reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rampage IV Extreme - nejen "hardcore" taktování

flanker (1579)|25.1.2012 17:49
[size=150]I. Čipset Intel x79[/size]
V listopadu se všichni nadšenci dočkali nového monstra Intelu a s ním také příchodu nového čipsetu, na který se výrobci základních desek již delší čas připravovali. Vše ale neproběhlo zcela bez komplikací a na nějaké změny návrhů předpřipravených desek bylo již pozdě. Ano, mluvím nyní o původně slibované podpoře SAS a více nativních SATA portů. Tak by celá platforma odpovídala plnohodnotněji domácímu serverovému nasazení. To se nakonec zatím nestalo a PCH („jižní“ můstek) je téměř identický s tím, který nám nabízí levnější čipsety pro procesory do LGA1155.



Jak vidíte na obrázku, výraznější změnou je tedy plnohodnotných až 40 PCIe linek (tj. dvojnásobek od lga1155!) standartu PCIe 2.0/3.0 a dále podpora RAM o nativní frekvenci 1600 MHz v quadchannel! Samotnou komunikaci mezi procesorem a PCH obstarává DMI. To by tedy na stručný úvod stačilo a nyní přejdeme již k základní desce.

[size=150]II. Balení a obsah balení[/size]
Již před vydáním celé platformy jsem věděl, že se ani tentokrát nevyhnu nadšeneckému pořízení si procesoru a základní desky. Tentokrát jsem však byl o něco střídmější s procesorem. Výkonový deficit mezi ultimátním core i7-3960x a jeho níže taktovaným bratříčkem 3930K s menší L3 cache je zcela minimální. Pokud porovnáme oba procesory na stejném taktu, rozdíly jsou okolo 2% výkonu. Volba základní desky padla na Rampage IV Extreme. Potom, co jsem viděl první preview a recenze, ta deska za to prostě stála. Ještě před jejím pořízením jsem měl tu čest si ji na pár dní odzkoušet spolu s dalšími lidmi pod tekutým dusíkem. Základní deska je zabalená v tradiční červené kartónové krabici ROG, která je napěchována k prasknutí. Přední strana balení se v rožku pyšní podporou rozhraní PCIe 3.0.





Zadní strana potom poukazuje na hlavní přídavné funkce. Jsou to OC Key, VGA hotwire, subzero sense a x-socket. K vysvětlení pojmů se dostaneme až později.


Příslušenství k základní desce je opravdu bohaté. Kromě vždy přibaleného manuálu základní desky a instalačního DVD zde najdeme několik SATA konektorů, redukci na socket zvanou x-scoket, bílý ROG connect kabel, SLI a Crossfire můstky, samolepku, polepky na kabely, krytku na I/O zadní panel, kablíky pro připojení voltmetru a především skvělou věc nazvanou OC key.

[size=150]III. OC Key[/size]

OC key je toto černé zařízení, kterým propojíme monitor a výstup grafické karty. Nesmíme ještě tedy zapomenout propojit přídavným kablíkem OC Key s základní deskou. Potom můžeme směle monitorovat základní funkce celého systému jako jsou například teploty, frekvence a to zcela nezávisle na běhu operačního systému. Již od prvního spuštění vidíme v rohu obrazovky informace z OC Key.

V prostředí OC key se můžeme i pohybovat pomocí šipek a leckteré věci měnit (bclk, napětí na CPU, na system agent, GPU apod.. Jedná se tedy zároveň o skvělý taktovací nástroj! Více v krátkém videu níže.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_raALXQ4JXY

[size=150]IV. Popis základní desky v detailech[/size]


Nejprve se podívejme na celkový pohled na desku. Deska je poměrně rozměrná a velikostně ji řadíme do eATX. Nicméně do většího midletoweru by neměl být problém ji osadit.

Deska disponuje rozměrnými pasivy, které se rozkládají zleva přes napájení pamětí přes vrchní a nejpodstatnější pasiv nad napájecí kaskádou pro procesor a pokračuje níže k dalšímu pasivu s logem Republic of Gamers, konče velikým chlazením nad PCH. Celý tento systém je propojen pomocí heatpipe. Nelze si nevšimnout 8 slotů pro paměťové moduly, z každé strany jsou k dispozici 4. Nad paticí LGA2011 vidíme napájecí konektory procesoru. Primární je ten osmipinový, druhý přídavný slouží pro benchmarkování v extrémní zátěži. Napravo v horním rohu je potom OC oblast s tlačítky a různými přepínači a pod ním ATX24 konektor. Níže je oblast SATA konektorů a také integrovaný teploměr pro čidlo typu K. Základní deska disponuje celkem 6 PCIe konektory. Jejich specifikace je jasná při bližším pohledu. Zcela dole se potom nachází konektory pro připojení předního case panelu, USB koenktory apod. Nakonec vlevo zabírá velkou část bohatě vybavený I/O panel.


