reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: ACTA - Právo nebo podraz?

Petr S. (1220)|2.2.2012 22:42
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


ACTA - Právo nebo podraz?



ČR spolu s dalšími státy podepsala tolik kritizovanou "protipirátskou" dohodu ACTA. Co si o ní myslíte? Chápete ji, nebo pro vás představuje jen další bič na obyčejné uživatele? Protestujete aktivně? Nebo je vám to jedno? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Richmond (8084)|2.2.2012 23:12
Podraz převlečený za právo.

Ty "neobyčejní" se lehce chytit nenechají a obyčejných je víc... Kohopak to asi postihne nejvíc?
Ivo Mašek (507)|3.2.2012 06:21
Přesně tak.
acta1.jpg
Zoidik (1405)|3.2.2012 09:16
Ričí chtěl být slušný, proto napsal pouze podraz. Jak jednou řekla Kelišová "Velebnosti, jdu blejt!!!" Taky se snažím držet v rámci slušného vychování. Doufám, že to neprojde ratifikací v parlametnu. Už tak stačí buzerace ve formě aoutorských poplatků za koupi prázdného CD/DV/tiskárny/papíru/disků, kde mám uložené soukromé fotky z dovolené, video z dovolené, rodinné fotky atd. Zaplatím autorský poplatek a jako autor bych měl z těch fotek snad dostat nějakou kačku nebo ne? Vlastné néééé. Dyť jsem potenciální zloděj filmů, hudby..... Teď je to vskutku dotažené k dokonalosti.


Já chcí zpátky na strom, já chci do jeskyně, já chci do 16. století, kamkoliv z této podělané doby, kde je člověk automaticky brán za zloděje a internetového vyvrhele. Nebo se odstěhovat do Afriky mezi pigmeje a oprostit se od veškeré techniky a žít normálním přírodním životem.
Richmond (8084)|3.2.2012 10:37
[quote=Zoidik;492155]Ričí chtěl být slušný...[/quote]
A kua zrovna tady ne :) (myslím, že jsem editoval, půlku smazal, pak ještě jednou a nechal jenom první slova :D)

Se na ně (politiky) podívej - úplně jim je vidět na xichtu "jsem proti ale budu hlasovat pro, dcerka chce nový auto a já už to nějak doklepu" :angry

edit: Uvědomte si, že ACTU projednávají lidi co se zabývají zemědělstvím a rybolovem - si vemte co naši zákonodárci umí podepsat když v tom "umí chodit" a teď, jen tak mezi okounama dostanou takovýhle bomby - ty vůbec neví která bije pánové, bude strašnej průs...

edit2: A nebo taky přesně naopak - ví moc dobře a bude šílená pochvala :D Jenomže to je právě to co nevim :notsure Panikáááááá :runaway
Zoidik (1405)|3.2.2012 11:37
Jednou jsem v Enigmě četl, že tzv Jezuité, přesněji řečeno Tovaryšstvo Ježíšovo mají pracky snad ve všem. Počínaje technikou, vědou, konče politikou. Je to v podstatě jenom konspirační teorie ale jeden nikdy neví.

"Prosím tě, nevíš kde stáhnu děckou bibli?"
"Nepokradeš!!!"
"ACTĚ neunikneš"
shann (5)|3.2.2012 12:37
Samozřejmě, že podraz. Myslím tím aspekt omezení svobody. Si představte, že vám na letišti zkontrolují počítač, mobil. Navíc váš provider vás může odstřihnout od internetu.

Otázka stahovacích/sdílecích serverů typu Megaupload je už trochu jiné kafe. Megaupload byl už moc drzý a velký a ležel majitelům autorských práv už dlouho v žaludku. Megauploadu nelituju (ale litoval bych českých serverů). Ti tam nahoře zkrátka musí pochopit, že doba se prostě změnila a lidé si už nebudou tolik kupovat DVD filmy, CD hudbu atd.

