma se potom uz da neco delat, ale pokud budu po kazdem klepnuti cekat nekolik vterin na odezvu, je to prace nanic.
krysarr (30)|10.12.2011 12:11
[quote=Richmond;485360]Dobrá, co si k tomu mám otevřít za programy? :notsure[/quote]

Poslyš, a nemáš ty náhodou zapnutý stránkovací soubor? :p
Richmond (8084)|10.12.2011 15:45
[quote=krysarr;485397]Poslyš, a nemáš ty náhodou zapnutý stránkovací soubor? :p[/quote]
Mám, mám ho na dvojnásobku operační paměti :p Takže gratuluji, přišel jste na kloub závadě, proč se nedá do paměti dostat program, na který není fyzická paměť :D
krysarr (30)|10.12.2011 16:07
[quote=Richmond;485422]Mám, mám ho na dvojnásobku operační paměti :p Takže gratuluji, přišel jste na kloub závadě, proč se nedá do paměti dostat program, na který není fyzická paměť :D[/quote]
:p
Tak si dokoupím další 4 nebo 8GB a bude po problému :p
Ale jinak díky za objasnění, a to myslím doopravdy, ne ironicky;)
Georginek (2957)|10.12.2011 20:12
Mas 2 GB a jedes bez strankovaciho souboru? :mistake A divis se, ze Ti to pada? :runaway:D:D
krysarr (30)|10.12.2011 20:18
[quote=Georginek;485473]Mas 2 GB a jedes bez strankovaciho souboru? :mistake A divis se, ze Ti to pada? :runaway:D:D[/quote]

Ale ne, ty nečteš pořádně;) Mám samozřejmě 4GB :p
Georginek (2957)|10.12.2011 20:27
To uz bylo OT. Ja nejsem moc velkym zastancem jet bez strankovaciho souboru jako takoveho.
krysarr (30)|10.12.2011 20:37
[quote=Georginek;485478]To uz bylo OT. Ja nejsem moc velkym zastancem jet bez strankovaciho souboru jako takoveho.[/quote]

Podle toho, co jsem kde četl, je ideální mít SSD na OS a všemožné programy + RAMdisk na stránkovací soubor, TEMP atd. Jelikož RAMdisk nemám a přišlo mi, že mám dostatek obyčejné RAM, tak jsem dle návodů k SSD stránkovací soubor vypnul. Nepoužívám totiž žádný program, který by ho vyžadoval pro spuštění.
Georginek (2957)|10.12.2011 20:43
No, tak ja nevedel, ze mas SSD. Stankovaci soubor by mel byt na jinym disku nez na SSD.
krysarr (30)|10.12.2011 21:02
[quote=Georginek;485481]No, tak ja nevedel, ze mas SSD. Stankovaci soubor by mel byt na jinym disku nez na SSD.[/quote]

Promiň, pokud se tě dotknu, ale reaguješ vždy jen na poslední příspěvek? To všechno už jsem tu psal, kdyby sis přečetl celou diskusi. Nic ve zlém:)
Richmond (8084)|10.12.2011 21:04
[quote=Georginek;485481]No, tak ja nevedel, ze mas SSD. Stankovaci soubor by mel byt na jinym disku nez na SSD.[/quote]
To je fuck jestli má nebo nemá SSD. Prostě na co nemá paměť, to nespustí. Za dob DOSu to napsalo englicky "NOT ENOUGHT MEMORY" a všichni to chápali, dneska v obrázkovym OS to napíše česky a je z toho pohádka na pokračování :D

Věta by měla znít: "Stránkovací soubor by měl být na RAMdisku" když už se tak bojíte o vyspělé SSD :D
Georginek (2957)|10.12.2011 21:18
[quote=krysarr;485484]Promiň, pokud se tě dotknu, ale reaguješ vždy jen na poslední příspěvek? To všechno už jsem tu psal, kdyby sis přečetl celou diskusi. Nic ve zlém:)[/quote]

Nikdy, tohle je vyjimka, tahle diskuze je stejne o necem jinym....
krysarr (30)|10.12.2011 21:24
[quote=Richmond;485485]To je fuck jestli má nebo nemá SSD. Prostě na co nemá paměť, to nespustí. Za dob DOSu to napsalo englicky "NOT ENOUGHT MEMORY" a všichni to chápali, dneska v obrázkovym OS to napíše česky a je z toho pohádka na pokračování :D

Věta by měla znít: "Stránkovací soubor by měl být na RAMdisku" když už se tak bojíte o vyspělé SSD :D[/quote]

Jo, asi to tak bude :) Až na to neexistující "enought" ;)
Richmond (8084)|10.12.2011 21:31
[quote=krysarr;485488]Jo, asi to tak bude :) Až na to neexistující "enought" ;)[/quote]

LOL :D a já se bál napsat insufficient abych se do toho nezamotal :D
john (877)|11.12.2011 01:46
[quote=Georginek;485478]To uz bylo OT. Ja nejsem moc velkym zastancem jet bez strankovaciho souboru jako takoveho.[/quote]

bezne mam pagefile vypnuto / 4GB RAM / a bez problemu+ve WXP pouzivam RAMDisk na "zbytecnosti" jako TEMP / zalozek ve FF mam ale jen tak do 10 /
ono bude hodne zaviset na typu SW vytezujici PC...

co se tyce vykonu, tak jsem zastancem efektivity pro dane uziti, proto jsem pred cca 3r. poridil to, co mam v podpisu, bohate staci i na obcasne hratky s videem, DXVA mi bezi v pohode a tech par pripadu, kdy by se mi vyssi vykon hodil holt nahradi delsi doba behu...
BTW: nejsem "paran" a na "hlavolamy" typu sokoban, sudoku by stacila i 386....
Baghera (5)|11.12.2011 08:59
Patrim do skupiny vykon ano, ale za rozumnou cenu, coz mi presne splnuje AMD FX 4100 s Nvidii gtx 460. Softwarove nic neladim (ani nevim kde bych co na Windows ladil), na Linuxu si hlidam jake procesy mi startuji, obcas pro zabavu zrekompiluji jadro (a usetrim 00....0.1 % vykonu) :)
regine (41)|11.12.2011 22:40
Loni a letos jsem kupoval stolní PC a laptop. V obou případech rozhodovala bezhlučnost (50 procent), pak tak 30 procent obnovitelnost (bral jsem dobře řešené obnovování/zálohování u Lenovo G555). Výkon bych možná preferoval jen v případě střihu video, ale video mě zatím nenadchlo.
tomasjerry (78)|13.12.2011 12:48
Mozete mi dat odkaz na ten RAM disk, vyhody nevyhody, volakedy davno za ery 98Se som sa stym hral odvtedy nie, ale chcel by som. Len neviem ako na to s W7 sa len zoznamujem a objavujem, kde co a ako :(
Velmi mi vadi, ze uz nemozem robit svoje vlastne bat files ;)
Aby som nebol OT.
V 95 som mal P 100 MHz, 8 MB RAM a 512 Kb S3 VGA.
Potom o 1 rok na to som updatoval na 200 MMX (OC na 233) 16 MB RAM a 4 MV S3 Virige DX/SX. Ty vole ta ficala. Az v roku 1998 som si doprial Voodoo 3 2000 16 mb RAM a 64 MB RAM. Kto mal v tej dobe 64 MB ram ??? Ja som bol z mojho okolia jediny, nakolko som to mal v 2-ch moduloch a si pametam, ze W95 mi viac nechcel zozrat, az 98 mi dovolila mat 128 MB RAM.