Při pohledu na zadní stranu základní desky můžeme vidět hned vyměněný původní backplate za x-scoket (první, co jsem provedl :) ). Také spodní chlazení mosfetů.Více zajímavého na spodním pohledu nenajdeme.


Na této straně lze vidět přídavný napájecí konektor pro PCIe karty do desky (multizapojení), nad ním je černý konektor pro zapojení OC Key do základní desky. Na pravé straně je potom červené tlačítko Q reset. To slouží hlavně v případě, pokud procesor „zatuhne“ při benchmarkování, podržením tlačítka odpojí napájení do procesoru. Pod tímto tlačítkem je částečně schovaný hlavní kontrolér napájení procesoru Digi+ (přeznačený Chil). Pod pasivem se ještě skrývá druhý digitální kontrolér pro první čtveřici pamětí.


Pod pasivem na levé straně fotografie však je schován také čip síťovky. Ten je z produkce Intelu a najdeme jej na většině moderních základních desek včetně AMDčkovských. Nad rozměrnou paticí je umístěna napájecí část procesoru a jeho paměťového řadiče. Ta je celkem 8+3 fázová. 8 fází je určeno pro procesor a trojice potom pro právě paměťový řadič procesoru (systém agent). Nad pasivem jsou potom napájecí konektory pro CPU. Standartně zapojujeme primárně osmipin.

Nyní se zaměříme na patici LGA2011. Ta je skutečně obří. Na rozích jsou ještě vidět díry po původní LGA2011, já je hned nahradil backplatem LGA1366 (x-scoket).
Jedním dechem musím hned dodat, že následná montáž chladiče LGA1366 není vůbec snadná a zcela bez problémů! Důvodem je výška celé konstrukce. Dva ze tří chladičů jsem na procesor nedostal (krátké šrouby) a také Noctua NHD14 nebyla zcela bez problémů. Závity šroubu na dotáhnutí byly jen pár milimietrů nad úrovní stavěcích válečků. Dalším problémem, ne snad ani základní desky, je nemožnost osazení vysokých paměťových slotů v zapojení quadchannel. Doporučuji si tedy raději pořídit paměti s nízkými pasivy (např Gskill Ripjaws a nebo HyperX od Kingston). Na fotografii jsem označil USB3 čip Asmedia 1042, hned vedle právě USB3 konektoru.


Zde již máme detail pravého horního rohu desky. Nachází se zde významná OC část prvků. Uplně v rohu je to statvový displej, jednotlivé kódy je možno nalézt potom v manuálu. I zde je kontrolér digi+ od Chil. Nesmí chybět tlačítko START a RESET, přepínače slotů PCIe 16/8 a konektory a body pro měření napětí. Málem bych zapomněl na skryté „slow mode“ pod stavovým displejem. Dojde tak k potlačení pádu při bootování na hraničních frekvencích a teplotách okolo coldbugu.

Napravo od černého napájecího konektoru desky je tlačítko go button, jeho funkci nemusím připomínat, můžete ji nalézt snad ve všech mojích recenzích. Všimněte si ještě dvojice červeno-černých 3+3 pin konektorů pro osazení kabelů z grafické karty přímo do základní desky. Tak můžeme potom krásně monitorovat a případně upravovat voltáže grafické karty přes OC KEY nebo softwarově. Osazuje se do nich dvoupin, celkem tedy přísluší až 3 kabely na jeden 6-pin konektor.


Přejdeme ke střední části základní desky. Pod pasivem s logem Republic of gamers je napájení pro podčásti procesoru. I to má svůj kontrolér (nejspíš právě pod pasivem). Pod prvním PCIe x16 je potom zleva dopravda čip asmedia1042 pro usb3.0, generátor frekvence ICS pro PCIe a několik čipů asmedia1480 jakožto děličky PCIe 16x (s podporou i Pcie 3.0). A také programovatelný ROG čip.


Pokud se posuneme zcela do pravého spodního rohu, naskytne se nám pohled na obří kryt PCH můstku. I zde vidíme kousek heatpipe, kterým je propojen celý komplex chlazení základní desky. Na fotografii jsem označil další digitální kontrolér pro paměťový okruh a níže potom čip od Asmedia pro řízení přídavných SATA 6G. Najdeme zde celkem 8 SATA výstupů (4x SATA6 a 4x SATA3) a nad nimi je potom integrovaný měřák teplot pro K-typ čidla.