Nicméně i tady vidím možnost komerčního využití. V USA už nějakou dobu funguje služba Netflix, kde za "pár dolarů" máte možnost streamovat filmy a seriály. Podobnou cestou jdou i výrobci PC her, kdy koupě hry vás opravňuje vstupem do komunitních služeb a dodatečných přídavků/bonusů, na které "pirát" nemá právo. To ne my, ale vydavatelé autorských děl se musí snažit, abysme si jejich dílo koupili.
Zoidik (1405)|3.2.2012 12:48
Pravda je, že by mělo přijít na trh víc filmů a hudebních alb, které budou cenově přijatelné. Kupovat si nový film za 1000-1500 se mi fakt nechce. CO se hudby týče, tak jsem měl kdysi v praze na václaváku oblíbenej jeden music shop, kde se nově vydané album dalo koupit za 200-250Kč, nejdražší CDčka co tam měly, tak byly kolem pětikila. Tenkrát jsem si kupoval originálky tří sester. Když jsem viděl nově vydané CD ve velkým krámu, ať už hypernova, nebo electroword za litr, tak jsem si ho nekoupil a jel jsem raději do prahy do tohoto krámku a tam to samé originální CD koupil za 250Kč. Tak jsem si rovnou koupil tři cédéčka a vyšlo mě to levněji, než ve velkým krámu. Bohužel tento obchod už neexistuje. Takto jsem nakupoval před deseti lety. Takže jak píše shann, snaha by měla být jinde než na straně spotřebitelů.
NHKG (1136)|3.2.2012 13:02
ACTA byla sepsána pokoutně a navíc velmi špatně. Spousta věcí v ní je vágně popsaných, záleží na výkladu, tudíž něco pro právníky. Ale jejím největším problémem je to, o co se snaží. Západní svět musí konečně pochopit, že usilovnou ochranou duševního vlastnictví jenom tratí, nic tím nezískává a navíc zbytečně kriminalizuje obyčejné lidí. Ochrana duševního vlastnictví brání pokroku. Pracuji v průmyslu a když se vyvíjí něco co firma zatím nedělala je často problém s tím, že všechna reálně použitelná řešení má někdo patentované a tudíž není možné nový výrobek vyvinout...
Navíc pokud chtějí firmy (například Addidas) prodávat výrobky za stonásobky výrobních nákladů, tak se nemůžou divit, že se prodávají kopie. Stejně tak se nemůžou vydavatelé divit, že lidi stahují filmy/hudbu z internetu, když legálně jde koupit pouze na zastaralých CD/DVD, které už dneska nikdo nechce a navíc za naprosto šílenou cenu. Lidé jsou líní, když mi Steam nabízí levně a snadno hry, proč je pirátit? Ale když chci vidět seriál v originálním znění a nechci žádné "placky", jak ho mám získat? Obzvláště když si jej můžu u nás legálně stáhnou zadarmo.
Ale nejde jenom o ACTU. V poslední době se u nás zavírají lidé za nošení symbolů, kterým rozumí jenom oni a pár historiků, zavírají se za projevy (nemáme svobodu slova?) a podobně.

Je potřeba zamítnou ACTU a napsat zcela novou smlouvu, která bude přijatelná pro celý svět (především Čínu) a rozumným způsobem sjednotí a omezí duševní vlastnictví.
durib (1141)|3.2.2012 13:05
Zákon, který se dá vyložit více, jak jedním způsobem je pro mne špatný. Tohle ACTA splňuje dokonale. Proto jsem proti jejímu zavedení. Snaha utahovat opasky je zde obrovská. Pročpak smlouvu nepodepíše Čína, Indie, Brazílie? Jenom pak by to mělo hlásaný účinek. Takhle je to akorát buzerace.
Protestoval bych rád, ale do Prahy daleko. Proč neprotestujeme tak, jak umíme? Dejte někdo seznam emailů na osoby, které na ratifikaci mají vliv a všem rád napíšu. Když dostanou 1000 takových zpráv, možná změní názor.
gumy (5)|3.2.2012 13:28
Myslím, že stejně jako každý pokus o zastavení pokroku v historii lidstva, nedokáže ani ACTA nic změnit, viz: http://www.linuxexpres.cz/svycarsko-stahovani-hudby-a-filmu-zustane-legalni

Je jen otázkou času, kdy vlády (vlastně lidi) přijdou na to, že takováhle dohoda nemá smysl.

Takže právo z pohledu vydavatelů a "ochránců autorských práv".
Podraz z pohledu ostatních.

Není to ani první a ani poslední pokus mocných, vzít lidem svobodu.
czhunter (775)|3.2.2012 14:05
Je třeba si uvědomit, že ACTA není zákon (a proto je dobře, že je nekonkrétně nasána - konkrétní podobu ji mají dát státy ve svých vlastních zákonech) a že podpis, který ČR připojila neznamená její přijetí ani aplikování.

Obecně mě ale nejvíc vadí, kolik lží a nepravd se kolem ACTA šíří - a jejich většinu produkují pirátské strany a jejich nohsledové.

Nezaujatých informací o ACTA je na internetu velmi málo (jednu z nich imho napsal nedávno pan Rybka) a dá se velmi málo objektivního zjistit. Sice se dá stáhnout celá, ale člověk bez právnického vzdělání z toho pořádně nic nezjistí.

Tím nechci říct, že ACTA je správná, ale ty lži, které kolem ní produkují Piráti jsou taktéž k zbli*í.



A to co tu NHKG píše o distribuci taky samozřejmě není pravda. Už dávno neplatí, že hudba a filmy se dají koupit jen na optických nosičích (služeb prodávajících hudbu digitálně je spousty, filmy jdou také půjčit přes internet - vždyť snad každý poskytovatel internetu má vlastní online videopůjčovnu) za šílenou cenu (nebo vám fakt 50-200 Kč za film na DVD přijde "šílených?)
Neregistrovaný (0)|3.2.2012 14:34
[quote=czhunter;492193] Už dávno neplatí, že hudba a filmy se dají koupit jen na optických nosičích (služeb prodávajících hudbu digitálně je spousty, filmy jdou také půjčit přes internet - vždyť snad každý poskytovatel internetu má vlastní online videopůjčovnu) za šílenou cenu (nebo vám fakt 50-200 Kč za film na DVD přijde "šílených?)[/quote]

Mno pro chorobný stahovače filmů je to opravdu moc .. znám spousty lidí, kteří celý dny nedělaj nic jiného než stahujou a čumí na filmy ..
Já se občas taky na nějakej ten film kouknu .. ale je to tak jednou za 3 měsíce, takže pokud by tyhle peníze šli opravdu tvůrcům a ne přes 10 různejch kokotků co si to předávaj a říkaj tomu obchod, tak je to podle mě uplně v pořádku.

