reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

spolehlivost SSD - zkušenosti

petr.svec (320)|6.2.2012 13:27
chci se zeptat ostatních na zkušenosti se spolehlivostí SSD

já osobně je používám a vždy jsem si myslel, že je to něco lepšího než disky

jenže právě teď se mi bez jediného varování (ve SMART) či jinde rozsypalo SSD, tak že z něj nejde ani vykopírovat data ... z hodiny na hodinu se objevilo přes 2000 chybných sektorů, které disk není schopný sám vyřešit ani opravit ani označit

takže z 90GB disku se stal 2GB a konec

vím, že disky mají omezený počet čtení a zápisuůů ale vždy jsem se ujištoval tím, že mají dostatečnou inteligenci aby byly schopni dostát MTBF 2.000.000 hours

v okamžiku zhroucení můj disk měl nalítano 176 dní !!!
na druhou stranu do té doby jsem se nesetkal s jedinou chybou :o(
NHKG (1136)|6.2.2012 13:33
No to je bohužel nevýhoda SSDček, na rozdíl od klasických disků už většinou data po jejich úmrtí nezachráníš. Ale na SSD by jsi měl mít jenom systém a i ten ještě nejlépe zálohovaný, aby obnova byla co nejrychlejší.

Můj SSDNow Kingston V40 má nalítáno 2 roky, mám na něm i swap a běží odhadem 8 hodin denně a zatím bez chybičky (uvnitř chipy Intel, mám i zprovozněný trim flashnutím na firmare Intelu).

Můžeš prosím uvést značku a typ toho mrtvého SSD?
petr.svec (320)|6.2.2012 13:36
[quote=NHKG;492709]No to je bohužel nevýhoda SSDček, na rozdíl od klasických disků už většinou data po jejich úmrtí nezachráníš. Ale na SSD by jsi měl mít jenom systém a i ten ještě nejlépe zálohovaný, aby obnova byla co nejrychlejší.

Můj SSDNow Kingston V40 má nalítáno 2 roky, mám na něm i swap a běží odhadem 8 hodin denně a zatím bez chybičky (uvnitř chipy Intel, mám i zprovozněný trim flashnutím na firmare Intelu).

Můžeš prosím uvést značku a typ toho mrtvého SSD?[/quote]

snad se firma nebude citit dotčena OCZ Vertex 2
Salamander (6177)|6.2.2012 14:02
[quote=petr.svec;492710]snad se firma nebude citit dotčena OCZ Vertex 2[/quote]

ty me taky uz 2 odesly ... bez varovani, v obou pripadech pri uspavani notebooku (pod Linuxem)
odb (505)|6.2.2012 21:06
[quote=petr.svec;492708]chci se zeptat ostatních na zkušenosti se spolehlivostí SSD

já osobně je používám a vždy jsem si myslel, že je to něco lepšího než disky[/quote]

SSD su rychlejsie, lepsie v niektorych ohladoch ale zatial sa neda povedat, ze spolahlivejsie. Je to neoverena technologia (MLC bunky v takomto nasadeni) s niekolkymo otaznikmi. V profesionalnej sfere sa uz pouziva relativne dlho ale s pouzitim SLC buniek. Tato technologia ma svoje limity a na tie je potrebne brat ohlad pri nasadzovani.
Vo firme pouzivame rozne menej bezne SSD disky (priemyselne 2.5" SSD, CF karty, IDE Flash disky - vsetko s SLC bunkami) a bez ziadnych optimalizacii operacneho systemu funguju niektore uz skoro 10 rokov.

Mam asi rok Intel X25-M G2 a asi pol roka Intel 320. Nemozem si stazovat ale, co sa tyka spolahlivosti im neverim. Mam ich skor na testovanie a mam na nich len operacnny system. Data na klasickom disku, ktoremu verim viacej.