Na další footgrafii jsem potom zabral více detailně oblast kolem PCH. V rohu vidíme červené tlačítko pro přepínání dvou BIOSů. Samotný jižní můstek je chlazen přídavným ventilátorkem, který není až zas tak hlučný, ale vědět o něm časem budete. Osobně mi nevadí, nicméně být tam nemusel, nejspíš byl celý návrh desky a chlazení zfinalizován dříve, než vyšla najevo nakonec nepodporovaná funkce SAS (tam by potom PCH nejspíš hřál opravdu více než nyní). Pod pasivem nakonec vidíme ještě černé a červené USB konektory (na horní fotografii).


Na opačné, levé spodní straně desky můžeme postupně vidět zvukový čip od Realtek, IO čip od Nuvoton a znovu velmi používaný USB3 kontrolér asm1042.


Nakonec ještě detail s přídavným napájením pro grafickou kartu.


Chybí nám tedy už pouze pohled na IO panel a podíváme se ještě na jednu fotografii integrovaného „teploměru“.
Zaměřme se prvne na výstupy. Stále nemůže chybět jeden PS2 port, pod ním hned dvě USB staršího standartu a tlačítka BIOS flashback a ROG connect. Následují znovu USB 2.0, jeden bílý speciálně pro ROG connect kabel. Rozhodně potěší integrovaný Bluetooth modul 2.1, komunikace s ostatními zařízeními, případně tweakování přes mobilní telefon se hodí. A zase tu máme další USB a pod ním jeden červený eSATA. Pak se teprve dostáváme k LAN portu a dvěma moderním USB3.0, další řada začíná eSATAou a posledními dvěma USB3.0. Potom již pouze audio panel s podporou osmikanálového zvuku a optický výstup S/PDIF. Zadní panel je skutečně luxusně vybaven i na takto overclockerskou desku.


---FOTO MĚŘÁKU A POPIS-----

Termočidlo pro monitoring teplot se nachází hned vedle SATA konektorů. Jak je z fotografie patrné. ,můžeme jej osadit až dvěmi čidly typu „K“. O informaci o aktuálních teplotách se potom postará právě software spajtý s OC KEY. Při extrémním přetaktování jsem teploty porovnával také na termometru Voltcraft a odchylka byla v rámci chyby měření. Inu, můžete tímto ušetřit drahocené peníze a stačí si zakoupit pouze zmíněné teplotní čidlo.

[size=150]V. BIOS a stručný popis položek[/size]
Bios je na této základní desce skutečně extrémní.Mnoho položek je mi nic neříkající, hlavně se to týká extrémně detailního nastavení pamětí. Grafické rozhraní BIOSu je již tradiční dle ROG produktů posledního roku. Shrňme si fakt, že v rozhraní se pohodlně pohybujeme myší a nebo i po staru klávesnicí, případně lze použít kombinaci obojího. Snímky nastavení BIOSu lze lehce uložit pomocí klávesy F12 na připojené USB zařízení. Nově přibyla položka Shorcut, ta umožní quick zobrazení nejpoužívanějších podmenu BIOSu.

Hlavní nabídka EXTREME TWEAKER se týká taktování. Mohu doporučit přednastavené profily. První dva jsou pro běžné uživatele se vzduchovým či vodním chlazením. Zbylé dva jsou určené pro extrémní overclocking.


Následující dva screeny nám ukazují možnosti nahrání profilů XMP a nebo ve stylu „level up“.



CPU Clock gen filter je vhodné použít při OC pomocí BCLK (ať už se STRAP 125 nebo 100), ideálně pak na volbu 20uF.


Paměti lze zvolit až do těžko uvěřitelné frekvence 2666 MHz!


Xtreme tweaking může (nemusí) zvýšit výkon v některých benchmarcích. Osobně bych si tipoval optimalizaci pro některé 3D Marky a případně superpí.


Taktování a ladění pamětí je nejšílenější částí Extreme tweaker položky. Začneme s předdefinovanými profily Elpida Hyper a nebo PSC, následují profily pro

agresivní časování atd.
Každopádně následující hardcore nastavování pamětí pokračuje na následujících 5 screenshotech!

Většině lidi postačí zcela první obrazovka.






Podpoložkou Extreme Tweaker je také nastavení DIGI+ Power control. Zde je dle mého názoru ASUS hodně vepředu oproti konkurenci, lze nastavovat kalibrace, proudové ochrany, MOSFET napětí, komplexně také System agent v procesoru, PCH , nově přibylo i ovládání konrolérů pro paměti.







