reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

externí disk v XP a win7

vmull (9)|22.12.2011 22:35
Mám externí disk Seagate 1,5 TB, který jsem poměrně dlouho používal jak přes eSATA, tak USB (má tři rozhraní) připojený k notebooku s xp. Teď mám druhý notebook s win7. Když jsem poprvé zkusil připojit tento disk (jedno přes co) k win7, chtěl provést checkdisk. To jsem mu nechal udělat. Ve win7 tedy checkdisk proběhl, disk jsem normálně viděl a s ním pracoval, ale po odpojení a zpětném připojení k xp mi hlásil, že ho je nutné formátovat, protože je formát raw. Po přehození na win7 se mi ale objevil úplně normálně a data v něm byla v pořádku. Data jsem postupně převedl na jiný disk a zkusil jsem ho v xp znovu zformátovat. Vše proběhlo v pořádku, v xp jsem ho krásně viděl - ovšem po přepojení na win7 už byl opět neviditelný a hlásil raw filesystém pro změnu zase tady. Zkoušel jsem i smazat partition a znovu vytvořit, systémem nebo i acronisk disk suitem. Stále platí, že pokud ho zformátuji ve win7, tak ho tam vidím a můžu ho používat, ale ne už v xp. Pokud to udělám v xp, tak ho můžu používat bez problémů v xp, ale ne ve win7. Formátuji na NTFS.
Disk potřebuji střídavě připojovat k oběma systémům.
Víte někdo o co se jedná a jak to vyřešit??

Díky.
vmull (9)|23.12.2011 17:24
Po dvoudenních bojích se mi podařilo vyřešit.
Nevím pořád o co se vlastně jednalo. Ale jak se mi to podařilo vyřešit - stáhl jsem si od Seagate seatools pro windows. Připojil jsem externí disk přes USB rozhraní (přes eSATA program viděl disk jako interní a požadoval použití dosTools místo windows). Potom jsem testoval všechno možné a vše bylo v pořádku. Pak jsem přes volbu advanced test a USB erase tracks vymazal nejprve basic (bootovací sektory) a následně i full - což jsem zastavil po asi hodině - program píše jaké vymazává LBA a zdálo se mi, že už je dost daleko, aby byl za záhlavími. Pak disk měl smazané partition a byl vidět jen jako zařízení jak v xp, tak ve win7. Pak jsem v acronis disk doktorovi na xp udělal novou partition a zformátoval znovu na NTFS. Disk byl v pořádku vidět v obou systémech.
Snad to někomu pomůže, pokud se dostane do stejné situace.