reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IDLE Teploty CPU na desce ASUS M2N-E

hanx (130)|18.12.2011 22:41
Zdravím pánové, mám dotaz. Nevím, kam přesně ho zařadit, tak snad nevadí, když to dám sem.

Jde o to, že na své desce ASUS M2N-E se teplota v IDLE na procesoru nikdy nedostane pod 38 - 40 stupňů. Je to už třetí procesor na stejné desce (teď mám phenom II X4 940 BE) a s nynějším chladičem CM Hyper 212+ by měl nepřetaktovaný procesor mít určitě míň. Předtím jsem měl Athlona II X2 s freezerem 64 pro i s výkonnějším ventilátorem, taky nešel níž.

Problém možná taky je, že teplota čipsetu (nebo nevím jak to přesně pojmenovat, prostě MB temperature, v AIDA jako teplota základní desky) je v klidu nějakých 45 stupňů a heatpipechladič, který od čipsetu vede, je vždy poměrně horký. Někdo říká, že je to standartní teplota, ale mě se to prostě nezdá.

Nerad bych tu teď řešil skříň, airflow, teplovodivou pastu na CPU a podobně, protože po vyzkoušení všeho možného mám dojem, že problém musí být jinde.
robky (3195)|18.12.2011 23:10
Aké máš Vcore v idle? Máš zapnuté CnQ? Aké sú teploty v burne?

Mimochodom, 940BE nie je v cpu support list (aj keď môže fungovať, a aj iné cpu...)
hanx (130)|19.12.2011 00:01
Vcore je 1,318V až 1,332V podle AIDA64, CnQ a vše ostatní vypnuto, teplota cpu v burn je kolem 55, ZD taky tak nějak podobně, teď večer se mi to už nechce měřit přesně

CPU funguje úplně v pohodě, deska s biosem 5001 ho normálně identifikuje, nechápu, jak to souvisí s tématem:-)

stejný teploty se týkají i jiných procesorů co jsem měl na stejné desce (např. Athlon X2 3800+)
robky (3195)|19.12.2011 01:02
Tak zapni CnQ :idea .... mám v druhom kompe tú istú dosku (momentálne X2 4800@3GHz, ale bol tam aj X4 945) a teploty s noctua NH9 sa pohybujú v idle 27-31°C, v burne do 52°C ( s phenomom to bolo v burne o nejakých 5 viac) ....

Ako máš riešené odvetranie skrinky?

Ináč tie teploty sú imho v pohode ...
hanx (130)|19.12.2011 11:25
CnQ zapínat nebudu, jelikož budu taktovat.

Jestli máš 27 - 31 v IDLE tak tolik bych si představoval já taky, jenže já se prostě pod 39 nedostanu ani při úplně studenym počítači, otevřená bočnice, zavřená bočnice, jakýkoliv procesor s jakýmkoliv chladičem. Mám 120 mm akasa intake vepředu, 120 outtake vzadu přesně v lajně s hyper212+ (ve skříni původně místo jen na 80, vyříznuto na 120) a teď už i jinej zdroj - enermax eco80+ 500w s magma fanem
Salamander (6177)|19.12.2011 11:57
A meri to vubec tu teplotu spravne? Prave protoze to CPU neni v oficialnim support listu, tak muze neco malicko blbnout, jako treba detekce teploty, nebo to treba jenom spatne detekuje AIDA ... v BIOSu to ukazuje kolik?
hanx (130)|19.12.2011 11:59
v BIOSu to ukazuje stejně...

edit: jen tak mimochodem v zátěži má CPU sice kolem 50 až 55, ale ten ventilátor se točí už nějakejch 1600 rpm což se mi zdá fakt moc (fan control v biosu nastaveno na optimal, když nastavím na silent tak se to točí míň, ale teplota jde nahoru). Pastu jsem kontroloval, měnil, zkoušel nanášet menší i větší vrstvy, všude je to stejný, jsem přesvědčenej, že to je tou deskou.

takže upřesním otázku: Jak může deska ovlivňovat teplotu CPU?
Richmond (8084)|19.12.2011 13:55
Mě se ty teploty taky zdají (resp. jsou) v pohodě. Dokud nezapne CnQ tak je srazí jedině lepším chladičem což se imho nevyplatí (drahý, pracný a ve výsledku to dá nula celá prd výkonu navíc). Kdyby tam měl x2 ee (windsor) tak budou teploty podstatně nižší, s brisbanem a novějšíma už takový nebudou (v tý samý desce jsem měl 125w 6400+ be a ten topil fest i s ninjou ;))

Jinak ty desky měřily dost přesně ovšem novější jádra už byly nějaký @#$@ protože je blbě měřil jakýkoliv software (údajně amd od brisbanu výše změnil algorytmus odečítání teploty přičemž neukazoval přímo teplotu jádra, ale deltu. Bohužel to samé se týká i všech jiných chipsetů takže na tom asi něco pravdy bude. Nějak jsem to nikdy extra neřešil, nehonil jsem se za jednotky stupňů - přecijen pod ihs je nějakej černej humus a kolikrát bylo celý křivý už od výroby což lze řešit jen reklamací nebo sundáním plechu...)

