Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 4 z 4

Téma: Upgrade vBulletinu na nejnovější verzi 4.xx

Šéfredaktor SHW / Admin Avatar uživatele Karel Polívka
    Registrace
    May 2006

Jelikož dokončuji přípravy pro ugprade vBulletinu (systému pohánějícího toto fórum) na nejnovější verzi z nové generace 4.xx, podělím se o info o aktuálním stavu.

Tentokrát nepůjde jen o změny spočívající v dalším rozšíření funkčnosti, jelikož vývojáři zcela změnili systém html šablon a proměnných. Díky tomu 99 % mnou dosud provedených úprav a nainstalovaných rozšiřujících pluginů přestalo fungovat, což si vybralo svou daň v dlouhé době, kterou jsem potřeboval na úpravy, aby došlo k co nejmenšímu omezení dosavadních funkcí, na které jste zvyklí.

Pro skalní odpůrce jakýchkoli velkých změn - nadcházející upgrade je nevyhnutelný, jelikož stará (aktuálně používaná) verze vBulletinu je 3 roky starý software, který už není podporován z hlediska vývoje a odstraňování chyb.

Pár nejvýznamnějších novinek:

1. Správce souborů

– teď jsou ve staré verzi 3 způsoby, jak lze přidávat na fórum soubory:
    • připojovat soubory coby přílohy k příspěvkům
    • uploadovat obrázky k nám na server (na ně pak lze odkazovat v příspěvcích)
    • vkládat obrázky do alb

...problém je, že tyto 3 způsoby nejsou nijak propojené a každý má vlastní proces uploadu. Přílohy navíc nelze opětovně používat, v případě potřeby se tak vytváří duplicity.

Nová verze vBulletinu obsahuje správce souborů, pomocí kterého lze uploadovat soubory a s nimi dále provádět následující:
    • zobrazovat je coby přílohy v příspěvcích
    • jen uploadovat k nám na server pro pozdější užití
    • vkládat do alb

...tzn. pomocí jediného nástroje uploadujete obrázek, který můžete hned nebo i kdykoli později a hlavně opakovaně použít v nějaké části fóra (nahrajete obrázek, ten pak vložíte za týden do nějakého příspěvku, za měsíc si jej dáte navíc i do alba a za další měsíc třeba znovu do dalšího příspěvku - přitom soubor bude uploaodván stále pouze 1). Dále si můžete vytvářet vlastní adresářovou strukturu pro třídění uploadovaných souborů.

2. Automatické ukládání při psaní příspěvků

– už se nestane, že píšete dlouhý příspěvek a pokud se z nějakého důvodu neodešle, přijdete o vše, co jste napsali.
    – nově bude docházet k automatickému ukládání každých 60 sekund.
    – pokud tedy budete něco 10 minut psát a třeba Vám spadne prohlížeč, tak po opětovném vstupu do stejné sekce se Vám zobrazí možnost vložit rozepsaný obsah - kliknete pro vložení a pokračujete.

3. Srozumitelné adresy stránek (Friendly URL)

http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=56033
    -->
    http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?56033-Coolermaster-Cosmos-Pure-(RC-1000K)

4. Moderní layout a grafické prvky

– provedený upgrade poznáte na první pohled, jelikož dojde poprvé i ke změně grafické podoby.
    – nové prostředí může ze začátku působit negativně, ale to spíše díky rozsahu změn. Po pár úpravách a době, co s novým vBulletinem pracuji, mi nové prostředí přijde pohodlnější a přehlednější, přičemž starý vBulletin mi přijde graficky zastaralý (nejvíce markantní je to v uživatelském panelu, který je v případě více obsahu, jakou jsou např. sledované sekce a témata, dost nepřehledný díky množství čar a tabulkové podobě se zbytečně rozlehlými prvky).

5. Lze hledat více typů obsahu

– teď lze hledat pouze v obsahu příspěvků a nadpisech témat. Nově půjde hledat i v názvech sekcí, v obsahu zpráv v profilech a zpráv ve skupinách (a to buď jednotlivě, nebo naráz).

6. Větší plocha editorů pro psaní příspěvků

– ve všech typů editoru bude odpovídat aktivní plocha pro obsah šířce okna prohlížeče. Tzn. na monitoru o šířce 1920 px je plocha pro psaní příspěvků více než dvojnásobně široká (namísto dosavadní fixní šířky kolem 700 px).
    – ač se to třeba nezdá, jde o velké zlepšení z hlediska komfortu práce.