Zde některá nastavení procesoru a jeho power limit.


Následuje užitečný informační GPU post a jaká karta v jakém slotu běží.




Někdy je při overclockingu nutné nastavit BCLK Skew (kolem -2 až +10)

CPU voltage nastavujeme buď pomocí offsetu a nebo klasicky manuálně.
flanker (1579)|25.1.2012 17:51
Položkou, kterou využijeme také při ladění, je napětí VCCSA. To má praktický důvod na bclk a RAM a pokud zvyšujeme výrazně napětí na RAM, je třeba zvýšit i adekvátně VCCSA, defaultu odpovídá zde 0.875V na VCCSA při 1.475V na RAM. I zde je na výběr mezi offsetem a manuálním nastavením. Pozor ale, při offset by se nemělo používat nastavení fází na Extreme!


Následují položky Tweakers Paradise – pro CPU, paměti, PCH a grafickou kartu.


Konečně následuje druhá hlavní položka MAIN, pokud se vám nezamlouvá např. Angličtina, můžete směle změnit jazyk do čínštiny a nebo ruštiny ;) .




Pokud chcete mít stále pevný takt procesoru po přetaktování, stačí vypnout položku Enhanced Intel speedstep technology. C1E doporučuju mít vyplé taky.

Důležitou položkou je v „system agent configuration“ výběr PCIe slotu, resp. V jaké specifikaci má primárně běžet. Můžete se totiž setkat se situací, kdy vám například nový Radeon HD7970/7950 nepojede. Pcie 3.0 není v deskách až tak 100% fungující. Co jsem si zatím všiml v zahraničních diskuzích, vždy pomáhalo přepnutí na starší specifikaci GEN2 (tedy PCIe 2.0).


A na dalším printscreenu již obligátní nastavení zvuku, sítě a přídavných řadičů.


Ani záložku „MONITOR“ není třeba detailně představovat... Postačí tedy pouze pár informačních printscreenů.






Předposlední záložkou je „BOOT“. Týká se hlavně volby BIOSu a priority bootování.

Nakonec tu máme „TOOL“, která zahrnuje EZ Flash utilitu k updatu BIOSu, SPD informace o RAM, OC profily, BIOS flashback v případě nouze (výběr mezi dvěma BIOS čipy) a GO Button file.





[size=150]VI. Specifikace základní desky[/size]




flanker (1579)|25.1.2012 17:51
[size=150]VII. Testy a jejich metodika[/size]
Započal jsem s novou volbou testů, některé zůstaly, jiné zmizely a byly nahrazeny jinými. V průběhu dalších recenzí mohu ještě nějaké přidat. Mezi testy jsem zařadil: superpí 1M, Hyperpi 32M, MaxxPi 4M, MaxxMem, MaxxFlops, AIDA Queen test, AIDA Hash, AIDA memory benchmark, Geekbench, Fritzchess benchmark, wprime 32M a 1024M, y-cruncher (s podporou AVX), winrar, 7-zip komprese/dekomprese, převod fotografií z autosalonů do jpg a do rozlišení 1024x768 v Zoneru Photo Studio,

rendering v Cinebench R10, Cinebench R11.5 a POV-RAY 3.7, práci s videosoubory pomocí x264 benchmarku 3.0 a 4.0, enkódování traileru AVP v programu AVS convertor,

převod videosouboru „Inside Job“ z *.avi do DVD pomocí ConvertXtoDVD,

v Media Espresso tentýž film do mp4.DivX 640x480.


Odzkouším i 3D Mark Vantage (CPU skóre) a potom megatasking, kdy mi v pozadí jako první probíhá winrar benchmark a do toho spustím Cinebench R11.5 a MaxxPi 64M. Do výsledků počítám však pouze Cinebench R11.5 a dokončený výpočet MaxxPI (winrar stále během toho běží na pozadí).
Také bych rád uvedl, že procesor běžel v defaultním nastavení během všech prováděných testů na 3800 MHz. Proč. ASUS na nejen této desce má defaultní nastavení Turba takové, že je nadstandartní a pevné na 3800 MHz nezávislé na tom, kolik jader je vytížených! A jako malý bonus tedy dává svým zákazníkům procesor o velmi slušném multithreadovém výkonu již na stock nastavení. Proto mám i v tabulce měření napsáno 3.8 GHz. Paměti jsem měl v defaultu nastavené na 1600 MHz s časováním 9-9-9-1T, tedy tak jak je podporuje nativně procesor SB-E.Po přetaktování jsem je však navýšil na více než 2133 MHz s časováním 9-12-8.

