Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 14 z 14

Téma: Přehřívání procesoru a následný pád systému

Nováček
    Registrace
    May 2008

Dobrý den,
    už nějakou dobu mám problém s tím, že se mi z důvodu vysokých teplot procesoru vypíná notebook. Jedná se o Lenovo ThinkPad L512 procesor intel i5 2,53 Ghz a jedou mi na něm win 7 SP1 32bit. Ještě podotknu, že mám pouze 2GRAM paměti. Nemohla by ta malá paměť způsobovat přehřívání CPU?

Teď k těm teplotám. Pro diagnostiku teplot používám SpeedFan. Při normálním požívání mívá CPU i 70st. Už i to se mi zdá hodně. Při instalaci softwaru to vyskočí bez problému na 90st. a vice. A například při vyhodnocení počítače to šlo dokonce něco málo přes 100st. Btw vyhodnocení vyšlo takto (pokud to někomu pomůže pro odhalení problému): procesor-6,5; RAM-5,5; Grafika(aero)-3,9; Herní grafika-4,8 a HDD-5,9.

Notebook jsem měl rozdělaný a původní pastu jsem vyměnil za novou (Artic Cooling Silicon) a větrák funguje taky bez problému.

Mohl by mi s tímto někdo prosím poradit? nerad bych si odpálil CPU.

Předem díky za rady.
    Odpovídat lze po přihlášení

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

Ram nemá na teplotu vliv.

Teploty zkontrolu ještě přes HW monitor.. zajímají tě ůdaje Core0 a Core1, případně sem vlož screenshot.

Nováček
    Registrace
    May 2008

Tak teploty v SpeedFanu jsou totozne s teplotami v HW monitoru. Tedy teploty, které uvádím v prvním příspěvku.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: teploty.png 
Zobrazení: 288 
Velikost: 32.0 KB 
ID: 24064  

Registrace
    May 2006

Mno 70°C bez zatížení je opravdu dost..

Prošel jsem 2 testy a tam fungovalo chlazení bez problémů. Vyčistil jsi chlazení od prachu? Ty pasivy mají dost jemné žebrování a snadno se ucpou..

V záruce je?

Nováček
    Registrace
    May 2008

Zaruka expirovala v listopadu :/ žebrování jsem pročistil, takže by to mělo být všechno čisté. Nemohla by na to mít vliv nějaká jiná komponenta?

Starousedlík SHW Avatar uživatele VencaX
    Registrace
    Jun 2008

Jako první bych omezil funkci TurboBoost -> Možnosti napájení - Řízení spotřeby procesoru - nastav 99%. Není to úplně řešení, ale aspoň se ten procesor nebude přetaktovávat.
    Další takové ne úplně řešení - zkusil bych TPFanControl. Prostě nastavit, aby ventilátor víc foukal.

Vliv by na to mohla mít grafická karta, pokud v notebooku je. Je možné že není, protože i5 má integrovanou.

Nováček
    Registrace
    May 2008

Funkci turbo boost jsem bohuzel v moznostech napajeni nenasel. TpFanControl jsem nainstaloval, ale moc jsem si s nim nerozumel. Každopádně si myslím, že větrák se točí dostatečně, pač už tak je dost hlučný :/

Starousedlík SHW Avatar uživatele alfah4ns
    Registrace
    May 2011

V L512 byly inntel HD nebo atiny hd545v (jádro hd4570).
    Ani jedno se ale nepřehřívalo, L mají dobře udělané chlazení a patřily mezi tišší a studenější notebooky.

Zásadní otázka - když máš tak vysoké teoploty komponent, máš i úplně horkou heatpipe, žebrování a vyfukuje to vařící vzduch?
    Pokud ne, tak hledej chybu v odvodu tepla - je mezi CPU a pasivem dostatečný kontakt?
    Příp. heatpipe může být vadná, pak je třeba vyměnit celý chladič.
    ebay.com pomůže.
    http://www.ebay.com/itm/IBM-Lenovo-L...item20c147d277

Starousedlík SHW Avatar uživatele VencaX
    Registrace
    Jun 2008

Citace Původně odesláno od gavec Zobrazit příspěvek
    Funkci turbo boost jsem bohuzel v moznostech napajeni nenasel.
    Nehledáš přímo vypnutí funkce TurboBoost.

Možnosti napájení - profil který používáš (třeba Rovnováha) - Změnit pokročilé nastavení - Řízení spotřeby procesoru
    Tady nastavíš maximální stav procesoru na 99% a tím zamezíš používání TurboBoostu.

Ještě poznámka: Pokud máš nastavený profil Vysoký výkon, pak ti procesor pravděpodobně jede pořád na maximální frekvenci. (To píšu protože nemůžu věštit jak moc povědomí o tom máš a co používáš za profily)

Nováček
    Registrace
    May 2008

Je to přesně tak, jak říká alfah4ns. Heatpipe je horka jen u procesoru... horka az k popaleni... zbytek pipy je o dost chladnejsi a větrák vyfukuje chladný vzduch. Co je přesně myšleno tím dostatečným kontaktem?

Registrace
    May 2011

Jestli chladič na CPU správně doléhá. Což asi ano, pokud je heatpipe u něj horká.

Ještě pozn. - ten chladič, cop jsem poslal, patří do verze s integrovanou grafikou (předpokládám, že máš tu, když hwmonitor nemá v čidlch vypsanou tu atinu).
    Verze s ati mají chladič jiný.

Nováček
    Registrace
    May 2008

Ano, pravdepodobne na CPU doleha spravne. Takže chybu bude nejspis v tom chladici ze? Je jeste nejaka moznost, jak tento problem vyresit? nebo rovnou koupit novy chladic?

Registrace
    May 2006

Pokud je HeatPipe u CPU horká a na konci studená, je to příčina problému.

Registrace
    May 2011

Musí se vyměnit celá heatpipe - pasivní část chladiče. Většinou se ale prodávají jako celek.
    Hledej "L520 heatsink".
    Viz např. odkaz na ebay výše.

Podobná témata

1. Smrt zdroje, následný pád PC.
    Od skubla9 v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 10-11-2012, 16:03
  2. Přehřívání procesoru, řešení chlazení
    Od Tenuki v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 10-09-2012, 10:39