Přiznám se, že jsem actu nečet a vlastně ani nevim jesli by mě nějak moc ovlivnila, protože ten kdo něco chce se k tomu vždycky dostane.
(P.S možná si ji přečtu)
NHKG (1136)|3.2.2012 14:35
[quote=czhunter;492193]A to co tu NHKG píše o distribuci taky samozřejmě není pravda.[/quote]

OK v tom případě prosím o prozrazení, kde si můžu legálně stáhnou ve slušné kvalitě současné americké seriály (taky aby šly vlastní titulky) a japonské anime seriály. A ještě jednou ACTA není a údajně nemá být jenom o "pirátech", ale o ochraně všeho duševního vlastnictví! Je napsána tak blbě, že nepřinese žádný užitek: piráti to obejdou a u ostatního duševního vlastnictví to nemá žádný význam dokud se nepřipojí Čína a další státy...
Jediné čeho dosáhne, bude další omezení osobní svobody! A to že to je smlouva (a ne zákon) taky není žádná výhra. Jak znám české zákonodárce, tak ti bývají papežtější než papež a případný zákon kterým implementujem ACTU do českých zákonů bude extrémně tvrdý....
jarod72pm (46)|3.2.2012 15:02
Je naprosto zbytečné to rozepisovat,protože je to jen nástroj šikany pro poddané !!!
Jistá část společnosti nás potřebuje mít stále více pod kontrolou a nepomůžou stávky a odpor slovem pouze ale jedině činy! Anonymus jsou schopní lidé (nazvané tou společností prej děti) kteří tento stav mohou obrátit ve prospěch všech ostatních kteří neparazitují na společnosti.
Richmond (8084)|3.2.2012 15:04
Dvě kila za lamerský dývko s přepáleným zvukem, praseckým menu, mizivým bonusem nedám ani náhodou - o dvacce bych uvažoval a musí to být nagrabované v takové kvalitě jako běžná "pirátská" divx kopie. Vydělávat by chtěl každý po stovkách, ale kvalitou to nemůže kolikrát soupeřit s kinoripem. Si zkus taky něco pustit v přehrávači - zasuneš, pustíš - první co uvidíš reklama, v drtivé většině nejde odmáčknout, v horším případě po stitsknutí tlačítka menu nebo přehledu kapitol máš smůlu nebo tě to dokonce vrátí na začátek (asi aby sis to pro příště rozmyslel). Chtěl by sis dývko pustit v htpc nebo netbooku? Zapomeň - kopíruješ hodinu jako vocas na harddisk (mimochodem za který jsi zaplatil výpalný protože jsi automaticky zloděj) nerbo fashku případně vlastní, zmenšené dvd protože jsi "socka" a máš jenom na malý disky (v tom případě ještě započítej nějaký ten čas na přerenderování filmu nehledě na fakt, že musíš mít pc/mac a ne nějakou levňoučkou konzoli). Dvě kila leda tak za suprkvalitní filmy alá Terminátor 2, Vetřelec 2 - jenomže to by je nesměli střílet za pade.

Další věc je ta, že se net začíná plnit absolutníma lamama, který bohužel prostě jsou tak vygumovaný, že neví co dělají. Prostě vidí rovnici 1GB = film, 10GB = stovka = 10 filmů + maximálně kam mají poslat prachy a když u toho bude dostatečně velká šipka tak to i stáhnou. Je to prosím ta genereace, která vyrůstala na státem posvěcených zlodějnách typu "internet do škol" nebo "počítače do škol". Vychovali jsme si pěkný dementy a to jenom díky tomu, že zas nějaký jedno-dvě nenažraný prasata museli oje*at celej stát ať už ze strany hw (do škol dávali šrot) nebo ze strany vědomostí (já třeba na škole učil učitele protože mu škola prostě nekoupila pc a on na něj se svým platem nedosáhl, ale předmět učit musel - jaká to ironie...)

edit: Jen pro představu co dostaneš za dvě kila - placku lisovanou v polsku, jedny titule, jednu audio stopu a to celé zabalené v papíru! Inu jsme prostě světoví :shut http://filmy.heureka.cz/muzi-v-nadeji-dvd/ Protipól http://filmy.heureka.cz/terminator-2-den-zuctovani/

edit2: co se digitální distribuce týče tak třeba když přiznám iTunesu, že jsem čech tak mi nabídne dva filmy v češtině a je celkem pasé řešit kolik stojí (auta jsem si pořídil, mám pro CG slabost navíc jsem to chtěl otestovat jak to fachá a fachá to dobře a na jedno kliknutí - výtečné řešení, které stopro má smysl bohužel ne teď a u nás v ČR ;) Neměl jsem žádnou potřebu nic někde hledat na uložto v hd/mkv a kdesi cosi, navíc uložto leze snad jen 300kbps)
IMG_1831.jpg IMG_1833.jpg
JindraPce (69)|3.2.2012 16:04
No ACTA je právo, ale udělané tak, aby z toho byl jen jeden velkej podraz.

Na omezení kopírování je potřeba nějaký účinný celosvětový nástroj. Přece jen, i když se nám to označení nelíbí, když stahuje, tak jsme zloději. A dost mě děsí, co asi bude dělat náš prcek, až mu bude třeba 10 let. Dětem se těžko vysvětluje proč kamarád může (a často ve velkém) a on ne.

Podle mě jediné řešení je buď úplně vypnout internet a pojedeme jako za mých mladých let, kdy se kopírovali doma kazety.

