reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

windows 7 a pata disk

Zbynax (9)|31.12.2011 17:34
Zdravim,
potřeboval bych radu, už jsem toho prohledal a vyzkoušel dost, ale nic nepomáhá.
K problému: Mám PC, základní deska ep45-ds3 (bios F9). Chci nainstalovat windows 7 na prázdný již starší PATA 160GB disk Hitachi Deskstar (HDS722516VLAT20). V PC je ještě sata DVD. Když zvolím instalaci, tak je vše v pořádku. Instalace probíhá, problém je v tom, že po rozbalení všech souborů a provedení všech kroků instalace, kdy dojde k prvnímu restartu, mi začne zase nabíhat nová instalace, nikdy se nedostanu k náběhu nainstalovaného systému. Zkrátka deska neustále preferuje DVD mechaniku. Boot sekvenci jsem nastavoval, mám i náhradní PATA mechaniku, tak jsem ji zkoušel použít jako slave. (disk je samozřejmě master) Nebo jsem zkoušel i na desce nastavit pro SATA mechaniku IDE režim. Případně po restartu odpojit mechaniku úplně, ale nic. V případě odpojené mechaniky to vypíše chybu boot disku, nebo tak něco. Jo a nenainstaluje ani windows xp. Už si ani nepamatuju co všechno jsem zkoušel. Prostě pořád chce mechaniku.

Je ještě nějaká možnost jak preferovat PATA disk před SATA? Já už nevim, co bych biosu nastavil.

Teď jsem ještě zkusil: reset biosu, default nastavení, na kabel připojil PATA disk jako master, PATA mechaniku jako Slave, vložil DVD, zapl instalaci, instalace proběhla, restart a... spustila se opět nová instalace. :-/ Windows jsem instaloval už hodněkrát, ale tohle se mi zatim nestalo. Na druhém počítači se disk jede normálně. Když jsem pak zkusil F12 a vybral disk, tak zase "boot disk fail", nebo tak nějak.

PS: Jedná se o Windows 7 Ultimate x64. (žádný cracky atp...)

Pokud někoho něco napadne, tak předem díky.
mech13 (5526)|1.1.2012 13:27
ep45-ds3 ma ICH10, ktery nema PATA. takze na desce na beton bude jmicron radic a z neho prave vyvedeny ten PATA konektor. Zkousel jsi nastavit boot na RAID/AHCI nebo tady ty moznosti? ty se vetsinou tykaji prave tohoto pridavneho radice...
Zbynax (9)|1.1.2012 18:39
Díval jsem se na to a ta deska má jmicron řadič. Prošel jsem manuál od desky a podle toho i veškerý nastavení v biosu, ale ohledně ide řadiče je tam jen položka Onboard IDE controller (enabled). Takže aktivní je.
Pak jsou tam: SATA AHCI mode (disabled) -mám nastaveno
SATA port0-3 native mode (disabled) - mám
Tady jsem vyzkoušel obě možnosti, jak zapnout, tak vypnout.
Pak další je:
Hard disk boot priority (tam je na prvním místě ten můj disk)

A pak boot sequence:
first - harddisk
second - cdrom

nic jiného připojené nemám

Ještě mechanika je na pozici IDE channel 1 slave
a disk je na IDE channel 4 master

Tady píšu, že jsem měl připojenou i PATA mechaniku, která byla na pozici IDE channel 4 slave. Ta druhá byla odpojená. Channel 4 je tedy právě ten externí řadič. Ale problém je, že tam už prostě není co nastavit. Teda pokud se dívám dobře. Můžu ho jen vypnout. Ale pořád jako by to preferovalo ten integrovanej SATA řadič.
Na disk se z instalačky windows dostanu, případně jsem použil hirens boot cd a mini xp a je vidět, že na tom disku je to nainstalovaný. Ale prostě nebootuje. Formátoval jsem ten disk i pomocí diskpart... protože jsem původně myslel že je problém v disku.

