reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vybírám monitor 27-32 FHD hry, práce s PC

Hadejkoho (25)|25.1.2012 01:55
Zdravím, vybírám nový monitor a přiznám se, že mám dost malý přehled.
Využití hlavně na hry (konzole) a PC (internet, video, kancl atp.)

Potřebuju:
-27" ideálně (momentálně mám 23"), ne větší jak 32" (nemám na to místo)
-!16:9! 1920x1080
-2x HDMI (stačí), 3x a víc perfektní (časem přibudou další mašiny, switch by znamenal ještě větší bordel v kabelech)
-Odezva pod 5ms (dnes snad už většina)

Rád bych:
-3,5mm jack VÝSTUP (takřka kritický požadavek, ale jeho absenci překousnu), RCA je taky možnost, ale to jsem u žádného monitoru neviděl
-Rovnoměrné podsvícení (nejčastěji u toho sedím v noci)
-Možnost naklonění dolů (sedím dost nízko oproti stolu)
n
Pro mě zbytečnosti (= nehraje roli):
-Jiné než HDMI vstupy (vůbec je nevyužiju)
-Reproduktory

Nerad bych se potýkal s dotykovým ovládáním a nerad bych, aby byl spodní kraj monitoru příliš blízko stolu (pokládám tam ovladače a musel bych si udělat místo jinde :D).


A taková perlička; rád bych se vlezl pod 9 tisíc, 10 je (teoreticky posunutelný) strop.

Dle těchto parametrů bych dokázal něco najít sám, ale rozhodnout se proč raději ten než tamten už je horší. Případné alternativní parametry také zvážím.
Ještě taková poznámečka na konec. Potřebuju prostě LCD panel, jestli je u toho napsané monitor nebo televize je mi šumák. Hlavní jsou pro mě rozlišení, poměr stran, úhlopříčka, alespoň dva HDMI vstupy a odezva vhodná pro hry.
Hadejkoho (25)|25.1.2012 12:06
Všiml jsem si cenově docela zajímavých kousků od např LG s IPS panelem.
Např: http://www.alza.cz/23-lg-e2370v-bf-d245232.htm
Nevíte někdo, jestli se dá něco takového najít ve větší velikosti s přímo úměrným vzrůstem ceny?

A co si myslíte o tomto?
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X23B2SX12BC
NHKG (1136)|25.1.2012 12:47
Na levný IPS/VA monitor nad 24 palců můžeš zatím zapomenout.

To Fujitsu je TN s LED podsvícením, Fujitsu je "dobrá" značka a na tom není víceméně co zkazit/zlepšit, takže asi OK. Akorát to nemá DVI konektor, s HDM můžeš mít problémy a lesklý rámeček rád chytá pracha pak to nevypadá pěkně.
r34ktor (7477)|25.1.2012 13:11
Mě vzhledem požadavkům přijde jako dobrý kompromis iiyama ProLite X2775HDS.
NHKG (1136)|25.1.2012 13:25
Bacha, ta iiyama má hodně pomalou odezvu - stejně jako všechny monitory s A-MVA panelem. Na hry to asi vhodné nebude.

Moc recenzí není, ale jednu sem našel: http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/iiyama-prolite-x2775hds-p12146/test.html

(Nechápu co s těmi MVA panely dělají, kdysi sem jeden MVA měl a měl odezvu slušnou, současné jsou na <>. )
r34ktor (7477)|25.1.2012 13:32
Nj, za ty prachy holt nelze čekat zázraky.
Hadejkoho (25)|25.1.2012 20:37
[quote=NHKG;491033]Na levný IPS/VA monitor nad 24 palců můžeš zatím zapomenout.