A nebo o něco reálnější, snížit cenu originálu na rozumnou úroveň. Zároveň by ale měla začít platit nějaká záruka ohledně kvality. Prostě, nelíbí se mi to, vraťte peníze (přece jen třeba film si nemám šanci předem "ošahat"). Pokud by to třeba bylo v elektronické distribuci, je celkem dobře zjistitelné, zda jsem to viděl celé, nebo jen kousek a hned vrátil. To samé v kině.

Je to děs. Se současným stavem na netu se musí něco dělat. Ale touhle cestou to opravdu nepůjde.
keb-y (2)|3.2.2012 16:47
[quote=czhunter;492193]
Nezaujatých informací o ACTA je na internetu velmi málo (jednu z nich imho napsal nedávno pan Rybka) a dá se velmi málo objektivního zjistit. Sice se dá stáhnout celá, ale člověk bez právnického vzdělání z toho pořádně nic nezjistí.

[/quote]

Michal Rybka jí přeložil do jazyku, kterýmu se dá rozumnět, i když právník nejsi. Stáhnout se dá, ale je to moc dlouhý, takže se mi to číst nechtělo :sleep
jeninicicek (205)|3.2.2012 16:52
ACTA není nic, ani podraz ani právo, zatím je to cár papíru s pár podpisy... Aneb komu se to nebude hodit do krámu, nijak mu to nevadí, vykašle se na to a komu se to hodí, tak z toho bude chtít vytřískat prachy za každou cenu, ale to zatím zvládají i bez toho...

Co se obecně autorských práv týče, chtělo by to podle mne je sjednotit, aby na tom byli stejně autoři hudby, literatury, obrazů, designu výrobků, fotografií a všech jiných děl stejně. V tom vidím největší problém... Někteří jsou i posmrtně placeni za to co udělali jednou a někteří ne. Jsem pro jednorázovou platbu autorovi a pak ať si s tím, každej dělá co chce...

Co se týče patentů tak ty bych omezil tak, že bych zakázal pouze přímé kopie, pokud by někdo další dokázal prokázal, že výzkumem dosáhl stejného (nebo spíš podobného) výsledku tak at si to dělá taky... Velice by to prospělo rozvoji a vývoji vpřed.

Co se týče stahování atd. tak jsem toho názoru, že autor by měl být zaplacen (distributor, rád zaplatí jen za to, že to má první a v plné kvalitě přímo od autora... a pokud jich bude víc a bude konkurence tak...) a pak by se o zbytek měl postarat trh. Aneb vydavatel by měl vydělávat nejvíc na přidané hodnotě, kterou tomu dá (vysoká kvalita, perfektní menu, vhodný formát...-to je práce distributora, ne vybírání poplatků). Samozřejmě se objeví distributoři s nízkou cenou a kvalitou a potom i ti s vyšší cenou a vyšší kvalitou, ale o to se už trh postará a ten kdo na to bude mít si rád za kvalitu připlatí...
Neregistrovaný (0)|3.2.2012 17:32
Jediný právo se kterým má ACTA něco společného je právo silnějšího. Prostě vydavatelské společnosti se snaží silou si zajistit stálý přísun peněz a nikoho jiného k tomu nepustit (na což dojel megaupload).
Do budoucna jedině možné a fungující řešení je totální předělání filozofie copyrightu, zejména z patentových hledisek. To co se zde pak odehrává je boj mezi západním světem (vlastníky patentových práv) a zbylým světem (kteří je vesele kradou - zejména čína). Je nutné si ovšem uvědomit, že tento přístup nejvíce postihuje opět západní svět. Ten je totiž nejvíce svázán těmito restrikcemi. Čínani a jim podobní si s ničím nelámou hlavu a pokud se to brzo nezmění, tak přesně tyhle země se velmi rychle dostanou na špici výzkumu a to pak taky může znamenat konec západního světa jak jej známe. Jediné co můžem udělat je copyright zásadně omezit a tím podpořit výzkum a vývoj (a to nejen vědecký).
durib (1141)|3.2.2012 19:25
cheysuli (36)|3.2.2012 19:43
Přesně tak. Nejde o nějakou spravedlnost nebo podobné pindy, ale jenom o peníze.
czhunter (775)|3.2.2012 21:02
Je hezké, že se tu mnozí chytli mé poznámky o distribučních sítích. Těch je spousta, ani se mi to nechce vyjmenovávat, nakonec distribuce není tématem této víkendové diskuze (snad někdy příště, také je to zajímavé).


Tématem je ACTA, a mně tedy zajímá, proč ČPS a její nohsledi vědomě šíří lži o formě a obsahu dohody ACTA?


Zároveň se na Internetu objevilo v posledním týdnu hned několik lživých článků o autorských právech, např:

http://diit.cz/clanek/vytvorili-jste-podobny-obrazek-porusili-jste-autorska-prava (tento článek zamlčuje naprosto zásadní fakta o co ve sporu šlo)

http://zeitung.cz/kultura/203-umelec-zadrzen-na-letisti-kvuli-vlastni-hudbe (tam si aspoň pozorný čtenář má šanci všimnout, že je to vlastně vtip - ale i tak to mnozí bezhlavě kopírují, aby dokázali, jak jsou autorská práva a kontroly špatné)


