reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna ventilátoru v Gigabyte GeForce 9800GT

lastsaves (98)|15.1.2012 21:47
Zdravím,
koupil jsem bazarovou Gigabyte GeForce 9800GT 512MB. Funguje v pohodě, ale drnčí jí ventilátor.
Původně jsem myslel, že to jsou zvuky z HDD a zhrozil jsem se, ale nakonec se ukázalo, že je to "jen" grafika. Protože se zvuky neozývají, když je karta svisle (když položím case na bok), ale jenom když je vodorovně (když case normálně stojí), počítám, že bude problém v ložiscích. Co na to znalci?

A teď k problému. Rád bych vyměnil ventilátor, ale nechal pasivní chladič.
Nemám s tím žádnou zkušenost, je to proveditelné? Pokud ano, jaký ventilátor doporučujete?
Nebo je lepší koupit komplet nový chladič? (tomu bych se raději vyhnul, dochází finance).
Případně, jaký chladič koupit (preferuju nejlevnější, který bude dostačující).
Třetí možnost je položit case na bok :) Ale to asi není ideální řešení...

Tady je fotka karty pro orientaci.
Salamander (6177)|15.1.2012 21:52
jo, vetracek se da normalne sundat, sam jsem tuhle grafiku mel, a ted mam velice podobnou, s tim, ze vetracek pouzivam z Intel BOX chladice ... ale da se tam pridelat cokoliv, treba nejaky 80mm, pomoci stahovacich pasek :)
lastsaves (98)|15.1.2012 22:30
Díky za tip, to je dobrá zpráva.
Předpokládám, že ten 80mm ventilátor pak sedí nad tím výkusem v pasivu. Radši bych něco šoupnul přímo dovnitř. Dá se někde sehnat ventilátor, aby sednul do toho výkusu (od intelu z BOX chladiče bohužel nemám).
A protože jsem v tohle fakt laik, nedá se rozebrat nějaký 80mm ventilátor a nasadit ho do toho pasivu?
Salamander (6177)|15.1.2012 22:38
[quote=lastsaves;489873]Díky za tip, to je dobrá zpráva.
Předpokládám, že ten 80mm ventilátor pak sedí nad tím výkusem v pasivu. Radši bych něco šoupnul přímo dovnitř. Dá se někde sehnat ventilátor, aby sednul do toho výkusu (od intelu z BOX chladiče bohužel nemám).
A protože jsem v tohle fakt laik, nedá se rozebrat nějaký 80mm ventilátor a nasadit ho do toho pasivu?[/quote]

no to ze je tam mezera imho nicemu nevadi ... tu grafiku uz provozuju dost dlouho, jedinej problem je, ze je tak dost vysoka, takze pod ni uz neni moc mista na dalsi karty
lastsaves (98)|15.1.2012 22:49
Ok, takze 80mm ventilator. A pridelat pomoci stahovacich pasek.
Jinak to asi pridelat nepujde, co? Myslim tim, proste sundat ten stary vetrak a nasadit na jeho misto novy.
Salamander (6177)|15.1.2012 22:59
[quote=lastsaves;489876]Ok, takze 80mm ventilator. A pridelat pomoci stahovacich pasek.
Jinak to asi pridelat nepujde, co? Myslim tim, proste sundat ten stary vetrak a nasadit na jeho misto novy.[/quote]

no, ciste teoreticky bys ho asi nekde sehnal, ale ta 80 bude urcite levnejsi a kdyz koupis neco aspon trosku slusnyho, tak to bude 100% tissi.
Pripadnou vymenu bych videl na Acellero od AC, ale zalezi na tom, kolik do toho chces investovat, imho to moje reseni bohate staci :)

