reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

4 jádra

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|10.6.2007 15:07
Ahoj, moc se v tom neorientuji, jen by mě zajímalo, když jsou 2 jaderný procesory, tak to v podstatě znamená, že to jsou jakoby 2 CPU které využívají jednu FSB, L2 cache atd., A čtyřjaderné CPU jsou jako 4 CPU jakoby propojené? Jestli to myslím správně, tak proč se pentia 4 jaderný jmenujou core 2 quad? Máte mě to Core 2.
P@pi (1519)|10.6.2007 15:12
To je označení architektury. První bylo mobilní Core Solo a Core Duo. Pak si Intel usmyslel, že novou architekturu pojmenuje stejně = Core. Problém byl, že Core procesory už tady byly, ale neměli s architekturou Core co dičinění. Proto vzniklo Core 2 označení pro nové procesory. No a pak už se tyto CPU tedy dělí na Core 2 Duo a Core 2 Quad.

  • Core 2 = označuje architekturu
  • Duo / Quad = počet jader
Weslo (234)|11.6.2007 19:22
u Intelu jsou to 2 procesory na jedné destičce takže sdílejí FSB apod. AMD na to jde jinak.
HiTeccom (12)|7.8.2007 16:40
[QUOTE=B.Gen.Jack.O.Neill;38161]Ahoj, moc se v tom neorientuji, jen by mě zajímalo, když jsou 2 jaderný procesory, tak to v podstatě znamená, že to jsou jakoby 2 CPU které využívají jednu FSB, L2 cache atd., A čtyřjaderné CPU jsou jako 4 CPU jakoby propojené? Jestli to myslím správně, tak proč se pentia 4 jaderný jmenujou core 2 quad? Máte mě to Core 2.[/QUOTE]

ahm,takze C2D,sú dvojjadrové"ofiviálne",(dve jádra sú dokopi propojené-nics extra),lebo hoci sa berú ako dvojjadrové, v praxi sa tak nesprávajú,lebo majú spolocny 2-4Mb cache.To je najvacsia slabina tohto procesoru,ze hoci ponúka vysoky vykon,a nadmierny tuningpotenciál,dvojvláknové operácie nezvláda,lebo jadrá sa navzájom rusia-berú z jedného taniera,namiesto toho aby kazdí jeden by mal jeden cache !
Stvorjadrové sú v tomto lepsie,lebo ponúkajú vykon C2D a kazdé "zlepené" jadro má svoju cache 2×4MB !
Jednoducho hovoriac kím konvertujes film,kludne si pri nom mozes hrat nejakú hru,bez vyznamnej straty vykonu.pripomína mi to zlaté casi s P4 D-2×2MB.
ribi (35)|1.9.2007 10:15
Sdieľaná L2 cache medzi jadrami u Core 2 Duo vôbec nie je na obtiaž a jadrá sa v žiadnom prípade nerušia. Laicky povedané, to zdieľanie má za následok zvýšenie výkonu, pretože obe jadrá "vedia", na čom sú. L2 cache je im prideľovaná dynamicky na základe frekvencie, s akou sú dáta vyžadované. Nemôže sa stať, že dáta sú v cache uložené dva krát, takisto ako sa nemôže stať, že obe jadrá by pracovali na rovnakej úlohe dva krát (kolízia) a pod.