Salámovi se ty teploty asi nelíbí páč je to zarytej intelák :D a u těch je v biosu teplota nižší páč amd naprosto ignoruje cnq a c1e šetřící funkce (což je spíš plus než mínus ;))

Jinak můžeš zkusit core temp - ten vytáhne default napětí daného kusu cpu z čehož lze trochu vyčíst jak "povedený" kus křemíku to je ;) Nicméně mám obavy, že zrovna core tempem u athlonu 2 a všech phenomů s přesnou teplotou nepochodíš
hanx (130)|19.12.2011 14:11
Chladič už kvalitní mám, jde mi samozřejmě o to, že kvůli těm teplotám je ten chladič hlasitý. Koukám na různý testy chladičů a prostě se nesmířím s tím, že v testech je ten samej chladič co mám já na přetaktovanym Phenomu II X6 kterej má teplotu 45°C v zátěži při 1200 rpm

richmond: tobě se zdá hyper 212+ špatný chladič a tyhle teploty jsou pro ten chladič adekvátní? Mě se to teda fakt nezdá

nicméně já bych se zaměřil na tu jednu konkrétní otázku: Jak může samotná deska ovlivňovat teplotu CPU? A následuje další otázka: Může vysoká teplota samotné základní desky tolik ovlivňovat teplotu procesoru?

core temp jsem zkoušel jestli máš na mysli CPU VID tak to umí i AIDA - 1,3500V
Richmond (8084)|19.12.2011 14:52
Si nejsem jistej, jestli tam vůbec x6 poběží :notsure a když už jo tak jak (ta deska je stavěná v dobách úplně prvních x2 kdy nikdo ani neměl šajná, že budu vůbec v dohledné době quady, natož pak do stejné patice a ve třech různých generací - nikdo nikdy z jednoho chipsetu nevymlátil takovouhle kompatibilitu a už vůbec ne na desce za 1.800,- ;))

Teplotu cpu ovlivňuje deska tím, že do něj pouští voltáž - pak už je to na cpu jak efektivně s ní naloží. Zrovna M2N-E nebyla nijak moc ošizená na cpu kaskádě, prakticky jí omezovalo jen napětí na ramkách, výkon chipsetu proti nF590 nebyl téměř znatelný. To samé plat o teplotě desky a vlivu na cpu - na tý desce je chipset chlazený slušně a rozhodně na ní není nic co by mohlo topit víc než cpu byť by bylo zapnuté cnq (c1e v tu dobu amd nepodporovalo, takže jsem lhal, to se objevilo o pár let později :))

CM 212 neni vyloženě špatnej, ale ani ne tak dobrej (jak jsem psal - měl jsem ninju a to rozhodně ořezávátko nebylo). Teplota je ve větší míře otázka kvality cpu - na šmejdu s křivým ihs jsem se dostal i nad 65 přičemž stejnej chladič na c2d 8400 nedal ani 50 na 4.2ghz, ovšem intel si ho cenil na trojnásobek ceny amd. Já to trochu napravil srovnáním ihs, později úplným sundáním (a že tam ten černej humus držel pěkně :)) Si kup sadu skalpelů, malou pánvičku, kápni trochu oleje a trochu orestuj, pak to jde sundat poměně dobře...

S tou AIDOU si nejsem jistý, zda si to bere z chipu nebo z databáze, Core Temp stopro z chipu ;)

PS: Sám jsem tuhle desku měl v pc, postupně jsem přešel na m2n-sli deluxe, crosshair, m2n32-sli a vlastně jsem to táhnul až do poslední nforce ;) dával jsem jich požehnaně i do sestav a nevšiml jsem si, že by se teploty lišily včetně pokusů dávat x4 cpu jako robky. Je fakt, že na x4 to už není ta pravá deska kvůli omezujícímu ht a x4 cpu jako takového (proti nejstaršímu x2 mají znatelně horší latence, u nich byl sáhl po ne-éčkové nf570-sli, která uměla pouštět do pamětí vyšší voltáž v biosu než těch 1.95v co éčková a tím tak kompenzovat latence/propustnost a náklady na ramky protože v těch dobách tu byly všehovšudy tak tři, čtyři - adaty extreme, oranžový geily, "opepřené" geily a ocz)... S nf590/780/980 už je to trochu jiný kafe ;)
hanx (130)|19.12.2011 15:14
To X6 jsem dal pouze příklad z testů k porovnání teplot. na žebrech chladiče čipsetu skoro neudržím ruku, topí mnohem víc jak cpu. Při zátěži má základní deska o pár stupňů víc jak CPU

Jinak stejné teploty byly i na jiných, dvoujádrových cpu
robky (3195)|19.12.2011 19:07
Teploty sú v pohode, ale aj tak sa mi zdajú oproti mojim vysoké :notsure Samozrejme závisí na samotnej skrinke, grafike a podobne ...