Jinak teoreticky by tam mozna sel i vetsi vetrak, treba 120mm, ale ten uz by se tam pridelaval asi dost spatne.
lastsaves (98)|16.1.2012 05:43
[quote=Salamander;489877]Pripadnou vymenu bych videl na Acellero od AC, ale zalezi na tom, kolik do toho chces investovat, imho to moje reseni bohate staci :) [/quote]
Měl jsi na mysli např. tohle?
http://www.czc.cz/arctic-cooling-accelero-l2-pro/63049/produkt
Cena mi přijde v pohodě. Jen jestli tu 9800 uchladí...
Salamander (6177)|16.1.2012 09:05
promin, vyjadril jsem se nepresne ... tohle http://www.czc.cz/arctic-cooling-accelero-s1-rev-2/45817/produkt?q-category-id=9am9uanjt8ivga2gd075043u7f
i kdyz ciste teoreticky by melo stacit i to cos posilal ty, kompatibilni to je, takze by snad nemel byt problem :)
lastsaves (98)|16.1.2012 11:00
[quote=Salamander;489894]promin, vyjadril jsem se nepresne ... tohle http://www.czc.cz/arctic-cooling-accelero-s1-rev-2/45817/produkt?q-category-id=9am9uanjt8ivga2gd075043u7f
i kdyz ciste teoreticky by melo stacit i to cos posilal ty, kompatibilni to je, takze by snad nemel byt problem :)[/quote]

Myslel jsem si, že máš na mysli spíš Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2. ;)
Ale nebude k tomu třeba koupit ještě Arctic Turbo Module? To už by se ta cena vyšplhala moc na můj vkus.
Jestli to utáhne ten Arctic Cooling Accelero L2 Pro, tak bych šel asi do něj.

EDIT: A nebude problém, že ten L2 Pro nemá heatpipes? Na rozdíl od S1 i od toho původního Zalmana?
speedsnail (4876)|16.1.2012 12:53
Ten pasiv co tam máš teď je původně aftermarket Zalman a neni vůbec špatnej. imho je zbytečnost kupovat novej chladič, když ventilátor za pár korun udělá stejnou službu..
lastsaves (98)|16.1.2012 13:02
[quote=speedsnail;489908]Ten pasiv co tam máš teď je původně aftermarket Zalman a neni vůbec špatnej. imho je zbytečnost kupovat novej chladič, když ventilátor za pár korun udělá stejnou službu..[/quote]

Ja bych ho tam klidne nechal, ale resim problem, jak ho tam heftnu?
Salamander psal stahovaci pasky - kde se daj koupit? A nejsou potreba nejaky specialni (treba teplo-odolny)?
Nemate nekdo nejakou fotku takhle pridelanyho ventilatoru, abych si udelal predstavuju, jak ho tam primontovat?
Salamander (6177)|16.1.2012 13:21
He he, nejak jsem zapomnel, ze jsem tam pridelaval tu 120 ... no co, ale princip je stejnej

je to chyceny za ty heatpipes skrz zebra ... proste jak to vyjde :)

jinak stahovaci pasky uplne klasicky, tu teplotu v pohode prezijou http://www.ges.cz/cz/vpc-2-100-GES06814501.html

edit: ta moje ma ten chladic trosku vetsi, ale mel jsem to udelany uplne stejne s tou co mas ty ...
20120116_001.jpg 20120116_002.jpg 20120116_003.jpg
lastsaves (98)|16.1.2012 20:04
Tisicere diky za fota! Konecne si to dokazu poradne predstavit.

Jeste par technickych dotazu :)

1) 120mm tam nedostanu kvuli case, ale 92mm ano. Mam vzit radsi ten nebo staci 80mm? Cili vetsi = lepsi?
2) Asi je lepsi vzit ventilator s PWM, je to tak? Rychlost potom regulovat pres Speedfan?
3) Trochu lamovsky dotaz - jakym smerem ma ventilator foukat? Smerem ke karte (chladit heatsinky)nebo smerem od ni (odsavat z heatsinku teplo)? Kdybych odsaval teplo, mel bych lepsi cirkulaci vzduchu v case, ale nejsem si jistej, jestli se tak da ta karta uchladit.
Salamander (6177)|16.1.2012 20:13
no, myslim, ze ta karta ma jenom 2pin napajeni vetracku, cili regulace je trosku obtiznejsi

jestli se ti vejde 92mm, tak vem ten, mel by byt minimalne o neco tissi

a foukal bych smerem na kartu, ale nejlepsi je to vyzkouset primo, zmerit teploty a uvidis ktery zpusob bude lepsi :)
lastsaves (98)|16.1.2012 20:19
[quote=Salamander;489955]no, myslim, ze ta karta ma jenom 2pin napajeni vetracku, cili regulace je trosku obtiznejsi[/quote]
Co presne znamena trosku obtiznejsi? ;) Ze regulovat nejde? Ja v podstate regulovat nemusim, takze klidne vezmi bez PWM.

Vezmu 92mm a zkusim foukat oboji. Ptal jsem se, protoze vlastne dodnes nevim, kam obvykle ventilatory na karte foukaj, jestli ke karte nebo od ni.