Prosím vás, hlavně nevěřte všemu, co se píši na internetu.
Richmond (8084)|3.2.2012 21:20
DIIT je patří bohužel mezi ty servery, které mají rádi ATI (7970 = zlatá bombice největší, GTX580 bronz, protože jenom rozcupovala dvoučipovky + full feature navrch) a co jsem tak četl články o pirátství tak mě tak připadalo jako kdyby protlačovali názor, že stahování a kradení je vlastně "cool" :thumbdown. Dříve se tam tyhle názory objevovaly pouze v diskusích, teď už i v článcích :(
NHKG (1136)|3.2.2012 21:43
[quote=czhunter;492259]
Tématem je ACTA, a mně tedy zajímá, proč ČPS a její nohsledi vědomě šíří lži o formě a obsahu dohody ACTA?[/quote]

Gratuluji, jsi typický zastánce ACTA. Na otázku neodpovíš a obvinuješ všechny možné ze lži aniž by jsi poskytl jediný důkaz! A co se týče DIIT článek jsem nečetl a ten web řadím na úroveň Digoworldu -> amatéři...
czhunter (775)|3.2.2012 22:27
NHKG> Promiň že jsem ti na otázku neodpověděl, ale a) je to offtopic a za b) by byla odpověď dlouhá, únavná, nepřinesla by žádné nové informace (protože ty _víš_, kde se věci prodávají a jestli ne, tak jsi jistě schopný si to vygooglit) a celkově by šlo o úplně zbytečnou debatu, která by následovala.

Proč není pravdivý článek na Diitu je zde: http://www.edgeoftheworld.cz/2012/01/26/pry-uz-nesmime-fotit-londynske-doubledeckery/
Proč není pravdivý článek na Zeitung, který spousta dalších webu zkopírovala, je snad jasné - protože je celý smyšlený (a pokud by to někoho netrklo, tak žádné letiště ani věznice Václava Havla neexistují, John Doe je anglické jméno pro náhodného týpka - něco jako české "Franta Vomáčka" a zpěvák toho jména sice existuje, ale v den, kdy měl být zadržen byl, a stále je v USA).
Proč není pravda to, co hlásají "piráti" je už méně zřejmé, ale zjistíš to, když si přečteš, jak se postupně měnili jejich výroky a argumentace za posledních pět dní. Mně se to nechce vysvětlovat, protože pokud sis toho sám nevšiml, tak to stejně buď nechceš, nebo nedokážeš pochopit.

A jestli jsem zastáncem ACTA?
No, já jsem hlavně zastáncem dodržování zákonů (a tedy i autorských práv) a odpůrce lží a polopravd.


PS: Pro příklad, jedna z typický nepravd je, že patentové/autorské právo právo brání výzkumu. To samozřejmě není pravda, vědecké poznatky - minimálně základního výzkumu - se nepatentují, naopak se zveřejňují ve vědeckých publikacích. Každý další vědec si je může přečíst a použít pro svůj další výzkum, stačí jen citovat původní zdroje.
durib (1141)|3.2.2012 22:53
Od toho je to přece diskuze. Proč by neměla být jakkoliv dlouhá? Mne by zajímaly názory a hlavně fakta obou stran. Do toho czhunter, napiš mi to :thumb
czhunter (775)|3.2.2012 23:01
durib> Protože psaní dlouhých příspěvků zabírá čas. Můj čas má nějakou hodnotu, a ani přesvědčení několika bezvýznamných diskutérů na netu není dostatečná odměna za takovou práci.
A placený vládou nebo distributory za to, abych vám psal jak je ACTA skvělá, opravdu nejsem, proto tomu nehodlám věnovat moc času.

Ale jestli to chceš brát jako moji prohru, tak klidně, mně to žíly netrhá.
Zoidik (1405)|3.2.2012 23:16
czhunter: čoveče, tak to jsem si o tobě nemyslel. Je pátek, po jedenácté večer, takže asi toho už moc produktivního nenaděláš, tak aspoň heslovitě, slohovku nikdo nechce
NHKG (1136)|3.2.2012 23:32
czhunter netřeba rozepisovat se. Stejně nepíšeš nic o actě, pouze o tom, že se po netu šíří lži a ty se tam budou šířit vždy. Rozumný člověk si vybere dobré informace. Třeba s těma fotkama a DIITu je to složité, kde jsou ty fotky ať si to každý může přebrat po svém.

Já si cením svobody mnohem více než zákonů. Zákony píší lidé, často špatně a navíc ještě častěji si je soudci špatně vykládají. Svobody nejenom u nás od revoluce ubývá. A acta je dalším hřebíčkem do rakve... Lidi jsou zavírání za tetování s nejasným významem, za projevy a přitom komunistům nikdo od revoluce ani nezkřivil vlásek.

Zkus si o ACTĚ něco přečíst a pak nám tu ve stručnosti napiš, k čemu vlastně je dobrá...
cheysuli (36)|4.2.2012 08:12
[quote=czhunter;492267]
PS: Pro příklad, jedna z typický nepravd je, že patentové/autorské právo právo brání výzkumu. To samozřejmě není pravda, vědecké poznatky - minimálně základního výzkumu - se nepatentují, naopak se zveřejňují ve vědeckých publikacích. Každý další vědec si je může přečíst a použít pro svůj další výzkum, stačí jen citovat původní zdroje.[/quote]

Je vidět, že ve výzkumu se vůbec nevyznáš. Je pravda, že většina vědeckých poznatků se publikuje ve vědeckých publikacích, ale dostat se k těm výsledkům je příšerně drahé (několik milionů až desítek milionů ročně). To je taky důvod proč existuje hrozně málo soukromých výzkumných firem.