7. Nativní podpora pro tvorbu tabulek

– dosud šlo vytvářet tabulky pomocí vB kódu, v rámci kterého bylo nutné definovat pomocí kódu jednotlivé sloupce a řádky. Díky složitému zápisu to ale ve finále nikdo nepoužíval. Jelikož šlo o rozšiřující funkci, včera jsem ji odstranil.
    – nový vBulletin už nativně podporuje tvorbu tabulek. Ve WYSIWYG editoru se po kliknutí na tlačítko zobrazí nabídka, v které jen zadáte počet sloupců, řádků a zda chcete ohraničení; na pozici kurzoru se vloží již hotová tabulka. Můžete tak snadno začít vyplňovat jednotlivé buňky, aniž byste se zabývali její strukturou.
    – mazání a přidávání řádků/sloupců lze snadno provádět pomocí tlačítek jako třeba ve Wordu.

8. Vkládání z Wordu se zachovaným formátováním

– nově půjde ve WYSIWYG editoru vkládat obsah z wordovských dokumentů se zachováním formátování.

9. Postranní sloupec

– nový postranní sloupec s bloky s různým obsahem pro lepší využívání plochy širokoúhlých monitorů. Defaultně bude na homepage fóra, ale neměl by být problém jej v případě zájmu zpřístupnit i na dalších stránkách.
    – lze jej snadno zasunout/vysunout pomocí postranní šipečky, která je dobře vidět a přesto nepřekáží.
    – příklady, co může obsahovat: nejnovější příspěvky/témata z konkrétních sekcí, tagový mrak, RSS nejnovějších článků z magazínu (opět třeba i z konkrétních sekcí)...

10. Reputace

– stejně jako dosud bude možné udělovat za jednotlivé příspěvky různý počet reputačních bodů.
    – nově se ale v nabídce pro udělení bude zobrazovat maximální počet, kolik bodů budu moci přidat a kolik odebrat.
    – nově budou o negativní reputaci (odebrání reputačních bodů) automaticky informování moderátoři fóra, díky čemuž budeme mít lepší přehled o tom, zda někdo nezneužívá reputační systém stylem "ty jsi mě ubral body, tak uberu i já tobě".

11. Můj obsah

– dosud se po kliknutí na tento odkaz v horní liště zobrazí odkazy na mé příspěvky, mnou založená témata a témata obsahující mé příspěvky.
    – nově se bude zohledňovat, kde se právě nacházím. Pokud kdekoli jinde než v nějaké sekci, zobrazí se:
    • zobrazit má témata
    • zobrazit mé příspěvky

Pokud ale zrovna bude v nějaké sekci, zobrazí se:
    • zobrazit má témata
    • zobrazit mé příspěvky
    • zobrazit má témata (jen z aktuální sekce)
    • zobrazit mé příspěvky (jen z aktuální sekce)

To je prozatím vše. Průběžně sem doplním další info a screenshoty. Dostupný čas na fórum však budu věnovat hlavně dokončení příprav, jelikož chci upgrade udělat co nejdříve.

Kdy upgrade proběhne?

Jelikož zatím není vše připraveno, nelze stanovit nějaký termín. Na leden je naplánovaný redesign magazínu SHW, upgrade fóra odhaduji na únor/březen 2012. Nejde ale o nějaký slib. Až budu mít přesnější info, doplním jej do tohoto tématu.

Počítejte také s tím, že krátce po upgradu nebude muset všechno fungovat.
    Odpovídat lze po přihlášení

Čestný člen Avatar uživatele mech13
    Registrace
    May 2006

ad 3 - bude fungovat stary zpusob odkazovani, tj bez nazvu topicu v URL? v dobach, kdy jsem byl aktivnejsi, jsem si pamatoval ID casto odkazovanych topicu/postu a odkazy psal rucne - coz by s nazvem topicu dost dobre neslo...

Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od mech13 Zobrazit příspěvek
    ad 3 - bude fungovat stary zpusob odkazovani, tj bez nazvu topicu v URL? v dobach, kdy jsem byl aktivnejsi, jsem si pamatoval ID casto odkazovanych topicu/postu a odkazy psal rucne - coz by s nazvem topicu dost dobre neslo...
    Samozřejmě ano

Registrace
    May 2006

Některé hlavní novinky nové verze vBulletinu 4.xx jsou lépe popsané zde.

Podobná témata

1. nejnovější mapy tomtom
    Od First v sekci Notebooky a netbooky
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 28-04-2011, 19:29
  2. Oznámení: Upgrade fóra na novější verzi
    Od Karel Polívka v sekci Fórum a magazín SHW
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 13-12-2008, 13:50
  3. Moje sestava vs. nejnovější hry
    Od kuka v sekci PC - archiv