Ještě bych dodal (což by mohlo býd důležité), že když zapnu počítač, tak podle té bootovací sekvence by měl být první disk, no a ono to i vypadá, že se do něj snad i snaží podívat, protože ledka zabliká a je trošku slyšet činnost disku, ale jen na moment, pak asi po třech vteřinách naskočí boot cd/dvd :-/ Disk už jsem zkusil druhý a dělá to to samé a opět disk v druhém počítači jede normálně.
r34ktor (7477)|1.1.2012 19:07
Možná si Windows 7 s použitým řadičem úplně nerozumí. Zkus pro něj během instalace nahrát ovladač.
Zbynax (9)|1.1.2012 19:28
To mě taky napadlo, tak jsem ze stránek jmicron.com stáhnul JMB36X_WinDrv_R1.17.63_WHQL.zip, robalil, dal na flasku a pokusil se nainstalovat, ale instalace proběhne jen u složky amd64... což je mi divný a stejně mi to nepomohlo. Nebo je nějakej lepší ovladač? Já nevim, co bych použil jinýho. Navíc mi to dělá i když se pokusim o instalaci windows XP. (jinak je pravda, že v podpoře os je jen vista a starší, sedmičky tam nejsou)
r34ktor (7477)|1.1.2012 19:44
Ovladač je ve složce Floppy64.

Vypadá to, jako by se instalačnímu programu nedařilo zapsat údaje do zaváděcího sektoru pevného disku. Zkus po prvním kole instalace a následném nezdařeném startu OS spustit Příkazový řádek z instalačního média (skrze volbu Opravit tento počítač), a provést následující příkazy:
[code]bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot[/code]
Zbynax (9)|1.1.2012 20:22
Tak jsem to provedl,ale nepovelo se. V každém případě, když tám opravu, tak to hledá operační systém a když ho to najde, tak napíše, že zjistil spoblémy se spouštěnim. Mám to v angličtině, tak to zkopčim, celkem chápu co se tam píše, ale když dam volbu repair a restart, tak to napíše, že opravy nebylo možné provést. A když pak dam ty dva příkazy, tak se provadou, ale problém nevyřeší.
Toto to píše:
The following startup option will be repaired:
Name: (bootmgr)
Identifier:---dlouhý číslo---

The folowing startup options will be added:
Name: windows 7 ultimate (recoverd)
Path: windows
windows device: partition=D: (152524 MB)
AA copy of the current boot configuration data will be saved as: C\Boot\BCD.Backup.0002
r34ktor (7477)|1.1.2012 20:58
Jak se instalace chová, když v BIOSu nastavíš:
  • SATA RAID/AHCI Mode - AHCI
  • SATA AHCI Mode - AHCI
  • SATA Port0-3 Native Mode - Disabled
Zbynax (9)|1.1.2012 21:04
tu první položku s tim raidem tam nemam, ale ty další jo, když je tak nastavim, tak při startu chvilinku hledá zařízení a pak už zase frčí nová instalace z dvd
r34ktor (7477)|1.1.2012 21:08
[quote=Zbynax;488056]tu první položku s tim raidem tam nemam[/quote]
Jo, ta je jen u GA-EP45-DS3R.

[quote=Zbynax;488056]ale ty další jo, když je tak nastavim, tak při startu chvilinku hledá zařízení a pak už zase frčí nová instalace z dvd[/quote]
A jak instalace dopadne?
Zbynax (9)|1.1.2012 21:13
No jsem teď zase v menu system recovery options. Má smysl to začít hned znovu instalovat? Když už na tom disku ta instalace je...? a nebo by se to novou instalací mohlo zase změnit díky tomu nastavení?
r34ktor (7477)|1.1.2012 21:28
Udělej novou instalaci.
Zbynax (9)|1.1.2012 21:46
Bohužel, žádná změna...
r34ktor (7477)|1.1.2012 22:01
Tak snad ještě otestovat chování s posledním beta BIOSem.
Zbynax (9)|5.1.2012 22:42
Tak abych to ještě dodatečně uzavřel... Dnes jsem vzal PC kolegovi do práce. Ten párkrát kliknul a já myslel, že si pujdu hodit mašli. Vše funguje. Měl sem zaplou podporu virtualizace a proto mi to nebootovalo z toh IDE.:mistake