To co nejvíce copyright ve výzkumu omezuje je právě vývoj nových technologií. Stačí se kouknout na patentovou válku mezi applem a samsungem. Klasickou ukázkou zbytečnosti copyrightu je nákup motoroly googlem zase jenom kvůli patentovým válkám. Ono bohatě stačí, že existuje nesmysl v podobě jediného možného autora. Někdo vymyslí nějakou novou věc a zapatentuje si ji. Já ji vymyslim nezávisle na něm (aniž bych třeba vůbec věděl, že on na to má patent) a mu musím za to platit. Říkat tomuhle podpora výzkumu může jen naprostý ignorant.
regine (41)|4.2.2012 08:27
Většina států (i Česko) má zákony na ochranu jakýchkoliv práv. Jen se neužívají, neprosazují, nejsou vymahatelné zahlcením soudů ... (doplňte si vhodnější slovíčka).
ACTA jsou o tom, jak obyčejného člověka šikanovat.
Například každý je povinen při sobě mít občanku. Dle ACTA:
Zastaví mě policajt - Předložte obč.průkaz. Má odpověď je - Omlouvám se jdu jen nakoupit, a tak jsem si ji nevzal.
Dle ACTA (vztažených na jiný příklad) mě policajt přirazí ke zdi a začne mne kompletně prohledávat, zda nemám zbraň (PARDON občanku) někde v kapse. CHÁPU TO SPRÁVNĚ?:stupid
Richmond (8084)|4.2.2012 08:55
[quote=cheysuli;492290]Někdo vymyslí nějakou novou věc a zapatentuje si ji. Já ji vymyslim nezávisle na něm (aniž bych třeba vůbec věděl, že on na to má patent) a mu musím za to platit.[/quote]
Upřímě teď si nejsem stopro jistý, ale pokud se nepletu tak můžeš mít mezinárodní patent (dražší), patent třeba jen pro ČR (levnější) nebo si můžeš zaregistrovat tzv. patentový vzor. Na tom, že jsi něco vymyslel dříve než kolega z jiného státu, ale patentoval jsi si ho později než on nevidím nic co by porušovalo nějaké právo. Prostě jsi přišel jako druhý a máš smůlu. S ACTOU to nemá nic společného. A na huntera mi nešahej, on zas takový ignorant za jakého ho považujete není ;)

[quote=regine;492291]
Zastaví mě policajt - Předložte obč.průkaz. Má odpověď je - Omlouvám se jdu jen nakoupit, a tak jsem si ji nevzal.
Dle ACTA (vztažených na jiný příklad) mě policajt přirazí ke zdi a začne mne kompletně prohledávat, zda nemám zbraň (PARDON občanku) někde v kapse. CHÁPU TO SPRÁVNĚ?:stupid[/quote]
Nevím, zda ještě aktuálně platí výjimka o vzdálenosti 50m od bydliště... Občanku bych mu rozhodně do ruky nedal, tvrdě jsem na ni dřel a čekal frontu u přepážky :) Navíc nikde není psáno, že mu musíš dát občanku (pouze musíš prokázat svoji totožnost). S ACTOU opět nic společného :rolleyes:
czhunter (775)|4.2.2012 09:13
[quote=NHKG;492278]Zkus si o ACTĚ něco přečíst a pak nám tu ve stručnosti napiš, k čemu vlastně je dobrá...[/quote]ACTA je snahou harmonizovat mezinárodní právo. Takových dohod jsou stovky (o lidských právech, právech dítěte, o ekologii, o mezinárodním obchodu, o lovu velryb a kdovíčem ještě), s většinou z nich byly na začátku problémy, takže současné protesty nejsou nic výjimečného ani zajímavého. Vlastně je autoři určitě očekávali a počítali s nimi.

USA se v podstatě netýká, ti mají už dávno 99% ACTA implementováno. Evropy a JV Asie se taky moc netýká, už máme taky naprostou většinu ACTA implementovánu - všechny povinné části.

Týká se to hlavně Jižní Ameriky, Číny a Indie (a časem třeba Afriky, pokud se vzmátoří). Podle toho, jak se tyto státy k ACTA postaví, se ukáže, jestli má smysl, nebo ne. Zatím to ale nejde soudit, mají čas do roku 2013 na ratifikaci a pak ještě další roky na implementaci do vlastního práva.
dzandra (1368)|4.2.2012 09:34
ACTA - právo nebo podraz ??? Spíš podraz, ale možná kdybych byl slavný umělec (či slavná pornoherečka), tak bych byl taky nasraný na stahovače a podobné lidi.
Richmond (8084)|4.2.2012 09:54
[quote=dzandra;492297]...či slavná pornoherečka...[/quote]
Prdlajs hérečka, *** je to! ;) Bůh ví co bychom bez porna používali za připojení k netu a co bychom tam vůbec hledali, jestli by tam vůbec někdo byl :p

BTW na ? ? ? http://xvidos ? ? ?je to navíc zadara :D :angel
durib (1141)|4.2.2012 10:04
Tak si teď čtu to Richmondovo porno a hned ze startu jsem narazil. Tohle je oficiální překlad, nebo nějaká volná verze? Díky, tato informace mi pomůže v dalším čtení :)
EDIT: toto je tedy údajně oficiální verze: http://www.mpo.cz/dokument91931.html
Přijde jenom mně divné časté používání dvojitých záporů? Buď je to překladatelské diletantství, nebo obrovský podraz. Má někdo odkaz na originální eng verzi?
czhunter (775)|4.2.2012 10:42
[quote=cheysuli;492290]Je vidět, že ve výzkumu se vůbec nevyznáš ... To co nejvíce copyright ve výzkumu omezuje je právě vývoj nových technologií.[/quote]To je zajímavé, že se sice oháníš vědou, ale vůbec nepoužíváš vědecké metody.

