reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Joystick nebo gamepad?

Hana Konečná (28)|13.1.2012 13:45
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Joystick nebo gamepad?[/SIZE]



Joysticky a gamepady byly oblíbené hlavně v minulosti. Zdá se, že jejich éra již skončila, ale je tomu opravdu tak? Používáte nebo používali jste je také? Jaké hry jste s nimi hráli? Nebo tyto herní ovladače naopak úplně odmítáte?

Zapojte se do diskuze!

Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Merlin-alfa (49)|13.1.2012 14:19
Na gamepad nedám dopustit, hry který nepotřebují přesný zaměřování jsou na něj ideální - pohodlí jako na konzoli. Poslední hra kterou jsem na něm dohrál byl zaklínač 2 (emulace gamepadu x-box). Oproti tomu nevidím uplatnění pro Joystick kromě simulátorů letu.
Kaštan42 (6)|13.1.2012 14:29
Gamepad sice mám, ale vůbec ho nepoužívám, to radši myš a klávesnici.

A na závodní hry mám volant Logitech.
Neregistrovaný (0)|13.1.2012 14:34
No tak dneska je to s joystickem celkem jednoduché, týkají se pouze leteckých simulátorů. Gamepad nemusí být špatný na některé hry původně z konzole. Ale velký význam bych v něm taky neviděl. Spíš pokud to člověk chce hrát z gauče na televizi.
jenda-78 (10)|13.1.2012 15:38
Mám 2ks gamepadu pro PC -Xbox gamepad.
A nedám na něho dopustit.
Předně je používají děti na skákačky, jako je sonic atd.
Já používám na auta.
Na LANce mi pořád nadávají do podvodníků, že mám gamepad když ostatní hrajou na klávesnici :D
Já prostě neumím hrát auta na klávesnici.
Pokud hra podporuje gamepad, hraju radši na gamepadu.
Pouze střílečky a stategie jsou lepší na klávesnici a myši.

Za mě říkám gamepad ano :thumb
durib (1141)|13.1.2012 19:00
Ano to, ani ono. Nýbrž myš s klávesnicí. Vyzkoušel jsem gamepad i joystick a vrátil se rád ke klasice. Jediné, co mi u závodních her více vyhovuje je volant. Šipkama se nedá nastavit přesný úhel kol.
miniprog (38)|13.1.2012 19:49
S gamepadem tedy zkušenosti nemám a poslední joystick, který jsem používal byl originál Atari někdy v osmdesátých až devadesátých letech. Dodnes jsem si ho zachoval a slibuji si, že pro něj vytvořím konvertor simulující klávesnici. Potom už bude stačit použít vhodný emulátor Atari 800XL a hurááá do nostalgie! Současné hry jsou již na mne moc komplikované a "časožroutské", takže se uchyluji maximálně ke starému Doomu s klávesnicí a myší nebo si ještě raději vychutnám něco hodně realistického s volantem. To mi přijde smysluplnější...
jarod72pm (46)|13.1.2012 21:06
Joystick nebo gamepad?

Joystick ? Mno nevím už dlouho postrádám hru kde bych tohle využil a pokud se vrátím 20 let zpět pak oblíbený a nepostradatelný doplněk k PC dnes mrtvá investice.

Gemepad? mno možná na konzole bych si to dovedl představit i dnes a mnozí používají.

Pro Mě a mnohé kteří pracují hlavně na PC jsou tyhle periferie už minulostí .
Neregistrovaný (0)|13.1.2012 21:17
Letecký simulátor bez joysticku, ať už arkádový, nebo HC, si neumím představit - náhražky vám příjemný požitek znesnadní...

Skákačka, nebo akční adventura old school ražení, dostane teprve s gamepadem to správné kouzlo (vyjímkou je ale např. Trine, kde je ovl. uzpůsobeno PC).

Pokud mám možnost si zahrát na periferii, tak ji upřednostním (přirozeně záleží na typu hry).
vasedl (6)|13.1.2012 22:18
Mě nějak ty různé ovladače (gamepad apod.) nechytli a zvyk jsem si na klávesnici a myš...takto hraju už 10 let...

Jediný co si asi znovu v budoucnu koupím je volant na závodní hry, ale zatím i to je pro mě zbytčnost/luxus ( =mám důležitější věci na seznamu které musím koupit k pc)...
Neregistrovaný (0)|14.1.2012 10:14
Na arkády gamepad. Na letecké simulátory joystick. Na auta volant. Na strategie klávesnice a myš.
Suprak (408)|14.1.2012 10:36
Mám gamepad Logitech Rumblepad II, kdysi jsem jezdil TrackManii, na což se výtečně hodil. Dnes se na něj už jen práší. Na simracing potom používám Logitech Driving Force GT.
Neregistrovaný (0)|14.1.2012 11:11
Pro mě z toho vychází jednoznačně gamepad pro Xbox 360 - použití jak na konzoli, tak desktopu. Byl sem nucený přejít na PS3 a jeho "paskvil" a už přes rok si nemohu zvyknout. Zejména mně vadí rozložení analogů, jejich "tuhost" a vypouklé řešení. Jak nemám Microsoft rád, tak tady u mě vyhrává na celé čáře!


