reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Odhlučnění HDD

Neregistrovaný (0)|28.1.2012 20:49
Tazatel: Jan Miler

Znění dotazu: Dobrý den, rád bych velmi mě otravoval vibrace a hluk HDD, dočetl jsem se, že je dobré disk zavěsit do pozice pro mechaniky. Můj dotaz zní zda MUSÍ!! Být disk naprosto vodorovně, já jsem se snažil, aby byl co nejrovněji, ale 100% to určitě není a tak se chci zeptat, zda to disku vadí, protože když se podívám na externí, jak s nimi někteří zachází tak snad musí být sám o sobě vyvážen a malá odchylka by mu snad vadit neměla. Co myslíte vy?

screen mého úsilí http://leteckaposta.cz/304122170

Děkuji za odpověd
Richmond (8084)|28.1.2012 21:08
Zavěšení na gumy je naprostá prasárna a zároveň mnohými opěvovaný "zlepšovák". Zaprvé disk trpí díky vibracím (vyšší riziko poškrábání ploten díky vychýlení ramínka - při vysokých rychlostech to ten magnet prostě neudrží) a za druhé je omezena manipulace s celým pc.

Zkus si třeba zavěsit vibrující mobil na gumičku a poté ho dát do svěráku - schválně, co bude tlumit vibrace víc ;). Nejlepším řešením je každopádně pořízení odhlučňovacího boxu.

Co se týče polohy tak diskům vadí poloha "nakřivo", horizontální a vertikální poloha nikoliv.

edit: samozřejmě na hlučnost je lepší myslet už při výběru disku a pokud možno pořídit co nejtišší disk (velmi dobře jsou na tom Ťamťungy F1, F3)
robky (3195)|28.1.2012 21:41
No prasárna by som to zrovna nenazval .... zavesený na gumách alebo umiestnený v boxe je imho jedno - aj ten box, alebo nejaký ten prvok na odvibrovanie používa gumu na zabránenie prenosu vibrácií.

Disk bude vibrovať či bude priamo v skrinke alebo v boxe/na gumách .... a zverák asi do skrinky nikto dávať nebude :notsure ;)

Sám mám (zrovna ťamťung F1 ) zavesený na gumách už niekoľko rokov a na jeho stave/zdraví sa to /zatiaľ/ neprejavilo
Georginek (2957)|28.1.2012 21:42
No, ja bych to videl ponekud jinak nez Richmond.

1. Vsechny disky vibruji a vsechny jsou hlucne, nektere jen mene. Da se koupit tichy HDD a pouzit vylucne 1 kus do kazde bedny, tedy pokud je bedna slusna, disk nevibruje. Ale beda i kdyz pridas do sebedrazsi bedny 2 a vice disku, je to hukot.
Ja jsem na hluk velice haklivy, to co ja slysim ostatni neslysi, ale me to desne rusi.
2. Sam mam jak psal Rich Tamtungy F1, F2, F3 no a kdybych je dal do ramecku byla by to hruza.
Mam je tez zavesene na gumickach.
3. Pokud to zaveseni provedes opravdu dobre, disku se nic nestane. Sam je mam zavesene v sachte pro disky, gumy jsou tluste a pevne, disky se ani nehnou, dokonce muzu otocit CASE obracene a disky jsou stale na svych mistech, ale vibrace jsou pohlcovany gumama. Ja osobne je mam rovnee ( rovnano vodovahou ), ale jestli jsou par stupnu nakrivo podle me nevadi.
4. urcite bych se vyvaroval kopani do bedny, pokud jsou disky na gumickach. Ale kazdej normalni uzivatel, kterej si je takhle pridela to udela poradne, na pevne gumy, takze zabranis jejich poskozeni. ( mam to vyfocene v profilu )
5. Vyzkousel jsem desitky ruznych "tisicu a chladicu disku" desitky ruznych beden, pravda ve vetsine beden prehluci vibraci HDD vetraky, ale me rusi i 8dBi, takze proste musi bejt ticho!!
6. At chces mit 100% ticho ( a chces slyset jen hlavicky parkujiciho disku jako ja ), dej pozor az budes disky zavesovat, nesmi se nikde dotykat bedny....
Richmond (8084)|28.1.2012 23:18
[quote=robky;491426]
Disk bude vibrovať či bude priamo v skrinke alebo v boxe/na gumách .... a zverák asi do skrinky nikto dávať nebude :notsure ;)[/quote]
No tak nemusí dávat do bedny zrovna svěrák (to byl jen příklad) :rolleyes: Co se týče utišovacích boxů tak ty pevně obejmou disk do hliníkového "masa" čímž disku zvednou hmotnost a pak teprve se celý box uchycuje přes gumové silentbloky. Rozhodně lepší řešení než guma od kalhot, kde to maso chybí (a disk vibruje úplně stejně s tím rozdílem, že se vibrace nepřenášejí na konstrukci bedny - čili utišil jsi akorát tak bednu a ne disk). Snad nemusím dodávat, že hliníkové "maso" má poněkud jinou hustotu než vzduch/guma takže se jím vibrace mohou šířit o poznání méně. Samozřejmě pokud má disk s 4.200rpm tak bude méně náchylnější na vyosení ramínka než 10.000rpm disky

edit: BTW 8dBi nevím co je, ale třeba absolutní ticho je kolem 15-20dB což slyší leda tak netopejr. Blbý je, že snad všichni výrobci udávají hlučnost v dBA a to A znamená "absolutní ticho" které si výrobce stanovuje sám, ovšem může znamenat i 25dB takže ve finále má disk 30dB. To samé platí u větráků - papírově 23dBA je reálně 35dB apod. takže se podle toho člověk oriantovat zkrátka nemůže