reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

30GB disk s 10GB viditelných dat je plný, jak to?

k.eight.a (25)|17.1.2012 22:46
Ahoj,
mám kamaráda, dával jsem mu dokupy postarší PC (Athlon XP). Koupil jsem mu cca před 3/4 rokem nový IDE disk 500 GB. Disk je rozdělený na 30 GB (systém s Win XP SP3) a zbytek.
Delší dobu zápasí s volným místem na systémovém disku. To by mě až tak nepřekvapovalo nebýt toho, že v Total Commanderu se zaplým zobrazováním skrytých a systémových souborů je zabrané místo 9,80 GB (resp. 8,30 GB - velikost na disku) nicméně disk je úplně plný. Zkrátka něco co není vidět zabírá přes 20 GB.
Je mi jasné, že formát a reinstal toto (možná jen dočasně) vyřeší, nicméně já bych rád přišel na to jak je toto možné a co by se s tím dalo dělat...
Disk jsem si vzal k sobě a projedu ho Avastem. U něj jsem to udělal a našlo to nějakou hrozbu, nicméně s nějakými 18 MB volného místa nebylo možné onu hrozbu vůbec řešit.

Měl by někdo nějakou radu, co s tím?
speedsnail (4876)|17.1.2012 23:09
Jak velký disk je zobrazen ve správci disků, je tam fakt 30Gb?

No jinak mě napadají jen soubory pro obnovu systému (ty časem dost narůstají), případně koš a stránkovací soubor. Nicméně to by mělo být všechno v TC vidět :notsure
k.eight.a (25)|17.1.2012 23:26
Ano, systémový disk C: má 30 GB z čehož je 29,9 GB plných. Koš je prázdný. Swap (pagefile.sys) je v té velikosti 9,8 GB (zaplněného místa) už započítán.
V TC jsem označil všechny položky v kořenovém adresáři a dal vlastnosti... 20 GB z velikosti zabírá něco co TC nezapočítává a tedy to asi ani není vidět, byť bych měl mít viditelné všechny soubory. Ještě je tam soubor hiberfil.sys, který má tuším 3 GB, nevím k čemu je, ale opět to neřeší ten problém "nezvěstných" 20 GB.

Soubory pro obnovu systému? Kde je můžu najít, okoukonut, nějak pořešit ...
r34ktor (7477)|18.1.2012 00:01
Zkus použít Free Disk Usage Analyzer. Dá ti komplexní přehled o využití disku.
robky (3195)|18.1.2012 07:16
hiberfil.sys je súbor potrebný pre hibernáciu - ak ju nepoužíva, vypni ju ...

Jednotlivé body obnovenia dokáže zmazať aj napr. Ccleaner ...
zsdx (2098)|18.1.2012 13:15
[quote=k.eight.a]..nový IDE disk 500 GB. Disk je rozdělený na 30 GB (systém s Win XP SP3) a zbytek.Delší dobu zápasí s volným místem na systémovém disku...[/quote]

Neparal bych se s promazavanim a zvetsil oddil s C: na ukor zbytku. Jde to i nedestruktivne, staci pohledat zde na foru.

Nicmene jestli chces opravdu 'najit' tech ~20GB, posli sem screen z TC.
A body obnovy maji std. 12% disku, tam bych je nehledal.
k.eight.a (25)|18.1.2012 22:57
Ahoj, děkuju za všechny připomínky, nápady ...

O moc dál jsem se nedostal. Disk jsem dal do svého počítače a projel úplně celý počítač aktualizovaným Avastem s nastavením aby hledal úplně všechno co jen může nalézt. Překvapivě na obou kámošových oddílech nenašel nic. U mě našel něco v paměti (byl infikovaný totalcmd.exe a teatimer.exe ze SpyBota S&D), takže jsem to odinstaloval, odstranil a projel to znovu jak v systému tak i před startem, tentokrát čisto...

Dál jsem udělal pár screenshotů, abyste viděli že si nevymýšlím ...

(Obrázek z Free Disk Analyzeru)


(Obrázek z Total Commanderu)


(Vlastnosti označených souborů)

... tedy vlastně velikost všech dat na oddílu F:

(Obrázek z vlastností oddílu F: )


Teď babo raď ... ?

PS: Teda najít BB Code List abych mohl vložit do postu obrázky mi trvalo déle než napsat celý post.
PPS: Opravdu není možné dát odkaz do okna příspěvku, aby si tu "nápovědu" mohl každý hned (v případě potřeby) vyvolat?
slate (86)|19.1.2012 09:25
Napadlo mě jestli není něco s NTFS. Tady je postup na opravování potíží s místem na disku: http://support.microsoft.com/kb/315688
r34ktor (7477)|19.1.2012 14:17
Zkus se ještě podívat na obsah složky System Volume Information (ale musíš si nastavit práva).
k.eight.a (25)|19.1.2012 15:19
[quote=r34ktor;490283]Zkus se ještě podívat na obsah složky System Volume Information (ale musíš si nastavit práva).[/quote]
Poradíš mi jak na to? Mé zkušenosti jsou takové, že to ukazuje nulovou velikost "" a do složky se nedostanu i když jsem přihlášený na administrátorském účtu.
Žádná hesla nastavená nemám, mám stolní počítač doma.

Ještě jeden screenshot ...


[quote=slate;490255]Napadlo mě jestli není něco s NTFS. Tady je postup na opravování potíží s místem na disku: http://support.microsoft.com/kb/315688[/quote]Tak jsem to prošel a opravdu nevím kde začít, čeho se tam chytit... Nejsem takovej guru.