Pre porovnanie: prvé dva screeny momentálny stav idle/burn (grafika je tam HD4550, takže tepelný príspevok minimálny), tretí s PII X4 945 95W v idle so zapnutým CnQ (tam bola HD5770, takže tu je to porovnateľné)

Ešte je zaujímavé, že cpu world udáva TDP 940BE na sockete AM2 až 139,6W :notsure

A ešte: viem, že máš BE, ale aj tak by som odporučil taktovať cez CpuHostClock aka CPU frequency ....Ako spomínal Richmond, latencie pamäťového radiča phenomov sú žalostné, viď posledné dva screeny;)
aida teploty.jpg aida teploty burn.jpg cachemem OC 3450.jpg cachemem vista.png cachemem phenom 3450.png
hanx (130)|19.12.2011 19:57
Zde je můj screen, CPU a outtake fan oba nastaveny v biosu na optimal, cnq vypnuté, bez zátěže (poslední hodinu jel jen browser, videa na youtube a tak podobně)
Bez názvu.png
r34ktor (7477)|19.12.2011 21:00
[quote=robky;486502]Ešte je zaujímavé, že cpu world udáva TDP 940BE na sockete AM2 až 139,6W :notsure[/quote]
To je podstata celé záhady. TDP procesoru se totiž odvíjí od regulátoru napětí na desce. Asus M2N-E má single-plane. Max. proud je tedy 102,3A, což při napětí 1,332V dává teoretické maximum 136W.

IDLE teploty máš pochopitelně při vypnutém CnQ vyšší. Na zkoušku ho zapni a uvidíš, jaký to bude mít vliv.

Velkou roli samozřejmě hraje i airflow ve skříni. Bez fota jej těžko posoudíme. Každopádně mi tvoje teploty připadají celkově odpovídající.
hanx (130)|19.12.2011 21:12
zde je teplota v zátěži (při BF3)

edit: doplňuji vyjádření u ASUS fora: The 'motherboard' temperature is sensed above the floppy drive port. Certainly high 'motherboard' temperature will result in higher processor temperature.. at least in an air cooled system.. Heat from the memory can affect the 'motherboard' temperature reading and consequently the processor temperature.
Bez názvu2.png
hanx (130)|20.12.2011 20:25
zde máte foto vnitřku skříně, dneska jsem docela dost poklidil kabeláž v oném místě (FDD konektor, před CPU chladičem) a vzniklo z toho tohle, líp už to asi fakt nejde, nebo alespoň mě nenapadá jak to udělat. Taky jsem vyndal DVDRW mechaniku, která tam opravdu hodně vadila a kvůli který jsem musel mít ten 3,5 HDD nahoře v podstatě přímo před RAMkama (pouze jeden IDE kabel na HDD a DVDRW). Prach ze spodku skříně jsem utíral až po focení, jinde prach není:-)

Nyní je tam tedy intake AC F12 (ten tam včera ještě nebyl) a outtake akasa, nevím typ. Bohužel, teploty MB se nezmenšily ani o chlup a to je airflow mnohem lepší než včera. Takže už je víceméně potvrzeno, že airflow ve skříni opravdu není to, co to způsobuje.
Fotografie06231.jpg
hanx (130)|21.12.2011 13:21
Může to způsobovat obsazení všech slotů pro RAM? Vyndal jsem všechny moduly kromě jednoho a zdá se mi, že teplota MB šla dolů

edit: přikládám obrázek, vyznačená místa jsou tak horká, že na nich neudržím prst ani 2 sekundy, je to normální, nebo už hledám problémy tam, kde nejsou?
horky.jpg
hanx (130)|21.12.2011 21:13
Fakt nikdo neví?
robky (3195)|21.12.2011 21:28
[quote=hanx;486721]Fakt nikdo neví?[/quote]

Schválne som ošahal moju dosku a chladiče na doske sú teplé, nie horúce (kľudne tam udržím prst aj týždeň ;)) .... ale to bude zrejme spôsobené rozdielnym procesorom (65W vs tvojich 140W )

Btw. k prietoku vzduchu : síce tam máš vcelku upratané, ale napr. ten arctic F12 patrí k ventilátorom s najslabším prietokom vzduchu :notsure
hanx (130)|22.12.2011 21:51
S tím teda už asi nic neudělám a je to tedy nejspíš deskou?