Testovací sestava:
Rampage IV Extreme
Intel core i7-3930K
Noctua NH-D14
2x 2GB Corsair Dominator GT
Corsair AX1200 1200W
ATI Radeon HD4870
Windows 7 Ultimate 64-bit

[size=150]VIII. Softwarové vybavení[/size]
Základem ladícího a sledovacího softwaru je AI Suite II, netřeba jej detailně popisovat, software však za svou existenci prošel inovační změnou a opravdu téměř k dokonalosti. Jak vypadá jeho verze, určená pro X79 platformu se můžete podívat v krátkém videu horší vizuální kvality.


Nově s ním souvisí i další software MEM tweak it.


[size=150]IX. Přetaktování a menší komplikace s tím spojené[/size]
Při přetaktování jsem se nedostal příliš daleko. Na vině jsou v mém případě vysoké teploty, které v PRIME byly po 10 minutách neuchladitelné a procesor začal jádra podtaktovávat. Problémem se jeví nejspíše nepříliš ideální uchycení chladiče, v mém případě přes x-socket. Zjišťoval jsem, že s tímto problémem se ne každý setkal, budu muset tedy celý komplex oddělat a podívat se tomu pořádně na zoubek. Napájecí obvody sem pochopitelně přichlazoval přídavným fanem a k nějakému trotlení z jejich nedostatečného chlazení nemohlo dojit - byla obrovská teplotní rezerva. Nicméně dostal jsem se s napětím 1.365V až na krásnou frekvenci 4531MHz, paměti běžely na 2148 MHz s časováním 9-12-8-26-1T.



[size=150]X. Výsledky testů na základní frekvenci a po přetaktování[/size]
V případě testování tohoto produktu nebyl sebemenší pochyb, kdo se stane dosavadním výkonovým králem testů. Výkon je již na základním nastavení neskutečný. Avšak i zde dochází k jedné pozitivní anomálii, znovu zde je automaticky nastaveno Intel Turbo tak, že jsou všechna jádra aktivní na maximálním turbu i při zatížení všech vláken. Procesor tedy pracuje i v maximální zátěži na 3800 MHz. To se tedy projevilo na výsledcích a já takt procesoru 3.8 GHz v tabulce červeně uvedl.



V jednovláknových operacích je králem stále klasický sandy bridge, ačkoliv rozdíly jsou opravdu malé. V multithreadu byl však pokořen procesor i7-980x a žezlo v tabulce na delší čas převezme core i7-3930k.

[size=150]XI. Závěr a zhodnocení[/size]
Se základní deskou Rampage IV Extreme jsem si (a nejen já) užil srandy jak na vzduchu, tak i pod tekutým dusíkem. A tato deska mě určitě oslovila natolik, včetně funkcí, že si o dovolené najdu spoustu času u ní vysedávat. K overclokerské podčásti se tedy ještě brzy vrátím a doplním vlákno o nové výsledky. Přesto musím motherboard hodnotit na výbornou. Od naprosto detailního BIOSu, přes slušný a vylepšený software AI Suite II. Ani VRM není až tak horké jak jsem se obával, vybavení desky je nadstandartní a myslím si, že potěší všechny fandy ladění a taktování. Určitě v budoucnu přijde vhod funkce VGA hotwire , užitečným pomocníkem je také OC Key. Nechybí ani zaběhlé overclockerské vychytávky z předchozích generací, celkově podařený layout desky a to vše za orientačních 10 200,- Kč v koncové ceně. Jedinou nevýhodu, se kterou se však potýkají všechny X79 desky s 8 sloty je nemožnost obsazení vysokých RAM v quadchannel a kombinace rozměrného vzduchového chladiče (pro fotografii jsem přídavný fan pochopitelně oddělal).

A tak nezbývá říci, je to láska na první pohled, je to návrat hardcore ladění, jak zní slogan Asus.
Osobní názor: Pokud je opravdu někdo ladič, nadšený hračička a chce i podvozek pro případný Ivy Bridge-E, jednoznačně padá výběr na tuto desku, ať se bude jednat o hraní her v multi GPU zapojení a nebo benchmarkování a ovládání sestavy přes všechny dodáváné utility. Kdo je zaměřen primárně na hraní her s highendovými kartami v Crossfire či SLI, pak by byla vhodnější volbou Rampage IV Formula.
flanker (1579)|4.4.2013 10:33
Tak tu je i Rampage Black Edition, ale asi se nikdy už do prodeje nedostane...A nebo že by se čekalo v inovované verzi a IB-E procesorem?
http://rog.asus.com/224992013/rampage-iv-motherboards/rampage-iv-extreme-black-the-ultimate-in-tech-exclusivity/