To Fujitsu je TN s LED podsvícením, Fujitsu je "dobrá" značka a na tom není víceméně co zkazit/zlepšit, takže asi OK. Akorát to nemá DVI konektor, s HDM můžeš mít problémy a lesklý rámeček rád chytá pracha pak to nevypadá pěkně.[/quote]

S Fujitsu monitorem jsem měl už v minulosti velmi dobré zkušenosti, tedy až do té doby než jím při stěhování proletěl gauč.
Na hraní a filmy TN bohatě postačí, ty IPS jsem zmínil hlavně proto, že mi přišla zajímavá jejich cena.
Doma nic jiného než HDMI nepoužívám (ne že bych byl nějaký zarytý zastánce, prostě se mi doma sešlo několik produktů s HDMI výstupy). Proto potřebuju ty HDMI vstupy a proto nepotřebuju nic jiného.
Zázraky opravdu nečekám, chci jen v této cenové kategorii co možná nejvhodnější produkt. Koukám ale, že většina lidí kupuje monitory do 24", takže se nemám moc čím inspirovat. Produkty s nižší úhlopříčkou, které mě zaujaly, bohužel neměly žádné větší sourozence.

Mohu-li položit hloupý dotaz hloupého konzumenta; Pod deset tisíc se dají sehnat FHD televize s úhlopříčkou 32". V čem bývá háček? Resp. v čem jsou horší než monitory v této cenové relaci, protože panely mi dle parametrů přijdou povětšinou podobné.
NHKG (1136)|26.1.2012 07:17
Televize nemají stejné panely jak monitory, protože tam TN moc nepotkáš, většinou to je IPS technologie. A má to minimálně 2 problémy:
1. Rychlost odezvy (nezdá se to, ale někdy je fakt mizerná)
2. Rozlišení full HD (1920×1080) je na 32 palců málo, musel by jsi mít monitor/televizi dost daleko od sebe.
Ale klidně to můžeš zkusit, dost to takhle používá. Ale pak prosím napiš, jak jsi s tím spokojený. Nikdy jsem to neviděl naživo. Docela by mě to zajímalo, jestli to je použitelné řešení.

(Televize se řeší na partnerském fóru TVFreak, možná by ti tam poradili líp. Pár diskuzí na toto téma jsem tam myslím zahlídl.)
Hadejkoho (25)|26.1.2012 21:39
[quote=NHKG;491119]Televize nemají stejné panely jak monitory, protože tam TN moc nepotkáš, většinou to je IPS technologie. A má to minimálně 2 problémy:
1. Rychlost odezvy (nezdá se to, ale někdy je fakt mizerná)
2. Rozlišení full HD (1920×1080) je na 32 palců málo, musel by jsi mít monitor/televizi dost daleko od sebe.
Ale klidně to můžeš zkusit, dost to takhle používá. Ale pak prosím napiš, jak jsi s tím spokojený. Nikdy jsem to neviděl naživo. Docela by mě to zajímalo, jestli to je použitelné řešení.

(Televize se řeší na partnerském fóru TVFreak, možná by ti tam poradili líp. Pár diskuzí na toto téma jsem tam myslím zahlídl.)[/quote]

:( s tou odezvou jsem to tak nějak tušil. Osobně bych chtěl spíš něco pod třicet palců. Jak říkám, místo na stole nemám neomezené, optimální by mi přišlo těch 27-29".
Jinak 32" FHD televize jsou docela v pohodě (motám se kolem nich každý den), (subjektivně) i pro práci s PC. Když na to nalepíš nos, tak pixely jdou vidět (což ostatně jdou i u 23" FHD monitoru). K vidění by měly být v každém solidním krámu s širokým výběrem elektroniky. Když narazíš na ochotného prodavače, může ti tam napojit např. i notebook či PC z předváděčky a pustit nějaké to demo či kancelářskou aplikaci. Zvědavých zákazníků je hodně a míst, kde se na takové věci mrknout není až tak moc, takže tohle dělávají často.
Zatím to asi vidím na to Fujitsu, jen mě žere, že časem budu potřebovat switch a jak jsem zjistil, monitor mám 3,5mm jack pouze vstup.
Hadejkoho (25)|28.1.2012 14:16
Nakonec jsem se rozhodl pro ten Fujitsu, jelikož kromě 3,5mm výstupu splňuje všechny mé požadavky a také kvůli dobré zkušenosti se značkou z minula. Díky všem za ochotu :)