Ukaž mi nějakou regulérní oponovanou studii nebo výzkum, který dokazuje, že patentové právo brzdí vědu a vývoj.

Já tvrdím opak - patentové právo urychluje výzkum a vývoj a to ze dvou důvodů:
a) vědci a výzkumníci musí pracovat rychle, protože vědí, že jen ten první kdo na to přijde dostane patent a bude z toho těžit
b) pokud už si nějaká firma něco patentovala, musí konkurence, místo kopírování, přijít s lepším řešením, nebo s jinou svojí konkurenční výhodou. Oboje posouvá vývoj vpřed, tupé kopírování neposouvá nikoho nikam.

Ale je to stejně trapné a blbé tvrzení, jako to tvoje.
john (877)|4.2.2012 12:16
z hlediska autorskeho preve mi vadi nejvice, ze si nemuzu prekodovat / pripadne stahnout / zakoupene DVD do napr. MKV.x264, pac obchazim / prolomuji / davno neucinnou ochranu...
pokud bych ho siril dale, tak to lze pochopit, ale jinak je to pekna blbost / navic mam pravo poridit si kopii /, nedo si vlastnene CD prekonvertovat napr. na flash USB nebo do mobilniho zarizeni
cele je to divne a pravdepodobne protiustavni ve vetsine zemi / nebo vsech? /
je to jednoznacne utok na osobni svobody, uvidime, co z toho navrhu vyleze...
Richmond (8084)|4.2.2012 12:56
Zasunu dvd do mechaniky, pomocí ctrl+c / ctrl+v zkopíruji soubory na disk (nic tedy neprolamuji), převedu z dvd-video na požadovaný formát, nikomu kromě mě jakožto vlastníka, který má na kopii pro vlaszní potřebu ze zákona nárok... Nic tedy neporušuji ;) Za současných legislativních podmínek ovšem také platí, že si to prostě a jednoduše sosneš z *** překonvertovaný a nazdar (samozřejmě pro vlastní potřebu)

Problém nastane, když se třeba velký bojovník za práva *** rozhodne vyvinout "ochranu" typu Acros (nebo tehdá "kaktus" u audio cd), kterou začne umisťovat na dvd pro domácí použití (kdyby to dával jen na dvd určených do půjčoven neřeknu ani Ň). Tudíž opět bude vina na straně "ochranáře", který si takto zákazníka drží na vodítku (nikdo tě ovšem nenutí strkat hlavu do obojku).

Zatím jedinou účinnou metodou je tyhle filmy nekupovat, nestahovat, neripovat, nekopírovat a nekoukat na ně... A je jedno jestli to jde... Oni si sice část obecenstva stejně najdou, svoje peníze si určitě i vydělají, ale čím bude zisk menší tím rychleji se podobných ochran zbaví nebo "změkčí" podmínky a to klidně i ty, které si sami před lety stanovily. Podívejte se třeba na Jobse - ten přišel s do té doby troufalým nápadem, že každá písnička bude stát jeden dolar a dneska je z toho ukrutnej byznys

edit: Už tu ACTU vůbec někdo četl? Co říkáte na 14?
durib (1141)|4.2.2012 15:18
[quote=Richmond;492323]edit: Už tu ACTU vůbec někdo četl? Co říkáte na 14?[/quote]
Potřebuju k tomu i originál. Jak jsem již napsal: "Přijde jenom mně divné časté používání dvojitých záporů? Buď je to překladatelské diletantství, nebo obrovský podraz. Má někdo odkaz na originální eng verzi?"
Richmond (8084)|4.2.2012 15:51
No tak za ty tři hodiny jsi si ji mohl vygooglit :p Jeden originál byl tuším na Lupě (snad ta 1. verze z 2011)

edit: https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement#Criticism poslední pdf úplně dole ;)
durib (1141)|4.2.2012 16:33
Aha díky. Tak třeba tady:

2. Nothing in this Agreement creates any obligation with respect to the distribution
of resources as between enforcement of intellectual property rights and enforcement of
law in general.

CZ překlad
2. Žádné ustanovení této dohody nezakládá jakoukoliv povinnost vztahující se k rozdělení
zdrojů na prostředky pro prosazování práv k duševnímu vlastnictví a prostředky pro vymáhání
právních předpisů obecně.

Takže špatný překlad :(, aspoň zatím. Ach jo, za co je vlastně platí?

EDIT: zajímavé- http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10252839638-hyde-park-ct24/212411058080201-hyde-park/
czhunter (775)|4.2.2012 16:52
Mohl bys prosím zvýraznit chyby v tom překladu?
Chápu, že ty, s vyšším právním a překladatelským vzděláním, můžeš vidět i chyby, kterých si prostý laik jako já ani nevšimne.