Edit: Tak jsem to projel checkdiskem s parametrem /F jak je psáno v tom M$ návodu. Prý s NTFS žádný problém.
r34ktor (7477)|19.1.2012 15:47
[quote=k.eight.a;490297]Poradíš mi jak na to? Mé zkušenosti jsou takové, že to ukazuje nulovou velikost "" a do složky se nedostanu i když jsem přihlášený na administrátorském účtu.[/quote]
http://support.microsoft.com/kb/309531
k.eight.a (25)|19.1.2012 16:11
[quote=r34ktor;490300]http://support.microsoft.com/kb/309531[/quote]Fakt výborný M$ návod, jen co je pravda ...


Podle toho návodu to nejde ani v TC ani v Exploreru a to na žádném diskovém oddílu.

Zkoušel jsem všechny 3 postupy. Mám Windows XP SP3 Professional.

[quote]8. Klepněte na kartu Zabezpečení.
9. Klepněte na tlačítko Přidat a potom zadejte jméno uživatele, kterému chcete povolit přístup k této složce. Jedná se obvykle o účet, pomocí nějž jste přihlášeni. Klepněte na tlačítko OK a potom opět klepněte na tlačítko OK.[/quote]

Žádnou kartu "Zabezpečení" tam nemám.
r34ktor (7477)|19.1.2012 16:34
Osobně používám cacls (protože funguje i na XP Home).

Následující příkaz by měl problém vyřešit:
[code]F:\>cacls "F:\System Volume Information" /e /g Administrators:f[/code]
k.eight.a (25)|19.1.2012 16:53
@ r34ktor: Dík moc za tu příkazovou řádku, ta to konečně odemkla a zdá se že jsi uhodil hřebíček na hlavičku. :-)


@ zsdx: Má zkušenost je taková, že u staršího počítače s WXP klidně stačí 20 GB jako systémový disk, tedy pokud nemá nafouklé body obnovy, jako v tomto případě.

Docela mi to dává smysl, protože ten můj kámoš si tam instaloval SW na stříhání filmů, nějaký AutoCAD a podobně, takže pokud systém dělal zálohy s tímto SW, potom nepřekvapí že se dostal do situace v jaké je nyní.

Nyní vím že těch 20 GB zabírají "sračky" v System volume information, takže bych s dovolením pokračoval trochu mimo téma ... >>>

Jako zkušení uživatelé, používáte body obnovy?
Můžu takto na svém počítači s kámošovým připojeným diskem se jich zbavit (smazat to) aniž bych způsobil nějaký problém v jeho systému?
Měli byste nějaké doporučení pro to co s tím nyní a co do budoucna, aby se taková situace neopakovala?
r34ktor (7477)|19.1.2012 17:33
[quote=k.eight.a;490313]Jako zkušení uživatelé, používáte body obnovy?[/quote]
Ano.

[quote=k.eight.a;490313]Můžu takto na svém počítači s kámošovým připojeným diskem se jich zbavit (smazat to) aniž bych způsobil nějaký problém v jeho systému?[/quote]
Ano. Ale mimo bodů obnovení se smažou i případné indexy hledání a stínové kopie. Po připojení do původního PC se složka znovu automaticky vytvoří.

[quote=k.eight.a;490313]Měli byste nějaké doporučení pro to co s tím nyní a co do budoucna, aby se taková situace neopakovala?[/quote]
Vyhradit pro systém větší oddíl. Co stačí jednomu, nemusí druhému.
k.eight.a (25)|20.1.2012 00:32
[quote=r34ktor;490316]Ano.[/quote]Jsou pro to nějaká doporučení? Hádám, že asi není optimální aby toto bylo čistě na "uvážení" Windows XP ...

Klidně se nechám odkázat na nějaký článek. Jen bych rád našel nějaký vhodný způsob užívání. Sám jsem to nevyužil nikdy. Obvykle došlo k reinstalu po zralé úvaze, že je prostě systém už příliš zabordelenej. Do té doby jsem neměl potřebu vracet se k nějaké dřívejší funkční konfiguraci systému.
john (877)|21.1.2012 18:36
[quote=k.eight.a;490313]
Nyní vím že těch 20 GB zabírají "sračky" v System volume information, takže bych s dovolením pokračoval trochu mimo téma ... >>>
[/quote]

co udela vycisteni disku s moznosti odstraneni vsech bodu obnovy vyjma posledniho / pripadne pouzit free Ccleaner, ktery dokaze zobrazit vsechny body obnoveni a vybrat, ktere odstrani /

kolik % disku je urceno pro body obnoveni?
r34ktor (7477)|21.1.2012 19:26
[quote=k.eight.a;490380]Jen bych rád našel nějaký vhodný způsob užívání. Sám jsem to nevyužil nikdy. Obvykle došlo k reinstalu po zralé úvaze, že je prostě systém už příliš zabordelenej. Do té doby jsem neměl potřebu vracet se k nějaké dřívejší funkční konfiguraci systému.[/quote]
Obnovení systému se hodí k záchraně krátce po vzniku problému (instalace nekompatibilního ovladače, problematické záplaty, či nekorektně fungujícího programu). Omezovat velikost vyhrazeného prostotu má smysl jen u velkých disků, u malých (< 100GB) bych nechal správu na OS.

Na celkovou obnovu po katastrofickém selhání je vhodné vytvářet v určitém intervalu obrazy celého oddílu, popř. přírůstkové zálohy.