Mat
PJ_1986 (3)|14.1.2012 18:54
Když jsme u toho, nemá někdo zkušenosti s bezdrátovým ovladačem od XBOXu? Jestli mi k PC stačí jeden ten přijímač na dva gamepady? Jinak jsem pro gamepad, měl jsem teď půjčený drátový ovladač od XBOXu na SSFIV:AE a dobrý.
Georginek (2957)|14.1.2012 21:27
Mno. Joysitck povazuju za super vec, kdyz se nekdo venuje litani ( a to musi bejt poradnej joystick - ne tu ruzny levny svinstva )...... Jinak je to zbytecnost. Gamepad je naprosto k nicemu.
Jako zaprisahly klavesnicar.....nevim proc to ty lidi potrebujou.......
Kdyz sem jezdil Trackmanii, nebo po Lanu NFS, ci Collina, vzdycky sem porazel lidi co meli volant a to jeste vsichni meli automaty a ja jedinny manual..... ( s autometem nuda nejvetsi )

BTW: taky sem po valantu koukal ( jelikoz zavodni hry sou moje priorita ), nesel bych do niceho jinyho nez do Logitechu G27. :):)
Prahs (neregistrovaný) (0)|15.1.2012 00:39
Gamepad (Logitech RublePad II) mám a super věc. Používám při emulaci GBA, PS, PS2 ... i při hraní závodních her. Například GRiD s vypnutou asistencí, na klávesnici si nemohu hrát s plynem nebo brzdou. Perfektně se mi s tím hrají sportovní simulátory, FIFA, PES ... (možná zvyk z konzole, na které jsem vyrůstal)

Joystick je určitě taky super, ale je vhodný jen pro letecké simulátory, takže nepotřebuji.

Chápu, že lidé co na PC převážně pracují, nemají ani potřebu takové věci vlastnit.
Neregistrovaný (0)|15.1.2012 10:47
KOukám že sem tu snad jediný co využívá joystick i na něco jiného než letecký sim. Zkuste si dát na joysticku někdy /pokud nemáte volant/ i závody - F1 apod. Uvidíte že to je při dobrém nastavení MNOHEM lepší než gamepad či snad klavesnice / ta je samozřejmě na automobilový závod nepoužitelná, snad krom NFS apod./ Joystick má jednu ohromnou výhodu, je mnohem citlivější na zatáčení. Na klávesnici bud zatáčíte na 100% nebo vůbec, analog. páčkou na gamepadu proste tak malé rozdíli v zatočení /kroucení volantem/ neuděláte. Tudíž kdo nemá volant je to druhá nejlepší volba.
hugostieglitz (907)|15.1.2012 11:07
já jsem odkojený ps one a ps2 takže gamepad je jako moje prodloužená ruka,někdy před třemi roky jsem začal hrát na pc ale přechod na klávesnici byl o nervy,teď už bych gamepad do ruky nevzal,pouze na závody jako dirt 3,(hrál jsem to s volantem a málem jsem převrátil stůl)jinak volant nebo klávesnice
VencaX (3686)|15.1.2012 11:21
Já jsem pro Joystick - mám rád závodní a letecké hry a tam se víc než gamepad hodí asi právě joystick. Gamepad jsem si taky vyzkoušel ale nebavilo mě to. Joystick jsm však neměl více než 5 let v ruce, tak nevím, jestli by mi to teď nepřišlo jiné. Každopádně nejsem náročný hráč a používám klasickou klávesnici. Nejvíc jsem se s joystickem nahrál asi na NFS Porsche (jedna z mála výborných her - na to v jaké době byla vytvořena).
Neregistrovaný (0)|15.1.2012 12:51
Joystick sem hojně používal k hraní her v letech 1993 - 2001, v dnešní době mi začiná chybět. Hlavně analogový klasický Joystick, který se nedá ani sehnat. Dnešní Joysticky jsou na hraní her pomalu nepoužitelné. Jedinou oblastí, kde se dobře uplaťnují jsou letecké simulátory a to je dost málo! Přitom oproti klávesnici a myši to má příjemnější a jednoduší ovládaní!
Diwiak (29)|15.1.2012 22:30
z hernych periferii uz len volant (konkr. logitech MOMO), joystick aj gamepad su kdesi v krabici,, vyuzitiu aj tak brani stary gameport konektor :thumbdown

v novych hrach ho uz nie je kde vyuzit, ak by som uvazoval o nejakej simulacii (napr. stary enemy engaged:apache vs havoc) tak by to urcite chcelo nieco kupit
Neregistrovaný (0)|16.1.2012 12:26
tak kromě moorhuhnu jsen hrál jen letecké simulátory, takže to Wingman Force feetback od Logitechu jistil. Ale už 6 let na něj bohužel padá prach. Není čas...
Zoidik (1405)|16.1.2012 12:46
Nejsem žádnej hráč, takže s klávesnicí a potkanem si vystačím. Pokud bych si chtěl vychutnat kvalitní letecký simulátor, tak džojstik a nebu o automobilových her volant s pedálama, ale za ty prachy mi to nestojí a kvůili hodině hraní měsíčně to taky nebudu kupovat.
Neregistrovaný (0)|17.1.2012 21:04
Na letecké simy jedině joistick a to kvalitní.Bez něj je to velmi slabý odvar.Od roku 1999 s přestávkami proháním Falcon4 a později jeho vylepšní (OF,BMS,AF).Vsadil jsem po po zkušenostech s levnějším zbožím na Saitek X52 a je fakticky dobrý a přesný.Na automobilové simulátory určitě volant,jinak myš a klávesnice.Gamepad nemusím.Podle mne je dobrý tak na Tetris.