Mimochodem šel jsem dne náhodou okolo protestu proti ACTA v Brně. Bylo tam cca 50 lidí, uvidíme, jaké číslo protestujících z toho vykouzlí ČPS a média.
durib (1141)|4.2.2012 17:28
Jak jsem psal již dříve, jde o český, nechvalně známý dvojitý zápor. Ten překlad je nepravdivý.
Richmond (8084)|4.2.2012 17:33
A pravdivě by tedy zněl jak? :notsure
kevin00 (10238)|4.2.2012 18:09
[quote=czhunter;492259]Tématem je ACTA, a mně tedy zajímá, proč ČPS a její nohsledi vědomě šíří lži o formě a obsahu dohody ACTA?

Zároveň se na Internetu objevilo v posledním týdnu hned několik lživých článků o autorských právech, např:

http://zeitung.cz/kultura/203-umelec-zadrzen-na-letisti-kvuli-vlastni-hudbe (tam si aspoň pozorný čtenář má šanci všimnout, že je to vlastně vtip - ale i tak to mnozí bezhlavě kopírují, aby dokázali, jak jsou autorská práva a kontroly špatné)


Prosím vás, hlavně nevěřte všemu, co se píši na internetu.[/quote]

Na to jak se opíráš do Pirátů, tak by jsi mohl postřehnout, že ČPS jako oficiální název již dávno neexistuje a je používám název Piráti.
Linkuješ články, které nejsou z "pirátské dílny" a jsou psány autory jiných webů. Proč nelinkuješ tedy články přímo z Pirátských novin ? Pro informace se chodí odjakživa ke zdroji či to má skrytý podtext spojovat Piráty s články jiných autorů ?
Čím Piráti lžou o formě a obsahu ACTA ? Prosím oficiální kanály Pirátů, nikoliv článek z cizího webu s komentářem "to je nohsled Pirátů) :) A ještě by mě zajímalo, kdo je nohsled Pirátů :)
BTW Zeintung.cz zrovna jako dobrý zdroj informací není.


[quote=czhunter;492377]Mimochodem šel jsem dne náhodou okolo protestu proti ACTA v Brně. Bylo tam cca 50 lidí, uvidíme, jaké číslo protestujících z toho vykouzlí ČPS a média.[/quote]

Můžeš počítat ...



--------------------

Co si myslím o ACTA ? Podporuji na plné čáře a fandím ... všem protestům proti ní. Je to jeden velký podraz a útok na naše soukromí. Ostatně my to dnes vyjádřili po svém: http://www.marekdanc.cz/usti-nad-labem-demonstrace-proti-acta/ :)
iiic (0)|4.2.2012 18:33
Ještě vy s tím začínejte... všechny ty periodika co mám ve čtečce jsou toho teď plné, a to s politikou, či businissem běžně nemají naprosto nic společného.

O ACTA se teď mluví/píše všude a to přitom a ACTA ani tak moc nejde jako spíše o internet, samozřejmě, podepíšu jim petici proti ACTA, stejně jako jsem podepsal proti PIPA a českému pokusu o cenzuru při novele loterijního zákona... ... ...

Jen se mi zdá, že už je těch pokusů omezovat internet nějak moc... teď nemyslím SOPA a PROTECT IP, ale ty teprv projednávané jako EURO ACTA a TPPA. A jak víme takové věci se projednávají většinou potají, takže buhví kolik se toho ještě chystá... jeden to prostě nestíhá sledovat.

Alespoň Piráti, že se o to starají a upozorní na novinky... kterých teď bude asi tak co měsíc jedna.
durib (1141)|4.2.2012 18:46
[quote=Richmond;492388]A pravdivě by tedy zněl jak? :notsure[/quote]
jednoduše:
2. Nothing in this Agreement creates any obligation...

2. Každé ustanovení této dohody nezakládá jakoukoliv povinnost...
nebo lidštěji
2. Jakékoliv ustanovení této dohody nezakládá jakoukoliv povinnost...
nebo i hrubý překlad
2. Nic v této dohodě ustanovuje jakoukoliv povinnost...

Hlavně v právničině by měl být kladen veliký důraz na výrokovou logiku.
czhunter (775)|4.2.2012 18:58
[quote=kevin00;492399]Proč nelinkuješ tedy články přímo z Pirátských novin ? [/quote]Protože je nečtu, ani nevím o jejich existenci.
Ale podíval jsem se na ten web a na hlavní straně jsem žádný článek o obsahu ACTA nenašel, takže ani nevím, co bych linkoval (omlouvám se, opravdu nemám čas sledovat blogýsky všech politických stran).

A to že je Diit nohsledem Pirátů (dobře, nebudu psát ČPS, i když je to kratší, protože je to zastaralé) je snad jasné, ten server tiskové zprávy žádných jiných politických stran než Pirátů neotiskuje, takže se dá považovat za jejich "hlásnou troubu" (jednu z mnoha na internetech).

Ty články, které jsem linkoval sice nejsou od Pirátů, ale zcela jasně byly záměrně vytvořeny uměle proto, aby ukázaly, jak jsou autorská práva škodlivá. Nicméně jsou to lži a výmysly a takových článků jsem v posledním týdnu četl víc a fanoušci Pirátů je mezi sebou linkují a lajkují a společně si notují v nadávkách, jak mají pravdu, a jak jsou soudy a zákony špatné.

A že by v Brně nakonec bylo těch lidí víc? 50 byl stav kolem 13:00, je fakt, že na té fotce to vypadá tak na stovku, možná i dvě když si představím, že někdo se do záběru nevešel.


Durib> Věnuj se prosím něčemu co ti jde, ne překladům.