reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BSOD při hrách

lukas.c (23)|31.1.2012 10:57
Zdravím,
mám takový problém v poslední době se mi začalo objevovat BSOD (modrá smrt). Pouze při hraní her, jako Skyrim nebo Crysis2. Ale např.nový Deus Ex ne, ani jednou.

Windows XP nově přeinstalovaný, naformátovaný HDD, aktuální ovladače.

Zkoušel jsem MEMTEST, celou noc jel bez chyby(2moduly). Asi by to chtělo zkusit taky po jednom modulu že?

Teplota na procesoru 31-35?, na chipsetu 37-39?

Napadá mě,že by se mohla přehřívat grafika. V RIVATUNERu mám 45? a při zátěži 80-83stupňů. Max. naměřeno v GPU kombustoru 87?.

GPU 1,5roku stará. Netaktovaná. Chladič GPU čistý, bez nánosů prachu. Ovladače nejnovější nvidia GeForce 285.58, tak i starší 280.26 pořád to samé.

Přikládám BSOD dump. Podle něj to vypadá na Nvidia driver??

Nemůže to být taky jen tím Skyrimem? :-)

Díky moc předem za pomoc!!


PC Sestava:
Asus P5K SE-EPU
Intel Quad core 6600, 2,4GHz
2x 2048MB DDR2 233 BUffalo
Nvidia GeForce GTX 275
SB Audigy
Zdroj Enermax 600W
HDD starší Seagate Baracuda 160GB+120GB
externí disk WD my passport 320GB
Widows XP
BSOD.JPG
Jds (106)|31.1.2012 11:12
Zdravím nejsem si jist ale,skutečně to vypadá na ovladače Gk.Zkus pročíst technické specifikace her pro Gk.Nebo úplně odinstalovat ovladače Gk a zkusit nainstalovat je nově.Myslím že na tu odinstalaci je nějaký program který vyčistí všechny zbytky ovladačů v registrech ale ,nevzpomenu si na jeho jméno.Snad někdo poradí líp.Jo ten obrázek se mi nezobrazil moc dobře prohlížím to na mobilu.Takže přeji pevné nervy.Zdar a sílu.
Richmond (8084)|31.1.2012 11:33
[quote=Jds;491784]Myslím že na tu odinstalaci je nějaký program který vyčistí všechny zbytky ovladačů v registrech ale ,nevzpomenu si na jeho jméno.[/quote]
Revo Unninstaller (maže komplet všechny soubory a registry při odinstalaci) https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=2888 dříve se hojně používal DriverCleaner nebo DriverSweper
Jds (106)|31.1.2012 11:57
[quote=Richmond;491785]Revo Unninstaller (maže komplet všechny soubory a registry při odinstalaci) https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=2888 dříve se hojně používal DriverCleaner nebo DriverSweper[/quote]

Jojo to je ono doufám že to pomůže.
r34ktor (7477)|31.1.2012 16:05
Pokud se je karta od výrobce přetaktovaná, mohlo by pomoci snížení taktů na referenční hodnoty.
lukas.c (23)|31.1.2012 16:36
Odinstaloval jsem to kompletně a nahrál nejnovější drivery s defaultním nastavením. A padá pořád.

Podtaktovat mě to napadlo, ale snižovat si takhle výkon GK....z továrny by to mělo být dle mého stabilní, ne aby si to člověk podtaktovával :-) Tak reklamace?

