reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade vBulletinu na nejnovější verzi 4.xx

Karel Polívka (1485)|31.12.2011 23:25
Jelikož dokončuji přípravy pro ugprade vBulletinu (systému pohánějícího toto fórum) na nejnovější verzi z nové generace 4.xx, podělím se o info o aktuálním stavu.

Tentokrát nepůjde jen o změny spočívající v dalším rozšíření funkčnosti, jelikož vývojáři zcela změnili systém html šablon a proměnných. Díky tomu 99 % mnou dosud provedených úprav a nainstalovaných rozšiřujících pluginů přestalo fungovat, což si vybralo svou daň v dlouhé době, kterou jsem potřeboval na úpravy, aby došlo k co nejmenšímu omezení dosavadních funkcí, na které jste zvyklí.

Pro skalní odpůrce jakýchkoli velkých změn - nadcházející upgrade je nevyhnutelný, jelikož stará (aktuálně používaná) verze vBulletinu je 3 roky starý software, který už není podporován z hlediska vývoje a odstraňování chyb.


[SIZE="4"]Pár nejvýznamnějších novinek:[/SIZE]


[SIZE="3"]1. Správce souborů[/SIZE]

– teď jsou ve staré verzi 3 způsoby, jak lze přidávat na fórum soubory:
  • připojovat soubory coby přílohy k příspěvkům
  • uploadovat obrázky k nám na server (na ně pak lze odkazovat v příspěvcích)
  • vkládat obrázky do alb
...problém je, že tyto 3 způsoby nejsou nijak propojené a každý má vlastní proces uploadu. Přílohy navíc nelze opětovně používat, v případě potřeby se tak vytváří duplicity.

Nová verze vBulletinu obsahuje správce souborů, pomocí kterého lze uploadovat soubory a s nimi dále provádět následující:
  • zobrazovat je coby přílohy v příspěvcích
  • jen uploadovat k nám na server pro pozdější užití
  • vkládat do alb
...tzn. pomocí jediného nástroje uploadujete obrázek, který můžete hned nebo i kdykoli později a hlavně opakovaně použít v nějaké části fóra (nahrajete obrázek, ten pak vložíte za týden do nějakého příspěvku, za měsíc si jej dáte navíc i do alba a za další měsíc třeba znovu do dalšího příspěvku - přitom soubor bude uploaodván stále pouze 1). Dále si můžete vytvářet vlastní adresářovou strukturu pro třídění uploadovaných souborů.


[SIZE="3"]2. Automatické ukládání při psaní příspěvků[/SIZE]

– už se nestane, že píšete dlouhý příspěvek a pokud se z nějakého důvodu neodešle, přijdete o vše, co jste napsali.
– nově bude docházet k automatickému ukládání každých 60 sekund.
– pokud tedy budete něco 10 minut psát a třeba Vám spadne prohlížeč, tak po opětovném vstupu do stejné sekce se Vám zobrazí možnost vložit rozepsaný obsah - kliknete pro vložení a pokračujete.


[SIZE="3"]3. Srozumitelné adresy stránek (Friendly URL)[/SIZE]

[NOPARSE]https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=56033[/NOPARSE]
-->
[NOPARSE]https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?56033-Coolermaster-Cosmos-Pure-(RC-1000K)[/NOPARSE]


[SIZE="3"]4. Moderní layout a grafické prvky[/SIZE]

– provedený upgrade poznáte na první pohled, jelikož dojde poprvé i ke změně grafické podoby.
– nové prostředí může ze začátku působit negativně, ale to spíše díky rozsahu změn. Po pár úpravách a době, co s novým vBulletinem pracuji, mi nové prostředí přijde pohodlnější a přehlednější, přičemž starý vBulletin mi přijde graficky zastaralý (nejvíce markantní je to v uživatelském panelu, který je v případě více obsahu, jakou jsou např. sledované sekce a témata, dost nepřehledný díky množství čar a tabulkové podobě se zbytečně rozlehlými prvky).


[SIZE="3"]5. Lze hledat více typů obsahu[/SIZE]

– teď lze hledat pouze v obsahu příspěvků a nadpisech témat. Nově půjde hledat i v názvech sekcí, v obsahu zpráv v profilech a zpráv ve skupinách (a to buď jednotlivě, nebo naráz).


[SIZE="3"]6. Větší plocha editorů pro psaní příspěvků[/SIZE]

– ve všech typů editoru bude odpovídat aktivní plocha pro obsah šířce okna prohlížeče. Tzn. na monitoru o šířce 1920 px je plocha pro psaní příspěvků více než dvojnásobně široká (namísto dosavadní fixní šířky kolem 700 px).
– ač se to třeba nezdá, jde o velké zlepšení z hlediska komfortu práce.


[SIZE="3"]7. Nativní podpora pro tvorbu tabulek[/SIZE]

– dosud šlo vytvářet tabulky pomocí vB kódu, v rámci kterého bylo nutné definovat pomocí kódu jednotlivé sloupce a řádky. Díky složitému zápisu to ale ve finále nikdo nepoužíval. Jelikož šlo o rozšiřující funkci, včera jsem ji odstranil.
– nový vBulletin už nativně podporuje tvorbu tabulek. Ve WYSIWYG editoru se po kliknutí na tlačítko zobrazí nabídka, v které jen zadáte počet sloupců, řádků a zda chcete ohraničení; na pozici kurzoru se vloží již hotová tabulka. Můžete tak snadno začít vyplňovat jednotlivé buňky, aniž byste se zabývali její strukturou.
– mazání a přidávání řádků/sloupců lze snadno provádět pomocí tlačítek jako třeba ve Wordu.


[SIZE="3"]8. Vkládání z Wordu se zachovaným formátováním[/SIZE]

– nově půjde ve WYSIWYG editoru vkládat obsah z wordovských dokumentů se zachováním formátování.


[SIZE="3"]9. Postranní sloupec[/SIZE]

– nový postranní sloupec s bloky s různým obsahem pro lepší využívání plochy širokoúhlých monitorů. Defaultně bude na homepage fóra, ale neměl by být problém jej v případě zájmu zpřístupnit i na dalších stránkách.
– lze jej snadno zasunout/vysunout pomocí postranní šipečky, která je dobře vidět a přesto nepřekáží.
– příklady, co může obsahovat: nejnovější příspěvky/témata z konkrétních sekcí, tagový mrak, RSS nejnovějších článků z magazínu (opět třeba i z konkrétních sekcí)...


[SIZE="3"]10. Reputace[/SIZE]

– stejně jako dosud bude možné udělovat za jednotlivé příspěvky různý počet reputačních bodů.
– nově se ale v nabídce pro udělení bude zobrazovat maximální počet, kolik bodů budu moci přidat a kolik odebrat.
– nově budou o negativní reputaci (odebrání reputačních bodů) automaticky informování moderátoři fóra, díky čemuž budeme mít lepší přehled o tom, zda někdo nezneužívá reputační systém stylem "ty jsi mě ubral body, tak uberu i já tobě".


[SIZE="3"]11. Můj obsah[/SIZE]

– dosud se po kliknutí na tento odkaz v horní liště zobrazí odkazy na mé příspěvky, mnou založená témata a témata obsahující mé příspěvky.
– nově se bude zohledňovat, kde se právě nacházím. Pokud kdekoli jinde než v nějaké sekci, zobrazí se:
  • zobrazit má témata
  • zobrazit mé příspěvky
Pokud ale zrovna bude v nějaké sekci, zobrazí se:
  • zobrazit má témata
  • zobrazit mé příspěvky
  • zobrazit má témata (jen z aktuální sekce)
  • zobrazit mé příspěvky (jen z aktuální sekce)

To je prozatím vše. Průběžně sem doplním další info a screenshoty. Dostupný čas na fórum však budu věnovat hlavně dokončení příprav, jelikož chci upgrade udělat co nejdříve.



[SIZE="3"]Kdy upgrade proběhne?[/SIZE]

Jelikož zatím není vše připraveno, nelze stanovit nějaký termín. Na leden je naplánovaný redesign magazínu SHW, upgrade fóra odhaduji na únor/březen 2012. Nejde ale o nějaký slib. Až budu mít přesnější info, doplním jej do tohoto tématu.

Počítejte také s tím, že krátce po upgradu nebude muset všechno fungovat.
mech13 (5526)|1.1.2012 14:18
ad 3 - bude fungovat stary zpusob odkazovani, tj bez nazvu topicu v URL? v dobach, kdy jsem byl aktivnejsi, jsem si pamatoval ID casto odkazovanych topicu/postu a odkazy psal rucne - coz by s nazvem topicu dost dobre neslo...
Karel Polívka (1485)|1.1.2012 14:37
[quote=mech13;488004]ad 3 - bude fungovat stary zpusob odkazovani, tj bez nazvu topicu v URL? v dobach, kdy jsem byl aktivnejsi, jsem si pamatoval ID casto odkazovanych topicu/postu a odkazy psal rucne - coz by s nazvem topicu dost dobre neslo...[/quote]
Samozřejmě ano
Karel Polívka (1485)|12.5.2012 12:36
Některé hlavní novinky nové verze vBulletinu 4.xx jsou lépe popsané zde.