EDIT: A co vzit ventilator s termočidlem? Třeba http://www.czc.cz/arctic-fan-f9-tc/79534/produkt
To by pak neměl být problém chladit dle potřeby.
Nebo je lepší prostě chladit na max a neřešit?

EDIT 2: Aha, tak už jsem si to ujasnil, TC je v tomhle případě na nic.
Georginek (2957)|17.1.2012 16:39
No podivej, ja tu kartu taky mel, ten ventilator byl hrozne urvanej, koupil sem si Zalman VF1000 a byl pokoj. Obsahoval i FANMate, takze sisi otacky ridil sam jak se Ti zachtelo. Nicmene je blbost kupovat na obstarozni grafarnu chladic s cenou 800Kc, kdyz samotna karta ma cenu 3stovek :D

Jestli chces aby se to regulovalo samo, tak http://www.alza.cz/ventilator-airen-red-wings-d96116.htm#foto ten ma Molex a v tom cidlo a to reguluje otazky samo dle teploty.

Spis bych koupil todle http://www.alza.cz/ventilator-airen-red-wings-d96114.htm a k tomu http://www.alza.cz/zalman-fan-mate-2-d101890.htm muzes si to vytahnout ven a regulovat si to sam.
A nebo bez regulace proste koupit samotnej vetrak, nejakej Silent, treba ten Aireen nebo Nexus.

Do Grafarny to nezapojis, protoze zadnej "skrinovej vetrak"nema takhle debilni konektor jako ten Gigabyte.
Budes to muset zapojit do desky, pokud mas volnej 3PIN a nebo prez Molex.

Edit: To termocidlo by slo taky.... Ale tyhle FANy nejsou nastaveny na chlazeni GK, takze pochybuju, ze by to cidlo ovladalo ventilator smysluplne. Spis by to jelo porad naplno.......
Salamander (6177)|17.1.2012 16:50
[quote=Georginek;490061]
Do Grafarny to nezapojis, protoze zadnej "skrinovej vetrak"nema takhle debilni konektor jako ten Gigabyte.
Budes to muset zapojit do desky, pokud mas volnej 3PIN a nebo prez Molex.
[/quote]

Jo jo, videl jsi ty moje fotky? kdyz oddelas ten konektor z karty (otazka 2 vterin) tak to normalne zapojis na ten 2pin ... a regulaci fakt nejak neresim, ten vetrak je dostatecne tichy
lastsaves (98)|17.1.2012 21:19
Ještě poslední dotaz.
Jak sundám ten starý ventilátor? Nemám s rozebíráním komponentů moc zkušeností :notsure
Je potřeba odmontovat ten pasivní chladič? Nerad bych ho sundával zbytečně.
Předem díky!
Salamander (6177)|17.1.2012 21:42
je tam tak fikane zacvaklej do tech zeber, chladic sundavat nemusis, ale budes muset ty zebra ohnout, nebo ty uchyty necim uriznout
lastsaves (98)|19.1.2012 23:19
Díky všem za rady. Dneska jsem se konečně dal do výměny toho ventilátoru.
Šlo to ale celkem ztuha, musel jsem tomu Zalmanovi nakonec ulomit ty umělohmotné pacičky, kterými držel na heatsinku. A bohužel byly dvě i zespod u karty, takže heatsink musel dolu. Ale aspoň jsem pak očistil zatuhlou teplovodivou pastu a namazal Arctic Cooling MX-2.

Nakonec jsem koupil Arctic Cooling F9 a na autoregulaci se vykašlal. Oproti tomu Zalmanovi není slyšet ani vrznutí. Mám ho zatím na heatsinku jen položený a zkouším, jakým směrem je lepší aby foukal. Jestli na heatsink nebo od heatsinku.
Našel jsem k tomu jeden zajímavý test: http://www.halfgaar.net/fan-cooling-intake-or-exhaust
Podle něj by mělo být výhodnější foukat na heatsink, ale zatím mi vychází teploty zhruba nastejno.

Teď ještě k těm teplotám. Jaké jsou v normě?
V klidu mám 45-46°C, v zátěži (FurMark) 67-68°C.
speedsnail (4876)|19.1.2012 23:45
Teploty jsou krásné a foukej určitě NA heatsink. (né nadarmo tak fungují všechny referenční chladiče)