Zkusím a uvidím, jestli to snížení taktů pomůže
speedsnail (4876)|31.1.2012 16:53
Jestli snížení taktů pomůže, tak potom rozhodně reklamace.
dzandra (1368)|1.2.2012 07:52
Jako 87 stupňu na grafiku mi připadá hodně, pusť tam occt a uvidíš, jestli ti to spadne a proč.
Richmond (8084)|1.2.2012 08:09
Pokud se nepletu tak GT200 má fail-safe roztáčení větráku na max při 97° a při 105° se vypíná - nějaká rezerva tam ještě je. Spíš bych zkusil to podtaktování jestli to dělá kvůli tomu a pak reklamace (nebo přemáznutí pasty, ale spíš reklamace... prachy dělají pořádek nebo jak bylo to přísloví :))
john (877)|1.2.2012 08:25
ja bych urcite jeste zkusil test pameti, pripadne jim o 0.1V zvysil napeti v BIOSu / pokud jsou na default /, nebylo by to poprve, kdy chyba v RAM se projevuje padem ovladace grafiky :notsure
Deee-aN (3834)|1.2.2012 20:36
Ta karta není morálně nejmladší - stejně jako ta moje ;). Vždycky jsem měl aktuální ovladače. Až mi to začalo dělat, že kdykoli se spustilo cokoli, co mělo něco společného s 3D, GPU se restartovala. Pomohla instalace ovladačů zhruba o rok mladších než je ona sama a dělaných ještě pro ní (197.45). Battlefield 3 sice hlásí, že mu moc nechutnají, ale rozběhne se. A chyb je tam míň než u posledních opatchovaných a hotfixovaných Catalystů. :D
Ezareth (19)|1.2.2012 23:38
Mám podobný problém jako tady kolega, akorát že mi to Modráska hází, jen v jediné hře Heroes of Newerth , BF3 hraju na hight detaily, CoD,Skyrim, WoW vsechno na high nebo ultra hight, a nepadá,
pustim HoN a než se rozjede hra už mi zhasne obrazovka, zahlásí no signal, a vlítne mi tam Mordá, podle jiného forka jsem v flashnul Bios a nastavil jsem RAM ky z AUTO na MANUAL podle hodnot výrobce, je fakt že sem ovladače nedávno instaloval nové, zkusím je odstranit a dát tam o verzi starší ,ale jestli se dobře pamatuju dělo se mi tohle i u jiné hry před nějakým časem, zrovna když jsem počítač kvůli tomu samému chování stavěl nový až na to že u toho starého mi odešli sloty na Ramy až na jeden. Vrhnu se na ty ovladače a kdyžtak se tu ještě ozvu.
lukas.c (23)|2.2.2012 20:54
Tak jsem nakonec podtaktoval grafiku a hrál skoro 2 hodiny Skyrim bez modrých smrtí a jakýchkoliv problému :-) 84stupňů,ale v pohodě.
Podtaktoval jsem to jen tak náhodně, vychází to cca na -4,5%

Default/underclock
Core 633/612MHz
Shader 1404/1350MHz
Memory 1134/1080MHz

Co teď, reklamace? Jaký důvod?
Abych nebyl měsíc bez grafiky a oni mi pak řekli, že je s ní nic není :-(

Nebo se s tím smířit a podtaktovat to o co nejméně,ale s tím,že to bude stabilní?
lukas.c (23)|2.2.2012 20:58
[quote=dzandra;491916]Jako 87 stupňu na grafiku mi připadá hodně, pusť tam occt a uvidíš, jestli ti to spadne a proč.[/quote]

co je occt? :-)
Richmond (8084)|2.2.2012 22:38
[quote=lukas.c;492116]Jaký důvod?[/quote]
Nemůžeš využívat kartu na taktech z výroby (navíc tomu nerozumíš a podtaktovat to neumíš, na druhou stranu si umíš spustit GPU-Z a víš kolik má tedy karta takty). Měsíc si ji mohou nechat, stejně tak ti mohou napsat, že je karta ok - pak jedině zkusit sudního znalce. Blbý je, že mi nenapadá žádná hra, která by nutně chtěla nové ovladače ke svému chodu :notsure

OCCT https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=351
Deee-aN (3834)|2.2.2012 23:44
[quote=Richmond;492126]Nemůžeš využívat kartu na taktech z výroby...[/quote]
To je pravda. Výrobce po tobě nemůže chtít, abys kartu podtaktovával, aby fungovala tak, jak má. Podle všeho je to HW problém a ten by výrobce/prodejce řešit měl.
Richmond (8084)|3.2.2012 00:02
Ano i ne - záleží jak se to vezme. Podle všeho je to SW problém (kombinace určité verze ovladačů a hry, vesměs těch nových, které přišly po Fermi - už před časem se tohle stalo mezi 8. a 9. generací) - stopro ty karty donedávna makaly s o dost drsnějším overclockem, rock stable, až pak najednou, z "ničeho-nic" ne..... V tuhle chvíli opravdu pomáhá podtaktovat na hodnoty referenčních karet. Na druhou stranu pokud bych měl takovou drahou kartu doma a potřeboval bych upgrade tak bych viděl za každou cenu problém v HW - vložím kartu, nainstaluju nenovější ovladače (jak mi ostatně radí ze všech stran), spustím hru a ejhle - ona padá. Vyměním kartu za jinou (s nereferenčními takty) a hle, ona funguje. Evidentně je špatná karta :D A do doby než na tom nV zapracuje přes to nepojede vlak :p V záruce to má a podle zákona má nárok na reklamaci (a podle mého oprávněnou) takže proč to nezkusit :cool: